ďťż
Przejrzyj wiadomości
rekuperator




manieq82 - 07-05-2009 22:59
"mój sąsiad to ma i bardzo ale to bardzo narzeka" :o :o
łuff dobrze że mój sąsiad nie ma :roll: (z naciskiem na bardzo bardzo :) :))

no i rodzynki:
"lujdzie" "milijardy""wentyulacją" "pisłąem"

no dobra może czepiam się a kolega chciał bardzo szybko napisać przestrogę w takim przypadku - I'm Sorry!

a ile ma kanałów komunikacji - widać bardzo komunikatytatywny człowiek





zetton - 08-05-2009 08:34
Widze niestety że Was forumowiczów nie przekonam. No nic każdy ma swoje poglądy i uwagi. Pozdrawiam wszystkich co mają reku:) Ja mam solary i wiem że napewno dobrze zainwestowałem pieniądze.



adam_mk - 08-05-2009 08:49
Są tu tacy co mają i reku i solary i pompkę ciepła.
A niektórzy to nawet mają... kominek!
Adam M.



KrzysztofLis2 - 08-05-2009 08:55

Ja mam solary i wiem że napewno dobrze zainwestowałem pieniądze. Jeśli mam być szczery, to wentylacja mechaniczna jest jednak mądrzejszą (i lepszą) inwestycją, niż kolektory słoneczne.





j-j - 08-05-2009 10:44

Widze niestety że Was forumowiczów nie przekonam. No nic każdy ma swoje poglądy i uwagi. Pozdrawiam wszystkich co mają reku:) Ja mam solary i wiem że napewno dobrze zainwestowałem pieniądze. Normalnie już mnie przekonałeś ;)

pzdr



wit74 - 08-05-2009 12:04
Zetton
Dziękuje za przestrogę.W sumie jako jedyny nawiazales do mojego pytania( kilku)
Może się jeszcze ktoś wypowie :wink: ze zwolenników kto słyszal,zna lub ma reku niecentralne. Zaczekam i pozdrawiam



MCB - 08-05-2009 12:32

Stary nie kupiełś reku??? i ciesz się bo większego gu..wna nikt nigdy nie wymyśił!!! za takie pieniądze powyżej 10 tys. złotych to można lepiej solary kupic. Po pierwsze ma to byc ekologiczne źródło powietrza, nie wiem czy wiesz że w reku 24 h 7 dni w tygodniu 365 dni w roku chodzą dwa silniki wiesz ile pożerają prądu?? po drugie trzeba robic wyższe sufity i brak kominów przez co dom wygląda jak kurnik:) po trzecie mój sąsiad to ma i bardzo ale to bardzo narzeka bo one żadnych korzyści nie dają. nie dajcie się lujdzie przekonać przez takie gazety i ich "fachowców
" jak murator itp. bo producneci tego gu...wna im za to płącą i tylek milony a nawet milirady domów stoi z wentyulacją grawitacyjną i grzybów w domach brak. a ilośc traconego ciepłą??? bez przesady. tyle ciepła co traci się przez wentyalcję grafitacyjną do jego ogrzania nigdy nie zwórci kosztów rekuperatora!!! nawet przez dwa pokolenia a jak wcześniej pisłąem silniki teź się psują. pozdrawiam wszystkich co tego nigdy nie kupili
:o

Jeszcze przed chwilą myślałem, że mam rekuperator.
Okazało się, że go nie mam:

1. Moje reku nie pracuje 24 h 7 dni w tygodniu 365 dni w roku
2. Nie zrobiłem wyższych sufitów - o rrrany :o
3. Nie mieszkam w kurniku - mam komin
4. Przez całą zimę mocno wentylowałem dom grzejąc jednocześnie od czasu do czasu kominkiem (wieczorami) i temp. nie spadła poniżej oczekiwanej. Coś działa, jeśli nie rekuperator to co
:-?

Pozdrawiam,
i zdrowia życzę.
MCB



HenoK - 08-05-2009 12:38

brak kominów przez co dom wygląda jak kurnik:) Chyba będę u siebie przynajmniej atrapę komina postawić.
W końcu, kto chciałby mieszkać w kurniku :(.
http://republika.pl/hanko2005/foto/zima2.JPG
http://republika.pl/hanko2005/foto/zima1.JPG



Ryska - 08-05-2009 12:41
Zagadka pt. "wytęż wzrok "

Jakoś mi nie brakuje tu komina :roll:



Piczman - 08-05-2009 13:06
zetton nawet nie wiesz jak MY lubimy takich jak TY :D



nurni - 08-05-2009 13:55
zetton - nie wziąłeś dzisiaj laków ?! :o
bo jak wziąłeś to musisz zacząć brać mocniejsze 8) :(



zetton - 08-05-2009 17:34
Wiecie co najśmieszniejsze jest to że wypowiadają się tylko tzw. pseudofachowcy którzy o budowaniu za wiele nie wiedzą bo... siedzą tylko na forach, czytają mnóstwo gazet porad itp a praktyki mają zero ( no może nie wszyscy) ale więkoszość tych " najlepszych doradców na tym forum" itp. co Ty jednen z drugim może powiedziec o reku i ogólnie o budowie domu jak twoim jedynym zadaniem na budowie było... wydawanie kasy. Ja z ojcem postawiłem swój dom sam od podstaw, jedyne za co zapłaciłem na budowie to ... przywieźienie piachu żwiru itp. Jeśli ktoś mi pisze że ma reku z kwadratowymi lub protstokątnymi kanałami nawiewno-wywienymi to życzę mu powodzenia bo producent nieźle was wykiwał. poczytajcie trochę o przepływie powietrza wtedy może coś w głowach zaświta:) ( tylko kanały okrągłe w pełni spełniają swoje normy ale niestety wtedy trzeba rury gdzieś schować czyli obniżyć sufity i budować trrochę wyższy dom. NIech pseudofachowcy z tego forum napiszą ile ich cały domek kosztował ba i przez ile lat będą spłącać ukochany kredyt? Jak już mówiłem sam wszytko zrobiłem w domu przez co budowa domu kosztowała mnie ...135 tys złotych dlatego kredyt będę spłącać tylko..10 lat:). Z reku zrezygnowałem i teraz wogóle nie żałuję wystarczy czasem zrobić okna na mikro i jest w porządku wentylacja grawitacyjna działa ok. Dom ściany styro 15 cm, podłoga na gruncie 15 cm, dach wełna 30 cm. solary i piec na pelet. nie chwale się że mam dom dobrze ocieplony tylko piszę na zaś do pseudofachowców na tym forum by nie pisali głupot że dom mam źle zrobiony itp. Nikogo nie namawiam na zakup lub rezygnację z reku piszę tylko swoje dośiwadczenia bo muszę powiedzieć że również robiłem to reku u jednego gościa i wiem na czym rzecz polega. Jeśłi ktoś wydaje 10 tys na to "cos" a potem spłaca kredyt 30 lat i żyłuje się że mu nie starczy do pierwszego to radzę się po prostu zastanowić. jeden z was napisał że reku jest lepsze od solarów. Powiem tak " ciesz się bracie swoim świeżym powietrzem a ja będę się cieszył ciepłą wodą". Ba przeczytajcie najnowszy murator majowy artykuł jak to firma rockhwool modernizowała ludziom dom. W końcu w tym artykule po raz pierwszy dziennikarze muratora przyznali się że wentylacja mechaniczna nie daje wcale "tak wielkiego" zysku jak by się wydawało. NIech tylko wam dadzą chodziaż 20 lat gwarancji na te reku. Czy znajdzie się tak firma. Pozdrawiam Wszystkich pseudo jak i normalnych forumowiczów. jeśli przyycznie się że choć jedna osoba zrezygnuje z tego "czegoś" to wartyo było tyle pisać. Pozdro.



adam_mk - 08-05-2009 17:56
Co sprzedajesz?
Czemu usiłujesz odwodzić ludzi od zbytku, wygody i luksusu? :o

Jak zrobiłeś sobie dom "tymi ręcami" to powinieneś więcej na jego temat wiedzieć, jak mi się wydaje...
No, chyba, że Twój dom to kupa ładnie ułożonych bloczków i zero instalacji wszelakich.
Bo widzisz...
Ja od lat różniste instalacje buduję i wydawało mi się, że wiem, co robię...
Adam M.



nurni - 08-05-2009 18:30

1.Z reku zrezygnowałem i teraz wogóle nie żałuję wystarczy czasem zrobić okna na mikro i jest w porządku wentylacja grawitacyjna działa ok.
2. Powiem tak " ciesz się bracie swoim świeżym powietrzem a ja będę się cieszył ciepłą wodą".
3. Ba przeczytajcie najnowszy murator majowy artykuł jak to firma rockhwool modernizowała ludziom dom. W końcu w tym artykule po raz pierwszy dziennikarze muratora przyznali się że wentylacja mechaniczna nie daje wcale "tak wielkiego" zysku jak by się wydawało.
4.NIech tylko wam dadzą chodziaż 20 lat gwarancji na te reku. Czy znajdzie się tak firma.
1. Zwłaszcza jak się siedzi przy tym oknie w foteliku i czyta książkę ...a tu nam nawiewa -15 st. z dworu !!! Sytuacja bardzo komfortowa :o :o :o :o. A po co robić okna na mikro? Czyżby powietrza brakowało? A skąd dostarczasz to świeże powietrze. Jak projketowałem dom to poprosiłem o wycenę wentylacjo grawitacyjnej - ale działającej 8) . Koszt 5.000 zł. Wtedy. Podziękowałem,
2. Za darmo? Ile wydałeś. A pompa pracuje za darmo, czy na prąd - policz.
Według obliczeń firm zajmujących się solarami oszczedność roczna dla 4-osobowej rodziny to ok. 400 zł (nie tymi rencami robionych). Jak na wydatek ok. 10.000 parę latek. Mam wszystko gotowe do takiej instalacji tylko czekam aż pańsftwo zmądrzeje i zacznie dofinanosowywać, tak z 50% (jak w Niemczech) wtedy zaistaluję.
3. A kto pisał, że to się opłaca bardzo? To jest swego rodzaju luksus. Tak jak klima w samochodzie. Masz? Czy też Ci się nie opłaca?
Mi nawiewa zimą podczas największych mrozów coś ok. 15 st. i nie zamraża od razu karku w miejscu nawiewu :D :wink: 8)
4. Rozumiem, że Ty na swoje solary dostałeś te 20 lat więc śpisz spokojnie? Nie straszne Ci gradobicie, uszkodzenie sterownika po 5 latach lub zasobnika (mam nadzieję, że tego ynteligentnego, lekko nie taniego) np. po 10 latkach???

Tak jak Twoje "solary" nasze "reku" są formą luksusu, który "może kiedyś", za wiele lat się zwróci. Ani Tobie, ani mi - tylko naszym dzieciom. Dlatego wybrałem urządzenie, które jak mi się za 10 lat popsuje, to je wyrzucę i wezmę nowe. O podonej sprawności - ale nie za walizkę piniedzorów i nie będzie mnie bolało. Kurcze mam taki luksus a już kredyt spłacę za 10 lat.

Aha...i za nim zaczniesz coś krytykować to, proszę, zgłąb (zgłąbij :wink: ) wiedzę na ten tamat i pisz.
No i to, że kanały okrągłe mają lepszy przepływ powietrza niż prostokątne to wie każde dziecko gdzieś koło 8-9 klasy i średniej oceny z fizyki. Choć nie do końca, bo przekroje tu grają dość istotną rolę.
Tyle - reszta w opcji szukaj forum i google - jakieś 2 miesiące czytania ...i z 6 z przespanymi lekcjami fizyki. 8) :o :-? :lol:



HenoK - 08-05-2009 20:31

Jeśli ktoś mi pisze że ma reku z kwadratowymi lub protstokątnymi kanałami nawiewno-wywienymi to życzę mu powodzenia bo producent nieźle was wykiwał. poczytajcie trochę o przepływie powietrza wtedy może coś w głowach zaświta:) ( tylko kanały okrągłe w pełni spełniają swoje normy ale niestety wtedy trzeba rury gdzieś schować czyli obniżyć sufity i budować trrochę wyższy dom. Pochwal się zatem swoimi okrągłymi kanałami wentylacji grawitacyjnej ;). Czy może wentylacji grawitacyjnej ta zasada nie dotyczy :lol: :lol: :lol: .



j-j - 08-05-2009 21:32

Wiecie co najśmieszniejsze jest to że wypowiadają się tylko tzw. pseudofachowcy którzy o budowaniu za wiele nie wiedzą bo... siedzą tylko na forach, czytają mnóstwo gazet porad itp a praktyki mają zero ( no może nie wszyscy) ale więkoszość tych " najlepszych doradców na tym forum" itp. co Ty jednen z drugim może powiedziec o reku i ogólnie o budowie domu jak twoim jedynym zadaniem na budowie było... wydawanie kasy. Ja z ojcem postawiłem swój dom sam od podstaw, jedyne za co zapłaciłem na budowie to ... przywieźienie piachu żwiru itp. Jeśli ktoś mi pisze że ma reku z kwadratowymi lub protstokątnymi kanałami nawiewno-wywienymi to życzę mu powodzenia bo producent nieźle was wykiwał. poczytajcie trochę o przepływie powietrza wtedy może coś w głowach zaświta:) ( tylko kanały okrągłe w pełni spełniają swoje normy ale niestety wtedy trzeba rury gdzieś schować czyli obniżyć sufity i budować trrochę wyższy dom. NIech pseudofachowcy z tego forum napiszą ile ich cały domek kosztował ba i przez ile lat będą spłącać ukochany kredyt? Jak już mówiłem sam wszytko zrobiłem w domu przez co budowa domu kosztowała mnie ...135 tys złotych dlatego kredyt będę spłącać tylko..10 lat:). Z reku zrezygnowałem i teraz wogóle nie żałuję wystarczy czasem zrobić okna na mikro i jest w porządku wentylacja grawitacyjna działa ok. Dom ściany styro 15 cm, podłoga na gruncie 15 cm, dach wełna 30 cm. solary i piec na pelet. nie chwale się że mam dom dobrze ocieplony tylko piszę na zaś do pseudofachowców na tym forum by nie pisali głupot że dom mam źle zrobiony itp. Nikogo nie namawiam na zakup lub rezygnację z reku piszę tylko swoje dośiwadczenia bo muszę powiedzieć że również robiłem to reku u jednego gościa i wiem na czym rzecz polega. Jeśłi ktoś wydaje 10 tys na to "cos" a potem spłaca kredyt 30 lat i żyłuje się że mu nie starczy do pierwszego to radzę się po prostu zastanowić. jeden z was napisał że reku jest lepsze od solarów. Powiem tak " ciesz się bracie swoim świeżym powietrzem a ja będę się cieszył ciepłą wodą". Ba przeczytajcie najnowszy murator majowy artykuł jak to firma rockhwool modernizowała ludziom dom. W końcu w tym artykule po raz pierwszy dziennikarze muratora przyznali się że wentylacja mechaniczna nie daje wcale "tak wielkiego" zysku jak by się wydawało. NIech tylko wam dadzą chodziaż 20 lat gwarancji na te reku. Czy znajdzie się tak firma. Pozdrawiam Wszystkich pseudo jak i normalnych forumowiczów. jeśli przyycznie się że choć jedna osoba zrezygnuje z tego "czegoś" to wartyo było tyle pisać. Pozdro. buhgahaha :lol:
Ślę ukłony przed fachowcem który sam dom postawił, bo jam tylko inwestor który kasę wydaje :lol:



savage35 - 08-05-2009 23:21
Jest to dla mnie bardzo ważne więc proszę o odpowiedzi osoby, które mają coś "konkretnego" do napisania. Zamierzam kupić i zainstalować rekuperator StrorkAir CA 550 (być może również z jednostką chłodzącą Artic 950). Ma już ktoś taki i użytkuje ? Warto zainwestować ? Lub co konkurencyjnego o podobnym wydatku ? Pozdrawiam.



KaMaL - 09-05-2009 22:12
Zetton... na początku myśłałem, że to jakaś prowokacja na łamach tego wątku. Czytam i czytam i Ty chyba naprawdę wierzysz w co piszesz.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się gdzie popełniasz błąd i w których aspektach się mylisz daj znać, napiszę Ci. Błąd na błędzie i pomyłka na pomyłce począwszy od (1) sposobu wypowiedzi, (2) podejścia do budowy domu, przez (3) rozumienie podstawowych zasad ekonomi i (4) zasad rządzących tym światem, aż do (5) zasad pisowni i ortografi oraz (6) generalnie rozumienia innych ludzi.

Pozdrowienia, Marcin



KaMaL - 09-05-2009 22:46
Savage35, sorki za wpis offtopic :)
pozdrowienia



wit74 - 10-05-2009 20:32
8) No dobrze,przeczytam cały wątek i inne wentylacyjne,skoro moje pytania nie doczekały się odpowiedzi to albo one już są w wątku, albo......nie podejrzewam drugiej opcji-tyle tu zorientowanych osób :wink: .



msobanie - 10-05-2009 21:49
Witam,
Wit74,
Dlugo mieszkalem w mieszkaniu (okna plastiki + went. graw), pozniej w domu z grawitacyjna, pozniej dolozylem reku.
Warto, chocby dla samego faktu zapewnienia / dostarczenia porzadanej ilosci powietrza. I pelni "wadzy" (czytaj: "wladzy").
Juz nigdy nie wroce do grawitacji.
W zrobionym domu moze byc problem natury duzych przerobek - to fakt. Ja mialem prosciej, bo nie mialem zrobionego poddasza.
Trzeba odpuscic sobie emocje i policzyc (tu polecam Jeziera), co i ile jest dla Ciebie warte? Czy jestes gotowy na maly remoncik / przebudowe?
Czy masz tanie zrodlo ciepla (te straty ciepla w zimie przy prawidlowej grawitacyjnej)? Albo po prostu, czy jestes gotowy zaplacic za to cieplo w zimie?
Jak mocno czujesz dyskomfort przy rozszczelnionych oknach w zimie?
Musisz przebrnac przez rozne watki i odpowiedziec sobie na te pytania.
Wentylacja grawitacyjna moze byc akceptowalna (w zimie - bo latem komary, muchy i zyski / straty z klimy), o ile zdamy sobie sprawe z jej niedoskonalosci i ja zaakceptujemy.
Dla mnie akceptowalna nie jest.
Pozdrawiam
Mirek
Ps.
Jesli nabredzilem to sorry, jestem po kilku ....



wit74 - 11-05-2009 11:09
msobanie
O urządzeniach które wymieniłem wcześniej nie mówia wiele nawet ci którzy maja je w ofercie.Nikt niby tego nie montowal, nie maja doświadczenia.
Jeszcze spróbuję porozmawiać z kimś o wykorzystaniu istniejących kanałow wentylacyjnych w moim przypadku. Dla górnej części domu mogę przeznaczyć strych na rozprowadzenie kanałów. Tylko czy można dla całego dolnego poziomu wykorzystać kanały z komina....?
Muszę ten temat jeszcze przerobić.
Pytałeś mnie o zródlo ciepła, mam pompę ciepła,koszty ogrzewania nie są wysokie. Ale mimo wwzystko % straty ciepła są.W sypialniach może wilgoci nie mam,skroplin na szybach także nie, ale bez wietrzenia sie nie odbywa, sam nawiewnik nie wystarcza by miec poczucie swierzości w powietrzu,dlatego zastanawiam się nad reku....



Cezarr - 12-05-2009 12:18
Ja też coś dorzucę do tematu. Otóż cały czas sie wacham. Buduję dom, ale na kominach nie zaoszczędzę (kominek+ kocioł gazowy).Od poczatku w planach było zwiększenie grubości ocieplenia, cieplejsze okna.Czytajac wątki dochodzę do wniosku, że jeśli rekuperator to dobrej klasy, bez dodatkowych nagrzewnic zwiększających koszty uzytkowania.A więc realnie koszt 12-14 tyś.Budowę rozpocząłem w zeszłym roku i z czasem pomysł instalowania rekuperatora powoli mi się oddala, choc od początku byłem zdecydowany. Zasadniczo nieco przesądza o tym cena kompletnego urządzenia, obsługowość podczas wieloletniej eksploatacji (sprawy z kominkiem i okapem kuchennym też nie pomagają w decyzji). Szkoda mi jedynie koncepcji jaką zamierzałem realizować czyli w miarę energooszczędnego domu, bo jeśli nie instaluje rekuperacji, to po co wyrzucać pięniądze w cieplejsze okna, czy dokładać grubość styropianu i wełny. Sam nie wiem. Dom nie jest duży, więc i zyski z zatrzymaniu uciekajacego ciepła mniejsze. Komfort tak-to bardzo ważne, ale czy niuanse z paleniem w kominku, okapem, konserwacją, ryzykiem zamarzania zimą itp nie spowoduję dyskomfortu z użytkowania. Czym jest taki komfort w porównaniu z wyzszym o ok 150 zł rachunkiem za gaz w w sezonie?Dodam, że mieszakm w domu nie dawno wybudowanym z wentylacją grawitacyjną. Owszem czasem w kuchni dmuch okapem do wewnatrz. Rozszczelniam okna jak grzeję, otwieram jak nie grzeję, ale nic przy tym nie obsługuję, niczym nie steruję, no i mieszka się całkiem fajnie



SUSPENSER - 12-05-2009 12:42
No to masz dylemat.

Dobra centrala do małego domu kosztuje około 6-7 tys. zł
http://www.elmech-nikol.pl/nikol200.html

Do tego GWC rurowy około 1 tys. zł - pisałem już jak go zrobić.

Instalacja robiona samemu na rurach spiro + wełna oraz anemostaty około 1-2 tys zł

Licząc same koszty pewnie jest to droższe niż kominy wentylacyjne (poza kominkiem i piecem powinny być jeszcze inne) i koszt traconego ciepła, więc decyzja należy do Ciebie.



Cezarr - 12-05-2009 14:18
Cena ze strony www: Nikol 320 z baypassem, (bo chyba warto) - 9150 brutto !!! Chyba Nikol 200 nie proponujesz,a i cena tego modelu przekracza 7 tyś. W którym miejscu pisałes o tym GWC, to wymiennik do zrobienia pod domem? (mam już fundamenty wypełnione piachem)



tel-net - 21-05-2009 07:25
Witam wszystkich serdecznie. Buduję się w samym Olsztynie, jestem na etapie stanu surowego. Poszukuję jakiejś sensownej ekipy która wykona wentylację z rekuperatorem i GWC od A do Z.

Może ktoś miał styczność z kimś poważnym i niedrogim.

Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia na placu boju.



jarrobel - 21-05-2009 08:51
Podepnę się pod temat, choć troszkę z "innej beczki". Mam reku Dospel-a Economic 120 II Water czyli z nagrzewnicą wodną. Jeszcze czeka na montaż. Czy ktoś może ma te urządzenie u siebie i podzieli się doświadczeniami jak się one sprawuje? A drugie pytanie: czujnik z rurką kapilarną głowicy termostatycznej zamocować wewnątrz kanału czy lepiej przeciągnąć do pomieszczenia na piętrze (u mnie - klatka schodowa)?



HenoK - 21-05-2009 08:55

Podepnę się pod temat, choć troszkę z "innej beczki". Mam reku Dospel-a Economic 120 II Water czyli z nagrzewnicą wodną. Po co Ci nagrzewnica wodna ? Chcesz za pomocą centrali wentylacyjnej ogrzewać dom ?



SUSPENSER - 21-05-2009 09:08

Cena ze strony www: Nikol 320 z baypassem, (bo chyba warto) - 9150 brutto !!! Chyba Nikol 200 nie proponujesz,a i cena tego modelu przekracza 7 tyś. W którym miejscu pisałes o tym GWC, to wymiennik do zrobienia pod domem? (mam już fundamenty wypełnione piachem) Faktycznie w pospiechu nie zwróciłem uwagi, że podane są ceny netto.

Do małego domu może być Nikol 200, ale najlepiej, żebyś napisał do jego producenta podając powierzchnię domu lub wysyłając link do jego opisu na str. biura projektów to dobiorą odpowiedni sprzęt.

GWC można zrobić pod albo obok domu.

Jeśli reku ma być w garażu to super - najlepiej umieścić go w rogu przy zewnętrznej ścianie domu.

Rury od GWC powinny przechodzić pod fundamentem.

Można go zrobić nawet dopiero przed posadzkami pod warunkiem, że zostawisz kwadrat 1x1m niezalany chudziakiem, potem - najlepiej wykopać koparką dziurę zaczynającą się przy przejściu pod fundamentem, a z drugiej strony ile się da w tym kwadracie 1x1m.

Gdy przejdziesz pod fundamentem od strony wykopanej przez koparkę łatwo podbierzesz piach z reszty "kwadratu" - sam się wsypie

Gdy już zrobisz co trzeba zasypujesz, ubijasz i zalewasz chudziakiem ten kwadrat.

GWC z reku łączy się rurą spiro i tyle.

Reszta konstrukcji GWC to np. 6 rur fi 125 drenażowych żółtych, ale bez otworków (trzebaby zamówić u producenta) ułożonych równolegle na głębokości 1,5 m na długości około 25 mb (rury 50 mb ucięte w połowie długości) z lekkim spadkiem w stronę ogrodu.
W ogrodzie nasuwasz na pęczek rur wychodzących spod ziemi kawałek fi 400, która będzie czerpnią i montujesz daszek z filtrem z agrowłókniny.

Tel-net - najlepiej spytaj producenta wybranej centrali o polecaną przez niego ekipę w Twojej okolicy, ewentualnie spytaj innych we właściwej grupie na forum np. tu:
http://forum.muratordom.pl/a-moze-gr...%20olsztyńska



jarrobel - 21-05-2009 09:31

Podepnę się pod temat, choć troszkę z "innej beczki". Mam reku Dospel-a Economic 120 II Water czyli z nagrzewnicą wodną. Po co Ci nagrzewnica wodna ? Chcesz za pomocą centrali wentylacyjnej ogrzewać dom ? Kupiłem tą centralę bo taka mi się trafiła za dość atrakcyjną cenę i szkoda nie wykorzystać jej wszystkich możliwości. Nagrzewnica, w zamyśle pełnić będzie rolę dogrzewacza zanim podłogówka osiągnie właściwą temperaturę pracy. Dotyczy to szczególnie okresu jesieni i wiosny, kiedy to piec jest odpalany nieregularnie.



wcesarz - 28-05-2009 13:27
Witam
specjaliści z firmy projektujacej dla mojego domu (w budowie) system
wentylacji z rekuperatorem zalecili pozostawienie kanału wentylacji
grawitacyjnej w kominie obsługującym kominek w salonie. Motywują to
koniecznością pozostawienia alternatywy dla wentylacji w wypadku przerwy w
dostawie prądu. Twierdzą, że w przeciwnym wypadku kominiarz być może nie
dokona "odbioru". Wydaje mi się to niedorzeczne. Proszę o ew. opinię.
Z poważaniem
wojciech cesarz



manieq82 - 28-05-2009 18:46
jest to niedorzeczne
wentylacja mechaniczna zbilansowania wymaga od Ciebie zastosowania kominka z zamkniętą komorą spalania - bez poboru powietrza z salonu
prądu nie ma sporadycznie przez "godziny" zaś np. w lecie wentylacja grawitacyjna nie działa przez długi czas (kiedy cieplej na zewn. niż w środku)

a kominiarz jeśli jest kumaty nic nie powie
u mnie był koleś przywalił się do kuchni (będzie kuchenka na gaz) że potrzebny kanał
pogadałem z jego "mistrzem" i ten już wiedział o co chodzi
opinie wydali, projekt inst. gazowej gotowy, pnb jest!

edit:
a jak ta firma zamierza "zamykać" ten kanał w czasie działania went. mechanicznej, szyber Ci włożą?? :o :lol:



HenoK - 28-05-2009 19:23

Po co Ci nagrzewnica wodna ? Chcesz za pomocą centrali wentylacyjnej ogrzewać dom ? Kupiłem tą centralę bo taka mi się trafiła za dość atrakcyjną cenę i szkoda nie wykorzystać jej wszystkich możliwości. Nagrzewnica, w zamyśle pełnić będzie rolę dogrzewacza zanim podłogówka osiągnie właściwą temperaturę pracy. Dotyczy to szczególnie okresu jesieni i wiosny, kiedy to piec jest odpalany nieregularnie. Zapewne kratki nawiewne masz w suficie, albo przynajmniej w jego pobliżu. Ciepłe powietrze będzie gromadziło się przy suficie i efekt ogrzewania będzie bardzo mizerny. Zresztą strumienie powietrza występujące w wentylacji są w stanie przenieść stosunkowo mało ciepła (znacznie mniej niż potrzeba do szybkiego podgrzania pomieszczenia). Moim zdaniem to chybiona inwestycja.



zetton - 07-06-2009 19:14
ludzie po co wy to kupujecie. to gówno i nic wiecej!!!



HenoK - 07-06-2009 19:30

ludzie po co wy to kupujecie. to gówno i nic wiecej!!! Jak to, nie wiesz po co się kupuje gówno ? :wink:



ProStaś - 07-06-2009 19:49

ludzie po co wy to kupujecie. to gówno i nic wiecej!!! Kurna...jak rozpakowywałem Sonoducty to rzeczywiście taki nieprzyjemny był zapach....

PS. Ta obwodnica to musi u Was powstać, stężenie CO2 rośnie, niechybnie.



Zonzi - 08-06-2009 11:06
Wracajac do tematu.

Chyba mam cos nie tak ze swoja instalacja :cry: . Comfoair 550 BFB , dom 220 m2 wentylowanych.

Na polowie mocy mam w 3 pokojach - glownie na pietrze na poczatku instalacji nawiewnej - takie gurgotlanie z nawiewow ze ciezko jest zasnać. Dopiero przykrecenie na minimum wycisza instalacje ale to nie jest rozwiazanie bo jak na razie to efektu swiezosci w porowaniu do tego co za oknem nie za bardzo czuje.

Rekuperator mimo tego ze jest scianka z silikatow 8 cm i 5 cm welny plus tynk to wyraznie slyszalny w sasiadujacych pomieszczeniach- 2 pelne drzwi. Tez 50 % mocy.

Na forum wyczytalem wczesniej ze wylot jest glosny. Otoz prosze Panstwa wlot tez jest slyszalny i jak sie popelni blad i zainstaluje przy oknie sypialni to jest slyszalny.

Jak to u Was naprawdę wygląda ???? Slyszycie coś czy jest bezszmerowo ??? Bo jak na razie to mam same wady wentylacji mechanicznej a zalet jeszcze nie odczulem :evil: .



SUSPENSER - 09-06-2009 14:04
Zonzi - współczuję - faktycznie masz jakąś lipę :-?

U mnie nawet na 100% mocy centralę słychać tylko bezpośrednio za drzwiami od garażu (stalowe Porta wypełnione wełną), dalej w korytarzu już jej nie słychać nawet w nocy.
Nie mówiąc juz o pokoju nad garażem czy innych.

Z nawiewów absolutnie nic nie słychać.

Wylot mam na ścianie garażu - jeśli będę dzisiaj o tym pamiętał to załączę bypass, dam wieczorem na 100% mocy i pójdę sprawdzić czy hałasuje.

Sprawdziłem i jest minimalnie słyszalny na 100% mocy - wytwarza nawet niezły wiaterek ;-)

Niedawno odczułem za to wadę wentylacji grawitacyjnej w kotłowni gdy był wiatr i otworzyłem drziczki pieca - dym i popiół z komina zamiast lecieć do góry buchnął mi do kotłowni - niezły syf sie zrobił gdy popiół osiadł.
Widać po tym, że grawitacyjna działa jak chce i kiedy chce :wink:

Mam centralę NIKOL 320 m3 / godz. :
http://www.elmech-nikol.pl/nikol320.html

Zauważyłem jedną rzecz - kiedyś czytałem, że wentylacja mechaniczna powinna mieć taka wydajność, żeby możliwe były 2 wymiany powietrza na godzinę w budynku - tymczasem firmy dobierają na 1 wymianę co 2 godziny porównując wydajności z kubaturami budynków - coś mi się pomerdało, czy coś tu jest nie tak ?



civic9 - 09-06-2009 14:35
U mnie też słychać centralę przez jedne byle jakie drzwi na pełnej mocy. Nie badałem dokładnie przy jakim poziomie przestaje być słychać, najwyżej to czymś jeszcze obłożę.
Porównując z innymi trzeba by porównywać też wydajność, bo przecież wentylatory mogą być słabsze lub nawet na najwyższym biegu puszczone przez sterownik nie na największą prędkość.

Za to, co mnie trochę bardziej martwi, słychać u mnie wywiewy - już przy 30-35% nastawionej mocy. Ponieważ w kuchni nie ma drzwi to ten wywiew słychać także poza kuchnią. Wentylator EBM R3G220AD1102, dom ok. 550m3. Może te 30% powinno wystarczyć? Nie mam jeszcze zdania :)



krzyk123 - 09-06-2009 15:09
...



Zonzi - 10-06-2009 12:15
Dzieki za info

Zglosilem do firmy , maja przyjechac i zamontowac tlumiki na wylotach.

Wydaje mi sie ze wlot powietrza powinien byc wiekszy to wtedy byloby ciszej - rury sa 200.



adrianna33 - 11-06-2009 18:51

ludzie po co wy to kupujecie. to gówno i nic wiecej!!! Zetton, a ja zamontuje reku z GWC głównie ze względu na to, że jest to zdrowsze i lepsze rozwiązanie od klimy, a i tańsze w eksploatacji. Lubię chłodek latem i dlatego za to zapłacę. Dodatkowo zyskam świeżość powietrza nawet jak kucharka coś przypali. Ponieważ jestem palaczem, myślę że goście nie odczują tak bardzo "smrodu" nikotynowego jeśli zechcą mnie odwiedzić .(ekologiczna dzielnica, więc dymu na zewnątrz nie ma i nikt opon w piecu nie pali)
Jak napisałam na wstępie chciałam KLIMĘ (póki co w chałupie to nadal luksus), a znalazłam lepsze rowiązanie. Ty ""ZETTON"" jak dojrzejesz i zechcesz mieć chłodek latem- zapoznasz się z kosztami montażu tego ustrojstwa-klimatyzacji, a później przeliczysz kilka kilo Watt ciągłej pracy na złote to zrozumiesz o czym tu mowa.
Pozdrawiam "rekuperatorowiczów" :D



KrzysztofLis2 - 11-06-2009 23:16

Zetton, a ja zamontuje reku z GWC głównie ze względu na to, że jest to zdrowsze i lepsze rozwiązanie od klimy, a i tańsze w eksploatacji. [...]
Jak napisałam na wstępie chciałam KLIMĘ (póki co w chałupie to nadal luksus), a znalazłam lepsze rowiązanie.
GWC raczej nie zastąpi Ci klimatyzacji, choć na pewno schłodzi Ci powietrze w domu.



Lookita - 12-06-2009 15:38
Witajcie,
u mnie w maju rok minal od odpalenia instalacji wm-Mistral geo 400 z gwc plytowy,zakopany za domem.
W por. z rokiem poprzednim czuje dostrojenie sie instalacji,w sensie powolnego ustalenia sie warunkow we wnetrzu domu,doszla 3 osobka,prania,kapieli wiecej,zatem wiecej do wywiania jest,nawiania rowniez ;-)
NIe mam zadnych szumow z i od,od poczatku wsz. dziala bez zmian,gwc schladza powietrze,przy duzo cieplejszych dniach,warto podkrecic wm na 3 bieg,zwlaszcza jak piecze sie cos w piekarniku.Ogolnie,komfort z wm i gwc jest bardzo duzy,nam bardzo pasuje atmosfera w domu,koszty eksploatacji sa chyba niezbyt wysokie-srednio za prad rachunki comiesieczne opiewaja na kwote ok. 160 pln,w tym indukcja,akwarium non stop dzialajace,pompka od solarow,piekarnik,swiatlo,komputery...ogolnie nie jestem zaskoczony zle...Polecam.



SUSPENSER - 12-06-2009 15:39

Zetton, a ja zamontuje reku z GWC głównie ze względu na to, że jest to zdrowsze i lepsze rozwiązanie od klimy, a i tańsze w eksploatacji. [...]
Jak napisałam na wstępie chciałam KLIMĘ (póki co w chałupie to nadal luksus), a znalazłam lepsze rowiązanie.
GWC raczej nie zastąpi Ci klimatyzacji, choć na pewno schłodzi Ci powietrze w domu. Dokładnie.

Jak bardzo schłodzi to zależy od wielkości domu, GWC i wydajności wentylatorów centrali wentylacyjnej.

Jednak, żeby osiągnąć wydajność porównywalną z klimatyzacją np. 5 kW to GWC musiałby być bardzo duży.

Gdy będzie cieplej zrobię pomiary w domu i opiszę jak sprawdza się GWC rurowy latem.



adrianna33 - 12-06-2009 17:21
Mnie interesuje nie więcej niż 22-24 oC w upalne dni, bo przy takiej temp. da się jeszcze "normalnie" funkcjonować. GWC będzie żwirowe i taaaakie wielkie, aby było wydajne.
Jak coś rolety pozasłaniam wszystkie, bo wolę odpoczywać w ciemnościach niż w upale. W kwestii klimy - "przeca" nie chłodzi się do 18oC, bo to samobójstwo i gęsia skórka z zimna (jak bywa na niektórych stacjach paliw i w niejednym sklepie). Wierzę, że dobra instalacja sobie poradzi i osiągnę zamierzony cel.
PS. 5kW w przypadku klimy to 50m2, a pozostałe metry ?



Lookita - 12-06-2009 18:29
Rok temu w domu mialem srednio 24-25 st. ,ale palilem kominkiem z pw -cwu mialem....Z pomiarow wynikalo,ze przy 35 st. gwc dawal okolo 17 st. na dom szlo ciut wiecej-nie mialem zaizolowanych rur na poddaszu...Ale bylo i tak przyjemniej i BEZ MUCH,KURZU,KOMAROW PYLKOW w srodku.
W tym roku,nie bedzie juz kominka,zobaczymy...Klimy nie lubie,a gwc daje komfort swiezosci i temperatury....Czytam opisy,ja mam swoje juz doswiadczenia i opinie,czysto praktyczna.....



SUSPENSER - 12-06-2009 20:50
lookita - dzięki za informacje - napisz jeszcze jaki masz GWC i powierzchnię domu.



Lookita - 12-06-2009 21:38
Mam plytowy bezprzeponowy-calosc zainstalowane przez www.warebud.pl
Moze i to reklama,ale masz tam opis mojego plytowca.Pow. domu ok. 185 m.kw. dom Ytong 40 cm,bez docieplenia i nadal elewacji....



adrianna33 - 12-06-2009 22:54

GWC raczej nie zastąpi Ci klimatyzacji, choć na pewno schłodzi Ci powietrze w domu. ".....Prawidłowo pracujący wymiennik daje korzyści zarówno latem jak i zimą. Latem (gdy zamontujemy wkład letni) do pomieszczeń nawiewamy powietrze ochłodzone (w praktyce chłodniejsze o ok. 5 do 10°C w stosunku do powietrza zewnętrznego), co w efekcie daje nam "klimatyzację za darmo"....."

To cytat z niemal każdego opisu GWC. Kto kiedykolwiek zapoznał się z instrukcją obsługi klimatyzacji powinien wiedzieć jak jej używać i wie, że różnica temperatur zewn/wenw nie powinna być wyższa niż 5-8 oC max.

...."Zastosowanie się do tej prostej reguły pozwoli nam uniknąć szoku termicznego podczas przechodzenia z pomieszczenia klimatyzowanego do otoczenia cieplejszego. Chrońmy nasze zdrowie rozsądnie korzystając z dóbr współczesnej techniki".....



KrzysztofLis2 - 13-06-2009 13:18

".....Prawidłowo pracujący wymiennik daje korzyści zarówno latem jak i zimą. Latem (gdy zamontujemy wkład letni) do pomieszczeń nawiewamy powietrze ochłodzone (w praktyce chłodniejsze o ok. 5 do 10°C w stosunku do powietrza zewnętrznego), co w efekcie daje nam "klimatyzację za darmo"....."

To cytat z niemal każdego opisu GWC.
W tym cytacie użyto cudzysłów, żeby nie traktować tego fragmentu dosłownie.


Kto kiedykolwiek zapoznał się z instrukcją obsługi klimatyzacji powinien wiedzieć jak jej używać i wie, że różnica temperatur zewn/wenw nie powinna być wyższa niż 5-8 oC max. To, że nie należy schładzać klimatyzowanych pomieszczeń tak, by różnica temperatur była zbyt duża, nie dowodzi jeszcze, że GWC jest w stanie zastąpić klimatyzator.

Owszem, GWC schłodzi Ci powietrze wpadające do domu, ale to nie obniży temperatury w jego wnętrzu tak skutecznie, jak będzie to w stanie zrobić klimatyzator. Kropka. Jeśli takie schłodzenie domu Ci wystarczy -- to fajnie, nie będziesz potrzebować klimatyzatora.



adrianna33 - 13-06-2009 14:21
No...., ale czytam tu, że można osiągnąć 24-25oC w dni upalne, a tyle mi wystarczy...



KrzysztofLis2 - 13-06-2009 14:37
Taką będziesz mieć temperaturę powietrza wychodzącego z nawiewu. Czy wystarczy to do schłodzenia pokoju, tego nie jestem pewien.



adrianna33 - 13-06-2009 14:39
Odebrałeś mi nadzieję, że wystarczy :( :(
Tyle, że powyżej ktoś pisał, iż nawiewane powietrze na poziomie 17-18oC, a temp 24-25oC uzyskiwał już w mieszkaniu....



KrzysztofLis2 - 13-06-2009 15:01
No ale powyżej zacytowałaś wypowiedź, że GWC schładza latem powietrze o 5-10 stopni -- czyli wychodziłoby jednak 25 stopni z nawiewnika, a nie w pokoju.

Nie załamuj się, tylko przyjrzyj się wymiennikowi dokładnie -- jaką może uzyskać moc, jakie masz zapotrzebowanie na chłód w domu, przelicz, może się uda. Bo ma prawo -- ale nie dzieje się tak w każdym przypadku i to chciałem podkreślić swoimi wypowiedziami.



adrianna33 - 13-06-2009 15:03
Wierzę, że instalację wykona Pan Adam MK :D i będzie chłodek jak zaplanowałam :)
Oczywiście dziękuję za cenne uwagi.
Pzdr



nurni - 13-06-2009 18:31
No więc tak: (po 4 latach)
- reku krzyżowy podwójny (wkład letni)
- GWC rurowy - 40 metrów (glina, trzeba wodę czasami wypompowywać)
...przy upałach nie licz na efekt klimatyzacji, poprostu dom nie będzie się nagrzewał - to wtedy i tak już dużo.
Zazwyczaj temperatura nawiewu latem jest niższa od 2 do 5 st. od temperatury w permanentnym cieniu. Tak jest u mnie. :wink:



adam_mk - 13-06-2009 20:16
Z chłodzeniem jest tak, jak z grzaniem - tylko w drugą stronę! :lol:

Jak chałupa dobrze ogacona i "ciepła nie traci", to i się nie nagrzewa....
Wtedy nawet nie za wielki wkład tego chłodniejszego powietrza nawiewanego jest sporym wkładem w stabilizację temperatury wnętrz.
Każdy m2 nasłonecznionego dywanu czy parkietu to grzałka 1000W.
Wiele zależy od ilości przeszkleń i stron świata...
Bywa przegięcie w "zyskach solarnych"... mszczą się latem...

Jak cały dom dobrze pomyślany - to wkład GWC w jego utrzymanie w znośnych temperaturach jest widoczny wyraźnie.
Adam M.



adrianna33 - 14-06-2009 14:13
Ufff Panie Adamie_mk -dobrze że Pan jest :D
Myślę, że jak tylko znajdzie Pan chwilę to spotkamy się w Toruniu, bo już czas robić instalację wentylacyjną, ba nawet może jest lekuchno późno, bo stryszek ocieplony i podłoga nabita...



pga - 16-06-2009 02:25
Czy wie ktos jak wyglada mozliwosc integracji automatyki rekuperatora
Brink Renovent HR - http://www.renovent.pl/produkty/renovent-hr
z GWC?

O ile w przypadku rekuperatora StorkAir chwala sie automatyka GWC
w przypadku Brink'a nie ma o tym ani slowa.



pga - 16-06-2009 18:41
Czy orientuje sie ktos jaka wielkosc wymiany powietrza powinna byc przewidziana dla malutkiej lazienki bez WC, wlasciwie kabiny prysznicowej (takiej przy sypialni) o powierzchni ok 1.6m2.

Czy powinno byc to 50m3/h jak dla lazienki czy raczej 30m3/h jak dla WC - biorac pod uwage gabaryty pomieszczenia i jednak mniejsza czestotliwosc uzywania niz zwyklej lazienki przeznaczonej dla wszystkich domowników.



ravbc - 17-06-2009 07:40
Jak masz tam 1,6m2, to jest ok. 4m3. Jak zrobisz wyentylację na poziomie 30m3/h, to jest 8 wymian na godzinę. Będziesz miał problem z otwarciem drzwi z powodu podciśnienia... ;-)
Innymi słowy: zrób tak żeby mieć ze 3 wymiany na godzinę i powinno starczyć (ja bym celował w jakieś 10m3/h). Tak na prawdę to i tak wyjdzie Ci jakaś tam wymiana nie ze względu na tą łazienkę, tylko raczej ze względu na potrzebę wentylacji sypialni - nawiew w sypialni dobrze było by równoważyć tym wywiewem w łazience, choć to się pewnie do końca nie uda. Ja mam policzone tak, że nawiew w sypialni jest zrównoważony wywiewem w łazience i garderobie, przy czym oba te pomieszczenia mają wejścia tylko z sypialni.



SideInfo - 17-06-2009 08:31
A ja mam pytanie wlasnie zwiazane z malymi pomieszczeniami i wymiana powietrza. Czy ilosc powietrza nawiewanego/wywiewanego reguluje sie poprzez zmiane powierzchni anemostatow? Czy tez sa inne sposoby, zeby np. w pomieszczeniu o kubaturze 5m^3 "przymknac" wyciag (moze nalezy juz na etapie projektowania zainstalowac mniejszy kanal doprowadzajacy/odprowadzajacy)?



ravbc - 17-06-2009 09:47
Najlepsza metoda to oczywiście odpowiednie przygotowanie kanałów, ale że te są w standaryzowanych wymiarach, więc nie ma szans na zróżnicowanie wydajności w różnych pomieszczeniach z dokładnością do kilku m3/h. No i w takich przypadkach stosuje się przepustnice na nawiewach i zawory (przymykane anemostaty) na wyciągach.
Pozostaje pytanie na ile sens ma tak dokładna regulacja... ;-)



pga - 17-06-2009 16:58

Jak masz tam 1,6m2, to jest ok. 4m3. Jak zrobisz wyentylację na poziomie 30m3/h, to jest 8 wymian na godzinę. Będziesz miał problem z otwarciem drzwi z powodu podciśnienia... ;-) Dzieki serdeczne za odpowiedz - no wlasnie tak mi sie wydawalo ze taka wymiana powietrza to cos nie tak do tak malego pomieszczenia ;-)

Zreszta caly system wentylacji bedzie zaprojektowany przez specjaliste w tej branzy, ale ja to sobie aktualnie rozrysowuje i probuje rownowazyc nawiewy z wywiewami i warto aby nie popelniac takich "kwiatkow"



himlaje - 18-06-2009 00:43
A ja mam pytanie o okna w kontekście WM. Dzisiaj się widziałem z człowiekiem co to będe u niego okna zamawiał. Zrobiliśmy pomiary i wstępnie zaznaczył, że w praktycznie każdym oknie będzie opcja uchylania okna (tzw. rozwierno-uchylne) przynajmniej jednego skrzydła. Nie wiem czy ten temat był poruszany ale czy jest sens zamawiac takie okna a jeśli tak to może tylko w niektórych oknach a nie w praktycznie wszytskich? Przecież to uchylanie okien stosuje się głównie by własnie przewietrzyć pomieszczenie czyli bardziej do went. grawitacyjnej ale przy WM nie ma to raczej sensu. Osobiście nie zakłądam, że wogóle okien nie będe otwierał, bo jak będzie okres wiosenno-letni to pewnie niektóre okna (zwłaszcza wyjście na taras) będzie niemalże permanentnie otwarte, ale czy któreś będa uchylane- po co? kiedy? Chyba, że jak wyłączą prąd...
Jak wy macie?



Lookita - 18-06-2009 02:58
NIe chce sie upierac,ale wydaje mi sie,ze kazdy producent okien,robi ,nie liczac fixow,okna z funkcja rozszczelniania.Moze nie do konca jestem tego pewny,ale tak mi sie wydaje,chyba uslyszalem to od producenta moich okien.Majac wm,wiedzac,ze mam rozszczelniania funkcje,zupelnie nie zwracam uwagi,poza tym nie bylo innej opcji oraz roznicy w cenie,w zakupie okien z czy bez funkcji,nie bylo po prostu okien bez funkcji rozszczelniania....RAz,czy dwa,na dluzej - ok. 3-4 h zabraklo pradu,ale...chyba dalo sie wytrzymac i nie robilem z tego dramatu,gorzej bylo,gdy tesciowa pod moja nieobecnosc wymyla podloge na dole,suszac otworzyla okna,potem klalem na muchy,komaru i kurz,troche na nia ;-)



edde - 18-06-2009 07:32

A ja mam pytanie o okna w kontekście WM. Dzisiaj się widziałem z człowiekiem co to będe u niego okna zamawiał. Zrobiliśmy pomiary i wstępnie zaznaczył, że w praktycznie każdym oknie będzie opcja uchylania okna (tzw. rozwierno-uchylne) przynajmniej jednego skrzydła. Nie wiem czy ten temat był poruszany ale czy jest sens zamawiac takie okna a jeśli tak to może tylko w niektórych oknach a nie w praktycznie wszytskich? Przecież to uchylanie okien stosuje się głównie by własnie przewietrzyć pomieszczenie czyli bardziej do went. grawitacyjnej ale przy WM nie ma to raczej sensu. Osobiście nie zakłądam, że wogóle okien nie będe otwierał, bo jak będzie okres wiosenno-letni to pewnie niektóre okna (zwłaszcza wyjście na taras) będzie niemalże permanentnie otwarte, ale czy któreś będa uchylane- po co? kiedy? Chyba, że jak wyłączą prąd...
Jak wy macie?
przede wszystkim niech ci sprzedawca przeliczy wersję z uchyłami i bez, jeśłi mała róznica to bierz uchył, jeżeli znacząca to weź go tam gdzie Ty, a nie On, uznasz to za niezbędne



panfotograf - 18-06-2009 07:41
Jak macie rozwiązaną kwestię wyciągu powietrza z okapu kuchennego? Oddzielny kanał wyrzucający powietrze na zewnątrz czy do rekuperatora? Jeśli na zewnątrz to czy ten kanał jest jakoś automatycznie zamykany?

Myślę aby zrobić dodatkowy punkt zasysania powietrza z szafki w kuchni gdzie będą stały kosze na śmieci. Zawsze tam zbierają się smrodki. Czy ktoś może słyszał o takim rozwiązaniu?



adam_mk - 18-06-2009 08:44
Było ze 100 razy...
Brak zadania domowego...
Śmieci da się często wywalać. Łebkom zleciłem i - prawie działa! :lol:
Adam M.



Havena - 18-06-2009 08:52

Zreszta caly system wentylacji bedzie zaprojektowany przez specjaliste w tej branzy, ale ja to sobie aktualnie rozrysowuje No nie strasz, to po nich jeszcze trzeba sobie przeliczac? Ile fakultetow trzeba skonczyc, zeby wybudowac swoj malutki domek? :-/



himlaje - 18-06-2009 08:59

przede wszystkim niech ci sprzedawca przeliczy wersję z uchyłami i bez, jeśłi mała róznica to bierz uchył, jeżeli znacząca to weź go tam gdzie Ty, a nie On, uznasz to za niezbędne Racja. Zobaczymy jaka będzie różnica. A wy macie funkcje uchylania? Korzystacie z niej? W jakich sytuacjach mozna korzystać z tej opcji?

Lookita, nie chodzi o rozczelnienie tylko o uchylanie w górnej części. Za to uchylanie się dopłaca, tylko nie wiem czy jest sens...



ravbc - 18-06-2009 09:05

Ile fakultetow trzeba skonczyc, zeby wybudowac swoj malutki domek? :-/ To zależy jak bardzo będziesz "wnikał" w jakość wykonania, albo na ile jesteś skłonny zaufać fachowcom różnej maści, albo w ostateczności ile będziesz miał szczęścia wybierając ekipy.
Z moich doświadczeń wynika, że możliwości są tylko dwie:
1) totalna ignorancja - wtedy powstające błędy nie bolą
2) bardzo szczegółowe umowy, stanie "z batem" nad wykonawcami i kontrolowanie każdej pracy w trakcie jej wykonywania (nie tylko etapów, bo to już za późno).
A na koniec i tak się okazuje, że tylko rozwiązanie pierwsze daje jako taki spokój, przez jakiś czas ;-)



ravbc - 18-06-2009 09:13

Za to uchylanie się dopłaca, tylko nie wiem czy jest sens... E tam, kwestia dostawcy i umiejętności targowania klienta. W zakupie dla producenta różnica w kosztach okucia rozwiernego i rozwierno-uchylnego prawie nie istnieje (przynajmniej w typowych przypadkach). Na dodatek jak wpasujesz się w tzw. okna typowe, to one zwykle robione są jako RU i tu zmiana okucia powoduje wypadnięcie z "typówek" mimo zachowania identycznego rozmiaru. Główne różnice w cenach końcowych między oknami z okuciami R a RU wynikają z przyczyn czysto marketingowych (skoro funkcjonalność większa, to i cenę można podbić), a takie argumenty daje się "stargować" dość łatwo... ;-)
Podsumowując: celuj rozmiarami w okna typowe wybranego przez Ciebie producenta (o ile takowe robi, bo są i tacy, którzy wszystkie traktują i wykonują indywidualnie) i bierz okucia jakie tam dają. Dopiero fixy (i to raczej szklone w ramie, a nie w skrzydle) dają realne oszczędności.



adam_mk - 18-06-2009 09:14
Czego oczy nie widzą - tego sercu nie żal...
Stara mądrość ludowa...
Adam M.



pga - 18-06-2009 12:27

Zreszta caly system wentylacji bedzie zaprojektowany przez specjaliste w tej branzy, ale ja to sobie aktualnie rozrysowuje No nie strasz, to po nich jeszcze trzeba sobie przeliczac? Ile fakultetow trzeba skonczyc, zeby wybudowac swoj malutki domek? :-/ Chce sobie to wszystko policzyc aby miec o tym pojecie. Ale akurat wentylacje i ogrzewanie bedzie projektowal mi kolega ktory ma doktorat z klimatyzacji i ogrzewnictwa. Dlatego wydaje mi sie ze akurat w tym przypadku bede mogl mu zaufac ;-)

Chce miec po prostu dobry projekt i zrealizowac go dobrze samemu.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl



  • Strona 19 z 27 • Zostało znalezionych 3978 wyników • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27

    © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting