ďťż
Przejrzyj wiadomości
Decyzje o warunkach zabudowy i plany - pomogę !!!




sofix - 22-04-2007 21:42
Niestety nie, ja jestem na razie na etapie walki o swoje WZ i jedynie starałem się zgłębić tylko ten problem.
Ale wg. mnie jedynym słusznym rozwiązaniem jest to co polecał Oskar- odwołanie ( nie musisz powoływać się na przepisy, wystarczy, że opiszesz z czym się nie zgadzasz, wówczas urząd przedstawi ci podstawy swojego działania - jeżeli są.)





marcin_ol - 24-04-2007 07:57
OSKAR ty żyjesz ?? :roll:

Daj znać, pozdrawiam
Marcin



Kaśka73 - 25-04-2007 12:53
:D



MadziaZG - 26-04-2007 14:41
Witam :D
Mam pytanie i ogromny problem???
Posiadam działke 1,080 h.
W planie zagospodarowania przestrzennego w urzedzie ten teren widnieje jako teren zielony.
Działka jest moją własnoscia,wokół działki (bo jest ona usytuowana w środku)stoją domy-pojednej stronie,a po drugiej powstaja nowe budowle.
Urzednik Pan architekt z którym rozmawiałam powiedział że te tereny sie nie nadaja pod zabudowe jednorodzinną i nie można jej przekwalifikować.
i mam pytanie czy taką działke mozna przekwalifikować na działke budowlaną(chociaz jej kawałek np.10a)?
i jakie mogą być koszty?
i na co zwrócic szczególną uwage i jak wystosować pismo do urzedu???
dzięki za odp.pozdrawiam Madzia
mój Email madziakrystian@op.pl





tommay - 26-04-2007 21:27
MADZIAZG

Pytanie klucz: Czy ten miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest w trakcie uchwalania, czy jest już obowiązujący?



*milek* - 26-04-2007 23:33
Witam!
Mam możliwość kupna atrakcyjnej działki (przy drodze asfaltowej, z prądem przy drodze, wodą i gazem w odl. 100m, wjazdem od pólnocnego wschodu. Działka ma dobrą cenę i jest rolna.
Nie ma planu, jak obowiązywał działka była na terenie przeznaczonym pod budownictwo, później to zablokowali (tego sformułowania użył właściciel). Teraz powstaje nowy plan (ponoć do końca roku ma wejść) i w związku z tym właściciele okolicznych działek składają wnioski o zmianę przeznaczenia gruntu w nowym planie (właściciel omawianej działki już taki wniosek złożył). Ponoć jest projekt aby wszystkie działki rolne znajdujące się przy ulicach były przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe.
Okolica jest piękna, działka ma lekkie nachylenie dające super widok na okolicę z lasem. Do centrum jakieś 10 - 15 min.
Nie dostanę warunków zabudowy, bo po bokach są działki też rolne. Jedyne rozwiązanie to ten nowy plan. Tylko jakie są szanse, że wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie i w nowym planie będą to tereny pod budowę? Czy w urzędzie będą już coś wiedzieli o przeznaczeniu jakie ma mieć ten teren, a jeśli nawet, to czy udzielą mi takiej informacji?
Proszę o poradę.



Siula - 30-04-2007 10:24
Witam serdecznie!
Od zeszłego roku posiadamy działkę w Bojanie zakończyliśmy już prace nad projektem i wszedł nowy plan zagospodarowania, w którym pojawił się pkt. że główna kalenica domu ma być równolegle do ulicy !.Mamy dom w kształcie litery L, główna kalenica prostopadła do drogi i kalenica garażu równolegla do ulicy. Dzwoniłam właśnie do naczelnik Wydz. Architektury i mówi ze nie da sie tego obejść, a punkt planu brzmi: ustawienie budynków w stosunku do ulicy( dla budynków mieszkalnych umieszczonych od strony ulicy) gł. kalenica równoległa do ulicy, dopuszcza sie inne z zastrzezeniem lit.b ( typ zabudowy hist. wystepujacej)
Ja jestem załamana bo nijak nei mozemy obrocic budynku , absolutnie to zepsuje caly efekt poza tym nie zmiescimy sie w granicach zabudowy ( mamy czesciowo zalesiona działkę ) Kalenica garazu( ta równoległa do ulicy) jest niższa o 2 m od głownej domu.

Może jest jakaś możliwosć obejścia????



Quasim - 03-05-2007 18:10
Witam,

Mam pytanie odnośnie obowiązującej linii zabudowy. Czy linię stanowi zawsze elewacja budynku?
Jak jest w przypadku, gdy element budynku np. filary podtrzymujące balkon nad wejściem do budynku mają odległość ponad 1m od elewacji budynku?
Czy w takim przypadku można odsunąć elewację budynku od obowiązującej linii zabudowy o odległość o jaką wystają te elementy ponad 1m od elewacji (np. gdy filary wystają 1,5m - elewację cofamy o 0,5m od obowiązującej linii zabudowy)?



izydar - 06-05-2007 18:53
Kupuję działkę z WZ wydaną dla 9 działek wydzielonych z gruntu rolnego (sadu). Działki są już wytyczone. Ponieważ raczej kupię projekt gotowy to przy jego wyborze muszę uwzględnić WZ a te są dla mnie niejasne. Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu kilku zapisów (wniosek o WZ był pisany pod właściciela gruntu który będzie sie budował na jednej z działek):
1.Pow. zabudowy około 225 m.kw. - czy do pow. zabudowy liczy się tylko obrys budynku, czy też taras, podjazd itp. oraz czy zapis około to też. np. 150 m.kw. - ja nie potrzebuję domu o pow. użytk. większej niż 160m.kw.
2. Szerokość elewacji frontowe około 15m - znów około to np. 10? Czy do elewacji frontowej liczy się garaż przyklejony do budynku ale cofnięty do głównej linii elewacji np. o 1.5m?
3. Rodzaj dachu- strome, wielospadowe, kryte dachówką, kąt nacholenia od 30 do 40 st., wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej do okapu 3,5m
- czy określenie wielospadowe odnosi się do dachu "kopertowego" - dla mnie 2-spadowy to też "wielo", czy np. 2 spadowy nad częścią mieszk. i 2 spadowy prostopadle do niego nad garażem to już wielospadowy?
Jeżeli przyjmiemy wariant jak wyżej to czy wysokość elewacji front. 3,5m odnosi się do głównej części budynku czy też do garażu może być mniejsza?
- rozumiem że kąta dachu nie przeskoczę?

4. Wysokość głównej kalenicy dachu około 9m - która jest główna, czy znowu około 9 to np. 8?
5. Liczba kondygnacji 2 - czy użytkowe poddasze to kondygnacja? Jeżeli nie to od jakiej wysokości ściany kolankowej można mówić o kondygnacji?
I najważniejsze pytanie: jeżeli WZ ewidentnie pisane pod wniosek właściciela ziemi który che wybudować taki a nie inny dom można zmienić pod własne potrzeby tzn. mniejsza pow. zabudowy, niższy dom w kalenicy, dach 2 spadowy itp.? Czy wyznaczona obowiązująca linia zabudowy (8m od drogi wewn. dla 8 działek) może być mniejsza? Czy jeżeli wszyscy właściciele działek się zgodzą na mniejszą to można coś wskórać? Jak legalnie zdobyć wykładnię WZ tak aby po kupnie projektu gotowego nie wyrzucać go do kosza?
Wiem że pytam o niuanse ale są bardzo ważne dla mnie. Będę wdzięczny za rady fachowców jak i tych co już podobne problemy musieli przejść.
Pozdrawiam
_________________
początkujący



Eugeniusz_ - 07-05-2007 08:29

Oskar dziękuję bardzo :lol: :lol: poszliśmy drogą że warunki przepisuję na siebie no i całe zamierzenie budowalane jest na mnie , robię plan zagospodarowania na dwa budynki ale pozwolenie i buduję jeden (art 33 prawo budowlane). Tylko mam pytanie bo urzędy się nie zgadzają, czy jak robię plan zagospodarowania na dwa no i zgodę na jeden czy muszę wyłanczać z produkcji rolnej pod oba budynki czy tylko pod ten realizowany - urząd twierdzi zę muszę u nich pod inwestycję realizowaną, ponieważ wyłaczenie powinno być powiązane z budową a nie planem :-? :-? Oskar dziękuję bardzo za Twoje informacje i poparcie sposobu. :lol: :lol:
Własnie wczoraj odebrałem Pozwolenie Na Budowę. Przeniesienie WZ trwało 1 tydzień, uzyskanie informacji o możliwości zjazdu 1 tydzień (jeżli jest pas zielony wsytarczy informacja o możliwości, inaczej pozwolenie na zjazd), no i wyłaczenie z produkcji rolnej tylko na 1 budynek, to sprawa budujacego ile wyłancza, odpowiada karnie przed przestrzeganiem prawa w tej kwestii, tylko należy pamiętać przy drugiej budowie. :) Oskar I sprawę prowadzę dalej, jaka jest procedura jeżeli chodzi o pozwolenie na budowę po podziale działki?
- pozwolenie już się uprawomocniło i rozpoczynam budowę
- u notariusza podział został dokonany i idzie już do dokumentacji w gminie i księgach wieczystych
- jakie dokumenty powinienem przygotować aby przenieść PNB na wydzieloną działkę?



BEST_ia - 08-05-2007 08:39
witam, mam następujący problem – działka którą otrzymałam od moich rodziców znajduje się w gminie posiadającej PZP, jest działką budowlaną, z dostępem do drogi i z mediami, i wszystko byłoby ok, gdyby nie pewne absurdalne zapisy PZP. Otóż maksymalna wysokość domu może wynosić 9m – może większości z piszących tutaj wydaje sie to dużo, ale w naszej sytuacji jest to bardzo mało – po pierwsze działka leży w górach, wiec dach musi być stromszy niż 45 stopni, po drugie działka jest bardzo pochyła, co powoduje ze najwygodniej byłoby nam budować dom „schodkowo” z jedną częścią niżej ,drugą wyżej, ale na to właśnie te 9 metrów nie pozwala...tym co najbardziej nas wk...urza jest to że wszystkie domy w sąsiedztwie powstałe na długo przed uchwaleniem planu mają po dobre 12-14 metrów, czasem i 6 kondygnacji, i w znacznie mniejszym stopniu nawiązują do regionalnej tradycji niż to co my planujemy..przechodząc w końcu do pytania – czy jest jakiś sposób otrzymania pozwolenia na budowę z odstępstwem od tego jednego warunku, czy jest organ który może nam na to zezwolić ???



Bikerus - 08-05-2007 12:29

Kupuję działkę z WZ wydaną dla 9 działek wydzielonych z gruntu rolnego (sadu). Działki są już wytyczone początkujący Po zakupie działki składasz wnioski do właścicieli mediów - oni wydaja opinie że media sa w zasięgu - nastepnie składasz wniosek o wydanie warunków zabudowy dla Twojej (nowo zakupionej) działki.
We wniosku tym precyzujesz poszczególne warunki jakie chciałbyś uzyskać.
Czekasz....gmina przysyła ci projekt warunków zabudowy dla Twojej działki (z reguly oparty na warunkach wydanych wcześniej na podzielony teren).
Jak Ci pasują to składasz wniosek na pozwolenia na budowe :)
Jak Ci nie pasuja to mozesz pisemnie prosić o odstępstwa od nadanych warnków zabudowy.
pzdr



angela82 - 08-05-2007 15:39
ja trochę z innej beczki: działka jest na moją mamę, wystąpiłam o WZ na mnie i na mężą i teraz czekamy :cry: , czy jak dostanę WZ i wtedy podpiszemy u notariusza darowizne, to wystarczy ten papirek do starania się o pozwolenie na budowe? czy muszę być wpisana do księgi wieczystej (co czasami trwa i trwa)?



paca - 08-05-2007 23:35
W jakiej odległości od kamienicy powinien znajdować się kiosk handlowy ( typu "Ruch") ? Czy miasto może zrobić bez zgody właściciela kamienicy parking dla samochodów dochodzący do ściany z oknami ?



carolla - 09-05-2007 09:38
Witam , proszę o pomoc. Chciałabym dowiedzieć się jakie przepisy budowlane obowiązywały przed 1994 rokiem. Wiem że była to ustawa z 1974 roku ale nie moge znaleźć szczegółowych przepisów! Sąsiad dobudował sobie do domu pokoje z oknami w odległości 3metrów od mojego płotu ok 20 lat temu. Niechby było, ale teraz on twierdzi że moje drzewa zacieniają mu te okna i niszczy mój ogród. Dlatego chcę wiedzieć czy ta dobudowa jest zgodna z prawem. Pozdrawiam.



pawel1309 - 09-05-2007 17:23
czy fragment wypisu z MPZP
oznacza, że muszę wykonać wszystkie te przyłącza? czy też każde z nich jest dobrowolne? (dajmy na to nie chciałbym korzystać z gazu ziemnego)



ania36 - 09-05-2007 20:32
Do OSKARWitam.mam pytanie jestem właścicielem
działki rolnej 20 arowej w tej chwili gmina jest w trakcie przekształcania
jej na budowlaną tworzony jest plan zagospodarowania plan ten wyłożony
jest dla ludości można zgłaszac wnioski moja działka położona jest przy
drodze gminnej ma 20 metrów szerokości a 100 długości i biegnie wzdłóz
tej drogi według przedstawionego przez gminie planu musze odsunąc sie z
ogrodzeniem od tej drogi 2 metry w z budynkiem dodatkowo13 metrów tak na mapce
przebiega linia zabudowy zostaje mi 5 metrów do budowy po miedzy sąsiada
powiedzieli mi w gminie zeby składac wniosek o zmiane linii zabudowy czy
móżesz mi pomóc co taki wniosek ma zawierac i jak brzmiec nie wiem czy to
istotne ale przy drodze tej juz sa pobudowane domy i ich ogrodzenia przebiegaja
po krawędzi drogi tylko maja dziełka i działka sąsiada naprzeciwko ma
taka głupia linie zabudowy proszę o pomoc pozdrawiam :cry:




oskar0259 - 11-05-2007 23:12
Po długiej nieobecności na tym forum udało mi się powrócić. Postaram się zapoznać z dyskusja wtedy, gdy mnie nie było. Przepraszam, ale z powodu późnej pory napiszę coś merytorycznego jutro.



sofix - 12-05-2007 09:49
Hurra Jesteśmy uratowanii, Oskar, Oskar jesteśmy uratowanii



*gep* - 13-05-2007 16:08

ja trochę z innej beczki: działka jest na moją mamę, wystąpiłam o WZ na mnie i na mężą i teraz czekamy :cry: , czy jak dostanę WZ i wtedy podpiszemy u notariusza darowizne, to wystarczy ten papirek do starania się o pozwolenie na budowe? czy muszę być wpisana do księgi wieczystej (co czasami trwa i trwa)? Jeżeli pod pojęciem "papierek" rozumiesz akt notarialny - to wystarczy. :-)
Nie ma konieczności czekania na wpis do księgi wieczystej. Od momentu podpisania aktu notarialnego działka jest Wasza.



andre77 - 13-05-2007 23:14
Mam pytanie :)

Dostałem od rodziców 2 ha ziemi rolnej (R IVa, R IIIb, Ł III).
Jestem rolnikiem.
W ustalonym dla miejscowości MPZP widnieje ona jako grunt rolny oznaczony symbolem RP1.
Jeden z punktów ma następujące brzmienie:
"Za zgodne z funkcją wiodącą terenu uznaje się: wykorzystywanie terenów do celów związanych z produkcją rolniczą, z wykluczeniem lokalizacji zabudowy zagodowej, obiektów hodowlanych oraz innych obiektów związanych z produkcją rolniczą"

Czy moge złożyć wniosek o zmianę MPZP, szczególnie chodzi mi o zmianę z RP1 na RP3.

RP3 w definicji ma taki zapis:
"Za zgodne z funkcją wiodącą terenu uznaje się: wykorzystywanie terenów do celów związanych z produkcją rolniczą, z wykluczeniem lokalizacji obiektów hodowlanych oraz służących przetwórstwu rolno - spozywczemu
Za zgodne z planem uznaje się ponadto:
- lokalizację zabudowy zagrodowej
"


Większość działek w tej samej linii jest już przekształcona pod zabudowę jednorodzinną - symbol MN.
Działka ma dostęp do drogi dojazdowej.

Zależy mi na wybudowaniu siedliska, czy mam szansę?



jm1964 - 14-05-2007 00:53
Witaj Oskar!
Przerzuciłem tu wcześniejsze pytanie do Ciebie, sprawa nadal aktualna:
oskar0259 dzięki za rady, jednak trochę mi się rozjaśniło :) Tak na prawdę jestem tą sytuacją trochę skołowany - pośród domków jednorodzinnych znienacka za płotem ktoś 12 pięter wywala. Własciwie na razie dopiero chce :), a ja póki co chyba nie za bardzo... - Brrr..
I tu bardzo bym prosił o kilka wyjaśnień - nie wiem gdzie ich szukać.
Napisałeś: Jak z tym jest? w wielu postach przeczytałem, że nie zawsze sąsiedzi mają status "strony". Z czego to wynika? Przedmiotowa działka po PKS graniczy z moja na 27 m.
I drugie pytanko:
W jaki sposób organ może wydać wnioskowane WZ na 5 kondygnacyjne budynki, jeśli nieruchomość sąsiada, wnioskowana pod zabudowę wysoką, dostępna jest z dwóch dróg: jedna to uliczka osiedlowa, przy której najwyższy budynek ma 3 kondygnacje (budowany na hurtownię, obecnie szwalnia z mieszkaniem właściciela), a druga droga to wylotowa ulica z miasta, która na całej swojej długości (2 km) nie jest zabudowana ani jednym budynkiem mieszkalnym wyższym niż 3 kondygnacje. Jedyny budynek 4 kondygnacyjny to biuro PKS stojące na przedmiotowej działce, do rozbiórki pod planowaną inwestycję.
Jak zatem, zgodnie z ustawa inwestor może dostać pozwolenie na wyższe budynki? Przeczytałem także rozporządzenie do tej ustawy:
I do tego mam kolejne pytanie: powyższe rozporządzenie znacznie łagodzi brzmienie ustawy: wg ustawy krytycznee jest najbliższe otoczenie,czyli sąsiednie działki i nieruchomości dostepne z tej samej drogi, natomiast rozporzadzenie podaje jako obszar promień 3 frontów albo inny indywidualnie ustalony, czyli teoretycznie może to być nawet 5 kilometrów z Pałacem Kultury, którego u mnie na szczęście nie ma...
Podsumowując: co jest ważniejsze, rozporządzenie czy ustawa?
Czy działając w zgodzie z rozporządzeniem Prezydent Miasta może działać niezgodnie z ustawą, do której wydano rozporządzenie?
Pliz help!



krzysiek52 - 14-05-2007 13:50
pomyłka



krzysiek52 - 14-05-2007 13:54
druga pomyłka :lol:



krzysiek52 - 14-05-2007 13:57
Pomyłkowo wpisałem ten post w innym miejscu przepraszam

Witam, nie udało mi się przeczytać całego wątku, ale widzę, że temat był "wałkowany" niejeden raz, może jednak ktoś przytomny powie, jak jest faktycznie
Sytuacja wygląda tak. Wieś z zabudową typu "kolonia", jest plan zagospodarowania: tereny rolne. Ziemia klasy IVb. Polna droga, a przy niej po kolei-
-działka nr 1 - siedlisko zabudowane graniczące z
-działką nr 2 też siedlisko zabudowane
-działka nr.3 jako następna, granicząca z ddziałką nr 2. Działka ma ponad 1 ha, ale mniej niż średnia w gminie.
Czy na zasadzie "dobrego sąsiedztwa" uzyskam na działkę nr 3 warunki zabudowy i pozwolenie? Czy treba jednak dokupić pozostałą część ziemi? Gdyby ktoś w miarę szybko odpowiedział, jestem z góry b. wdzięczny
Krzysiek



ania36 - 14-05-2007 21:50
Oskar bardzo prosze Cie o pilną pomoc bo niewiem jak sobie poradzic a czasu na odwołanie zostało mi bardzo mało, z góry dziękuje



Aleksandra W. - 15-05-2007 08:22

Hurra Jesteśmy uratowanii, Oskar, Oskar jesteśmy uratowanii :)
też się cieszę, cały czas "podczytuję"



andre77 - 15-05-2007 10:20
Ja poczytując i widząc "powrót" Oscara się zarejestrowałem.
Ale Oscar znikł ponownie.
Może ktoś inny mi udzieli odpowiedzi na pytanie powyżej?



marcin_ol - 16-05-2007 21:00
No właśnie też mnie to martwi - ale cierpliwe czekam (choć już mi się ona kończy) :( Mam nadzieje że cierpliwość się opłaci :-?



krzysiek52 - 16-05-2007 22:55
i mnie martwi :roll:



ania36 - 17-05-2007 14:22
I mnie też to bardzo martwi zostało mi 3 dni na napisanie odwołanie.Moze ktos z was jest mi w stanie pomóc?



oskar0259 - 26-05-2007 00:04
No cóż. Nie będę już składał obietnic - i ich nie spełniał. Ale, uwierzcie, naprawdę mam kocioł - działalność zawodowa i własnoręcznie prowadzone (skończyłem przed godziną - i tak jest prawie codziennie) prace wykończeniowe na budowie. Ale mam nadzieję na powrót na to forum - szybki i regularny.



jagjag - 28-05-2007 11:27
Witam
Mam ciekawy problem. Jestem właścicielem działki 2000mkw i wymyśliłem sobie , że postawię na niej dom. Niestety pozwolenia na budowę nie dostanę ponieważ w mpzp moja działka występuje jako rolna. Podczas rozmowy z Gminą dowiedziałem się , że moja działka jest przeznaczona do odrolnienia, ale na zmianę planu zagospodarowania Gmina nie ma pieniędzy ... trzeba czekać.
Do tego momentu wszystko może wydawać się jasne, gdyby nie następujące fakty: w architekturze gminy działka występuje jako rolna, natomiast w dziale skarbowym gminy oraz w geodezji w starostwie (w Grodzisku) już jako BP-zurbanizowane tereny niezabudowane.
Efekt tego jest taki że nie mogę się budować natomiast podatek płacę wyższy niż właściciele działek budowlanych przylegających do mojej.
Nadmieniam , że bardziej by mi zależało na budowaniu niż na walce o niższe podatki.
Czy ktoś miał podobny problem , lub czy ktoś wie co można z tym zrobić?
pozdrawiam
jagjag



oliwia_oliwia - 03-06-2007 15:49
Witam

Moja sprawa dotyczy działki rolnej niezabudowanej, która jest współwłasnością czterech osób. Chcemy tę działkę podzielić na dwie. Czy w związku z tym musimy występować o warunki zabudowy dla dużej działki na dwa budynki, potem podzielić ją na dwie mniejsze i znowu występować o warunki zabudowy dla każdej z działek osobno. To będzie okropnie długo trwało, a tak podpowiadają nam urzędnicy w gminie. Podobno starostwo nie wyda nam pozwolenia na budowę na podstawie decyzji przyporządkowanej do numeru działki, która po podziale już nie będzie istniała. Obłęd 
Dodam, że chcemy znieść współwłasność oraz że dwie osoby oddają pozostałym dwóm w darowiźnie swój udział w nieruchomości.

Już się w tym wszystkim zgubiliśmy. A jesteśmy dopiero na początku drogi.

Z góry dziękuję za wskazówki
Oliwia



bigbas - 06-06-2007 16:02
Witam właśnie otrzymałem wstępny projekt od architekta i jestem załamany.
Otóż jestem w trakcie przenoszenia starego zabytkowego (1908Rr.) domu góralskiego z grubych płazów- jego cały urok polega na charakterystycznym stromym dachu jego kąt nachylenia na oko wynosi ok. 50st. a plan zagospodarowania przewiduje max 45st. różnica jest widoczna gołym okiem i zmienia całkowicie oblicze budynku. Czy jest jakieś wyjście awaryjne z tej sytuacji??? Lada dzień muszę podjąć jakąś decyzję więc zależy mi na szybkiej podpowiedzi bardzo dziękuję i pozdrawiam. Paweł.



Grzegorz Saczek - 06-06-2007 16:09
A w swojej gminie pytałeś co można z tym zrobić?



bigbas - 06-06-2007 16:23
W gminie nie ale biuro projektowe twierdzi że starostwo odrzuci.



marcin_ol - 13-06-2007 12:54
Oddałem jakieś 3 tygodnie temu wniosek do gminy o zmianę zagospodarowania przestrzennego 2 działek czekam teraz na odpowiedź rozmawiałem z planista tez w tej sprawie mam nadzieje ze wszystko będzie OK :) :-?



Grzegorz Saczek - 13-06-2007 13:01

W gminie nie ale biuro projektowe twierdzi że starostwo odrzuci. Popytaj, poromawiaj w gminie/starostwie



sSiwy12 - 13-06-2007 13:06
A może konserwator zabytków znajdzie furtkę?



vittorio - 14-06-2007 14:22
Witam po dłuższej nieobecności w tym wątku. Mam pytanie do naszego guru Oskara:

Otrzymałem WZ w których nie podoba mi sie możliwość zabudowy dachu. Zresztą na mapce jest narysowany obrys planowanego budynku w kształcie litery L a dostałem w WZ dach "dwuspadowy z ewent. lukarnami i wykuszami lub czterospadowy". Niech ktoś mądry powie mi jak mam zaprojektować dach dwuspadowy na budynku w kszrałcie litery L. :lol: No ale nie o to chodzi. Pytanie brzmi jaka forma protestu będzie szybsza, poprzez zmianę WZ czy odwołanie do samorządowego kolegium????



pawel1309 - 14-06-2007 15:11

Niech ktoś mądry powie mi jak mam zaprojektować dach dwuspadowy na budynku w kszrałcie litery L. :lol: ale to chyba akurat nie jest problem... budynek może mieć kształt litery "Ź" a dach będzie dwuspadowy. Od ściany szczytowej po prostu nie ma skosu i tyle.



DorisN - 15-06-2007 16:01
Oskar mam pilne pytanie!
Prosze powiedz mi, bo złożyłam aneks do decyzji o WZ z prośbą o zmianę iż chcę budować domek parterowy (był w decyzji 2-kondygnacyjny bo o taki wnioskowałam) oraz dodatkowo o większą pow. zabudowy do 160m (była 134m), szerokość elewacji frontowej do 16,5 m (było o 15m) oraz kąt dachu od 30-45 st. (było 35-45.
Pytanie jest takie, czy aneksem w ogóle jest możliwa taka zmiana czy będę musiała jeszcze raz wystąpić o warunki zabudowy dla drugiego projektu domu? Czy są na to jakieś przepisy, czy to jest tylko dobra wola architekta który zatwierdzi te zmiany bądź nie ?
Dodam tylko że na decyzję o WZ u nas czeka się 4 mies, a w październiku mają mi kopać fundamenty a na anseks ok 2 mies.



sSiwy12 - 15-06-2007 16:09
Ale buduje sie na podstawie Pozwolenia, a nie WZ



DorisN - 15-06-2007 16:35

Ale buduje sie na podstawie Pozwolenia, a nie WZ Nie wiem czy to do mnie, ale odpowiem że nie dostanę pozwolenia na budowę domku parterowego (pytałam i pokazywałam projekt w Starostwie w Wydziale Budownictwa) jeżeli jest nie zgodny z decyzją o WZ :-? Dostanę decyzję odmowną... niestety... Dlatego tylko zmiana w WZ albo nowa decyzja :-?

Jeszcze mam pytanie w decyzji o WZ mam napisane że domek mam być dwu-kondygnacyjny, czyli jaki to jest ?! Czy jeśli ten projekt który mnie interesuje a jest to domek parterowy z możliwością zabudowy poddasza (mam rzut w projekcie) to czy on jest dwu-kondygnacyjny ?! W Urzędzie miasta i Gminy mówią że jest ten projekt jest w porządku bo jest możliwość zagospodarowania poddasza a w wydziale budownictwa w Starostwie mówią jest nie zgodne z decyzją.... ja już nic nie rozumiem :-?



DorisN - 18-06-2007 20:25
Moje pytania są nie aktualane.
Jutro muszę złożyć papiery o wydanie nowej decyzji o warunki zabudowy na nowy projekt :-? Miałam zacząć w październiku budowę a teraz chyba zacznę dopiero na wiosnę przyszłego roku :cry:



telesforek - 21-06-2007 13:00
Witam,
Mój problem jest dość złożony, może tutaj częściowo uzyskam odpowiedź. Moja działka powstała po podziale z jednej dużej, wraz z 9 innymi i drogą osiedlową, ślepą, dochodzącą do drogi krajowej. Kupiłam działkę w 2003r., na początku 2005 dostałam pozwolenie na budowę, dom wybudowałam. Ostatnio zwróciłam się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o oznakowanie naszego wyjazdu na drogę krajową, bo jest dość niebezpieczny. I otrzymałam odpowiedź, że wyjazd ten jest nielegalny :o .
W tym momencie nie mam dostępu do drogi publicznej - z dwóch stron mam prywatne działki, z jednej ciek wodny i z jednej szosę. Jak to się stało że dostałam pozwolenie? Chyba nie można dzielić działek, jeśli nie mają one dostępu do drogi?



sSiwy12 - 21-06-2007 13:08
A zrobiłaś projekt "zjazdu" i otrzymałąś zgode na takowy? Wynika, że nie - więc jest nielegalny. Dostep do drogi jest tak samo traktowany jak ine "medium" (elektryczność, woda, gaz, kanaliza). Niby jest, ale projekt i zgode na przyłaczenie uzyskuje inwestor.
Zrób projekt, zatwierdż i bedzie legalny.
Pozdrawiam



telesforek - 21-06-2007 14:27
Problem polega na tym, że pozwolenia na zjazd na 99,99% nie dostanę, bo jest to droga krajowa o dużym natężeniu ruchu a dodatkowo w tym miejscu jest łuk ograniczający widoczność (czytałam wyroki NSA w podobnych sprawach). Poza tym z takim wnioskiem musi się zwrócić właściciel drogi, czyli wg. mnie gmina, ja jestem tylko użytkownikiem.
Nurtuje mnie, że rolnik od którego kupiłam działkę prawdopodobnie nie dostał zgody na zjazd (spróbuję to sprwadzić), a ktoś mimo to zgodził się na podział działek. Przecież ja jako nabywca w dobrej wierze nie mam obowiązku sprawdzać, czy decyzja o podziale działek była zgodna z prawem!!!



sSiwy12 - 21-06-2007 16:37
Czegoś nie rozumiem. Jak dostałeś pozwolenie na budowę, bo jest wymagane (Prawo Budowlane) ....b) oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną zgodnie z przepisami o drogach publicznych;



telesforek - 22-06-2007 08:12

Czegoś nie rozumiem. Jak dostałeś pozwolenie na budowę, bo jest wymagane (Prawo Budowlane) ....b) oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną zgodnie z przepisami o drogach publicznych; Sprawa jest dość skomplikowana. Do pozwolenia na budowę wymagana była zgoda rolnika (który dzielił działki) na korzystanie z drogi osiedlowej i zgodę tą dostałam. Natomiast nikt chyba nie sprawdzał, czy droga osiedlowa ma połączenie z krajową. Gubię się już w tym.

Przy okazji, o którym konkretnie przepisie Prawa budowlanego piszesz?



Rofor - 26-06-2007 22:21
Witaj Oskar,

odzywam się po dłuższym czasie w tej samej sprawie i chciałbym ponownie prosić o radę, gdyż mam jeszcze tylko 8 dni do złożenia odwołania.
Dla przypomnienia chodzi tu o działkę z kwalifikacją LsVI na terenie, gdzie wygasł stary plan, który nie przewidywał możliwości nowej zabudowy na tym terenie (obszar oznaczony symbolem RL). W aktualnym studium przewidywane jest tutaj budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne.

Od września miały miejsce następujące wydarzenia:

> decyzja odmowna urzędu odnośnie ustalenia warunków ze względu na niespełniony warunek art. 61 ust. 1 pkt. 4 i 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

> po złożeniu odwołania decyzja ta została uchylona przez SKO i skierowana do ponownego rozpatrzenia. Jako kontrargumenty przedłożyłem decyzję Marszałka województwa, który wydał zgodę na przeznaczenie w projekcie miejscowego planu gruntu lesnego na cele nieleśne (co moim zdaniem wskazuje, że warunek jest spełniony z art. 61 ust. 1 pkt. 4 tzn. wnioskowany teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, gdyż taka zgoda została wydana zgodnie z art. 7.2 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w postaci Decyzji Marszałka). Ponadto wskazałem na fakt, że na przestrzeni ostatnich 20 lat powstało tutaj parę domów i z rozmowy z sąsiadami wiem, że działki te były przekształcane z leśnych w budowlane (a co teoretycznie nie miało prawa mieć miejsca). Uchylając decyzję urzędu SKO nakazał wyjaśnienie wątpliwości skarżącego w obydwu kwestiach.

> w zeszłym tygodniu otrzymałem ponownie decyzję odmowną urzędu odnośnie ustalenia warunków znowu ze względu na niespełniony warunek art. 61 ust. 1 pkt. 4 i 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Brak jest natomiast odniesienia się do punktu wyjasnienia faktu, jak to sie stało, że inni mogli się pobudować.

Prosiłbym Cię o pomoc w kwestii, czy znane są Ci podobne przypadki lub precedensy i co mógbym z nichwykorzystawć w mojej sprawie. I jak to jest z tą wspominaną przez Ciebie klasą gleby i jej pochodzeniem (mineralne czy organicznym) ? W moim przypadku jest raczej rodzaj nieużytku sąsiadującego z lasem.

Dziękuję z góry za pomoc

Robert


Twój architekt moim zdaniem zbyt twórczo interpretuje prawo. Wyłaczenie gruntu z produkcji rolnej pod budynek i przyległości to nie "odrolnienie" dla celów związanych z planowaniem przestrzennym. Ale jakie masz wyjście - skoro jest odmowa, to trzeba spróbować powalczyć. Nic nie ryzykujesz.
Co do lasu - niestety, liczy się klasyfikacja w rejestrze (rodzaj użytku) a nie stan faktyczny. Mógłbyś doprowadzić do zmian w rejestrze gruntów, ale to nieco trwa i skutek nie zawsze jest pożądany.
Moim zdaniem ważna jest jeszcze klasa gleby i jej pochodzenie mineralne lub organiczne (jest o tym wątek na forum) - w przypadku tej z IV, V i VI z reguły spełnia się warunki do wydania WZ, mimo ze teren nie był w "starym planie" przeznaczony pod budownictwo.
Co to znaczy "zabudowa uzupełniająca"? Albo można budować wg planu lub warunków zabudowy, albo nie. Jeśli sąsiedzi pobudowali się (jak rozumiem korzystając również z decyzji w sprawie WZ), to podobne warunki powinieneś dostać również TY.[/img]




viki112 - 27-06-2007 10:11
Witam,
bardzo proszę o pomoc w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego. Ja nie znam się na tych wszystkich przepisach, w Urzędzie odsyłają mnie z kwitkiem i mówią że nic nie mogę zrobić. Otóż sprawa ziemi wygląda tak:
W 1995 r dostałam darowizną działkę o pow 1,76ha położoną zgodnie z aktem notarialnym w części na terenie leśnym, w części na terenie rolnym z możliwością przekształcenia pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i w części na terenie ochronnym od cieku wodnego przeznaczonym pod wykorzystanie rekreacyjne. Ponieważ ziemia czekała na lepsze finansowo czasy żebyśmy mieli za co się budować, tak sobie leżało. W 2004 r zobaczyliśmy w studium planu zagospodarowania przestrzennego, że cała ziemia będzie terenem przeznaczonym pod produkcję rolną, dodam że od lat jest to VI gat gleby mineralnej, na której nawet zielsko dobrze nie rośnie. Napisaliśmy wniosek do Burmistrza o wydzielenie tak jak to miało być niedużej działki pod zabudowę jednorodzinną z 9000 m łąki, nie chcemy ani ruszać lasu ani budować domu na rzekomym cieku wodnym, który de facto jest 30 cm rowkiem wyschniętym, a na sąsiednich działkach już dawno nie istnieje. Okazało się, że wniosek nie został uwzględniony i teraz możemy tylko uprawiać rolę jak poinformował mnie pan w Urzędzie. Plan zagospodarowania został zatwierdzony w czerwcu 2006r. Dodam, że plan nijak się ma do stanu faktycznego ziemi, na sąsiadujących działkach są stawy w których zginął ciek wodny, a których na mapach nie ma i nikt nie może mi wytłumaczyć na jakiej podstawie nieużytki rolne, od 10 lat nawet pozwalniane z podatku, nagle mam uprawiać bo stały się extra ziemią.
Proszę o pomoc, gdzie się udać, jak to ruszyć???

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję jeśli ktoś mi odpisze :)



Jancio Wodnik - 28-06-2007 10:26
Witam
Jakie formalności prawne trzeba spełnić by móc zamienić szambo na oczyszczalnie ekologiczną.

Jańcio



ja budowniczy - 28-06-2007 11:20
Sąsiad ma wybudowany dom przepisowo, 4 m od granicy, z oknami. Czy jesli bede chciał wybudowac garaz od strony granicy z sasiadem, to w zwiazku z jego oknami, są jakies dodatkowe przepisy o odleglosci? Nowy projekt PB mówi ze mozna bedzie budowac 1,5 m od granicy, wiec bym sobie poczekał. Dodam ze sąsiad ma te okna na pietrze, dom podpiwniczony z wysokim parterem, a ja chce miec niski garaz, wiec nie bede mu zaslaniał widoku.
Ale niezaleznie od rodzaju jego domu, czy są jakies dodatkowe przepisy mowiące o mozliwosci posadowienia budynku jesli obok jest inny?
sebastian



Laelita - 03-07-2007 15:28
Mam takie pytanko – czy jeżeli chcę wybudować tylko część tego co przedstawiłam we wniosku o warunkach zabudowy to potrzebna mi jest nowa decyzja o warunkach zabudowy czy też na podstawie tej którą już mam (prawomocna) mogę wnosić o pozwolenie na budowę??

Uprzejmie proszę o odpowiedź



angela82 - 04-07-2007 18:24
Viki 112

jak napisać taki wniosek o przekwalifikowanie części rolnej na taką z możliwością zabudowy? plan zagospodarowania przestzrennego u nas jest w trakjcie realizacji, więc póki co można pisą c.



cichy_strumyk - 04-07-2007 20:40
Witam!

To mój pierwszy post na forum. Zabieram głos, bo mam problem z którym nie potrafię się uporać.
Chodzi o budynek gospodarczy, który został już postawiony. Chciałbym go oficjalnie zgłosić do odbioru, ale bez wypełniania wszystkich warunków zawartych w pozwoleniu na budowę. Warunki zabudowy dostałem na jesieni 2000r. Pozwolenie nadbudowę na wiosnę 2001r. Jestem z Poznania. W tamtym czasie obowiązywał na moim terenie „Miejscowy Plan Ogólnego Zagospodarowania Przestrzennego”, który określał, że nie mogę przekroczyć 20% powierzchni działki pod zabudowę. Na mojej działce stał już dom i szklarnia (konstrukcja stalowa z fundamentem). Aby zmieścić się w tych 20% zapisano w pozwoleniu na budowę, że szklarnia zostanie zburzona. Minęło kilka lat, inwestycja w międzyczasie została dokończona. Aby odebrać budowę Urząd Miasta wymaga ode mnie spełnienia warunków zawartych w pozwoleniu na budowę, (czyli rozbiórki szklarni). Chciałbym jednak zachować szklarnię. Wystąpiłem z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę (w Muratorze 3/2007 napisano że można o to wystąpić), – który został odrzucony, ponieważ:

1.Zmieniła się ustawa w 2003 r. a mnie obowiązuje z 1994r.
2.Warunki w pozwoleniu na budowę (max. 20% zabudowane) wynikają z Miejscowego Planu
Zagospodarowania, który obowiązywał, kiedy otrzymałem warunki zabudowy i pozwolenie na budowę.
W tej chwili ówczesny Plan Zagospodarowania wygasł i nie ma nowego.
Co mogę zrobić? Czy mogę uratować szklarnię przed rozbiórką?



basiab - 09-07-2007 13:01
Witam
Jestem nowa na forum i dopiero na saamym początku drogi do wymarzonego domu. Właśnie chciałam złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy dla naszej przyszłej działeczki. Wydrukowałam sobie wzór wniosku z mojej gminy i stanełam. Nie mam pojęcia skąd wziąść zapotrzebowanie na wodę i energię, co się wpisuje w pole "inne potrzeby w zakresie infrastruktury technicznej" i "charakterystyczne parametry techniczne". Co oprócz określenia budynku i jego gabarytów powinno znaleść się w opisie planowanego sposobu zagospodarowania terenu. I ostatnie pytanie Czy graficzne przedstawienie planu zagospodarowania wykonuje się samemu czy musi to zrobić jakaś upoważniona osoba. Przepraszam, za tak podstawowe pytania, ale jestem jeszcze całkiem zielona. Bardzo proszę o pomoc



Nefer - 09-07-2007 13:04

Witam
Jestem nowa na forum i dopiero na saamym początku drogi do wymarzonego domu. Właśnie chciałam złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy dla naszej przyszłej działeczki. Wydrukowałam sobie wzór wniosku z mojej gminy i stanełam. Nie mam pojęcia skąd wziąść zapotrzebowanie na wodę i energię, co się wpisuje w pole "inne potrzeby w zakresie infrastruktury technicznej" i "charakterystyczne parametry techniczne". Co oprócz określenia budynku i jego gabarytów powinno znaleść się w opisie planowanego sposobu zagospodarowania terenu. I ostatnie pytanie Czy graficzne przedstawienie planu zagospodarowania wykonuje się samemu czy musi to zrobić jakaś upoważniona osoba. Przepraszam, za tak podstawowe pytania, ale jestem jeszcze całkiem zielona. Bardzo proszę o pomoc
jeśli masz już projekt to weź z niego "zapotrzebowania".
Co do przedstawienia graficznego, to na mapie (zakładam, że jakąs masz) narysuj swój domek. Opisz budynek (parterowy/z poddaszem, długość, szerokość, wysokość elewacji) ja załączyłam rysunku z netu ( ze strony biura). Dodatkowo zrobiłam fotki działki - dzięki temu panie z gminy nie musiały jechać na "wizję lokalną" (choć nie wiem ile w tym prawdy :):))



basiab - 10-07-2007 09:51
Nefer Bardzo dziękuję za odpowiedź, teraz jakoś sobie poradzę.



gebka - 10-07-2007 11:14
PROSZE O POMOC!!

Mam kłopot mam dzialke na która nie dostalam zgode na budowe bo miasto bedzie robic plan zagospodarowania przestrzennego i wogole jakies bzdury powypisywali o dziedzictwie przyrody remontach ulic ktorych nawet nie widac. Napisalam odwołanie i nic ;(

Wszyscy mi mowia zebym postawila domek letniskowy bo na niego nie trzeba zgody.

Ale czy ktos wie do ilu metrow tej zgody nie potrzeba i wogole jak sie zabrac za taki domek??

prosze pomozcie



pomaranczowymis - 15-07-2007 19:49
Oskar, kolejne pytanie do Ciebie:

Moja sytuacja jest taka: działka, którą mam na oku, jest w gminie Jelcz-Laskowice niedaleko Wrocławia. Obszar wybitnie wiejski.
Planu zagospodarowania nie ma, w studium jest rolna, a ponieważ działka jest w szczerym polu, żadnego sąsiedztwa, pozostaje tylko zabudowa siedliskowa. A średnia powierzchnia gospodarstwa to podobno 5,37 ha... sporo... ale dajmy na to że dam radę i sobie to wydzierżawię.

Nie mam warunków zabudowy i sprzedający nie jest chętny do występowania o nie, podobno z czystego lenistwa i niechęci do urzędów, ale kto to wie?
Zastanawiam się czy jeśli wystąpię o warunki dla "zabudowy zagrodowej" jako jeszcze nie rolnik, tylko potencjalny kupujący, to mi je wydadzą? Jeżeli w danym momencie jeszcze nie płacę podatku rolnego ani nie mam tych hektarów... to boję się że każą mi się wypchać.

Myślę też ciężko z jakich przyczyn mogłabym tych warunków nie dostać, przy założeniu że będą promesy od dostawców mediów, będę już miała hektary i płaciła podatek rolny... Dodam że działka jest przy drodze gminnej. W studium figuruje jako rolna wyłączona z inwestycji, ale z tego co wiem nie jest to przeszkodą, bo studium nie jest aktem prawa miejscowego.

Będę bardzo wdzięczna za jakieś sugestie, chociaż wiem że sprawa jest zamotana. Jeżeli znajdziesz czas - proszę o pomoc.



Nefer - 15-07-2007 19:57

Sąsiad ma wybudowany dom przepisowo, 4 m od granicy, z oknami. Czy jesli bede chciał wybudowac garaz od strony granicy z sasiadem, to w zwiazku z jego oknami, są jakies dodatkowe przepisy o odleglosci? Nowy projekt PB mówi ze mozna bedzie budowac 1,5 m od granicy, wiec bym sobie poczekał. Dodam ze sąsiad ma te okna na pietrze, dom podpiwniczony z wysokim parterem, a ja chce miec niski garaz, wiec nie bede mu zaslaniał widoku.
Ale niezaleznie od rodzaju jego domu, czy są jakies dodatkowe przepisy mowiące o mozliwosci posadowienia budynku jesli obok jest inny?
sebastian
Teraz PB mówi jasno : 4 metry od grzanicy ściana z oknem i już. Chcesz bliżej ? 3m i luksfery - w garażu jak ta lala.
A a nowe PB można oczywiście poczekać, tylko kto wie co tam będzie ? :)



Nefer - 15-07-2007 20:07

PROSZE O POMOC!!

Mam kłopot mam dzialke na która nie dostalam zgode na budowe bo miasto bedzie robic plan zagospodarowania przestrzennego i wogole jakies bzdury powypisywali o dziedzictwie przyrody remontach ulic ktorych nawet nie widac. Napisalam odwołanie i nic ;(

Wszyscy mi mowia zebym postawila domek letniskowy bo na niego nie trzeba zgody.

Ale czy ktos wie do ilu metrow tej zgody nie potrzeba i wogole jak sie zabrac za taki domek??

prosze pomozcie
Tu masz sznuerk do informacji co możesz postawić bez pozwolenia a na co pozwolenie potrzebujesz :

http://www.muratordom.pl/budowa-i-re...,6320_3363.htm

a tu więcej o budowie domku letniskowego :
Dom letniskowy

Dom letni powinnien być wygodny, funkcjonalny i tani w utrzymaniu. Wakacje w nim spędzone na pewno będziemy mile wspominać.
Wydawałoby się, że postawienie domku letniskowego jest dużo łatwiejsze niż domu całorocznego. Jeśli chodzi o sprawy urzędowe, sytuacja wygląda jednak podobnie. W świetle prawa budowa domu letniskowego to taka sama inwestycja jak budowa domu jednorodzinnego, wymaga więc uzyskania takich samych dokumentów i załatwienia wielu formalności.

Kiedy decyzja o warunkach zabudowy
Jeśli w danej gminie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to każda zmiana zagospodarowania terenu polegająca na budowie obiektu budowlanego (w tym domu letniskowego) lub wykonaniu innych robót budowlanych wymagających pozwolenia na budowę, a także zmiana sposobu użytkowania wymaga ustalenia w decyzji warunków zabudowy. Decyzję tę wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Jej wydanie jest uzależnione od łącznego spełnienia warunków określonych w art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z działki musi być dostęp do drogi publicznej, teren powinien być uzbrojony w stopniu pozwalającym na realizację inwestycji oraz nie może wymagać uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Poza tym przynajmniej jedna sąsiednia działka dostępna z tej samej drogi publicznej powinna być zabudowana w taki sposób, aby można było na podstawie tej zabudowy określić charakter i parametry nowej inwestycji. Jeżeli więc w sąsiedztwie stoją domy letniskowe, prawdopodobnie uzyskamy warunki zabudowy.
Jest jednak jeszcze jeden warunek. Decyzja o warunkach zabudowy musi być zgodna z przepisami odrębnymi, na przykład z zakresu ochrony środowiska. Chodzi tu nie tylko o ustawy, ale także o akty prawa miejscowego, na przykład rozporządzenie wojewody w sprawie utworzenia parku krajobrazowego. Może ono zawierać ograniczenia w zagospodarowywaniu obszarów objętych ochroną.
Gdy w danej gminie jest plan miejscowy, nie wydaje się decyzji o warunkach zabudowy. Wtedy ustalenia planu stanowią podstawę projektowania i wydawania pozwoleń na budowę.

Plan nie zawsze nam sprzyja
Jeśli w gminie jest plan miejscowy, mamy mniej formalności do załatwienia. Jest tylko jeden warunek: musi on dopuszczać zabudowę letniskową. W przeciwnym razie nie uzyskamy pozwolenia na budowę.
Na obszarze objętym planem można realizować tylko taką zabudowę, jaką w nim przewidziano. Najlepiej, jeżeli będzie to właśnie zabudowa letniskowa, ale nie ma też problemu, jeśli plan przewiduje domy jednorodzinne. Wtedy jednak budynek musi spełniać kryteria domu całorocznego (pod względem wyposażenia w instalacje, izolacji cieplnej itp.). W pozwoleniu dom ten będzie określony jako budynek mieszkalny, nawet jeżeli ma być wykorzystywany sezonowo.
Trudniej natomiast będzie uzyskać pozwolenie na budowę domu letniskowego na terenach rolnych. Wprawdzie można uznać, że jedynie wprost wyrażony w planie zakaz zabudowy może stać na przeszkodzie realizacji inwestycji, nie oznacza to jednak, że na gruntach rolnych można postawić dom letniskowy. Projektowany budynek musi bowiem mieć związek z funkcją rolną terenu. Musiałby więc stanowić element zabudowy zagrodowej, a to już nie to samo co zabudowa letniskowa.
Również na terenach leśnych, choć to wymarzone miejsca na letni wypoczynek, nie można zbudować domu letniskowego, jeśli plan nie dopuszcza wprost takiej zabudowy. Mogą tam być wznoszone wyłącznie obiekty związane z gospodarką leśną.

Projekt budowlany trzeba mieć zawsze
Nawet mały domek letniskowy składany z gotowych elementów musi mieć projekt budowlany. Zazwyczaj jest on sprzedawany wraz z domem i wymaga tylko opracowania projektu zagospodarowania działki.
Można też kupić gotowy projekt domu letniskowego lub zamówić projekt indywidualny i na jego podstawie zlecić wybudowanie domu.
Pamiętajmy o tym, że projekt musi być sporządzony przez osobę z uprawnieniami budowlanymi, która jest wpisana na listę samorządu zawodowego.

Nie buduj bez pozwolenia
Niezależnie od tego, czy w gminie jest plan miejscowy, czy nie, podstawą do rozpoczęcia robót budowlanych jest ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. Wydaje ją starosta.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę trzeba dołączyć:
cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami i uzgodnieniami wymaganymi odrębnymi przepisami;
oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana.
Nieprawdą jest, że jeśli dom letniskowy nie jest trwale związany z gruntem, to jako obiekt tymczasowy nie wymaga pozwolenia na budowę. Z obowiązku uzyskania pozwolenia zwolnione są tylko tymczasowe obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Budowę takiego tymczasowego obiektu trzeba więc zgłosić w starostwie, wskazując jednocześnie, w jakim terminie zostanie rozebrany. Nie da się go przedłużyć, nie można też po raz drugi zgłosić tego samego obiektu na tej samej działce.

"Murator"

Tekst: Joanna Nowacka



mim.d - 24-07-2007 17:06
Hej, czy mógłby mi ktoś napisać co się wpisuje we wniosku o ustalenie warunków zabudowy w rubrykach określenie zapotrzebowania:
" - w wodę.......
- w energię ........
- sposób unieszkodliwiania odpadów......"

Z góry serdecznie dziękuję.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl



  • Strona 21 z 46 • Zostało znalezionych 3793 wyników • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46

    © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting