ďťż
Przejrzyj wiadomości
rekuperator




HenoK - 21-10-2007 15:30

Daytona 250 to nie to samo co ECONOMIC 300, a zatem inne parametry. Przede wszystkim inna konstrukcja wymiennika. Wymiennik przeciwprądowy zastąpiono hybrydą. Wiesz coś więcej o osiągach i konstrukcji Daytona 250 ?





Mani - 21-10-2007 19:17
Mam już GWC, czy ten nowy Dospel jest dużo lepszy?



wasiek - 24-10-2007 07:59
Potrzebuje porady. W obecnej chwili instalują mi rekuperator Dospela Economic 300. Panowie instalatorzy wpadli na pomysł zrobienia wyciągu w kominku tzn chcą mi przekuc sie przez sufit i spuścić rurę w miejscu gdzie bedzie zabudowa kominka. Mówią, że juz tak robili i w ten sposób powstaje dodatkowy kanał, który podczas mojego palenia w kominku zabiera ciepło i rozprowadza po całym domku na zasadzie dgp. Czy to będzie dobrze? Czy nie zakłócicałej pracy reku? Nie znam się na tym zupełnie a dzisiaj mam im powiedzieć czy tak chcę.Logicznie myśląc, to wydaje mi się, że można w ten sposób pozyskać ciepło tylko jak to się ma do obliczeń robionych przez Dospela?
Bardzo proszę o fachową pomoc. Dziękuję bardzo



Rincewind - 24-10-2007 19:20
też jestem an etapie wyboru. Parametry Daytona 250 wygladaja na papierze bardzo dobrze ale z tego co sie dowiedzialem ten reku nie ma bypassu !
Troche to dziwne skoro reklamuja go w parze z GWC MAX to co sie dzieje latem ?
W zwiazku z tym zastanawiam sie czy nie lepiej wybrac jednak Economica 300 przynajmniej latem kaseta letnia i ma sens z GWC.





Jeż - 24-10-2007 21:00
wasiek
Fachowej pomocy nie udzielę, bo tego rozwiązania nie znam z praktyki. Słyszałem o nim tylko. Jeśli nie jest już za późno, to spytaj panów instalatorów jakie będą przy różnych biegach włączonych w rekuperatorze:
- przepływ w m3/h powietrza odbieranego z kominka do rekuperatora,
- temperatura powietrza odbieranego z kominka,
- temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczeń,
- moc z kominka odbierana w ten sposób przez rekuperator i rozprowadzana po domu.
Ciekaw jestem co dpowiedzą na te pytania.
Pozdrawiam
Jeż



AMP - 24-10-2007 22:20

Potrzebuje porady. ...... Ja tak robię u siebie, tyle że powietrze reku bedzie zaciągał z komory dekompresyjnej (oddziela ona komorę konwekcyją - tę w której znajduje się czopuch wkładu od sufitu - tak ok 50 cm) więc tam powietrze nie bedzie już tak gorące, dodatkowo będzie się mieszało z powietrzem z salonu które przez kratki będzie zasysane do komory dekompresyjnej - usprawni pracę reku doprowadzając cieplejsze powietrze, a nie uszkodzi (jeśli mówimy o wymienniku z tworzywa), kanały do dgp niepotrzebne, no i czyściej będzie bo filtry są po drodze.



Jeż - 24-10-2007 22:50
AMP
To co Ty masz, to nie to samo co panowie instalatorzy zaproponowali wasiekowi. Chodzi o kwestię mocy odbieranej przez reku z kominka. U Ciebie z komory dekompresyjnej reku odbiera może 1kW, może 2kW uwzględniając, że zasysa powietrze konwekcyjne, no może trochę więcej. A u wasieka ile reku miałoby odbierać znad wkładu, aby zastąpić DGP? No właśnie - nie wiadomo. I w zależności ile, to koncepcja jest dobra lub ....
Wielekroć na forum padają różne opinie na różne tematy z pominięciem liczb, ilości, wartości itd. Tak można dyskutować na etapie wstępnego poszukiwania koncepcji. Jednak w momencie przejścia do praktycznego zastosowania tych koncepcji, trzeba przejść do konkretów, a wtedy zawsze konieczne są jakieś szacunki, obliczenia itp.
Pozdrawiam
Jeż



AMP - 24-10-2007 23:11
Jeż'u
słusznie prawisz;
u mnie jest to na zasadzie - pomysł wydaje się dobry, zobaczymy jak wyjdzie (oczywiście nie ze wszystkim tak jest :wink: ) ale daleki jestem od przeprowadzania dokładnych wyliczeń.



Jeż - 24-10-2007 23:24

Jeż'u
słusznie prawisz;
u mnie jest to na zasadzie - pomysł wydaje się dobry, zobaczymy jak wyjdzie (oczywiście nie ze wszystkim tak jest :wink: ) ale daleki jestem od przeprowadzania dokładnych wyliczeń.
Nie chodzi o dokładne. Myślę tylko o przybliżonych np. czy będzie 1kW, czy 5kW, czy 10kW. I nie oczekuję ich od Ciebie. To co zrobiłeś ja przy moim niewielkim doświadczeniu też w ciemno bym zrobił gdybym miał reku niczego nie licząc. Mnie chodzi o wydobycie za pośrednictwem wasieka jakichś szacunkowych choćby danych od jego panów instalatorów. A i wasiekowi te dane pomogą w decyzji.
Pozdrawiam
Jeż



Martin555 - 06-07-2008 19:44
Klamka zapadła właśnie dogadałem sie z agagt zobaczymy jak to dziala 15 robimy GWC żwirowy a potem zobaczymy



Asia i Robert - 08-07-2008 12:09
Witam!
Może ktoś z szanownych forumowiczów montował centralę wentylacyjną SYSTEMAIR VR 400 E

i współpracował z firmą KlimatSystem?



PitMar64 - 08-07-2008 22:48
Witam
Dzisiaj odwiedził mnie pan zajmujacy się montażem rekuperatorów . I właściwie gdy już sie zdecydowałem na zakup zadałem pytanie czy gdy będę miał kuchenkę gazową w kuchni i piec z otwartą komorą spalania w kotłowni nic nie będzie stało na przeszkodzie żeby montować całe to ustrojstwo . I tu pan wpadł w zakłopotanie . Po chwili zaczął się plątać że niby można , ale właściwie to nie można , gdyż i piec i kuchenka powinny miec jednak wentylacje grawitacyjną i nie do końca wie czy np. kominiarz odbierze mi dom .
I w związku z tym czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie : mogę czy też nie moge mieć wentylacji mechanicznej aby być w zgodzie z przepisami

pozdrawiam
Piotr



adam_mk - 08-07-2008 23:28
Kotłownię to bym wydzielił z bryły drzwiami uszczelkowymi i zrobił tam wentylację grawitacyjną. Bardzo dużo powietrza pobiera taki piec.
Chodzi w automacie! Pilnuje tego termostat.
Z tą kuchnią....
Dobrze zrobioną mechaniczną nawiewno-wywiewną, zrównoważoną to jaki mistrz kominiarski odbierze. Byle partacz-czeladnik i przygłup będzie szukał kratki i bardzo marudził...
Kuchnię obsługują ludzie. Nie pracuje całodobowo i ciągle.

Adam M.



tres34 - 09-07-2008 13:40
Z tego co widze pieknie kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem w waszych malutkich domkach. A przeciez jeszcze bedzie pobierac prad :lol: Za rownowartosc wydanej przez was kasy, robie sobie wlasnie podgrzewany basen. I kto tu jest frajerem? :P



piwopijca - 09-07-2008 13:49
Chciales zablysnac, czy moze pochwalic sie jak to duzy masz dom?
Jeju, alez mi zaimponowales ...hehehe... taka elokwencja i gracja wypowiedzi a skromnosc az bije po oczach - jesli chciales sie pochwalic swoimi inteligentnymi pomyslami to mysle ze zrobiles to, mozesz ju nic nie pisac

Pzdr.



Wgregor - 09-07-2008 14:19

Witam
Dzisiaj odwiedził mnie pan zajmujacy się montażem rekuperatorów . I właściwie gdy już sie zdecydowałem na zakup zadałem pytanie czy gdy będę miał kuchenkę gazową w kuchni i piec z otwartą komorą spalania w kotłowni nic nie będzie stało na przeszkodzie żeby montować całe to ustrojstwo . I tu pan wpadł w zakłopotanie . Po chwili zaczął się plątać że niby można , ale właściwie to nie można , gdyż i piec i kuchenka powinny miec jednak wentylacje grawitacyjną i nie do końca wie czy np. kominiarz odbierze mi dom .
I w związku z tym czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie : mogę czy też nie moge mieć wentylacji mechanicznej aby być w zgodzie z przepisami

pozdrawiam
Piotr
Znaczy "zakłopotany fachowiec" można montować rekuperator przy kuchni gazowej i starym piecu. Gdyby ktoś stwarzał problemy to dzwoń do kominiarzy "www.kominiarczyk.pl



sSiwy12 - 09-07-2008 15:05
PitMar64
Zgodnie z przepisami w kuchni z kuchenka gazową może być zastosowana wentylacja mechaniczna, natomiast w pomieszczeniu w którym zainstalowano kocioł gazowy z otwarta komora spalania, stosowanie wentylacji mechanicznej jest zabronione.



Wgregor - 09-07-2008 15:51
To oczywięcie nieprawda! mechanicznej wyciągowej!



sSiwy12 - 09-07-2008 16:57
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Ale:

§ 148.2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.
§ 176. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa gazowe powinny odpowiadać wymaganiom § 172 oraz innym przepisom rozporządzenia, a takŜe odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niŜ 1.
2. Kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz w miejscach, o których mowa w ust. 3.

A przywołana Norma (PN-B-02431-1:1999) mówi:

Pomieszczenie kotłów powinno posiadać niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona na wysokości maksimum 30 cm nad podłogą oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu (przy gazie cięższym od powietrza następuje "zamiana" otworów wentylacyjnych.
Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z pomieszczeń sąsiednich wyposażonych w wentylację naturalną nawiewną. Wymagane są wtedy otwory w ścianie lub kanał doprowadzający powietrze zewnętrzne

A skoro nie można stosować wentylacji mechanicznej wywiewnej i nie wolno "mieszać" mechanicznej z grawitacyjną, to wniosek jasny.
Nawet z uwagi na bezpieczeństwo własne, mając na uwadze, fakt, ze wentylacja mechaniczna może "stanąć", to taka interpretacja - moim zdaniem - jest słuszna.



PitMar64 - 09-07-2008 22:19
Kurczę czyli jednak nie mogę . I dopiero teraz to mam problem gdyż wentylacją mechaniczną próbowałem się ratować ze względu na to że grawitacyjna przez błąd pani architekt która komin zrobiła mi w złym miejscu ( idealnie na styku kilku krokwi ( najchętniej zabiłbym babę :oops: ) nie działa :evil: Najgorzej jest właśnie w kotłowni i właściwie najbardziej mi o nią chodziło ! Wprawdzie mam tam otwór w murze 15x20 trochę ponad podłogą , ale co z tego skoro jest nawiew a nie ma wywiewu . Może ktoś ma jakiś pomysł ?



HenoK - 09-07-2008 22:35

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Ale:

§ 148.2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.
§ 176. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa gazowe powinny odpowiadać wymaganiom § 172 oraz innym przepisom rozporządzenia, a takŜe odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niŜ 1.
2. Kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz w miejscach, o których mowa w ust. 3.

A przywołana Norma (PN-B-02431-1:1999) mówi:

Pomieszczenie kotłów powinno posiadać niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona na wysokości maksimum 30 cm nad podłogą oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu (przy gazie cięższym od powietrza następuje "zamiana" otworów wentylacyjnych.
Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z pomieszczeń sąsiednich wyposażonych w wentylację naturalną nawiewną. Wymagane są wtedy otwory w ścianie lub kanał doprowadzający powietrze zewnętrzne

A skoro nie można stosować wentylacji mechanicznej wywiewnej i nie wolno "mieszać" mechanicznej z grawitacyjną, to wniosek jasny.
Nawet z uwagi na bezpieczeństwo własne, mając na uwadze, fakt, ze wentylacja mechaniczna może "stanąć", to taka interpretacja - moim zdaniem - jest słuszna.
Niby tak, ale :
W Normie, którą cytujesz nie dyskwalifikuje się wentylacji mechanicznej.



Wgregor - 09-07-2008 22:41
Możesz możesz. . wentylacja grawitacyjna jest podciśnieniowa, więc jako taka tylko może przeszkadzać spalaniu (jak mechaniczna wyciągowa) aktualne przepisy wykluczają łączenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Masz jakis z tym problem to najlepszy gosciu w temacie to www.kominiarczyk.pl Janusz Rękas. Bardzo chetnie wszytko wyjasnia i przepisy ma w jednym palcu.



sSiwy12 - 10-07-2008 09:32
To wszystko prawda i dlatego napisałem "moim zdaniem taka interpretacja jest słuszna". Wiem co potrafi gaz i dlatego sam nie zastosowałbym takiego rozwiązania w swoim domu. Fakt, może nie powinienem używać sformułowania "jest zabronione". :oops:



HenoK - 10-07-2008 11:00

To wszystko prawda i dlatego napisałem "moim zdaniem taka interpretacja jest słuszna". Wiem co potrafi gaz i dlatego sam nie zastosowałbym takiego rozwiązania w swoim domu. Fakt, może nie powinienem używać sformułowania "jest zabronione". :oops: Żadne rozwiązanie wentylacji nie zwalnia od myślenia i kontroli całej instalacji. Co z tego, że będziesz miał przepisową kratkę wentylacyjną w kotłowni, jak w kominie wentylacyjnym kawki urządzą sobie gniazdo ?



sSiwy12 - 10-07-2008 11:02
"Tysz prawda" :lol:



Wgregor - 10-07-2008 11:26

Wiem co potrafi gaz i dlatego sam nie zastosowałbym takiego rozwiązania w swoim domu.. :oops: ja też wykluczyłem... gaz. Różnice w koszcie kWh gaz/prąd ( narazie) z dużym zapasem pokryłem zdecydowanym zmniejszeniem potrzeb ciepła przez świetną izolacją termiczną i rekuperatorem. I wyszło, że nie dość , że mało płacę to jeszcze dom był tańszy w budowie , bo zwiększenie izolacji termicznej kosztowało mniej niż koszty doprowadzenie gazu, kotłowni i "rozprowadzenia"



Jareq - 21-07-2008 18:53
Witam wszystkich

Chciałbym wrócić do dyskusji o modelu Renovent HR
W jego opisie znalazłem to: http://sanitsystem.pl/sklep/product_...roducts_id=115

" Renovent HR posiadają wbudowany panel sterujący, na którym można zaprogramować miedzy innymi wydatki powietrza dla odpowiednich prędkości wentylatorów. Ustawiony wydatek powietrza jest utrzymywany na zadanym poziomie niezależnie od oporów w instalacji
(w określonym zakresie ciśnienia), zmniejszając ewentualne następstwa źle zaprojektowanej instalacji "

Proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumiem, że ten rekuperator będzie starał się utrzymywać powietrze nawiewane i wywiewane na tym samym poziomie a w rezultacie uniknie się nad lub podciśnienia w domu?
Czyli bez względu na różnicę oporów powstałych na skutek innych długości kanałów wentylacyjnych nawiewu i wyciągu oraz co ważniejsze podczas przełączania poboru powietrza z GWC na czerpnię ścienną powinniśmy mieć zapewniony równy nawiew i wywiew powietrza?

pozdrawiam



Magus - 23-07-2008 18:27
Hej,

Mam pytanko, ktore swietnie pasuje do tego watku :)
Jaki bylby koszt zrobienia dwufazowego wymiennika ciepla dla reku?
Czy to sie oplaci? zasadniczo nie problem zrobic uklad 2 rury w zbiorniku z ciecza parujaca prz zadanej temp - 18-22.
Ale czy taka konstrukcja sie wogole sprawdzi w reku?

pozdrawiam wszystkich "slodowych" :D



Wgregor - 23-07-2008 19:59

Witam wszystkich

Chciałbym wrócić do dyskusji o modelu Renovent HR
W jego opisie znalazłem to: http://sanitsystem.pl/sklep/product_...roducts_id=115

" Renovent HR posiadają wbudowany panel sterujący, na którym można zaprogramować miedzy innymi wydatki powietrza dla odpowiednich prędkości wentylatorów. Ustawiony wydatek powietrza jest utrzymywany na zadanym poziomie niezależnie od oporów w instalacji
(w określonym zakresie ciśnienia), zmniejszając ewentualne następstwa źle zaprojektowanej instalacji "

Proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumiem, że ten rekuperator będzie starał się utrzymywać powietrze nawiewane i wywiewane na tym samym poziomie a w rezultacie uniknie się nad lub podciśnienia w domu?
Czyli bez względu na różnicę oporów powstałych na skutek innych długości kanałów wentylacyjnych nawiewu i wyciągu oraz co ważniejsze podczas przełączania poboru powietrza z GWC na czerpnię ścienną powinniśmy mieć zapewniony równy nawiew i wywiew powietrza?

pozdrawiam
Tak naprawdę to zależy bardziej od dystrybucji powietrza za wentylatorem, czyli tego typu gadżet to tylko marketing. wystarczy, ze zrobi się instalację na trójnikach i już tego nie wyregulujesz. Nawiew świżego powietrza powinien być ze skrzynki rozdzielczej .



Jareq - 23-07-2008 20:52

Tak naprawdę to zależy bardziej od dystrybucji powietrza za wentylatorem, czyli tego typu gadżet to tylko marketing. wystarczy, ze zrobi się instalację na trójnikach i już tego nie wyregulujesz. Nawiew świżego powietrza powinien być ze skrzynki rozdzielczej . Po pierwsze dzięki za odpowieź.

Ale czy mógłbyś trochę rozwinąć ?

Bardziej zainteresowało mnie to w związku z przełączaniem czerpni ściennej na GWC . Z tego co wyczytałem ( na forach ) przy przełączeniu zmieniają się opory ( zakładam że są inne w czerpni ściennej i GWC). Tak wiec i przepływ powietrza się zmieni na wentylatorze nawiewnym a na wywiewny pracuje w niezmienionych warunkach. Powstanie wiec różnica nawiew/wywiew i tu właśnie widziałem zastosowanie tego " marketingu "

zadam jeszcze jedno pytanie

Jak sterować przełączaniem czerpni GWC i ściennej.

Czy ktoś rozwiązał te kwestię. Jak " zaciągnąć " do pracy GWC wtedy kiedy trzeba - myślę o automatyce . Czyli jak w zimie temperatura w GWC jest wyższa niż powietrze na dworze. I odwrotnie jak w lecie chłodzić powietrze w domu.

Moim zdaniem potrzebne byłyby 3 czujniki i sterownik ( tylko jaki ? :-? )
1. czujnik na wlocie czerpni ściennej - mierzy temp. możliwą do uzyskania z dworu
2. czujnik na wlocie ( a może lepiej na wylocie lub w samym ) GWC - mierzy temp. możliwą do uzyskania z GWC
3. czujnik w domu - mierzy temp." optymalną" - taka jaka chcemy mieć w pomieszczeniach.

Problem ( przynajmniej dla mnie ) to sterownik który przetworzyłby te dane.
Czyli musiałby sobie policzyć skąd czerpać powietrze żeby było najlepsze do dążenia do zadanej do utrzymania w domu temperatury.

Jak było to gdzieś rozkminiane to dajcie proszę linka a jeżeli nie to może ktoś się nad tym pochyli i dokopie sie do takiego sterownika.

Pozdrawiam



adam_mk - 24-07-2008 09:27
"Jak sterować przełączaniem czerpni GWC i ściennej. "

Można dać pentium duo, quadro czy okto, napisać program, lub poszukać sterownika z odpowiednimi programami....
Można oprogramować byle jaki sterownik przemysłowy...
Ale...
Pod ziemią stale masz około 7-10stC (w zależności od tego gdzie mieszkasz).
To wiesz i tego parametru ciągle mierzyć nie trzeba.
Jeżeli zwykłym termostatem (lodówkowym) o zakresie 0-10stC zmierzysz temperaturę za oknem i na jego skali ustawisz punkt około 7stC, to po przekroczeniu w dowolną stronę zewnętrznej temperatury nastawionej, termostat poda lub zabierze sygnał sterujący przełączeniem.
Na lato dajesz drugi termostat. O zakresie 0-30stC.
Ustawiasz na jakie 25stC.
Spinasz równolegle i jest!

Jak dasz siłowniki na 230V to sygnał masz "wprost".

Pozdrawiam Adam M.



DeeM - 24-07-2008 09:32
To rzeczywiście bełkot marketingowy.
Wentylatory co prawda będą starać się utrzymywać stałe wydatki (zakładam, że są to EBM'y) ale nic poza tym. Nie podzielą powietrza w odpowiednich ilościach do odpowiednich pomieszczeń, nie wytłumią "przesłuchów" pomiędzy pomieszczeniami czy szumów kiedy prędkość przepływu jest zbyt wielka i nie zmniejszą oporów, gdy przewód zbyt cienki.



Wgregor - 24-07-2008 09:59
To zrób proste doświadczenie, lub zadzwoń do inż. technologa dospela (projektanta daytony), który to robił 697871275. na 20-to metrowym kanale założył 6 trójników na każdy założył anemometr. Puścił 100m3/h
Na ostatnim trójniku "wychodziło" 105m3! na pierwszym "podciągało"
---Co do tego mają wentylatory?
---Dlatego doświadczone firmy robią wentylację na skrzynce rozdzielczej!



Wgregor - 24-07-2008 10:06
Co do sterowników GWC / powietrze, produkuje je Brzęczkowski.



DeeM - 24-07-2008 10:24

---Dlatego doświadczone firmy robią wentylację na skrzynce rozdzielczej! Produkowane pewnie też przez TB :wink:



Wgregor - 24-07-2008 10:28
a merytorycznie do doświadczenia i praktyki możesz się odnieść?



DeeM - 24-07-2008 11:16
Tak, u mnie na strychu jest "skrzynka rozdzielcza" zbudowana z dwóch szeregowo połączonych trójników - jak zwał tak zwał - działa dokładnie tak samo i masz rację że upraszcza całą instalację i ułatwia regulację.
Pozdrowienia



piwopijca - 24-07-2008 11:26

To zrób proste doświadczenie, lub zadzwoń do inż. technologa dospela (projektanta daytony), który to robił 697871275. na 20-to metrowym kanale założył 6 trójników na każdy założył anemometr. Puścił 100m3/h
Na ostatnim trójniku "wychodziło" 105m3! na pierwszym "podciągało"
---Co do tego mają wentylatory?
---Dlatego doświadczone firmy robią wentylację na skrzynce rozdzielczej!
Mozesz mi wytlumaczyc jakim cudem wyszlo wiecej niz wentylator mogl "wyslac"?
Skoro wentylator byl ustawiony na 100m3/h to jak to sie stalo, ze na wyjsciu bylo 105m3/h? Moze to bledy pomiarowe?
Moze cisnienie w pomieszczeniu/naczyniu pierwszym bylo wyzsze niz w rurach i "wdmuchalo" powietrze do nich?
Przyznam ze nie rozumiem tego, na koncu powinno raczej spadac niz rosnac?
Jestem najwyrazniej prostym czlekim, wytlumacz mi to dokladniej, czyzby oprocz cisnienia zmieniala sie tez wydajnosc (rosla) wentylatora? :o

Pzdr.



adam_mk - 24-07-2008 11:27
"Mam pytanko, ktore swietnie pasuje do tego watku
Jaki bylby koszt zrobienia dwufazowego wymiennika ciepla dla reku?
Czy to sie oplaci? zasadniczo nie problem zrobic uklad 2 rury w zbiorniku z ciecza parujaca prz zadanej temp - 18-22.
Ale czy taka konstrukcja sie wogole sprawdzi w reku? "

Pomysł ciekawy i ma prawo zadziałać!
Wielu ludzi zastanawiało sie tu nad zastosowaniem wody "szarej".
Można by tę szarą i ciepła z pralki i prysznica czy wanny "poodzyskiwać" termicznie...
Ale to może być fajna mała "fabryka"... No, i grawitacyjnie tę szarą tam trzeba by puszczać, więc miejsce instalacji dość nisko by wypadło...
Wprojektować w budę by to trzeba...
Adam M.



adam_mk - 24-07-2008 11:33
piwopijca
Mogło!
Poczytaj "dysza de Lavala" i "zwężka Venturiego".
Potem obejrzyj pistolet do piaskowania...
Nie ma tu cudu!
Sama fizyka!
Adam M.



piwopijca - 24-07-2008 11:44
Zaraz, przeciez gosciu polaczyl rury do wentylacji wiec o tej samej srednicy i tojniki o tej samej srednicy wewnetrznej wiec jakim cudem mialo by zadzialac w ten sposob?
Facet "badal" wentylacyjna instalacje a nie chcial wytwarzac podcisnienie etc...
Stad moje zdziwienie, skoro chcial sprawdzic wydajnosc przy trojnikach to chyba cos nie tak zmontowal skoro zadzialalo jak "Zwężka Venturiego" lub "Dysza de Lavala"?
Jak moze byc taki pomiar wiarygodny?
Moze tak sie robi, a ja po prostu nie wiem tego :cry: ?



adam_mk - 24-07-2008 11:48
Robi się systemy trójnikowe na rurach sztywnych, ale nie jest to łatwe!
Liczy się to, dobiera średnice i wydajności, trzeba się ostro trzymać poza zakresem podsysania...
Bardzo łatwo tu popełnić błąd...
Adam M.



piwopijca - 24-07-2008 11:53
Masz na mysli dobor srednic dla zaspokojenia roznego zapopotrzebowania poszczegolnych pomieszczen?

Pewnie lepsze sa skrzynki rozprezne i do nich podlaczanie rur wentylacyjnych?

Pzdr.



Wgregor - 24-07-2008 11:55
Podsysania się nie policzy, dodam dalej, że podłączono potem pod wyżej wymieniony układ 200m3/h i okazało się, że na ostatnim trójniku nic nie ma a na pierwszym dmucha najwięcej. . Jedyne pewne i bezpieczne rozwiązanie to skrzynka (np z darco)



adam_mk - 24-07-2008 15:44
Gwiazdka lub równomierny podział na 2 na 2 na 2 jest znacznie łatwiejsze i pewniejsze.
Układy liniowe są trudne...
Adam M.



am76 - 24-07-2008 16:48

Robi się systemy trójnikowe na rurach sztywnych, ale nie jest to łatwe!
Liczy się to, dobiera średnice i wydajności, trzeba się ostro trzymać poza zakresem podsysania...
Bardzo łatwo tu popełnić błąd...
Czy to oznacza, że jednak skrzyna rozprężna górą? A na stronach poważnych i znanych instalatorów są przede wszystkim przykłady instalacji wykonanych na trójnikach. Chyba tylko u bursy są schamty na skrzynce ale oni za to mają jakieś takie małe te przekroje kanałów i jakąś starą, mało sprawną i prądożerną centralkę.


Gwiazdka lub równomierny podział na 2 na 2 na 2 jest znacznie łatwiejsze i pewniejsze.
Układy liniowe są trudne...
A co to jest ta gwiazdka? Czy to też skrzynka rozprężna?

A co do tych skrzynek to tak mi właśnie przyszło do głowy, że jak ją ustawimy w jakimś dostępnym miejscu to po 10-ciu latach można od niej odpiąć kanały i przeczyścić a z dostaniem się do wszystkich trójników może być pewien problem.



Wgregor - 24-07-2008 16:51
A to jakim cudem?

Układ trójników a skrzynka ( http://www.darco.com.pl/pl/oferta.ph...15&pid=143#poz )

Ani w teorii a praktyce tego stwierdzenia nie udowodnisz



Wgregor - 24-07-2008 17:00
Adam, a wiesz gdzie tkwi niechęć do dobrych rozwiązań? W komputerze.
Programy nie mają w bibliotekach skrzynek tylko trójniki, więc projektanci co robią? Chrzanią i dorabiają filozofię by zarobić!



Wgregor - 24-07-2008 17:13

Robi się systemy trójnikowe na rurach sztywnych, ale nie jest to łatwe!
Liczy się to, dobiera średnice i wydajności, trzeba się ostro trzymać poza zakresem podsysania...
Bardzo łatwo tu popełnić błąd...
Czy to oznacza, że jednak skrzyna rozprężna górą? A na stronach poważnych i znanych instalatorów są przede wszystkim przykłady instalacji wykonanych na trójnikach. Chyba tylko u bursy są schamty na skrzynce ale oni za to mają jakieś takie małe te przekroje kanałów i jakąś starą, mało sprawną i prądożerną centralkę.


Gwiazdka lub równomierny podział na 2 na 2 na 2 jest znacznie łatwiejsze i pewniejsze.
Układy liniowe są trudne...
A co to jest ta gwiazdka? Czy to też skrzynka rozprężna?

A co do tych skrzynek to tak mi właśnie przyszło do głowy, że jak ją ustawimy w jakimś dostępnym miejscu to po 10-ciu latach można od niej odpiąć kanały i przeczyścić a z dostaniem się do wszystkich trójników może być pewien problem. Bursa robi wentylacje od 1991 roku (zadzwoniłem do nich 0586221444) a przkroje rur i skrzynki są francuskie ELGE taka instrukcja , czy producent chciałby źle?
A przekroje są optymalne chodzi o szumy. W zbyt dużych kanałach powietrze płynie turbulentnie więc dudni (niskie częstotliwości) w zbyt wąskich może gwizdać (wysokie częstotliwości ) stąd złoty środek dla central o wydatku do 400m3/h średnice 60 i 80 mm.



Magus - 24-07-2008 20:15

Pomysł ciekawy i ma prawo zadziałać!
Wielu ludzi zastanawiało sie tu nad zastosowaniem wody "szarej".
Można by tę szarą i ciepła z pralki i prysznica czy wanny "poodzyskiwać" termicznie...
Ale to może być fajna mała "fabryka"... No, i grawitacyjnie tę szarą tam trzeba by puszczać, więc miejsce instalacji dość nisko by wypadło...
Wprojektować w budę by to trzeba...
Adam M.
Moj pomysl na dogrzewanie jest taki:

GWC, wentylator na poziomie gruntu, wymiennik na poddaszu.

W takim ukladzie spokojnie woda szara moznaby wstepnie dogrzac powietrze z GWC - poniewaz jest na poziomie gruntu wiec nie bedzie problemu z darmowym dostarczeniem plynow, ale... zasadniczo myslalem czy jest sens skozystac z przemiany fazowej w wymienniku -> rura ze zuzytym powietzrem ogrzewa plyn, ktory parujac swietnie odbiera energie cieplna oddajac ja na rurze z powietrzem swiezym. Wymiana ciepla jest znacznie efektywniejsza w ten sposob. Aczkowliek nie mam wiedzy aby dokladniej policzyc bilans cieplny i ew. rozmiary konstrukcji (zaleznie od materialu).

A z innej beczki: wymiennik tradycyjny (bez wykozsytania zmian fazowych).

Pytanie brzmi: jaka powinna byc powierzchnia wymiany w wymienniku przeciwpradowym dla 500m3/h. Zalozmy, ze grubosc blachy rozdzielajacej 0,1mm a wloty/wyloty maja fi=30cm. Konstrukcyjnie - wymiennik o przekroju podwojnej spirali (po przecieciu poprzecznym bedzie wygladal jak galaktyka dwuramienna, tudziez, jak litera "S", ktorej koncowki owijaja sie o "rdzen").
Odleglosc miedzy wartstwami - 1cm. Calosc da sie wykonac z 1 kawalka blachy + "denka" na kazdym koncu wraz z wlotami/wylotami.

Wydaje mi sie, ze tego typu konstrukcja powinna byc bardzo wydajna, a jednoczesnie nie jest skomplikowana (mzoe nawet da sie zrobic samemu).



piwopijca - 25-07-2008 06:27

Bursa robi wentylacje od 1991 roku (zadzwoniłem do nich 0586221444) a przkroje rur i skrzynki są francuskie ELGE taka instrukcja , czy producent chciałby źle?
A przekroje są optymalne chodzi o szumy. W zbyt dużych kanałach powietrze płynie turbulentnie więc dudni (niskie częstotliwości) w zbyt wąskich może gwizdać (wysokie częstotliwości ) stąd złoty środek dla central o wydatku do 400m3/h średnice 60 i 80 mm.
Ciekawe ze tak czesto i chetnie powolujesz sie na francuskie "doswiadczenia". Uwazasz ze francuscy producenci sa tak uczciwi ze robia wszystko doskonale?
Przyklad: Na calym swiecie zakazano stosowania jako najlepsze zrodlo ochrony odgromowej piorunochronow aktywnych. We francji jest ustawa, ktora stwierdza ze sa one lepsze od tradycyjnych (np.iglica B. Franklin'a) i jak najbardziej zezwala a nawet zaleca jej stosowanie. Cala unia walczy z tym zeby zlikwidowali ten przepis - no ale pewnie unia i swiat nie ma racji bo francuzcy producenci i sprzedawcy sa tak uczciwi, ze maja racje nawet wtedy gdy udowodniono im, ze to nie dziala

Pzdr.



Wgregor - 25-07-2008 08:43
Na swoje doświadczenie nie mogę się powoływać
Na doświadczenia Dospela też nie
Na Brzęczkowskiego brrrr Boże broń (od 1990 robi.)
Francuskie i szwedzkie też nie wchodzą w grę.
Czyje doświadczenie jest doświadczeniem?
Czy lepszy jest działający wymiennik, idealny model do badań, czy luźne dywagacje późniejszych użytkowników.

Przecież poza doświadczeniem gołym okiem widać, że przy skrzynce http://www.darco.com.pl/pl/oferta.ph...15&pid=143#poz

(Na darco też się nie powoływać?) ciśnienie na każdy pokój będzie jednakowe, przy trójnikach NIE
Jak to można negować?

Dlaczego Bursa i Brzeczkowski przez tyle lat wypracowali taką technologię i ją stosują ? chcą by klient był niezadowolony? Czy to ma sens???

Pomyśl 3 razy zanim coś takiego napiszesz.



piwopijca - 25-07-2008 10:47
Moze dlatego ze im sie oplaca?

Proponuje Tobie najpierw pomyslec kilka razy zanim zaczniesz tak natretnie udowadniac wyzszosc "zagranicznych" firemek - pomysl jeszcze o tym, ze to nie sa bezplatne porady i pomoc tylko firmy, ktore maja zarabiac i to jak najwiecej.
Ja nie jestem zakochany w zadnym rozwiazaniu ani firmie -o Tobie tego niemozna powiedziec. Jak na czlowieka ktory z Brzeczkowskim nie ma nic wspolnego strasznie agresywnie bronisz jego teorii, wogole nie dopuszczasz innych propozycji i rozwiazan do glowy. Twoje (Brzeczkowskiego) sa jedynie sluszne a reszta to herezje - no coz kazdy podobno musi w cos wierzyc
Myslales kiedys o oltarzyku z nim? Przeczytaj sobie Swoje wypowiedzi to zrozumiesz dlaczego z taka ironia odpisuje
Ja chce miec dobrze, tanio w uzytkowaniu i w inwestycji i komfortowo. Co zasluguje to miano samo okresle, tutaj dzielimy sie spostrzezeniami, problemami etc. a Ty ciagle to samo "glosisz". Wszyscy znamy Twoje zdanie wiec moze dopusc innych i ich pomysly. Moze beda lepsze niz te Twoje i tansze a moze nie, my jako uzytkownicy to ocenimy w inwestycji i uzytkowaniu
Nie napisalem zeby nie powolywac sie wogole na innych ale robic to z umiarem i rozsadkiem no i chociaz odrobina krytycyzmu - nie tak slepo przyjmowac bo zagraniczne to dobre -stad przyklad piorunochronow
Za duzo nie na temat juz leci, czas wrocic do meritum :evil:

Pzdr.



Wgregor - 25-07-2008 11:37
Gdzie napisałem, że z Brzęczkowskim nie mam nic wspólnego. Przecież mam dom ogrzewany elektrycznie i rekuperator założony w 2000 roku. To kto inny by mi to założył. Przecież nawet piszę, że wysyłam posty, że daję przedruki.
A ciebie nie rozumiem, jak sie powołuję na nasze firmy to źle, jak na zagraniczne to jeszcze gorzej. Piszesz zarobić jak najwięcej... przecież całe moje pisanie to obniżenie kosztów!
- po co robić żwirowy wymiennik czy za długi rurowy do powietrza o znanym wcześniej strumieniu?
-po co robić wentylację na "głośniejszych" sztywnych kanałach?
-po co wkładać kupę kasy w ciepłe pompy , solary , kotłownie jak można taniej i skuteczniej osiągnąć większe efekty izolując?
-po co kupować i przyklejać tak izolację termiczną by nie była skuteczna?
-po co tak robić izolacje wodną by ściana musiała być mokra?

Chcesz mieć dom "trzy lirowy" czy nie na to pytanie sobie odpowiedz!



Jareq - 25-07-2008 19:09
Dzięki za odpowiedzi


"Jak sterować przełączaniem czerpni GWC i ściennej. "

Pod ziemią stale masz około 7-10stC (w zależności od tego gdzie mieszkasz).
To wiesz i tego parametru ciągle mierzyć nie trzeba.
Jeżeli zwykłym termostatem (lodówkowym) o zakresie 0-10stC zmierzysz temperaturę za oknem i na jego skali ustawisz punkt około 7stC, to po przekroczeniu w dowolną stronę zewnętrznej temperatury nastawionej, termostat poda lub zabierze sygnał sterujący przełączeniem.

Pozdrawiam Adam M.
Co do zimy to sprawa rzeczywiście prosta, jak temperatura spadnie poniżej możliwej do otrzymania z GWC to zawsze będziemy chcieli powietrze ogrzać i załączyć GWC.
Co do termostatu wydaje mi się że, taki termostat jaki opisujesz jest urządzeniem on/off i włączy lub wyłączy jedno urządzenie a tu trzeba by sterować dwiema przepustnicami wiec potrzebny jest sterownik przełączający pracę z czerpni ściennej na czerpnię GWC ( nadal nie wiem jaki byłby dobry )


"
Na lato dajesz drugi termostat. O zakresie 0-30stC.
Ustawiasz na jakie 25stC.

Pozdrawiam Adam M.
Z latem to sprawa nie jest chyba taka prosta.

Najważniejszą sprawą w lecie jest wybór czerpni w zależności od temperatury " optymalnej " jaką chcemy mieć w domu.

Zakładam że, by poss reku przełącza się przy temp. " optymalnej " 22 st. i taka temperaturę chcemy utrzymywać.

W domu jest 20 st. na dworze 26 st. - przy termostacie " letnim " ustawionym na 25 st. ( lub inną dowolną temp.) po przekroczeniu jej do domu będzie brane chłodne powietrze z GWC - czyli nie takie jak chcemy.

Drugi przykład może mało prawdopodobny ale możliwy

W domu ( jakimś cudem :o np. imprezka i mamy ciepełko :oops: co może nie być takie złe bo jest szansa na jakiś toples :lol: 8) ) mamy 26 stopni na dworze 24 st. i stamtąd bierze powietrze czyli praktycznie nie ma szans na odrobinę chłodnego powiewu a w GWC chłodzik czeka i czeka zbliża się wieczór i szanse na chłodny powiew maleją :( ale rosna na toplesik :D :o

Co o tym sądzicie i ty adam_mk - ie ?

Nadal szukam czegoś co z tym sobie poradzi ( chyba przy moich umiejętnościach majsterkowicza potrzebowałbym podanie konkretnego modelu )


Co do sterowników GWC / powietrze, produkuje je Brzęczkowski. Można jakiś link lub opis

Dziękuję i pozdrawiam



Jareq - 25-07-2008 19:12
Co do skrzynki rozdzielczej.

Czy jej funkcje może przejąć obudowa kominka z której będą rozchodzić się kanały nawiewne ?

Pozdrawiam.



adam_mk - 25-07-2008 19:19
I bajpas i przełącznik czerpnia naścienna/GWC to trójniki z przełączaniem strugi.
Zazwyczaj takie.
Ja stosuję Belimo jako siłowniki w tych trójnikach.
Pobierają 1,5W i 230V
Podanie fazy stawia je w stanie "A"
Zabranie - w stanie "B".
Trzy termostaty załatwiają i bajpas i czerpnię i lato i zimę...
No, mnie załatwiają...
Można jakie pentium i superprogram...
Adam M.



Jareq - 25-07-2008 20:27
adam_mk

Wszedłem na stronę, patrzę i patrzę i nie kumam widzę siłowniku ale nie widzę siłowników z przepustnicami ( gotowych - połączonych ) pewnie trzeba to jakoś skleić tylko co i jak ? Jaki siłownik, jakie przepustnice?

Pewnie nadużywam Twojej cierpliwości ale może w wolnej chwili napiszesz co i jak ( model siłownika modele przepustnic - a może jest gotowiec ) - Tylko tak łopatą do głowy :roll:

Co do termostatów to chyba załapałem, popraw jeżeli źle to połączyłem.

Termostat 1 na dworze - (zima) podaje fazę przy temp. np. + 6 i przełącza na GWC
Termostat 2 na dworze - ( lato ) podaje fazę przy temp. np + 23 i przełącza na GWC
Termostat 3 w domu - ( jako zabezpieczenie " chłodzenia " w zimie lub innej porze roku ) przy przekroczeniu temp. " optymalnej" w domu podaje fazę na stycznik zamontowany na przewodzie Termostatu 2

Pozdrawiam



Wgregor - 25-07-2008 22:21

Co do skrzynki rozdzielczej.

Czy jej funkcje może przejąć obudowa kominka z której będą rozchodzić się kanały nawiewne ?

Pozdrawiam.
Skrzynka ta sama ale wentylacja to nie ogrzewanie.



Wgregor - 25-07-2008 22:27

I bajpas i przełącznik czerpnia naścienna/GWC to trójniki z przełączaniem strugi.
Zazwyczaj takie.
Ja stosuję Belimo jako siłowniki w tych trójnikach.
Pobierają 1,5W i 230V
Podanie fazy stawia je w stanie "A"
Zabranie - w stanie "B".
Trzy termostaty załatwiają i bajpas i czerpnię i lato i zimę...
No, mnie załatwiają...
Można jakie pentium i superprogram...
Adam M.
Zwróć się do Brzęczkowskiego on robi jedej termostat z zakresami do gwc wg własnego wyboru.



adam_mk - 26-07-2008 08:13
Acha!
Charytatywnie robi? Daje każdemu, kto poprosi?
bo widzisz....
Poza wszelkimi innymi moimi zaletami (cierpliwość, na przykład), to ja jestem też
"Mistrzem w wytwarzaniu i naprawie urządzeń elektrycznych i elektronicznych"
oraz
"Czeladnikiem zawodu radio i telewizja"
Od lat wiem gdzie bateryjka ma +
Mój zestaw jest bardzo niezawodny i w pełni nastawialny w/g upodobań użytkownika.
Adam M.



Wgregor - 26-07-2008 08:21
Cierpliwości to na 100% nie zabraknie, emerytura. Domniemuje, że ty automatykę rozdajęsz za darmo.



adam_mk - 26-07-2008 08:45
Nie!
Ale jak muszę, to nawet sterowniki przemysłowe projektuję, wykonuję i programuję, choć nie przepadam za tym.
Nie muszę latać za takimi zabawkami do nikogo.
Nie muszę kupować projektów..
Nie muszę zlecać projektowania PCB.
Nie muszę zlecać montażu i uruchamiania.

Adam M.



Wgregor - 26-07-2008 08:49
to czemu nie przeliczysz ile ciepła może zostawić w gwc każde 100m3/h i nie sprawdzisz jak się zachowuje ogrzewany grunt?



adam_mk - 26-07-2008 08:59
A co jest z tymi oporami rury fi 200?
Adam M.



Wgregor - 26-07-2008 09:16
Nie wiem. Ale zawsze w mniejszym wymienniku będą mniejsze.



adam_mk - 26-07-2008 09:34
to w takim zupełnie malutkim prawie zerowe?
Adam M.



Lopesjus - 13-08-2008 11:52
Za kilka dni zamierzam rozpocząć montaż wentylacji mechanicznej. W czasie ostatnich kilku miesięcy, kiedy to intensywnie przeglądałem wątki związane z tym procesem, naszło mnie wiele pytań. Odpowiedzi znalazłem wiele, są jednak pytania, na które odpowiedzi się nie pojawiły (od praktyków):
* alergicy - czu zauważyliście poprawę? Czy stosujecie dodatkowe filtry? Czy przebywanie w domu (dość sterylnym) a następnie wyjście na "niebezpieczny świat zewnętrzny" nie wywołuje efktu "jojo"?
* panie domu (ew. panowie) - czy sprzątanie jest łatwiejsze? Mniej kurzu itp... Czy ktoś może zamieścić zdjęcie filtra przed czyszczeniem/wymianą? Moze to wielu przekonać

Chętnie usłyszę Wasze opinie, niezaleznie od nich decyzji nie zmienię. Pozdrawiam



mery26 - 13-08-2008 13:41

* panie domu (ew. panowie) - czy sprzątanie jest łatwiejsze? Mniej kurzu itp... Czy ktoś może zamieścić zdjęcie filtra przed czyszczeniem/wymianą? ostatnio sprawdzałem filtry na reku-z ciekawości, nie potrzeby-i nie zauważyłem na nich znacznych śladów "wyłapania" nieczystości (kurzu). Oczywiście znajdzie się liść, robal latający na wlocie, kawałki wełny :o na wylocie ale filtr nie wygląda tak jak w aucie po paru m-cach. Wentylacja pracuje 6-8h na dobę od 0,5 roku.
W domu kurzy się jak zwykle-WM to nie odkurzacz!



HenoK - 13-08-2008 14:32

Wentylacja pracuje 6-8h na dobę od 0,5 roku. A co przez pozostałe 16-18h doby ?, No chyba, że jest to miejsce pracy :).



mery26 - 13-08-2008 14:48

Wentylacja pracuje 6-8h na dobę od 0,5 roku. A co przez pozostałe 16-18h doby ?, No chyba, że jest to miejsce pracy :). wtedy ja jestem w pracy :(



HenoK - 13-08-2008 15:09

Wentylacja pracuje 6-8h na dobę od 0,5 roku. A co przez pozostałe 16-18h doby ?, No chyba, że jest to miejsce pracy :). wtedy ja jestem w pracy :( No to współczuję !



hanejek - 13-08-2008 15:23

Wentylacja pracuje 6-8h na dobę od 0,5 roku. A co przez pozostałe 16-18h doby ?, No chyba, że jest to miejsce pracy :). wtedy ja jestem w pracy :( Możesz podzielić się czy jesteś zadowolony/a z reku? Może uda Ci się napisać trochę więcej. Wentylacja jest mało wykorzystywana. Czy warto było ją robić?
Jakie są plusy a jakie minusy?



mery26 - 13-08-2008 15:49
tak patrząc na sprawe to c.o. też mam mało wykorzystywane :(
Jestem zadowolony, szczególnie w zimie. Przynajmniej mam kontrolę nad wymianą powietrza w domu. Czy warto? kwestia ta zbyt często jest na forum poruszana. Co można więcej napisać? Na szybach nie skrapla się woda, odwiedzający nie stwierdzają "zapachów" w domu. Jest i działa-kiedy mam na to ochote. jak wyjezdzam-wyłączam.
pozdr.



hanejek - 13-08-2008 15:53
Dziękuję za odpowiedź.



narciarz - 16-08-2008 03:52
Witam,

Rozważam montaż rekuperatora+gwc.
Po 3 miesiącach interesowania się tematem nadal mam wątpliwość czy wydane na ww. zestaw 33-35 tys nie będzie mnie irytować jesli nie będzie zauważalnej różnicy w stosunku do istniejącej wentylacji grawitacyjnej
(przeznaczona do wentylacji powierzchnia ma ok. 250m2 i objętość 600-650m3).

Prosiłbym uzytkowników o Wasze spostrzeżenia:
1. czy instalacja przy marszowej wielkości wymiany szumi w pokojach?
2. czy pojawia się dmuchanie na osoby przebywające pod nawiewami?
3. czy po kilku latach pracy rurowego gwc pojawia się zapach mogący świadczyć o zabrudzeniach wewnątrz gwc? (ew. czy jest sens instalacji rur antybakteryjnych?)
4. czy praca centrali będącej w pomieszczeniu gospodarczym oddzielonyym zwłykłymi drzwiami będzie słyszalna - do czego można porównać poziom natężenia dźwięku, np. odkurzacz, wiertarka (bez obciążenia) ?

Co do higienicznego rozwiązania gwc, czy ktoś jest użytkownikiem systemów opartych na rurkach z glikolem (Dospel, NedAir)? Nigdzie nie jest podawana sprawność przekazania ciepła z ogrzanego w gruncie glikolu do czerpanego powietrza poprzez rodzaj wymiennika/chłodnicy.

Ewentualnie prosiłbym o wszelkie inne spostrzeżenia w tym temacie.

Czy istnieje możliwość zobaczenia "na żywo" pracującej instalacji w domu użytkownika nie związanego z firmą instalacyjną?



Piczman - 16-08-2008 09:32
Chcesz wydać 35 tyś na zmianę wentylacji ??? :o
Ludzie budując od podstaw czyli zaoszczędzając na budowie kominów went. mieli by wątpliwości ,,,
Ja też bym miał :lol:

Słyszałeś może o GWC Wodny 1 ?
Jak dobrze to przemyślisz to uda Ci się do 15 tyś to wszystko mieć !
Sprawnie działające ,,,
Pozdr.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl



  • Strona 8 z 27 • Zostało znalezionych 3150 wyników • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27

    © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting