ďťż
Przejrzyj wiadomości
Decyzje o warunkach zabudowy i plany - pomogę !!!




oskar0259 - 09-01-2008 16:58
Piotri, nie poddawaj się.
Pisz odwołanie.

Przeczytaj, to jest do wykorzystania w odwołaniu:
http://www.bledowska.pl/files/zmiana...ia-gruntow.pdf
Zwróć uwagę na fragment:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 3.2.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. Nr 16, poz. 78 ze zm.; dalej: OchrGrRolLeśU), przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Źródłem niejasności jest zawarte w tym przepisie sformułowanie „przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w art. 7 ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.”
Grunty wymagające zgody dla zmiany przeznaczenia na cele nierolnicze i nieleśne określa szczegółowo i wyczerpująco art. 7 ust. 2 OchrGrRolLeśU,


(jeśli Twojej klasy gruntów nie ma w tej "wyliczance", możesz dla celów odwoławczych uznać, iż konieczność zmiany przeznaczenia w planie nie dotyczy Twojej działki) oraz

Zważyć również należy, że zasada wyłączności planu miejscowego w zakresie zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne jest przyjmowana i w piśmiennictwie, i w praktyce Ministerstwa Rolnictwa. Nie bez racji wskazuje się, że kontrowersyjne sformułowanie „wymagającego zgody [...]” służy jednoznacznemu wyłączeniu – z procedury sporządzania planu miejscowego – obowiązku uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych innych niż wskazane w art. 7 ust. 2 OchrGrRolLeśU. Zdaniem Z. Niewiadomskiego, zmiany przeznaczenia gruntu rolnego lub leśnego można dokonać tylko w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, za zgodą właściwych organów. Zgoda ta jest aktem niesamoistnym i konieczną podstawą do umieszczenia odpowiednich ustaleń w planie.
Jednakże takie stanowisko zaczyna coraz poważniej rozmijać się z praktyką stosowania ustawy. Długotrwałość procedury uchwalenia bądź zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie idzie w parze z inwestycyjnymi zamiarami właścicieli gruntów rolnych. W tej sytuacji literalna interpretacja omawianych przepisów staje się podstawowym argumentem i inwestorów, i proinwestycyjnie nastawionych władz samorządowych. Podnoszą oni, że do zmiany przeznaczenia nieruchomości na cele budowlane nie jest konieczne uchwalenie bądź zmiana miejscowego planu zagospodarowania
przestrzennego. Zmiana przeznaczenia może, ich zdaniem, nastąpić w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jak się okazuje, za takim stosowaniem ustawy opowiada się równie Ministerstwo Infrastruktury.


A co do kanalizacji. Zaniechanie przez gminę ustalenia w tej sprawie jest moim zdaniem uchybieniem prawnym, wpływającym na mozliwość uchylenia decyzji przez SKO. Nie można bowiem nie ustalić wymaganych przez ustawę części parametrów z powodu nie spełnienia (lub rzekomego niespełnienia) innych warunków. Tu urbanista moim zdaniem "podłożył się". A co z szambem lub przydomową oczyszczalnią? Czy wszędzie musi być kanalizacja?





oskar0259 - 09-01-2008 17:05
AGABA2
A więc próbuj powiadomić zadowoloną (z siebie) Panią Prezydent lub któregoś z jej zastępców. Obraz urzędu to nie tylko widoczne i wielomilionowe inwestycje, ale właśnie również sprawność w załatwianiu drobnych (ale ważnych dla mieszkańców) spraw.
A co do burmistrza - przepraszam, zapomniałem, że poprzednia większość sejmowa sprowadziła burmistrzów do roli dobrze płatnych figurantów. Architektura, geodezja i jeszcze wiele innych dziedzin to w urzędach dzielnic autonomiczne delegatury, podległe bezpośrednio urzędowi miasta.



AGABA2 - 10-01-2008 20:28
Witam,
złożyłam pisemną skargę na bezczyność delegatury białołeckiej w Wwie.
Teraz czekam na odpowiedź i mam nadzieję na szybkie załatwienie sprawy.
Pozdrawiam :D



agata39 - 13-01-2008 12:43
Witam! Bardzo proszę o pomoc. Nasza działka ma wymiary 25x28. Planujemy postawić na niej dom o wymiarach 12,5x12,5 i w samym rogu działki budynek gosp. o wymiarach 6,25x6,25. Sąsiednie działki są nie zabudowane. W urzędzie powiedziano nam że na budynek gosp. nie ma miejsca. Czy tak jest faktycznie? Może jest jakiś sposób na załatwienie sprawy pozytywnie ,tylko urzednik nas nie informuje.





coffee - 14-01-2008 16:36
Już raz uzyskałam tu pomoc, teraz jednak znowu mam pod górkę z UG.

Złożyliśmy wniosek o WZ a w nim m.in. informacja, że chcemy zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków (przyłączenie do kanalizacji wymaga zbudowania przez nas 300m sieci!!). Właśnie się dowiedzieliśmy, że nie dostaniemy zgody na POŚ, tylko będziemy musieli we własnym zakresie zbudować sieć kanalizacji. Podobno w przygotowywanym planie zagospodarowania na tym terenie przewidziane są rury kanalizacji, w związku z tym musimy tę kanalizację zbudować sami, inaczej nie dostaniemy WZ :evil: Czy gmina ma prawo zmusić nas do takiej inwestycji? I tak będziemy budować 150m wodociągu. Rozumiem, że gmina mogłaby się nie zgodzić na szambo, ale na POŚ? Wydawało mi się, że na oczyszczalnie nie trzeba mieć pozwolenia :roll:



buczynka - 14-01-2008 23:41
AGABA2 Witam! Ja też mam wątpliwą przyjemność już od maja oczekiwać w Białołęce na decyzję o wzizt. Skaragę na bezczynność złożyłam we wrześniu. Ruszyło się tylko tyle, że wysłali "byle co" do uzgodnienia do WKPrzyrody. Pan Mikos (PKiN) poinformował, że skargę rozpatrzą jak otrzymają uzgodnienie od WKPrzyrody. A że Białołęka przesyła kolejne, :evil: "doprecyzowywane" po moich uwagach o błędach, wersje analizy i projekty decyzji do uzgodnienia WKPrzyrody, w więc czekam czekam i czekam.
W moim przypadku czas rozpatrzenia to jedna sprawa, ale prowadzenie postępowania wyjaśniającego i ustalenie stanu faktycznego jest jakimś koszmarem. Po pół roku czuję się jak po zabawie w durnia. Białołęka jest obok przepisow prawa i ponad wyrokami WSA, NSA z definicją działki sąsiedniej i wyznaczaniem obszaru analizy, bo "w podręczniku dla urbanistów jest inaczej". Nie udało mi się ich nawet przekonać, że właściciel działki jest stroną w postępowaniu o wzizt.
Jedym słowem nie czytają Oskara :D



czuczowrc - 15-01-2008 13:37
Witam. Mam takie pytanie, jestem wlascicielem dzialki rolnej o pow. 0,35h. W planie zagospodarowania dzialka ta jest zapisana jako laki i pastwiska z zakazem zabudowy. Moze ktos przekwalifikowal taka ziemie? Co wedlug was powinienem zrobic?



vittorio - 15-01-2008 16:00

.....Zasiedlić na teścia też raczej nie można bo całość ma tylko 5 h.
.....

??? Dlaczego?
Jakie masz średnie gospodarstwo w gminie?
Dzielisz kawałek działki, teść przepisuje na ciebie, reszte "dodzierżawiasz" (chociażby od teścia) na okres uzyskania WZ i PnB i po ptakach.



katarzyna123 - 16-01-2008 10:12
mam problem z uzyskaniem pozwolenia na budowe. nikt mi w urzedzie niepotrafi powiedziec jak zrobic aby bylo prawidlowo a moj architekt ma nowe pomysly ktore niewchodza w gre.Buduje budynek mieszkalny jednorodzinnu z częścią usługową. cześc usługowa nie przekracza 30% budynku a oni twierdza ze lokal uslugowy to jedno pomieszczenie. W czesci uslugowej mam wejscie dla klienta dla pracownika i przejscie z czesci mieszkalnej do czesci uslugowej, w urzedzie twierdza ze niemoge miec tyle wejść. przepraszam ze tak sie rozpisuje ale juz niewiem co robic a architekt i gmina mnie dobija. Pytanie czy lokal usługowy to jedno pomieszczenie czy lokal uslugowy moze skladac sie z kilku pomiesczen ale nie przekraczac 30% budynku?



piotri - 16-01-2008 12:16

.....Zasiedlić na teścia też raczej nie można bo całość ma tylko 5 h.
.....

??? Dlaczego?
Jakie masz średnie gospodarstwo w gminie?
Dzielisz kawałek działki, teść przepisuje na ciebie, reszte "dodzierżawiasz" (chociażby od teścia) na okres uzyskania WZ i PnB i po ptakach. Niestety, średnie gospodarstwo wynosi około 5,6 :(
Ale nic to, staram się stworzyć odwołanie, korzystajać z waszych wskazówek zwłaszcza podziekowania dla Oscara. Okaże się co odpowiedzą.



vittorio - 16-01-2008 15:49

.....Zasiedlić na teścia też raczej nie można bo całość ma tylko 5 h.
.....

??? Dlaczego?
Jakie masz średnie gospodarstwo w gminie?
Dzielisz kawałek działki, teść przepisuje na ciebie, reszte "dodzierżawiasz" (chociażby od teścia) na okres uzyskania WZ i PnB i po ptakach. Niestety, średnie gospodarstwo wynosi około 5,6 :(
Ale nic to, staram się stworzyć odwołanie, korzystajać z waszych wskazówek zwłaszcza podziekowania dla Oscara. Okaże się co odpowiedzą. Nie widzę problemu. Dodzierżawiasz brakujące 0,6ha od osoby trzeciej. :wink:



oskar0259 - 16-01-2008 20:52
Agata 39, raczej będziesz musiała się zmieścić z zabudową w prostokącie mniejszym od boków działki o ok. 7-8 m (odległość ścian od granicy 4 lub 3 m). Wynikać może z tego, że budynek gospodarczy musi, przy takich wymiarach, łączyć się z domem. Odległości od granicy wynikają z prawa budowlanego, odstępstwa są możliwe, ale muszą być dobrze uargumentowane (co w Twoim przypadku będzie trudne - masz dość szeroką działkę. To, ze sąsiednie działki nie są zabudowane nie ma większego znaczenia. Urząd zgadzając się na "przysunięcie" budynku do granicy być może utrudniłby przyszłą zabudowę działki sąsiedniej.

Coffe, urząd może to (zobowiązanie do odprowadzania ścieków do sieci, nie do POŚ) wpisać do WZ. Ja bym się od takiej decyzji odwoływał. W ostateczności i tak WZ będziesz miała... A potem? Jest rozstrzygnięcie, że koszty zbudowania instalacji poza granicami własnej nieruchomości inwestora muszą być przez gminę zwrócone, może z tego skorzystasz?

Buczynka, oni, jak czytam, nie zapoznali się nawet z ustawami i rozporządzeniami. A to, co piszesz o reakcji na skargę na bezczynność? Ja tylko sugerowałem AGABIE, że ta drogą raczej nic nie osiągnie. I Ty tylko to potwierdzasz. Niestety...

Piotri, dodzierżawienie brakujących arów może być jednym z (ostatecznych) rozwiązań. Ale w tym postępowaniu napisz odwołanie (zajrzyj do poczty). Moim zdaniem nie jesteś bez szans, ale inny sposób uzyskania możliwości zabudowy zainicjuj równolegle. Nie stracisz czasu.

Katarzyna 123, nie rozumiem dlaczego urząd wtrąca Ci się w planowanie układu pomieszczeń i wejść. To niedopuszczalne. Zapytaj o podstawę prawną. Sam jestem ciekaw odpowiedzi.



andy82 - 16-01-2008 20:54
Witam

Posiadam działke wraz z domem na granicy lasu. Obecne warunki zabudowy mówią że budynek nie może być blizej od granicy lasu niż 30m i ten warunek jest zachowany (choć nie wiem jakie byly WZ 20 lat temu w momencie budowania domu). W chwili obecnej z względów mieszkaniowych chce robudować dom wlaśnie w stronę lasu (jedyny słuszny - w moim przypadku umiejscowienia domu na dziłace - kierunek.) Pytanie brzmi do kogo mogę sie zwrócić z prośbą o zmiane WZ - wiem że leży do w mocy jakiegoś ministerstwa (tylko jakiego i jakie dokumenty powinna zawierać moja prośba).

Pozdrawiam Andrzej.



czuczowrc - 16-01-2008 21:52

Witam. Mam takie pytanie, jestem wlascicielem dzialki rolnej o pow. 0,35h. W planie zagospodarowania dzialka ta jest zapisana jako laki i pastwiska z zakazem zabudowy. Moze ktos przekwalifikowal taka ziemie? Co wedlug was powinienem zrobic? czy ktos moze mi pomoc??? Oskar wymysl cos! z gory dzieki!!



oskar0259 - 16-01-2008 22:36
Nie mogę!
Jest plan, jest określone przeznaczenie. Nie da się tego ominąć. Możliwe jest to tylko przy zmianie planu.



oskar0259 - 16-01-2008 22:41
Andy 82, masz już warunki zabudowy? Spróbuj wystąpić o ich zmianę do gminy.
Ale może jest jednak plan zagospodarowania i chcesz wystąpić o odstępstwa? Wtedy składasz wniosek w starostwie - zapytaj tam o szczegóły i terminy.



czuczowrc - 16-01-2008 23:17
A czy moge zmienic PZP na wlasny koszt? i jak sie za to zabrac? Pozdrawiam.



agata39 - 17-01-2008 08:00
Oskar dzięki wielkie za odpowiedż!!!



white1981 - 17-01-2008 09:11
Witam
Czy może ktoś sie orientuje czy w Sadowej gm. Łomianki można postawić drugi dom na dzialce ktorej stoi juz dom.(nie ma miejscowego zagospodarowania przestrzennego)Nasza działka ma 960m2.Jak z przyłączami jeżeli jeden dom już stoi?Za wszystkie rady dziekuje.



hamer - 17-01-2008 12:04
Witam, ja już prawie kupiłem działkę pod budowę domu ale pokazała się inna możliwość...
mam okazję nabyć 1,7 ha gruntu rolnego IV klasy, w MPZP jest oznaczona jako C119R i opisane jako tereny rolnicze z dopuszczalnym przeznaczeniem: 1. sieci infrastruktury technicznej, 2.obiekty produkcji rolnej, 3. zabudowa zagrodowa
Jest także napisane, że: 1,utrzymuje się istniejącą zabudowę siedliskową
2, zakaz wprowadzania zabudowy mieszkaniowej
A w szczegółowych warunkach zagospodarowanie jest napisane min.:
1,dopuszcza się realizację nowej zabudowy zagrodowej w przypadku powstania w jednym kompleksie nowego gospodarstwa rolnego o powierzchni nie mniejszej jak 5 hektarów przeliczeniowych
2, budynki i obiekty gospodarcze lub inwentarskie lokalizowane w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej należy sytuować w odległości nie mniejszej jak 50 metrów od terenów zabudowy mieszkaniowej
Jestem rolnikiem z definicji i z zawodu, posiadam ponad 5 ha gruntów, działka graniczy z drogą polną przedłużeniem drogi gminnej, po przeciwnej stronie działki (za drogą), są tereny budowy mieszkaniowej
z doprowadzeniem wody i prądu nie będzie problemu-sprawdzałem, MPzP dopuszcza budowę szamba
i teraz moje pytania:
1. Czy ja jako rolnik posiadający areał pow 5 ha mogę na tej działce na zasadach siedliska postawić dom mieszkalny?
2.Czy będzie ode mnie wymagane abym oprócz domu postawił również jakieś budynki gospodarcze?
3. jakie dokumentu muszę złożyc by starać się o pozwolenie na budowę?
Trochę to skomplikowane ale liczę na odpowiedź kogoś zorientowanego w tematyce i z góry bardzo za nią dziękuję:-)



hamer - 17-01-2008 12:06
P.S zapomniałem zapytać o co im chodzi z tym że gospodarstwo musi mieć 5 ha w jednym kompleksie? tzn w jednym kawałku?
jeszcze raz dziękuję



oskar0259 - 18-01-2008 23:34
Off topic (zwłaszcza ostatnich pytań).
Linki do artykułów, które mogą przydać się (różne tematy!):

http://www.czasopisma.pwp.pl/oss-200...atalog=2005024
http://www.nieruchomosci.beck.pl/ind...cid=16&id=1222
http://www.rzeczprawa.eco.pl/walkazk...k/2005/sko.htm
http://www.gazetaprawna.pl/?action=s...39.8.1.0.1.htm
http://www.czasopisma.pwp.pl/oss-200...atalog=2005023



mark0wy - 19-01-2008 12:49
Witam,

Drobna uwaga pisząc skarga na bezczynność organu administracji macie chyba na myśli zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie (art. 37 kpa).
Jest to o tyle istotne, że przy nie podania podstawy prawnej waszego żądanie (nie jest konieczna), może to być zakwalifikowane jako skarga z art. 227 kpa, co nie jest korzystne, bo nie o to przecież chodzi.

Pozdrawiam
Mark0wy



oskar0259 - 21-01-2008 23:01
hamer, nie podejmuj decyzji pochopnie. To tylko 1,7 ha, IV klasa takiej ziemi nigdy nie da 5 ha przeliczeniowych. A więc nie spełnisz warunku posiadania ziemi w jednym kompleksie, czyli (na pierwszy rzut oka) warunku "dopuszcza się realizację nowej zabudowy zagrodowej w przypadku powstania w jednym kompleksie nowego gospodarstwa rolnego o powierzchni nie mniejszej jak 5 hektarów przeliczeniowych".
Czy tak jest naprawdę? Sprawdź w planie, jak jest tam zdefiniowane pojęcie "kompleks". Wtedy będziesz wiedział o co IM chodzi. Moim zdaniem oznacza to "w jednym kawałku". Tzn. nawet jeśli jest kilka działek, to powinny sie one, nawet na niewielkich odcinkach, stykać ze sobą.
Sąsiedztwo (dobre) przy istnieniu planu nie ma znaczenia.



justyna27 - 22-01-2008 12:10
witam!

mam takie pytanie: jestesmy w trakcie kupna działki na której stoi budynek mieszkalno-gospodarczy postawiony w granicy działki. Na ten teren wygasł już plan zagospodarowania przestrzennego i występuję o WZ. Czy mam gdzies na wniosku zaznaczyć, ze chcielibyśmy rozbudowywać ten budynek? Mamy dwie opcje:
1.albo pozwolą go rozbudowywać i wtedy na sąsiada nie ma okien to oczywiste,
2. albo traktujemy ten budynek jako np garaż i budujemy sie obok,
tylko czy ja mogę się ścianą domu dostawić do tego garażu?

byłam w starostwie ale niestety pan który tam siedzi jest tak nieprzychylny delikatnie mówiąc, ze nic się nie dowiedziałam tylko tyle, ze mogę mieć problem z uzyskaniem pozwolenia na budowe, a chciałabym wiedzieć jak to będzie bo do WZ musze zaznaczyć jaki dach jeśli z rozbudową w granicy to wchodzi w grę tylko dwuspadowy jeśli nie to może być cztero- czy wielospadowy.
Orientuje się ktoś może jak to jest z tymi rozbudowami domów w granicy?

pozdrawiam



hamer - 23-01-2008 08:23
Witam :D Oskar ja napisałem, że już jestem rolnikiem.... a ziemi to mam ponad 12 ha przeliczeniowych, tylko żadnej fajnej działki pod budowę.... i dlatego interesuje mnie ww. działeczka!! Niestety nie wiem o co chodzi im z tym "jednym kompleksem" bo w planie zagospodarowania nie ma wyjaśnionego tego terminu... będę musiał zapytać u źródła w gminie... jednak dalej nie wiem jakie warunki muszę spełnić żeby móc stawiac siedlisko? czy od razu muszę budować jakiś budynek gosp? itd....
pozdrawiam :P



windows - 24-01-2008 10:30
witam i podrawiam
Mam pytanie i przy tym problem
moja działka jest o wymiarach 26x220 metrów, przez węższą częsć działki idzie linia zabudowy (wzdłuz drogi wojewódzkiej) niechcemy budować domu na lini zabudowy tylko cofnąć się od tej lini w głąb działki( bardzo duży ruch). Jak myslicie czy bedą z tym problemy w gminie i jak i ich przekonac do tego. Czy poprostu zatrudnic geodete niech podzieli ta działke na dwie mniejsze i dom budowac na tej drugiej działce dalej od drogi co o tym sadzicie?
Dzieki za odp/



justyna27 - 24-01-2008 14:02
windows ja mysle, ze nie będzie z tym problemu, bo działka którą kupujemy ma już wylane fundamenty i linia zabudowy jest na 15m od ulicy a poprzedni właściciel cofnął sie z domem i zaczał budować na 35, czyli cofnąl sie o 20m. Mnie się wydaje, ze nie można przekroczyć lini zabudowy w drugą stronę czyli przyblizyć się do ulicy w twoim przypadku.



windows - 24-01-2008 20:26
o to super mam nadzieje że tek będzie.



angelb - 25-01-2008 13:38

witam i podrawiam
Mam pytanie i przy tym problem
moja działka jest o wymiarach 26x220 metrów, przez węższą częsć działki idzie linia zabudowy (wzdłuz drogi wojewódzkiej) niechcemy budować domu na lini zabudowy tylko cofnąć się od tej lini w głąb działki( bardzo duży ruch). Jak myslicie czy bedą z tym problemy w gminie i jak i ich przekonac do tego. Czy poprostu zatrudnic geodete niech podzieli ta działke na dwie mniejsze i dom budowac na tej drugiej działce dalej od drogi co o tym sadzicie?
Dzieki za odp/
ja myślę ,że możesz się cofnąc na tyle ile masz podane w głębokości zabudowy...linia zabudowy np. u mnie podana jest przednia i tylnia i w tych liniach musi stać ój domek :)



angelb - 25-01-2008 13:42
W warunkach zabudowy w poz.21 mam taki wpis:"Możliwość występowania złych warunków geopatycznych-zabezpieczenie w zakresie inwestora.Isniejący wysoki poziom wody gruntowej-projektowane obnizenie poziomu.Ochrona zieleni"

Co to dokładnie oznacza i jak mam się zabezpieczyć???



JANINKI-AMORKI82 - 27-01-2008 08:54
Co prawda założyłam już osobny temat ale może tu szybciej otrzymam pomoc więc wklejam treść :

Witajcie!
Długo nas na forum nie było - toczyła się batalia z urzędnikami o WZ (6 miesięcy czekania!!!! ), ale może od początku...

znaleźliśmy działkę naszych marzeń, działka rolna, z tym, że przy drodze, w której jest wodociąg i inne media, obok domy (czyli wszystkie aspekty potrzebne do WZ). działka za duża jak dla nas (ze względów finansowych) więc chcemy z niej wydzielić mniejszą dla nas (od strony drogi), geodeta w lipcu (czyli przed złożeniem wniosku o WZ) powiedział, że będzie można wydzielić działkę 12 arów z tej dużej rolnej jeśli dostaniemy WZ. 6 miesięcy walczyliśmy o WZ (nie to, żeby były jakieś problemy bo działka spełniała wszystkie wymogi, tylko urzędnicy czekali na "datki" - szczegóły opisywaliśmy w innym wątku). Dostaliśmy w końcu WZ, dzwonimy do tego samego geodety - a on nam na to, że w październiku zmieniły sie przepisy - i teraz WZ nie wystarczy do podziału działki!!!! Co teraz????
Jak to zrobić żeby wydzielić tyle ile chcemy? Dodam, że kiedyś na tej działce stała stodoła (spaliła się lecz na mapach dalej widnieje) i WZ otrzymaliśmy jako kontynuację istniejącej zabudowy. jeśli ktoś zna się na tym całym prawie geodezyjnym to możemy przesłać skan naszej mapy i treść WZ, będziemy wdzięczni za wszelką pomoc.



vittorio - 29-01-2008 15:54
oskar0259 czy wiesz może czy jeśli jestem współwłaścicielem działki z żoną i WZ są wystawione tylko na mnie to czy jeśli we wniosku na uzyskanie PnB wpiszę również żonę to PnB wystawione zostanie na nas oboje?
Głównie chodzi mi tu okwestie podatkowe ze względu na przeznaczenie pieniędzy ze sprzedażym nieruchomosci na cele mieszkalne.



oskar0259 - 29-01-2008 20:14
Vittorio, zmieniłbym (przeniósł również na żonę) WZ. W obecnej sytuacji mogą (nie muszą) być kłopoty z pozwoleniem na Was dwoje.

JANINKI-AMORKI82, szkopuł w tym, że w WZ musi być ustalona minimalna powierzchnia działki, która może być wydzielona (czyli w Waszym przypadku 1200 m kw.). W przeciwnym razie wójt odmówi podziału. W postanowieniu musi bowiem zawrzeć formułę, że podział jest zgodny z MPZP (nie może tego napisać, bo planu nie ma), albo WZ (a w tych musi być to co napisałem wyżej, w przeciwnym razie najmniejsza wydzielona działka moze mieć 3000 m kw.).

Angelb - nie wiem, zajrzyj do słownika lub zapytaj w gminie co poeta miał na myśli. Zapewne chodzi o oddziaływanie cieków wodnych.

Windows, linia zabudowy jest obowiązująca, czy nieprzekraczalna? Przy nieprzekraczalnej możesz cofnąć dom od drogi.
Podział działki. Plan zagospodarowania lub WZ dopuszczają taką możliwość?

Hamer, to wiedziałem (że jesteś rolnikiem), ale co to jest kompleks to dywagowałem - wiążącą odpowiedź może dać Ci gmina, skoro nie ma takiej definicji w planie.

Justyna 27, wybór należy do Ciebie. Przy Twoich staraniach o WZ sąsiad i tak będzie stroną postępowania. Będzie to dla Ciebie wstępna "konsultacja", czy nie będzie protestował. przy pozwoleniu (wtedy będzie stroną, jeśli będziesz budowała w granicy lub bliżej niż 3 albo 4 metry). A co do powiatu (starostwa). Jeśli będziesz miała ostateczne WZ zezwalające na budowę w granicy (dostawianie do budynku stojącego w granicy to to samo), to będą musieli wydać pozwolenie - do ich oceny nie należy badanie zasadności czy logiczności WZ - o tym w którym miejscu można budować decyduje (MPZP, WZ) gmina, nie powiat. Na razie skup się więc na wniosku o WZ, najlepiej dowiedz się przed jego złożeniem, czy masz szansę na takie rozwiązanie (przy granicy), korespondencyjnie nie da się tego rozstrzygnąć.



windows - 30-01-2008 12:01
OSCAR0259 - piekne dzieki za podpowiedź :D



JANINKI-AMORKI82 - 30-01-2008 13:25

JANINKI-AMORKI82, szkopuł w tym, że w WZ musi być ustalona minimalna powierzchnia działki, która może być wydzielona (czyli w Waszym przypadku 1200 m kw.). W przeciwnym razie wójt odmówi podziału. W postanowieniu musi bowiem zawrzeć formułę, że podział jest zgodny z MPZP (nie może tego napisać, bo planu nie ma), albo WZ (a w tych musi być to co napisałem wyżej, w przeciwnym razie najmniejsza wydzielona działka moze mieć 3000 m kw.).
.
oskar - dzięki za odpowiedź. w naszym WZ nie znalazłam takiego zapisu o minimalnej powierzchni działki, najgorsze jest to, że co geodeta to inne informacje nam podaje odnośnie podziału tej działki :-(. jedni mówią - że potrzebne będą dodatkowe dokumenty - jakie? nie są w stanie powiedzieć (nie wiadomo, myślę, że chodzi o dodatkową kasę dla nich tak na prawdę - ale pewności nie mam), inni, że nie ma problemu z podziałem (w ogóle bez patrzenia na WZ - ale to ludzie z innej części kraju niż działka), jeszcze inni, że to zależy...



justyna27 - 30-01-2008 17:10
oskar dzięk za odpowiedz, już zlożyłam wniosek o WZ i załączyłam dezycje z mapka poprzedniego właściciela ze zgodą na budowe w granicy i pani powiedziala, ze jak raz pozwolili to i drugi pozwolą :wink: oby.



ORCYN - 31-01-2008 10:12
Witam Serdecznie
Pokrutce
Dostalismy wz ale roznia sie one od projektu ktory chcemy wybudowac
W wz dach dwuspadowy 30-45%w projekcie wielospadowy 30%
W WZ pow zabudowy 140m w projekcie 215m razem z garazem
Reszta pasuje
W zalaczniku graficznym urbanista zaznaczyl promien opr 87m rowny 3 szerokoscia dzialki.W tym promieniu znajduja sie trzy stare przedwojenne domy a wlasciwie zagrody rolne oraz moj nowy dom ktory wybudowalem 10 lat temu na tej samej dzialce o pow 3700m te trzy domy maja dachy dwuspadowe moj obecny dom ma dach wielopadowy trzy domy maja pow zab ok 150 m moj dom 185m.Dodam w decyzj teren nie jest objety opieka konserwatora zabytkow. Dlaczego wiec kaza mi budowac dom parterowy bez piwnicy i poddasza tak maly a ma to byc dom wielopokoleniowy.
Dodam jeszcz ze 50m poza linia opracowania powstaly dwa nowe domy krorych dzialki przylegaja do tej samej drogi co moja dzialka siedliskowa w ich bezposrednim sasiedztwie to jest ok 30 m znajduja sie rownierz domy stare o pow 150m i dachach dwuspadowych a nowe domy uzyskaly pozwolenie na wieksza pow zabudowy ok 230m i dachach wielospadowych.
Minelo juz wiecej iz 14 dni od daty wudania wz co ja moge zrobic w tej sprawie by wybudowac dom o jakim marze czyli dach wielospadowy i o wiekszej ni 140 m pow zabudowy;
Dom ktury chce wybudowac ma tylko 139m pow uzytkowej plus garaz na dwa stanowiska co daje razem ok 215m pow zabudowy.
Reszta wz pasuje do pow biologicznej i wskazniku zabudowy
Bardzo prosze o porade wtej sprawie .
Dodam ze w wz napisano iz planowana inwestycja jest rozbudowa zagrody siedliskowej o dom jednorodzinny
Pozdr
Roman



qazio - 01-02-2008 09:10
witam, chcę wybudować nieduży dom z poddaszem użytkowym w okolicach 100-110m2 w kształcie litery L, jednak będzie to drugi dom na działce moich rodziców i żeby nie zabierać za dużo działki chcę aby jego 2 ściany elewacyjne (oczywiście zamknięte bez otworów) były wybudowane w samej granicy działki (najlepiej aby ściana zewnętrzna bez otworów z jednej i drugiej strony stanowiła "płot" bądź była wybudowana przy samym płocie). Z jednej strony działka graniczy z blokiem wspólnoty mieszkaniowej i od ich strony w lini (na długości jakiej była by ściana zewnętrzna zamknięta) w okolicach 3 m od naszego płotu wspólnota ma pobudowane garaże a z drugiej strony działka graniczy z lasem należącym do tutejszego nadleśnictwa.(trochę to skomplikowane ale jeżeli bedzie trzeba rozrysuję to dokładne rozmieszczenie powiedzmy w wordzie i mogę podesłać na maila) I tutaj rodzą się moje pytania:
czy są jakieś przepisy budowlane pozwalające mi na wybudowanie się w takich warunkach przestrzennych?
wiem że będę musiał uzyskać zgodę na budowę od wspólnoty mieszkaniowej i nadleśnictwa czy jest jakiś wzór takiej zgody który moglibyście mi podesłać na maila (bigqazio@wp.pl) i czy taką zgodę trzeba uzyskać od każdego mieszkańca tej wspólnoty czy może ja podpisać jej administrator?
Zależy mi bardzo na uzyskaniu takiej zgody od jednej i drugiej strony ponieważ nie chcę ładować się w projekty i inne zbędne procedury i papierki kiedy nie mam pewności że w ogóle takie zgody dostanę dlatego chciałby zacząć od uzyskania takiego formularza.Pilnie proszę o pomoc.



lukasz_sz - 01-02-2008 14:26
vittorio

ciezko sie czyta twoje posty...

ta pani w niebieskiej bluzeczce skutecznie rozprasza ;)


oskar0259 czy wiesz może czy jeśli jestem

#współwłaścicielem działki z żoną i WZ są wystawione tylko na mnie to czy jeśli we wniosku na uzyskanie PnB wpiszę również żonę to PnB wystawione zostanie na nas oboje?
Głównie chodzi mi tu okwestie podatkowe ze względu na przeznaczenie pieniędzy ze sprzedażym nieruchomosci na cele mieszkalne.




taura - 02-02-2008 09:05
Witam

Moj problem polega na tym iż:
- była działka rolna która została podzielona geodezyjnie na mniejsze działki z zachowaniem drogi wewnętrznej.
- następnie gmina uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego

i tu sie pojawia problem, ponieważ plan podziału na działki budowlane nie jest zgodny z podziałem geodezyjnym, który był wcześniej. Inymi słowy kupiłem działkę jednak nie mogę nic na niej wybudować, bo wg planu powinienem odkupić połowę działki od sąsiada. Sąsiad oczywiśnie ani myśli nad sprzedaża tej częsci działki.

W całym planie takie połówkowe podziały dotyczą 4 działek.
Moja działka ma 958 m2 i zostało do niej dodane na planie podziału na działki budowlane połowa sąsiedniej działki czyli tak aby miała 1437 m2.
Co najciekawsze na tym samym planie jest wydzielona wg planu działka budowlana która pokrywa się z podziałem geodezyjnym i również ma ok 960 m2.
Nie ruozumie więc jakimi przesłankami kierowali się urbaniści i dlaczego Gmina zatwierdziła taki dziwny plan zag. przest.

na maila mogę podesłać plan zag. przest.

Moje pytania to;
1. Czy plan zag. przst. z podziałem na działki budowlane może nie być zgodny z wcześniejszym podziałem geodezyjnym.

I jakby tak mogło być to;

2. Jakie są proceduru jakbym chciał zmienić plan zag. przest. na moją działkę.
3. Czy i w jaki sposób mogę się odwołać do Ministra infrastruktury.

Proszę pomóżcie.



marysiah - 03-02-2008 10:40
Mam dwie sąsiadujące ze soba działki o szer. 15 i 14 m.Chcę je scalić, i dokonać nowego podziału tak ,by jedna była przy drodze a druga za nią z dojazdem wydzielonym z szerokości. Obecnie w gminie ogłoszono przystąpienie do nowego mpzp i te działki/ obecne/ mają być budowlane na długości 50m.Wniosłam o zwiększenie pasa budowlanego na dł 80m, by choć część drugiej w przyszłości była budowlana.Nie wiem, czy gmina uwzględni mój wniosek, w studium było 50 m..Czy powinnam gminę powiadomić o swoich planach o scaleniu? Amoże już zacząć działać?



reksio102 - 04-02-2008 00:48
Mam nadzieję, że w dobrym wątku zadam swoje pytanie. Sąsiadujący z moją działką teren miasto przekazało Swiadkom Jechowy . Mają tam zamiar postawić dom spotkań. Czy jest możliwość uniknięcia takiej opcji , od czego zacząć? Dodam, że jest to osiedle domków jednorodzinnych . Z góry dziękuję za odpowiedź.



vittorio - 04-02-2008 13:17

ta pani w niebieskiej bluzeczce skutecznie rozprasza ;)
Ty też dostajesz oczopląsu? :lol: :wink: 8)



aspidisca - 05-02-2008 09:54
Budował się ktoś nad rzeczką?
Jaką odległość od rzeczki, czy potoczku określają zwykle warunki zabudowy, jeśli ta rzeczka płynie w granicy działki?



vittorio - 07-02-2008 09:33
Oskar mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli mam zawartą umowę dzierżawy gruntu rolnego na okres określony np. 6miesięcy, rok to czy gmina może tego nie uznać i nie wydać mi WZ na zabudowę zagrodową?
Jaka jest procedura tego uznawania i jaka jest podstawa prawna? Czy to może być np. widzimisie urbanisty?
Z góry dzięki za odp.



tacim - 07-02-2008 11:27
Czy możecie mi powiedzieć ile można czekać na warunki mi już minęło 3,5 miecha i informują mnie, że jeszcze ale nikt nie potrafi powiedzieć ile. Ile max to może trwać chyba zgodnie z KPA 2 miechy.



@pw@ - 07-02-2008 20:09
Witam,
Mam taki problem. Otrzymałem warunki zabudowy, w których szerokość elewacji frontowej wynosi maksymalnie 14m. Projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym, który mi odpowiada ma szerokość 11,5m plus parterowy garaż 3,5m. Nad garażem jest taras dostępny z górnej kondygnacji. Jak liczona jest szerokość elewacji frontowej. Czy tylko części (dwukondygnacyjnej) nakrytej stromym dachem? Czy też całości parteru wraz z garażem (razem 15 m)?
Należy dodać, że garaż jest cofnięty w stosunku do domu o około 50 cm.
Proszę o pomoc, bo nie wiem czy kupić ten projekt czy też szukać innego.
pozdrawiam,
Przemek



Nefer - 07-02-2008 21:02

witam, chcę wybudować nieduży dom z poddaszem użytkowym w okolicach 100-110m2 w kształcie litery L, jednak będzie to drugi dom na działce moich rodziców i żeby nie zabierać za dużo działki chcę aby jego 2 ściany elewacyjne (oczywiście zamknięte bez otworów) były wybudowane w samej granicy działki (najlepiej aby ściana zewnętrzna bez otworów z jednej i drugiej strony stanowiła "płot" bądź była wybudowana przy samym płocie). Z jednej strony działka graniczy z blokiem wspólnoty mieszkaniowej i od ich strony w lini (na długości jakiej była by ściana zewnętrzna zamknięta) w okolicach 3 m od naszego płotu wspólnota ma pobudowane garaże a z drugiej strony działka graniczy z lasem należącym do tutejszego nadleśnictwa.(trochę to skomplikowane ale jeżeli bedzie trzeba rozrysuję to dokładne rozmieszczenie powiedzmy w wordzie i mogę podesłać na maila) I tutaj rodzą się moje pytania:
czy są jakieś przepisy budowlane pozwalające mi na wybudowanie się w takich warunkach przestrzennych?
wiem że będę musiał uzyskać zgodę na budowę od wspólnoty mieszkaniowej i nadleśnictwa czy jest jakiś wzór takiej zgody który moglibyście mi podesłać na maila (bigqazio@wp.pl) i czy taką zgodę trzeba uzyskać od każdego mieszkańca tej wspólnoty czy może ja podpisać jej administrator?
Zależy mi bardzo na uzyskaniu takiej zgody od jednej i drugiej strony ponieważ nie chcę ładować się w projekty i inne zbędne procedury i papierki kiedy nie mam pewności że w ogóle takie zgody dostanę dlatego chciałby zacząć od uzyskania takiego formularza.Pilnie proszę o pomoc.
Obawiam sie, że zgoda sąsiadów to nie jest ten warunke konieczny, który musisz spełnić. Musisz otrzymać ministerstwa infrastruktury - tak coś mi się wydaje, ale pewnie Oskar mnie poprawi jakby co...



qazio - 08-02-2008 08:17
Tak też o tym słyszałem że muszę dostać zgodę z ministerstwa infrastruktury (czyli sprawa nie do załatwienia-chyba że ma się nasze polskie polityczne znajomości które mogą zdziałać cuda), ale jest od tego odstępstwo, jeżeli powiatowy inspektor budowlany uzna działkę za wąską (a granica podobno jest płynna nieważne czy to jest 10 czy 20 m, zależy od widzi mi się urzędnika, tylko problem jest ten że już na tej działce stoi jeden budynek normalnie postawiony i czy to nie będzie stanowiło problemu w uzyskaniu statutu wąskiej działki) ma prawo podpisać taką zgodę na budowę z upoważnienia starosty. Czyli cały bieg sprawy odbywa się na szczeblu starostwa a nie ministerstwa infra. Ciekawym jest fakt że byłem u siebie w gminie powiedziałem o co mi chodzi a oni kazali mi zrobić mapkę geodezyjną działki ( około 500-600zł napiszcie czy to rozsądny koszt, w ogóle jak ktoś zna realne koszty załatwienia wszystkich papierów związanych z budową to też niech napisze żeby nas nie naciągano), następnie złożyć mapkę w gminie wypełnić papierki odnośnie lokalizacji i to już oni wszystko będą załatwiać tj. informować wspólnotę i nadleśnictwo o planach takiej budowy i pytać się ich czy nie mają sprzeciwów, oni też wysyłają papiery do zatwierdzenia do starostwa. I tutaj trochę jestem zaniepokojony że Pani urzędnik uprościła bardzo sprawę i w ogóle pominęła ministra infrastruktury, wąską działkę itp.Napiszcie co o tym sądzicie?! Dodam jeszcze do tego mojego poprzedniego opisu całego problemu że ten 2 dom chcę postawić na samym końcu działki w samym rogu, gdzie aktualnie mam postawiony domek campingowy za który to opłacane są podatki i jest on zgłoszony w gminie (tylko tutaj nie wiem czy jako domek gospodarczy czy campingowy) i czy w związku z tym nie pójść inną drogą i nie starać się o zgodę na jego rozbudowę do rozmiarów małego domu (100-110m2) z poddaszem użytkowym, może wtedy będzie mniej papirologi i zgód.



qazio - 08-02-2008 12:44
jeszcze taki cytat z porad muratora:
" Gdy działka jest wąska

Przepisy § 12 ust. 3 rozporządzenia przewidują dwie sytuacje, w których pełna ściana budynku może stanąć w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy granicy. Jest to możliwe, gdy:

* wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
* nie można zachować odległości 3 m ze względu na rozmiary działki.

W obydwu wymienionych przypadkach możliwość przybliżenia domu do granicy nie zależy ani od zgody sąsiada, ani od podobnego usytuowania budynku na sąsiedniej działce, choć niewątpliwie okoliczności te będą brane przez urzędników pod uwagę przy wydawaniu pozwoleń na budowę.
Niestety, przepisy nie precyzują, jakie rozmiary działki nie pozwalają na zachowanie standardowej odległości. Jest to kryterium płynne, dlatego możliwość uzyskania pozwolenia na usytuowanie budynku w odległości 1,5 m od granicy lub przy granicy będzie zależała od uznania urzędnika. Dla jednego zbliżenie budynku do granicy będzie uzasadnione na działce o szerokości nie większej niż 10 m, dla innego nawet działka o szerokości 20 m może się okazać zbyt wąska.
Są też jednak korzyści z wprowadzenia takiego przepisu. Pozwala on bowiem wydać staroście pozwolenie na nietypowe usytuowanie domu bez konieczności uzyskiwania upoważnienia ministra infrastruktury, co znacznie oszczędza czas. "

"uznania urzędnika" - którego???który to konkretnie urzędnik jest odpowiedzialny za uznanie działki za wąską:inspektor budowlany w starostwie, jakiś urzędnik z wydziału architektury w gminie,może jakiś urzędnik z instytucji wojewódzkich, KTÓRY?????



tacim - 08-02-2008 21:23
Ejo Oskar powiedz mi jak wiesz czy jak napiszę odwołanie do SKO na decyzję UM w sprawie działki to będą mnie wzywać i kombinować czy poprostu rozpatrzą zażalenie i albo utrzymają w mocy albo zwróca do ponownego rozpatrzenia.



moni44 - 09-02-2008 23:15

Ejo Oskar powiedz mi jak wiesz czy jak napiszę odwołanie do SKO na decyzję UM w sprawie działki to będą mnie wzywać i kombinować czy poprostu rozpatrzą zażalenie i albo utrzymają w mocy albo zwróca do ponownego rozpatrzenia.
Witam serdecznie
przejrzalem juz kilkanascie stron dotyczących wspomnianego tematu, ale nie moge znaleść odpowiedzi na nurtujący mnie problem, a mianowicie:

Rodzice maja przepisać mi dzialkę rolna o powirzchni około 1,90 hektara. Okolo półtora roku temu uzyskalem warunki zabudowy na tę działkę - zgodnie z nimi moge wybudować na niej dom mieszkalny i zabudowania gospodarskie. Jeden z zapisow (wskazany przez starostwo powiatowe) mówi, że pozytywnie uwzglednia te WZ, ale ze wzgledu na ochrone gruntow rolnych konieczne jest uzyskanie zgody na wyłaczenie gruntu z produkcji rolnej wprzypadku, gdy inwestor nie jest rolnikiem. i własnie w tym miejscu pojawia się problem, a mianowicie nie jestem rolnikiem. natychmiast po przepisaniu wspomnianej działki mam zamiar wystapić o pozwolenie na budowę. Ale z tego zapisu wynika, że nie dostanę pozwolenia na budowę? Moze się tutaj mylę?
co ma zrobic w takiej sytuacji? chce zauważyć, że częśc działki na ktorej planuje budowę stanowi sad (okolo 3300 m kw.), pozostala częśc to grunt orny. Zarowno pole orne jak i sad mają dostęp do drogi publicznej. dotakowy problem stanowi tutaj czas, a mianowicie gdy ja dostalem wz nie bylo planu zagospodarowania prz. Obecnie plan ten jest opracowywany, wedlug tego gminnego projektu moja dzialka nie jest wogole przeznaczona pod budownictwo. z tego co mi wiadomo to do początku marca 2008 roku mozna skladać zastrzeżenia co do tego projektu. Rozmawialem z pracownikami gminy i mowili mi, że w najszybszym tępie plan ten może byc uchwalony w czerwcu tego roku, oczywiści ejest to najszybsza opcja, bo ludzie skladaja dużo zastrzeżeń. Tak więc jeszcze raz zadam pytanie co zrobic aby uzyskac stosowne pozwolenie, mozliwośc odrolnienia dzialki chyba tytaj nie wchodzi w grę - może się myle?, a czy może wydzieliś z tej działki sad na ktorym ma być budowa i dopiero zmieniac jego przeznaczenie . czy może nie nie ma wogole problemu, jeśli otrzymam dzialkę o powierzchni powyzej jednego hektara i będe wtedy-faktycznym rolnkiem. za jakiekolwiek wskazowki z gory dziękuję



angelb - 10-02-2008 01:05
Mam działkę o oznaczeniu Bp/R grunty orne kl V ,mam wydane WZ,i tu mam do Was pytanie.Czy ja muszę tę działkę najpierw odrolniać-myślałam ,że nie ale jak tak czytam rózne posty tutaj na forum to już sama nie wiem :(



vittorio - 12-02-2008 13:03

Oskar mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli mam zawartą umowę dzierżawy gruntu rolnego na okres określony np. 6miesięcy, rok to czy gmina może tego nie uznać i nie wydać mi WZ na zabudowę zagrodową?
Jaka jest procedura tego uznawania i jaka jest podstawa prawna? Czy to może być np. widzimisie urbanisty?
Z góry dzięki za odp.
podbijam



Anitka_radomianka - 14-02-2008 15:30
Mam działke szerości 19 i długości ok 200. Sąsiedzi mają pobudowane budynki gospodarcze w zdłuż mojej działki w granicy. Czy jest możliwość zbliżenia się do granicy działki o 1m. bardzo mi na tym zależy z powodu projektu i niechecę rezygnować z żadnych okien.



mpkg - 14-02-2008 19:53
Witam, mam działkę o szerokości boku stykającego sie z drogą równą 21m2, wybraliśmy projekt z firmy Archeton - IWA. Wiemy już napewno, że troszkę poszerzymy garaż, zwiększymy napewno o 1m wiatrołap, nie jesteśmy pewni czy podniesiemy trochę budynek... Czy we wniosku o warunki zabudowy muszę nanieść już teraz ewentualne zmiany(szerokość, wysokość, wprowadzenie piwnicy) czy opisać projekt taki jak jest w wersji katalogowej? Nie chciałbym za jakiś czas ponownie składać kolejnego wniosku... Bardzo Proszę o opinie



tacim - 16-02-2008 08:10
Hm do jednej działki miałem w warunkach max co mogę zrobić tzn. dom nie wyższy niż np 15m, kubatura do 1500m3 itd. Teraz czekam na inne z innego urzędu i obawiam się, że będą dość precyzyjne w takim przypadku pisz lepiej o większy a mniejszy zawsze możesz postawić odwrotnie mogą być problemy i będzie czekać następne miesiące ( ja już 4 czekam)



tacim - 16-02-2008 08:39
ANGELB tu masz odpowiedż
http://www.infor.pl/temat-dnia/48764...siedliska.html i tu
http://www.infor.pl/temat-dnia/48763...ce-rolnej.html



angelb - 16-02-2008 09:43
tacim

moja działka ma tylko 1022m2 a w podanym linku wyzej jest opis o gruntach rolnych powyżej 0,5 h :roll:,do tego jeszcze jest położona w mieście powyżej 250tyś mieszkańców...



mpkg - 16-02-2008 10:29
Dzięki za odpowiedź trochę zawyżyłem wszystkie wartości strzeżonego...



tacim - 16-02-2008 12:25
angelb ja też ma w mieście poprostu wystąp o warunki i tyle. Później po pozwolenie na budowę moje tez są jako RIII.



angelb - 16-02-2008 13:17

angelb ja też ma w mieście poprostu wystąp o warunki i tyle. Później po pozwolenie na budowę moje tez są jako RIII.
warunki zabudowy mam juz wydane....czyli jak uzyskam pozwolenie na budowe to sie bede tym dalej martwic?? :)



tacim - 16-02-2008 13:47
A to luzik już masz.



angelb - 16-02-2008 14:00
Jeszcze jedno takie małe pytanko:czy Wz wydawane jest z konkretnym numerem działki?Ja otrzymałam wyrys z miejscowego planu zagospodorowania przestrzennego mojego osiedla oraz mam warunki zabudowy dla mojego obrebu gdzie znajduje sie moja działka i na tym terenie jest jeszcze kilka innych działek.Ale nigdzie nie ma mojego nazwiska ani mojego numeru działki :( Juz sama nie wiem...czy ja napewno mam WZ??



tacim - 16-02-2008 16:02
No to chwilka rozumiem, że gmina czy tam urząd miasta ma plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli ma to nie musisz występowac o warunki. Jest taka koniczność jeżeli nie ma planu lub jest nieaktualny ale to to samo.



angelb - 16-02-2008 16:12
Tak,jest plan zagospodarowania na moim terenie....czyli nie muszę wogóle odralniać tej działki??



adamonika - 16-02-2008 18:27
Witam,
Od kilku dni czytam forum i mam już mętlik w głowie. Dlatego też postanowiłem zadać pytania i proszę o pomoc:

Zamierzam wraz z przyjaciółmi kupić 2 działki obok siebie. Działki te są jednymi z działek, które powstały z podziału większego pola. W gminie nie ma MPZT. W ręce wpadł mi wypis i wyrys działki obok (od notariusza - działka sprzedana tydzień temu) gdzie można wyczytać, że grunty te są gruntami ornymi RVI. Właściciel ma WZ na jedną z działek, które chcemy kupić. A teraz pytania:
1. Czy na działce, gdzie są WZ nie powinno być problemu z PnB?
2. Co z wyłączeniem z produkcji rolnej?
3. Działka (sąsiadująca) dostanie WZ, skoro obok już ma?
4. Kto i kiedy wyznaczy granice działki? Na mapce są linie podziału ale w realu (betonowe kołki)?
5. Czy mając WZ spać spokojnie, czy też starać się o PzB (budować się chcemy za 1,5 roku) aby uniknąć unieważnienia WZ?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.



anla - 17-02-2008 23:47
oskar0259 napisał:

Gmina wydała pozwolenie na taki podział działki. Linia zabudowy obowiązująca teraz znajduje się poza moją nową działką. Czy mogę mieć jeszcze jakieś problemy w tym zakresie z pozwoleniem na bud?



cynamonowa26 - 18-02-2008 14:16
Witam,

Dzisiaj skąłdam do Urzędu Gminy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jest to dla mnie jedyna szansa na pobudowanie się bowiem moja działka nie ma planu zagospodarowania przestrzennego i grunty sa rolne ;(
Doradzono mi , abym złożyla WZ pod zabudowę SIEDLISKOWą ( działka jest powyżej 1ha).
Moje pytanie jest czy mam wpisać we wniosku iż chodzi mi o zabudowę siedliskową? jak to najlepiej uargumentować? Czy mogę pisać iż chodzi mi o dom jednorodzinny i zabudowania gospodarcze? Czy lepiej wpisać tylko zabudowania gospodarcze?



vittorio - 18-02-2008 15:29

Witam,

Dzisiaj skąłdam do Urzędu Gminy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jest to dla mnie jedyna szansa na pobudowanie się bowiem moja działka nie ma planu zagospodarowania przestrzennego i grunty sa rolne ;(
Doradzono mi , abym złożyla WZ pod zabudowę SIEDLISKOWą ( działka jest powyżej 1ha).
Moje pytanie jest czy mam wpisać we wniosku iż chodzi mi o zabudowę siedliskową? jak to najlepiej uargumentować? Czy mogę pisać iż chodzi mi o dom jednorodzinny i zabudowania gospodarcze? Czy lepiej wpisać tylko zabudowania gospodarcze?
1.Przeczytaj temat a wiele sie dowiesz.
2.Zależy ile trzeba mieć w twojej gminie ziemi dla zabudowy zagrodowej. Rozumiem że skoro Ci powiedzieli żebyś skłądała o WZ na siedlisko to się łapiesz.
3.Nic nie musisz argumentować. Wpisujesz we wniosku o WZ na zagrodową zabudową siedliskową. Budynek mieszkalny jednorodzinny + pomieszczenie gospodarcze.
Powodzenia



pms - 19-02-2008 11:45
Witam!

Mam działkę po rodzicach w sumie 3 tys metrów. Chcemy ją podzielić na dwie i jedną część mi przepisać. Po podziale dla mnie przypadałaby działka ok 30x30. Niby wszystko w porządku, ale... Pani w urzędzie powiedziała, że taki podział można zrobić, tylko nie dostanę pozwolenia na budowę na tym moim kawałku :( A to dlatego, że trzeba zachować 90 metrów odległości od drogi krajowej (która niestety się tam znajduje) do zabudowy, a ja mam od granicy działki do drogi 65 metrów. Czyli zostaje mi 5 metrów na końcu działki - minus 4 od granicy to cały 1 metr na dom :( :(

Na sąsiednich działkach stoją starsze domy dużo bliżej drogi.

Czy w takiej sytuacji jest szansa na uzyskanie pozolenia? Czy te 90 metrów jest nie do przeskoczenia? Czy działke można przeznaczyć już tylko na "wypad pod namiot"?



gazebo - 20-02-2008 09:47
Witam.Jakiś czas temu pisałem o samowoli na działce rolnej w postaci baraku z tarasem.Postępowanie w sprawie samowoli zostało umorzone ,ale zgodnie z tą ustawą powinniśmy uzyskać pozwolenie na użytkowanie obiektu.Niestety otrzymaliśmy decyzję na rozbiórkę ponieważ obiekt jest niezgodny z MPZP.
W naszym MPZP na końcu jest zapis -istniejącą zabudowęo funkcji i gabarytach innych niż w ustaleniach planu dopuszcza się pozostawić i adaptować bez rozbudowy i zwiększana parametrów prowadzonej działalności.
Inspektor nie uznał tego zapisu mówiąc iż nie tyczy się naszej działki.Nie wiem ,czy miał racje?
Mam mapkę na której oprócz oznaczenia mojej działki RVI widnieje oznaczenie
Bp .Znalazłem iż to oznaczenie jest to-zurbanizowany teren niezabudowany do którego zalicza się grunty niezabudowane ,przeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę,faktycznie wyłączone z produkcji rolniczej lub leśnej.
Czy ktoś dokładniej się orientuje co takie oznaczenie oznacza ?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl



  • Strona 28 z 46 • Zostało znalezionych 4210 wyników • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46

    © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting