ďťż
Przejrzyj wiadomości
Decyzje o warunkach zabudowy i plany - pomogę !!!




nofy - 24-03-2010 12:11
Witam!
Jestem "nowy" na forum i w tym temacie więc proszę o wyrozumiałość.
Mam mianowicie taki problem i szukam jakiegoś rozwiązania:
Jestem zainteresowany "pozyskaniem" działki od swego wujka w celu późniejszej budowy domu ale sytuacja nie jest taka prosta mianowicie:
- grunt należał kiedyś do babci, babcia przepisała wszystko na wujka po zrzeczeniu się wszystkich spadkobierców (m.in. mojego ojca).
- dla zainteresowanych i dla ułatwienia chodzi o działkę 321 w Bełżycach woj. Lubelskie (na geoportal.gov.pl znalazłem) współrzędne N= 51*10'8,3''; E=22*15'8''.
- całość ziemi jest podzielona na 3 działki, na jednej stoi dom wujka działka nr 320/2, druga jest użytkowana rolniczo (320/1), a na trzeciej stoi dom wraz z zabudowaniami gospodarczymi mojej babci 321.
- mi chodziłoby o działkę 321 i tam ewentualnie po śmierci babci o budowę domu, z tym, że dzisiaj byłem w gminie i według planu zagospodarowania przestrzennego ten teren nie jest przeznaczony pod zabudowę a do tego jest oznaczony symbolem NO i uzyskałem informację, że gdzieś w środku działki 320/1 jest planowana przepompownia ścieków?????
- teraz moje pytanie czy można coś z tym "fantem" zrobić aby tam w przyszłości można było dom zbudować? Czy coś by dało gdyby wystąpić o przekształcenie działki na budowlaną? i czy w przyszłości byłaby możliwość podziału tej działki (321) na dwie żeby i mój brat "dostał" połowę i mógł się budować?
Proszę o poradę jakie kroki można podjąć w tej sprawie, dodam, że jak ktoś zauważył to dla działek przy samej drodze czyli np. 439, 449, 451 jest przeznaczenie pod zabudowę jednorodzinną i zagrodową, tak samo jak w przypadku działek położonych przy drodze na północ czyli 320/2, 317, 318, 316. a dla tych "babcinych" pan powiedział, że można składać wniosek do burmistrza o przekształcenie ale nie wiadomo jak zostanie rozpatrzony i pewnie około roku trzeba czekać bo trzeba poczekać aż zbiorą kilka wniosków i dopiero rozpatrują.... (czy tak mogą??).
Pozdrawiam i jeszcze raz proszę o wyrozumiałość po prostu zależy mi na tej działce bo przepiękna okolica (rzeka, ryby, ptaki, zwierzęta) i prawie za darmo a bardzo dobre połączenie do Lublina i do instytucji publicznych...





lucia_22 - 26-03-2010 20:48
witam,

Krotki opis mojej sytuacji, brak planu zagospodarowania, dzialka rolna , spelnione wszystke warunki procz dobrego sasiedztwa. Dzialki wokol mojej w tym roku uzyskaly warunki zabudowy (min dzialki wyznaczone przez urbaniste w obszarze analizowanym).Niestety wlascicielom tych dzilek nie jest tak spieszno do budowy domu jak nam. Pytanie czy na podstawie wydanych dla sasiadow wz moge uzyskac wz dla mojej dzialki?



S_ZOK - 28-03-2010 19:06
http://picasaweb.google.com/10901357...175709/DziaKa#



adamos10 - 29-03-2010 12:39
witam,
zbieram wszelkie potrzebne papierki do WZ i mam takie pytania:

1. czy na działce rolnej 1000 m2 mogę się starać o WZ dla dwóch budynków jednorodzinnych wolnostojących czy raczej tylko jeden budynek? (pan w gminie stwierdził, że jeśli już to on by się starał o bliźniak ale nie uzasadnił dlaczego :cry: stwierdził że 500 m2 na dom to za mało ale on nie podejmuje decyzji itd. )

2. Przez środek działki biegnie dren zbiorczy na głębokości ok.1m i o średnicy chyba 50cm i pytanie czy do WZ muszę ten dren jakoś uwidocznić na mapie tzn wrysować go, pobrałem już mapy do WZ ale ten dren nie jest tam zaznaczony,
i czy są jakieś odległości które muszę zachować od tego drenu przy planowaniu budynku? nie wiem np. 1m i bliżej nie można, jest gdzieś to opisane?

3. chcę dwa budynki jeden za drugim i na działce drogę dojazdową czy ta droga musi być w jakiejś odległości konkretnej od miedzy? jeśli tak to min. ile?
dziekuje i pozdrawiam





misiek1979 - 29-03-2010 16:18
Witam

Nie wiem czy w dobrym dziale pisze jeśli nie to proszę moderatorów o przeniesienie tematu.
W dniu dzisiejszym po 4 latach walki z U.G odebrałem warunki zabudowy ale gmina wpisała w nie taki o to punkt co to znaczy i jakie są konsekwencje w późniejszym terminie i czy opłaca mi się odwoływać do SKO
"nieruchomość jest w zasięgu projektowanego wariantu 3 autostrady A2, w przypadku wyboru wariantu 3 autostrady A2 Inwestor Świadomie akceptuje uciążliwość (hałas, wibracje, zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego) powodowane ruchem kołowym, ewentualne wykonanie dodatkowych zabezpieczeń ekologicznych i akustycznych należeć będzie do wnioskodawcy"

A i jeszcze jedno dojazd do działki jest od drogi gminnej.



Gegol23 - 18-04-2010 15:17
Witam,

Posiadam działkę przemysłową. Nie ma opcji na zmianę MPZP , a chcę na tej działce jeszcze w tym roku wznieść jakiekolwiek mury (docelowo ma to być budynek usługowy, o dość sporych rozmiarach). Czy jest taka opcja, abym początkowo zrobił projekt, na budynek w którym chce produkować (przmysł - np, produkcja kostki brukowej, obuwia, cokolwiek) oddał bym budynek, a potem bym go wykorzystał do zupełnie czegoś innego, np do działalności usługowej??



atika - 20-04-2010 15:15
Witam i proszę o pomoc.

Jeśli w warunkach zabudowy mam zapis:
- ilość kondygnacji naziemnych: 1-2 w tym poddasze

czy mogę postawić:
1. dom parterowy ?? lub
2. dom taki jak ten w linku: http://www.mtmstyl.com.pl/projekty/b...?id=552&ver=CE ??

Chcemy sie bronić przed typowym poddaszem - mąż nie chce skosów...

I jaką wysokość oznacza zapis (prosze o łopatologiczne - najlepiej graficzne ;) wytlumaczenie o jaką wysokość chodzi) :
- wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, attyk, spodu gzymsów lub okapów głównego dachu budynków: 3,0-5,0m od średniego poziomu terenu przed głównym wejściem.

Bardzo proszę o odpowiedź.



Flawia - 20-04-2010 19:09
atika, możesz postawić dom parterowy, ale nie zawadzi się upewnić w gminie lub u autora projektu decyzji o w.z., wysokość mierzysz do pierwszego poziomego elementu wystającego przed lico elewacji, zazwyczaj... ale jak dach ma mocny skos i zasłania część elewacji to czasami takie elewacje mogą podejrzanie wyglądać. Szczególnie jest to trudne przy zbyt precyzyjnie podanej wysokości elewacji, ale u was są duże widełki więc projektant powinien się zmieścić. Oczywiście lepiej nie próbować robić sztuczny gzyms np w połowie okien górnej kondygnacji... (jesli nad gzymsem nie zacznie sie spadzisty dach)
gegol23, a masz dokładny wypis z Planu na swoją działkę? Zazwyczaj usługi są możliwe od razu na terenie przemysłowym, to wcale nie musi być produkcja. Zależy jak dokładnie brzmi zapis w Planie u Ciebie.
misiek1979: to TYLKO decyzja o warunkach zabudowy dotycząca Ciebie, nie autostrady. Ciesz się i szybko buduj to co chcesz i uważnie śledź sprawy wyboru wariantu autostrady i wtedy protestuj gdy przyjdzie odpowiedni moment. A teraz to chyba chcesz budować dom . No chyba że nie chcesz bojąc się że jednak zostanie przegłosowany wariant kolo Ciebie.... i wcale nie wierzę że ekrany akustyczne będą na Twój koszt, bo to nie Ty emitujesz hałas...



Flawia - 20-04-2010 19:15
lucia22, wedle mojej wiedzy nie możesz. Warunki zabudowy to tylko odpowiedź na pytanie czyjeś, ten ktoś nawet nie musi być właścicielem terenu żeby ubiegać się o warunki zabudowy. Wniosek oczywiście możesz złożyć i może urbanista wyznaczy Ci tak wielki obszar analizowany, że sięgnie on tej zabudowy, która była podstawą warunków zabudowy Twoich sąsiadów... Jest mnóstwo wyroków sądu o tym, że działka z zabudową istniejącą nie musi przylegać do Ciebie bezpośrednio a obszar analizowany może być większy od minimum.



Gegol23 - 20-04-2010 20:45
Flawia,

Plan zagospodarowania przestrzennego danej gminy, przeczytałem kilka razy. Odnośnie działki przemysłowej znalazłem bardzo interesujący zapis:

""Dopuszcza się zmianę sposobu użytkowania istniejących obiektów usługowych, przemysłowych, bez potrzeby dokonywania zmiany Planu, pod warunkiem iż nowa ich funkcja nie pogorszy stanu środowiska i nie będzie kolidować z sąsiadującą zabudową istniejącą i projektowaną."
W okolicy nie ma żadnych zabudować :-)
Poza tym jak wiadomo, o działalności uciążliwej ( a takiej nie planuje i o ochronie środowiska jest pełno. Poza tym nie jest nawet wyszczególnione żadne ograniczenie w budownictwie, czyli tak jakby mogę budować, oby tylko zostawić 40% terenów biologicznie czynnych



Flawia - 20-04-2010 21:35
no ale TU nie podałeś jaką dokładniemasz funkcję na swojej działce, pustej, jeśli dobrze rozumiem... Teren UP ? a co w tekście? Mam teraz taką nieco podobną sprawę, że Plan Miejscowy dopuszczał dalszą eksploatację kotłów na paliwo stale w domach istniejących, a w projektowanych domach nie było żadnej szansy na takie kotły... więc udawanie że zmieniasz nowy istniejący dom raczej ci się nie uda.



atika - 20-04-2010 22:38
Dziękuję za odpowiedź.

Proszę jeszcze o wskazówki dotyczące dalszej części pytania a mianowicie tej części o:

2. dom taki jak ten w linku: http://www.mtmstyl.com.pl/projekty/b...?id=552&ver=CE

Oczywiście chodzi mi o 1 część bliźniaka.

Będę wdzięczna za odpowiedź.



awart - 21-04-2010 08:37
Witam, atika moim zdaniem nie możesz takiego domu jak w linku on ma 2 pełne kondygnacje a z zapisów w-z wynika parter + poddasze.



Flawia - 21-04-2010 09:11
z tego co podała atika nie wynika że tylko parter + poddasze, (wynika tylko że nie przejdzie numer z dwoma piętrami + poddasze) przydałby się skan tych warunków zabudowy. Jeśli dopuszczają płaski, to można mieć dwukondygnacyjny dom który wcale nie ma poddasza. ale może też są inne kruczki w tej decyzji,chociażby wysokość elewacji,zazwyczaj ona utrudnia zrobienie pełnych dwóch pięter...Decyzja o warunkach zabudowy jest przygotowana na podstawie tego, co niby w sąsiedztwie jest. Ale też często zawiera głównie nieaktualne już życzenia Inwestora, który nieszczęśliwie ubiegał się o decyzję o w.z. przed wybraniem projektu. Decyzję można zmienić, nie ma tylko gwarancji, jak bardzo można ją zmienić... Dlatego jeszcze raz namawiam po ostatecznym wybraniu projektu przespacerować się z decyzją do gminy i razem z urzędnikiem sprawdzić czy wedle tej decyzji da się zbudować lub który paragraf trzeba by zmienić i niepewność trwa troszkę dłużej, aż do projektu zmiany decyzji...



awart - 21-04-2010 09:42
moim zdaniem jasno wynika, że budynek może mieć maksymalnie parter + poddasze i nie ma opcji na 2-pełne kondygnacje tym bardziej na 2 pełne + poddasze
Jeśli w warunkach zabudowy mam zapis:
- ilość kondygnacji naziemnych: 1-2 w tym poddasze
tzn. ze można zbudować budynek jedno lub 2 kondygnacyjny przy czym przy 2-ch kondygnacjach musi być poddasze i stanowi o tym zapis "w tym" innymi słowy poddasze zawiera się w tych 2-ch.
Przypomnieć należy, że poddasze to kondygnacja więc jak by Pani zbudowała 2 pełne kondygnacje + poddasze to by było defacto 3 kondygnacje. Również nie można budować pełnych 2-ch skoro "w tym" w tych 2-ch ma być poddasze które jest kondygnacją. Tym samym, z zapisów jasno wynika 1 pełna (bo można mniej) lub 1 pełna + poddasze.



atika - 21-04-2010 10:11
To dla uściślenia podaję to co jest w WZ oraz dodatkowo to co jest podane w analizie cech zabudowy i zagospodarowania terenu.

Działka 998m2 wymiary front 25xprawie40.

WZ:
1. Max. łączna powierzchnia nowej zabudowy 23% (czyli 229,54m2 - dom Largo - pow. zabudowy 163,20 - czyli tu ok.)

2. minimalna powierzchnia terenu czynnego biologicznie - 60% - tu też ok.

3. Szerokość elewacji frontowych: 18m z tolerancją do 20% - projekt largo - szer. elew. 15,65 - czyli ok.

4. Ilość kondygnacji naziemnych: 1-2 w tym poddasze - i tu problem ???

5. maksymalna wysokość poziomu parterów: 60cm od poziomu terenu przed głównym wejściem - tu pewnie bez problemu.

6. wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, attyk, spodu gzymsów lub okapów głównego dachu budynków: 3-5m od średniego poziomu terenu przed głównym wejściem - tu nie wiem ???? prosze o pomoc.

7. maksymalna wysokość kalenicy: 11,5m od średniego poziomu terenu przed głównym wejściem - largo 8,7m - więc ok.

8. geometria dachów: dach skośny o nachyleniu 20-45st. dwu lub wielospadowy z główną kalenicą usytuowaną dowolnie względem ulicy, z wszystkimi głównymi połaciami o jednakowym nachyleniu, pokrycie dachówka lub dachówkopodobne - largo - nach. dachu 25st. czterospadowy, jednakowe nachylenie - czyli wszystko ok.

To tyle dalej już o ogrodzeniu więc z WZ to wszystko.

A teraz o tym co jest w analizie.

1. wskażnik wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek od 14,5 do 35,7%
2. średnia szer. elewacji frontowych ok. 18m.
3. średnia wys. górnej krawędzi elewacji frontowej, gzymsów, attyk, spodu okapów głównych dachów - 3-6,5m
4. geometria dachów: skośne, płaskie.

Tak to wygląda.
Proszę o pomoc czy przy tych WZ da sie postawić Largo ??

Skosy na poddaszu to coś czego chcielibyśmy uniknąć i mamy nadzieję że się da.

Chcielibyśmy - przede wszystkim parterówkę - ale tu problemem jest % zabudowy. W WZ określone jest 23% - nam potrzebne by było 30%.
Z "analizy" jest podane że w okolicy są % zabudowy od 14,5 do 35,7%.
Jak myślicie - może prościej uzyskać podwyższenie % zabudowy (skoro mieści się nasze 30% w tych widełkach z analizy" niż zmiana WZ co do tego piętrowego domu??

Mam nadzieję ze w miarę jasno to napisałam i że da sie z tego coś wywnioskować ;)



Flawia - 21-04-2010 11:46
To teraz spytaj handlarzy projektem Largo, jaka jest wysokość elewacji projektu, bo chyba jest większa niż pozwala Twoja dec. Ta decyzja nie zakazuje mieć bardzo wysokie ścianki kolankowe i dach pulpitowy, nie uważam żeby wynikał z niej obowiązek formowania ostatniej kondygnacji jako poddasze. Zresztą ona zawsze jest poddaszem, nie musi mieć skosów. Skos wychodzi sam jako wypadkowa wysokości elewacji, kąta dachu i wysokości całkowitej domu... zawsze zalecam przespacerowanie się do urzędu, bo urzędnik może mieć inne poglądy niż najmądrzejsi profesorowie... Co do ścianek kolankowych to gdy robiłam decyzje o warunkach zabudowy to specjalnie nakazywaliśmy niskie ścianki kolankowe aby zapobiec zwykłym domom dwupiętrowym, w ten sposób to regulowaliśmy...



atika - 21-04-2010 12:03

To teraz spytaj handlarzy projektem Largo, jaka jest wysokość elewacji projektu, bo chyba jest większa niż pozwala Twoja dec. ... To na pewno będzie wyższa. Jeśli w WZ jest podane 3-5m to raczej sie nie wmieszczę w widełkach, bo pomieszczenia musiałyby mieć jakieś 2,4m.

Bardzo dziękuję za pomoc i odpowiedzi i jeszcze pomęczę o ostatnią sprawę.

Łatwiej będzie uzyskać zwiększenie % zabudowy (z tych 23 na 30%) czy zmienić tą wysokość i "poddasze na piętro" ??
Tak z doświadczenia na co łatwiej i częściej zgadzają sie Urzędnicy ??

Pozdrawiam
atika



Flawia - 21-04-2010 12:28
najłatwiej to pokazać wybrany projekt, wszelkie jego dane (dowiedz się od handlarza o prawdziwą wysokość elewacji largo i inne dane) iść z tym do gminy/urbanisty robiącego decyzje o war. zab. i wspólnie omówić wniosek o zmianę niektórych punktów decyzji. To zależy i od tych ludzi i od istniejącego zagospodarowania... zmienić można wszystko, idź jeszcze dziś... niech oni się zastanowią czy zapisy decyzji w przypadku tego projektu są oczywiste czy wymagają korekty i czy taki dom jak ten jest przez ich stanowczo wykluczony... U mnie np autor miał na myśli co innego niż ja, ale mu do głowy nie przyszło, że mogę chcieć coś innego, a jego Plan tego nie zabrania, mimo że on zabrania... i mam wielkie kłopoty, nie dostaje pozwolenia na budowę mimo niesprzeczności z Planem... Ty masz lepiej, bo decyzja o warunkach zabudowy może dokładnie opisywać to co chcesz zbudować...



misiek1979 - 21-04-2010 12:49
Flavia oczywiście że się buduje jeszcze w tym roku, firma jest, projekt jest czekam tylko na wycenę i składam papierki (firma składa papierki) na pozwolenie na budowę, wg. GDDKiA ten wariant autostrady nie przejdzie ze względów ekonomiczno-ekologicznych (jakie to ostatnio jest modne wyrażenie :)) a i jeszcze jedno w WZ ma zapis że muszę się skonsultować z GDDKiA podczas prac projektowych o co w tym chodzi :)

Pozdrawiam



Flawia - 21-04-2010 19:00
misiek1979: prawdopodobnie może chodzić o przyłożenie pieczątki GDDKiA na mapce w projekcie, ale oczywiście, po stworzeniu mapki a przed jej rozmnożeniem w 5 egzemplarzy, wypada żeby może na piśmie wystąpić o opinię do GDDKiA załączając 2 egzemplarze mapki (czy uzgodnienie - przepisać wyrażenie z decyzji o w.z.) i wtedy się projektant dowie co Oni chcą oglądać w Twoim projekcie, czy tylko mapkę, a może warstwy pod polbrukiem przed Twoim garażem... :-) A może chodzi tu o uzgodnienie projektu zjazdu?



misiek1979 - 22-04-2010 11:25
Opinie GGDKiA mam temat kolizji ale niestety oni jak napisali nie są stroną w sprawie, z tego co z nimi rozmawiałem mają to "gdzieś".
Więc nie wiem o co tu chodzi. Projekt zjazdu odpada droga prywatna zjazd z drogi gminnej.
Na dzień dzisiejszy GDDKiA nie jest w stanie narysować trasy gdyż projekt czeka na Środowiskówkę :)

Pozdrawiam



misiek1979 - 22-04-2010 11:26
Opinie GGDKiA mam temat kolizji ale niestety oni jak napisali nie są stroną w sprawie, z tego co z nimi rozmawiałem mają to "gdzieś".
Więc nie wiem o co tu chodzi. Projekt zjazdu odpada droga prywatna zjazd z drogi gminnej.
Na dzień dzisiejszy GDDKiA nie jest w stanie narysować trasy gdyż projekt czeka na Środowiskówkę :)

Pozdrawiam



misiek1979 - 22-04-2010 11:27
Opinie GDDKiA mam temat kolizji ale niestety oni jak napisali nie są stroną w sprawie, z tego co z nimi rozmawiałem mają to "gdzieś".
Więc nie wiem o co tu chodzi. Projekt zjazdu odpada droga prywatna zjazd z drogi gminnej.
Na dzień dzisiejszy GDDKiA nie jest w stanie narysować trasy gdyż projekt czeka na Środowiskówkę :)

Pozdrawiam



grigorios - 22-04-2010 19:13
Witam wszystkich:)

Mam pytanie do osób bardziej doświadczonych i obeznanych w temacie. Załóżmy, że mam ofertę kupna działki rolnej o wielkości 3000m2, na którą rolnik wystąpił o warunki zabudowy zagrodowej i je otrzymał. W tej chwili jest to zatem działka rolna z warunkami zabudowy zagrodowej. Załóżmy, że ja nie jestem rolnikiem - zwykły człowiek z miasta. Chciałbym kupić od niego tą działkę i zbudować na niej dom. Jak w praktyce wygląda załatwienie tej sprawy. Chodzi mi o to czy wygląda to tak, że przed zawarciem u notariusza umowy kupna sprzedaży powinniśmy pójść do gminy i złożyć wniosek o przepisanie tych warunków zabudowy na mnie? Tylko czy takie warunki zabudowy by na mnie przepisali skoro nie jestem rolnikiem?

A może właściwa jest druga opcja, że od razu idziemy do notariusza i podpisujemy umowę kupna sprzedaży, płacę sprzedającemu pieniążki i wtedy notariusza wystawia odpowiedni dokument o przeniesieniu własności działki na mnie z warunkami zabudowy? Chodzi mi o to, czy notariusz przepisując na mnie działkę przepisuje ją z całym "dobrodziejstwem inwentarza", a więc razem z warunkami zabudowy?

z góry dziękuję za odpowiedź:)



boratom - 22-04-2010 19:41
Jeśli dobrze pamiętam - o warunki zabudowy w gminie może wystąpić każdy, nawet jeśli nie jest właścicielem działki. Jednak aby je uzyskać działka musi być wytyczona!!!
Jeśli rolnik otrzymał warunki zabudowy zagrodowej - Ty nie będziesz mógł z tego skorzystać, bo jak sam wspomniałeś nie jesteś rolnikiem i nie budujesz zagrody. Zakup działki nie sprawi, że WZ przejdą na Ciebie z automatu. Udaj się do gminy i wypytaj o wszystko dokładnie przed zakupem działki.
Gmina w której kupiliśmy działkę wstrzymała wydawanie WZ ponieważ przystąpiła do tworzenia MPZP. W trakcie rozmów, przed zakupem (nasz sprzedający również miał WZ zagrodowej) zapewniano nas ( w UG), że nie będziemy mieli kłopotów z uzyskaniem WZ oraz rozpoczęciem budowy. Dziś musimy czekać :(
Myślę, że najlepiej przystąpić do zakupu posiadając papier w ręku!



Flawia - 22-04-2010 21:51
Warunki zabudowy dotyczą Działki, a nie człowieka który o nie prosił. Być może u was są prowadzone przepisywania decyzji na nowego wnioskodawcę, chociaż tak być nie powinno, być może przy tych przepisywaniach zażądają doniesienia jakiegoś papiera. Naprawdę nietrudno zrobić sie rolnikiem teoretycznym, nie ma co się bać... widziałam już raz zapis WZ mówiacy, że decyzja WZ jest ważna tylko dla kogoś kto dysponuje min 1 ha ziemi. Gdyby coś takiego od ciebie chcieli to niech Ci ten sam rolnik da umowę dzierżawy na jakieś 0,7 ha, wójt da Ci zaświadczenie o wielkości prowadzonego gospodarstwa i z głowy. Masz wykształcenie wyższe? Każdy po studiach jakichkolwiek może byc rolnikiem. Śmieszne, ale jest taka luka w przepisie... No i sprawdź czy nie wszczynają Planu bo wtedy faktycznie też możesz mieć wszystko wstrzymane. Wstrzymania mogą też pojawić się na innych polach inwestycji, trudno wszystkie przewidzieć, naprawdę... Może idź z decyzją o wz tego rolnika do starostwa i tam zapytaj, czy Oni potrzebują, żeby na tej decyzji było Twoje nazwisko, a jeśli nie, to czy chcą jakiegoś papiera rolniczego. Tez mogą nie chcieć, bo masz prawo zbudować zagrodę na wynajem, jakiś wynajęty rolnik może ją prowadzić, nie ma zakazu stać sie posiadaczem gospodarstwa rolnego, naprawdę...



Pawel222 - 24-04-2010 12:55
Witam! wszystkich:)
Mam pytanie, posiadam działkę do której dojazd biegnie przez działkę należącą do Agęcji Nieruchomości Rolnych, (mojej Babci w 1999r. sprzedano działkę bez dojazdu do drogi gminnej). Co morzna w tej sprawie zrobic , żeby to uregulowac ? Z góry dziękuje za odpowiedż.



nommo - 25-04-2010 15:23
Witam.

Czekam na WZ z gminy i z starostwa przyszło mi takie pisemko :

że na podstawie art. 53 ust 4 pkt 6 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym itd....

postanawia się uzgodnić w zakresie ochrony gruntów rolnych inwestycję budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego z dopuszczeniem budowy wolnostojącego budynku gospodarczo garażowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

W uzasadnieniu napisali : Ustalono iż, planowana inwestycja jest na gruntach rolnych RIIIb wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego, wymaga wobec tego decyzji zezwalającej na wyłączenie i określającej warunki tego wyłączenia.

Działka ma 14 arów nie chce wyłączyć jej całkowicie tylko część pod dom i budynek gospodarczy. Wiem że do pozwolenia na budowę muszę mieć wyłączenie z produkcji ale do WZ?? Przecież ja jeszcze nie wiem co oni mi tam pozwolą postawić.



Nina81 - 26-04-2010 13:18

Witam! wszystkich:)
Mam pytanie, posiadam działkę do której dojazd biegnie przez działkę należącą do Agęcji Nieruchomości Rolnych, (mojej Babci w 1999r. sprzedano działkę bez dojazdu do drogi gminnej). Co morzna w tej sprawie zrobic , żeby to uregulowac ? Z góry dziękuje za odpowiedż.
można ustanowić służebność drogi koniecznej - można "dogadać się" z sąsiadem (pisemnie, u notariusza), albo sprawę załatwić sądownie - w postępowaniu nieprocesowym - ustanowienie służebności drogi koniecznej odbywa się za wynagrodzeniem dla właściciela, którego nieruchomość będzie obciążona; służebność drogi koniecznej wpisuje się do księgi wieczystej



Nina81 - 26-04-2010 13:19

Witam.

Czekam na WZ z gminy i z starostwa przyszło mi takie pisemko :

że na podstawie art. 53 ust 4 pkt 6 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym itd....

.
na pewno ten artykuł? art. 53 reguluje inwestycje celu publicznego

WZ (warunki zabudowy) to nie pozwolenie na budowę; WZ wydaje się wtedy gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego

faktycznie trzeba wystąpić o częściowe odrolnienie gruntu - pod budowę wraz z infrastrukturą; za odrolnienie należna jest jednorazowa opłata (nalicza się ją w tonach ziarna żyta, a do jej przeliczania stosuje się cenę żyta ustalaną dla potrzeb podatku rolnego na dany rok )



Nina81 - 26-04-2010 13:40

Jeśli dobrze pamiętam - o warunki zabudowy w gminie może wystąpić każdy, nawet jeśli nie jest właścicielem działki. Jednak aby je uzyskać działka musi być wytyczona!!!
Jeśli rolnik otrzymał warunki zabudowy zagrodowej - Ty nie będziesz mógł z tego skorzystać, bo jak sam wspomniałeś nie jesteś rolnikiem i nie budujesz zagrody. Zakup działki nie sprawi, że WZ przejdą na Ciebie z automatu. Udaj się do gminy i wypytaj o wszystko dokładnie przed zakupem działki.
Gmina w której kupiliśmy działkę wstrzymała wydawanie WZ ponieważ przystąpiła do tworzenia MPZP. W trakcie rozmów, przed zakupem (nasz sprzedający również miał WZ zagrodowej) zapewniano nas ( w UG), że nie będziemy mieli kłopotów z uzyskaniem WZ oraz rozpoczęciem budowy. Dziś musimy czekać :(
Myślę, że najlepiej przystąpić do zakupu posiadając papier w ręku!
1. WZ można przenieść na inną osobę (po spełnieniu warunków) - istnieje droga administracyjna

z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

Art.*63.*1.*W odniesieniu do tego samego terenu decyzję o warunkach zabudowy można wydać więcej niż jednemu wnioskodawcy, doręczając odpis decyzji do wiadomości pozostałym wnioskodawcom i właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości.
2.*Decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich. Informację tej treści zamieszcza się w decyzji.
3.*Jeżeli decyzja o warunkach zabudowy wywołuje skutki, o których mowa w art. 36, przepisy art. 36 oraz art. 37 stosuje się odpowiednio. Koszty realizacji roszczeń, o których mowa w art. 36 ust. 1 i 3, ponosi inwestor, po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
4.*Wnioskodawcy, który nie uzyskał prawa do terenu, nie przysługuje roszczenie o zwrot nakładów poniesionych w związku z otrzymaną decyzją o warunkach zabudowy.
5.*Organ, który wydał decyzję, o której mowa w art. 59 ust. 1, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w tej decyzji. Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie.

2. Przed KAZDYM zakupem warto dowiedzieć się w gminie czy jest plan; jeśli nie ma, to czy jest przygotowywany, na jakim jest etapie?

3. Zawieszenie postępowania dot. WZ nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy

z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

Art.*62.*1.*Postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta podejmuje postępowanie i wydaje decyzję w sprawie ustalenia warunków zabudowy, jeżeli:
1) w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego albo
2) w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany.
2.*Jeżeli wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy obszaru, w odniesieniu do którego istnieje obowiązek sporządzenia planu miejscowego, postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy zawiesza się do czasu uchwalenia planu.

UWAGA: można sporządzić umowę warunkową zakupu działki (ew. przedwstępną) - jednym z warunków działki jest pomyślne przeniesienie decyzji WZ , kilkukrotnie pisałam takie umowy, jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie



Nina81 - 26-04-2010 13:46

Witam wszystkich:)

Mam pytanie do osób bardziej doświadczonych i obeznanych w temacie. Załóżmy, że mam ofertę kupna działki rolnej o wielkości 3000m2, na którą rolnik wystąpił o warunki zabudowy zagrodowej i je otrzymał. W tej chwili jest to zatem działka rolna z warunkami zabudowy zagrodowej. Załóżmy, że ja nie jestem rolnikiem - zwykły człowiek z miasta. Chciałbym kupić od niego tą działkę i zbudować na niej dom. Jak w praktyce wygląda załatwienie tej sprawy. Chodzi mi o to czy wygląda to tak, że przed zawarciem u notariusza umowy kupna sprzedaży powinniśmy pójść do gminy i złożyć wniosek o przepisanie tych warunków zabudowy na mnie? Tylko czy takie warunki zabudowy by na mnie przepisali skoro nie jestem rolnikiem?

A może właściwa jest druga opcja, że od razu idziemy do notariusza i podpisujemy umowę kupna sprzedaży, płacę sprzedającemu pieniążki i wtedy notariusza wystawia odpowiedni dokument o przeniesieniu własności działki na mnie z warunkami zabudowy? Chodzi mi o to, czy notariusz przepisując na mnie działkę przepisuje ją z całym "dobrodziejstwem inwentarza", a więc razem z warunkami zabudowy?

z góry dziękuję za odpowiedź:)
częściowo odpowiedziałam Ci już powyżej

nie polecam podpisać zwykłej umowy zakupu - a jeśli nie uda się uzyskać WZ za zabudowę zwykłą? jeśli chcesz postawić dom swykły, trzeba pewnie przejść procedurę odrolnienia

WZ nie przechodzi z automatu, to jest droga administracyj

P.S. "zabudowa zagrodowa - należy przez to rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych, "



Nina81 - 26-04-2010 13:57

moim zdaniem jasno wynika, że budynek może mieć maksymalnie parter + poddasze i nie ma opcji na 2-pełne kondygnacje tym bardziej na 2 pełne + poddasze
Jeśli w warunkach zabudowy mam zapis:
- ilość kondygnacji naziemnych: 1-2 w tym poddasze
tzn. ze można zbudować budynek jedno lub 2 kondygnacyjny przy czym przy 2-ch kondygnacjach musi być poddasze i stanowi o tym zapis "w tym" innymi słowy poddasze zawiera się w tych 2-ch.
Przypomnieć należy, że poddasze to kondygnacja więc jak by Pani zbudowała 2 pełne kondygnacje + poddasze to by było defacto 3 kondygnacje. Również nie można budować pełnych 2-ch skoro "w tym" w tych 2-ch ma być poddasze które jest kondygnacją. Tym samym, z zapisów jasno wynika 1 pełna (bo można mniej) lub 1 pełna + poddasze.
§*3.*(5) Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

kondygnacji - należy przez to rozumieć poziomą nadziemną lub podziemną część budynku, zawartą pomiędzy powierzchnią posadzki na stropie lub najwyżej położonej warstwy podłogowej na gruncie a powierzchnią posadzki na stropie bądź warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu, znajdującego się nad tą częścią budynku, przy czym za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą średnią wysokość w świetle większą niż 2 m; za kondygnację nie uznaje się nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownia dźwigu, centrala wentylacyjna, klimatyzacyjna lub kotłownia,

kondygnacji podziemnej - należy przez to rozumieć kondygnację zagłębioną ze wszystkich stron budynku, co najmniej do połowy jej wysokości w świetle poniżej poziomu przylegającego do niego terenu, a także każdą usytuowaną pod nią kondygnację,

kondygnacji nadziemnej - należy przez to rozumieć każdą kondygnację niebędącą kondygnacją podziemną,"

powyższe z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.) (rozp. do prawa budowlanego)



Nina81 - 26-04-2010 14:04

To dla uściślenia podaję to co jest w WZ oraz dodatkowo to co jest podane w analizie cech zabudowy i zagospodarowania terenu.

Działka 998m2 wymiary front 25xprawie40.

WZ:
1. Max. łączna powierzchnia nowej zabudowy 23% (czyli 229,54m2 - dom Largo - pow. zabudowy 163,20 - czyli tu ok.)

2. minimalna powierzchnia terenu czynnego biologicznie - 60% - tu też ok.

3. Szerokość elewacji frontowych: 18m z tolerancją do 20% - projekt largo - szer. elew. 15,65 - czyli ok.

4. Ilość kondygnacji naziemnych: 1-2 w tym poddasze - i tu problem ???

5. maksymalna wysokość poziomu parterów: 60cm od poziomu terenu przed głównym wejściem - tu pewnie bez problemu.

6. wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, attyk, spodu gzymsów lub okapów głównego dachu budynków: 3-5m od średniego poziomu terenu przed głównym wejściem - tu nie wiem ???? prosze o pomoc.

7. maksymalna wysokość kalenicy: 11,5m od średniego poziomu terenu przed głównym wejściem - largo 8,7m - więc ok.

8. geometria dachów: dach skośny o nachyleniu 20-45st. dwu lub wielospadowy z główną kalenicą usytuowaną dowolnie względem ulicy, z wszystkimi głównymi połaciami o jednakowym nachyleniu, pokrycie dachówka lub dachówkopodobne - largo - nach. dachu 25st. czterospadowy, jednakowe nachylenie - czyli wszystko ok.

To tyle dalej już o ogrodzeniu więc z WZ to wszystko.

A teraz o tym co jest w analizie.

1. wskażnik wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek od 14,5 do 35,7%
2. średnia szer. elewacji frontowych ok. 18m.
3. średnia wys. górnej krawędzi elewacji frontowej, gzymsów, attyk, spodu okapów głównych dachów - 3-6,5m
4. geometria dachów: skośne, płaskie.

Tak to wygląda.
Proszę o pomoc czy przy tych WZ da sie postawić Largo ??

Skosy na poddaszu to coś czego chcielibyśmy uniknąć i mamy nadzieję że się da.

Chcielibyśmy - przede wszystkim parterówkę - ale tu problemem jest % zabudowy. W WZ określone jest 23% - nam potrzebne by było 30%.
Z "analizy" jest podane że w okolicy są % zabudowy od 14,5 do 35,7%.
Jak myślicie - może prościej uzyskać podwyższenie % zabudowy (skoro mieści się nasze 30% w tych widełkach z analizy" niż zmiana WZ co do tego piętrowego domu??

Mam nadzieję ze w miarę jasno to napisałam i że da sie z tego coś wywnioskować ;)
projekt domu kosztuje zapewne niemało, proponowałabym zatem "odżałować" i udać się do specjalisty [przynajmniej ja bym tak zrobiła], który przeanalizuje WZ i warunki projektu - przy braku zgodności nie dostaniesz pozwolenia na budowę, lepiej wydać coś (nie wiem ile, nie jestem architektem - bo takie rzeczy robi chyba architekt) na usługę doradztwa niż mieć kłopot gdy coś pójdzie nie tak



Nina81 - 26-04-2010 14:45

Witam,

Posiadam działkę przemysłową. Nie ma opcji na zmianę MPZP , a chcę na tej działce jeszcze w tym roku wznieść jakiekolwiek mury (docelowo ma to być budynek usługowy, o dość sporych rozmiarach). Czy jest taka opcja, abym początkowo zrobił projekt, na budynek w którym chce produkować (przmysł - np, produkcja kostki brukowej, obuwia, cokolwiek) oddał bym budynek, a potem bym go wykorzystał do zupełnie czegoś innego, np do działalności usługowej??
co oznacza "zabudowa przemysłowa" w MPZP? często taka informacja jest tam zawarta, może Twoja działalność mieściłaby się w tej definicji?

weź pod uwagę, że inne są wymogi techniczne pod budowę przemysłową a inne usługową; poza tym samodzielna zmiana przeznaczenia gruntu może oznaczać naruszenie decyzji pozwolenie na budowę



kugart - 26-04-2010 15:20
Witam,
może ktoś mi pomoże albo coś doradzi.
kupiłam 2 działki rolne po 3000 m2.
nie mam warunków zabudowy a klasa ziemi jest b. dobra (II i III) i te działki nie są objęte MPZP.
dwie pierwsze działki mają wz i nawet jedna jest w trakcie budowy.
byłam w gminie dowiedzieć się jakie dokumenty mam złożyć aby otrzymać wz.
i niestety powiedziano mi, że tam raczej (w 99%) tych warunków nie dostanę.
oczywiście mogę się odwołać do SKO ale też nie wiadomo jaka będzie decyzja bo tam jest dobra klasa ziemi.

czy po negatywnej odpowiedzi ze SKO można składać ponownie o wz do gminy?
jeśli tak to po jakim czasie - roku czy dłużej?

czy ewentualnie mogę przekształcić na działkę siedliskową (gdybym miała 1 ha ziemi) i wybudować dom nie będąc rolnikiem ale mając wykształcenie średnie?

bardzo proszę o jakąś pomoc.



Nina81 - 26-04-2010 15:40

Witam,
może ktoś mi pomoże albo coś doradzi.
kupiłam 2 działki rolne po 3000 m2.
nie mam warunków zabudowy a klasa ziemi jest b. dobra (II i III) i te działki nie są objęte MPZP.
dwie pierwsze działki mają wz i nawet jedna jest w trakcie budowy.
byłam w gminie dowiedzieć się jakie dokumenty mam złożyć aby otrzymać wz.
i niestety powiedziano mi, że tam raczej (w 99%) tych warunków nie dostanę.
oczywiście mogę się odwołać do SKO ale też nie wiadomo jaka będzie decyzja bo tam jest dobra klasa ziemi.

czy po negatywnej odpowiedzi ze SKO można składać ponownie o wz do gminy?
jeśli tak to po jakim czasie - roku czy dłużej?

czy ewentualnie mogę przekształcić na działkę siedliskową (gdybym miała 1 ha ziemi) i wybudować dom nie będąc rolnikiem ale mając wykształcenie średnie?

bardzo proszę o jakąś pomoc.
czy składałaś już wniosek o odrolnienie? [całości albo części]



kugart - 26-04-2010 15:47
nie, nic jeszcze nie składałam
byłam tylko na rozmowie i to co się dowiedziałam to już napisałam



kugart - 26-04-2010 16:31
Nina81
czy ja mam składać wniosek o odrolnienie całości albo części czy o wz, czy to jest jedno i to samo? bo w gminie dostałam wniosek o warunki zabudowy.



Nina81 - 26-04-2010 19:13

Nina81
czy ja mam składać wniosek o odrolnienie całości albo części czy o wz, czy to jest jedno i to samo? bo w gminie dostałam wniosek o warunki zabudowy.
kugart, to nie jest to samo

musisz zastanowić się jaką częśc działki chciałabyś odrolnić (pod budynek/infrastrukturę/drogę); to wiąże się z odplatnością

co do szczegółów technicznych się nie wypowiem, jestem prawnikiem

czyli podsumowując: odrolnienie, potem WZ



kugart - 26-04-2010 22:00
Nina, oczywiście nie neguję tego co napisałaś bo zupełnie się na tym nie znam, tylko jak byłam na rozmowie u wójta to on nic nie mówił o odrolnieniu, dostałam tylko "Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy", w którym podaje się nr działki, opis istniejącego zagospodarowania terenu sąsiedniego i charakterystykę planowanej inwestycji w której m.in. znajduje się charakterystyka planowanej inwestycji i szkic. Trochę mnie to zdziwiło bo ja nie mam jeszcze wybranego projektu domu. I muszę donieść jakieś tam mapki itd. Ale nikt mi nic nie mówił o odrolnieniu nawet kawałka chociaż to jest logiczne. Działkę kupiłam od razu z udziałem do drogi, bo droga była już na planach wyznaczona i ma dostęp do drogi publicznej. Pierwsze dwie działki maja wz (nawet na jednej z nich zaczyna się budowa) i z tego co wiem nie występowano o odrolnienie działek nawet w jakiejś małej części.



Jops - 26-04-2010 22:32
Witam wszystkich mam mam taka sprawe:
Mam grunt ok 6000m na grunt nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, ale dookola jest zabudowa i zalozmy ze dostane warunki zabudowy.
I mam pyt jak dlugo sa wazne takie warunki zabudowy w jakim czasie trzeba cos zaczac budowac?
Oraz czy jak dostane np waruni zabudowy na 5 domow na tej dzialce to czy przed ich wybudowaniem mozna podzielic grunt ?



czarna_aga - 26-04-2010 22:58
Witam
szukam pomocy i mam nadzieję,że ktoś będzie w stanie mi pomóc.
Działkę kupiliśmy w 2009 r z wydanymi warunkami zabudowy. Z uwagi na fakt, że decyzja o WZ została wydana na działke 60 arów jeszcze przed podziałem na 4 mniejsze działki ( jedna z tych czterech jest nasza), przenieśliśmy tę decyzję o WZ na nowych właścicieli działek. Nie wiem, czy to zrozumiale napisałam. 3 właścicieli (jeden nabył dwie działki z podziału) mamy jedną wspólną decyzję o WZ. Obecna sytuacja jest taka, ze tylko my póki co planujemy wkrótce rozpocząć budowę domu, mamy już prawomocne pozwolenie na budowę. Z pewnych względów musimy zmienić decyzję o WZ, a jeden z beneficjentów tej decyzji nie chce podpisać wspólnego wniosku o zmianę. I teraz rodzi się pytanie ... czy mając już prawomocne pozwolenie na budowę możemy indywidualnie sami wystąpić o wydanie nowych WZ (zakładając te same parametry jakie mamy we wspólnej decyzji + nasza zmiana) Czy po uzyskaniu nowych WZ musimy od nowa starać się o nowe pozwolenie na budowę, czy możemy tylko aneksować pierwotne pozwolenie na budowę.



Pawel222 - 27-04-2010 09:04
Witam ! i dziękuję za poradę w Agęcji Nieruchomości Rolnych powiedzieli że spróbują wystąpić do Gminy oto żeby przejeła tę drogę. Mam pytanie kto by ewentualnie ponosił koszta postępowania w sadzie. Pozdrawiam.



nommo - 27-04-2010 09:55

na pewno ten artykuł? art. 53 reguluje inwestycje celu publicznego Tak dokładnie ten artykuł. Byłem w gminie wyjaśnili że nie powinienem dostać tego pisma bo tu ich wewnętrzne ustalenia z starostwem co do WZ.
WZ mam dostać za około 3 tyg. jak się architekt wyrobi.
Planu zagospodarowania nie ma bo to prawie koniec świata ;)



Nina81 - 27-04-2010 17:35

Witam ! i dziękuję za poradę w Agęcji Nieruchomości Rolnych powiedzieli że spróbują wystąpić do Gminy oto żeby przejeła tę drogę. Mam pytanie kto by ewentualnie ponosił koszta postępowania w sadzie. Pozdrawiam. ten kto wnosi sprawę do sądu, można żądać zwrotu kosztów postępowania gdy się wybra od strony przegranej; ewentualnie można wnosić o zwolnienie z kosztów - to są ogólne zasady postępowania sądowego



Nina81 - 27-04-2010 17:35

Tak dokładnie ten artykuł. Byłem w gminie wyjaśnili że nie powinienem dostać tego pisma bo tu ich wewnętrzne ustalenia z starostwem co do WZ.
WZ mam dostać za około 3 tyg. jak się architekt wyrobi.
Planu zagospodarowania nie ma bo to prawie koniec świata ;)
naprawdę trudno Ci pomóc mając mało szczegółów



Pawel222 - 28-04-2010 14:04

ten kto wnosi sprawę do sądu, można żądać zwrotu kosztów postępowania gdy się wybra od strony przegranej; ewentualnie można wnosić o zwolnienie z kosztów - to są ogólne zasady postępowania sądowego Witam. Agencja Nieruchomości Rolnych morze mi dać pozwolenie na korzystanie z tej drogi na piśmie, czy coś takiego wystarczy by starać się o dalsze pozwolenia ?
Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.



ziuta62 - 02-05-2010 10:23
Witam. Proszę o pomoc.Podczas wizyty u notariusz w s prawie sprzedaży mieszkania, ostrzeżono nas przed kupnem działki. Dowiedzieliśmy się, że szczególnie w terenach górskich bywa,że na jedną nieruchomość przypada kilka WZM/ i problem, bo nie jestem pewna tego skrotu, który użył/. Jeśli ktos wie o co chodzi i jak zabrać się do kupna działki proponowanej przez sprzedającego będę bardzo wdzięczna. Czyli, proszę o ABC zakupu przed podpisaniem umowy kupna. Serdecznie dziękuję



mzetka - 03-05-2010 23:12
Witam, od dłużeszego czsu zmagamy się uzyskaniem warunków zabudowy. Ostatnim problemme była sasiadka..odwołala się i od odrolnienia dizałki i sprzeciwiała się ogólenie postawieniu domu na dizałce przylegającej do jej dizałki rolnej.
SKO odrzuciło jej skargę i wydało decyzję na nasza korzyść-decyzję ostateczną jak napisano w piśmie..I teraz pytanie: czy możemy brać się za kolejne papierki czyli pozowlenie na budowę?? CZy jeszcze musimy czekac czy sąsiadka złoży skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego??



mnowak355 - 05-05-2010 03:22
Witam
Mam kilka pytań odnośnie WZ tki.
Czy można wystąpic o ustalenia decyzji WZ gdy na działce toczy się postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Nadmienię że mająca powstać nowa zabudowa nie koliduje z budynkami które objęte sa wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę.
Jeżeli gmina nie ma planu zagospodarowania to czy o WZ na nowo powstającą zabudowę lepiej wnioskowac na podstawie starego planu czy w oparciu o studium, czy może jest to jakoś obligatoryjne albo zupełnie dowolne.
Czy o decyzje WZ musi wystepowac właściciel nieruchomości. Czy decyzja przypisana jest wnioskodawcy czy do terenu na który została wydana.
I ostatnie jeżeli spieramy się z bratem co do wielkości i charakteru zabudowy czy jest możliwe wystąpienie z dwoma wnioskami o wydanie WZ na ten sam teren w tym samym czasie.
Będę wdzięczny za odpowiedź lub wskazówkę gdzie można znaleźć odpowiedzi.
Pozdrawiam mnowak



sofix - 06-05-2010 22:49

Według mnie ta działka do momentu wydania pozwolenia na budowę jest działką rolną i podlega prawu pierwokupu. Zajrzyj w przepis o gospodarowaniu nieruchomościami skarbu państwa. Zresztą w ogłoszeniu o przetargu z ANR jest podstawa pierwokupu nie zapominaj także o prawie odkupu.
Domyślnie

Cytat Napisał grigorios
Czy ktoś się orientuje czy wydane warunki zabudowy na działkę rolną dają Agencji Nieruchomości Rolnych prawo pierwokupu? Czy też może jak są warunki zabudowy to nie trzeba się zgłaszać do agencji z informacją o sprzedaży działki?
po mojemu jak masz warunki zabudowy to agencja musiala sie zrzec zakupu, jak teren nie atrakcyjny rolniczo...



korpaw - 07-05-2010 07:31
Witam,

Mam pewnien problem z interpretacja mapy zagospodarowania terenu. Sprawa wygląda następująco:

Posiadam 2 działki położone obok siebie każda z nich o powirzchni około 1ha co w przybliżeniu daje jakieś 2ha.
Kilka lat temu od urzędu gminy otrzymałem pismo w którym stwierdzono że te 2 działki ( i tu wymieniono ich numery + cała otoczka pisma) zostały przekwalifikowane na "działki budowlane".

Jako że zastanawiam się nad budową domu na tych że działkach sprawdziłem jak wygląda miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i ku mojemu zaskoczeniu jedynie jakieś 2/3 powierzchni tych działek są zaznaczone jako budowlane.

Zdaje sobie sprawe że są to bardzo długie działki ok 600 metrów każda, natomiast to co jest zaznaczone na mapie ma się nijak do powierzchni całcyh działek które są moje.

I tutaj pojawią się moje pytania:

1) Co zonacza taka dziwna konstrukcja z takim podziałem działek ?
2) Czy moge budować w dowolnym miejscu tej działki skoro teoretycznie powinna być cała "budowlana" ?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl



  • Strona 44 z 46 • Zostało znalezionych 5047 wyników • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46

    © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting