ďťż
Przejrzyj wiadomości
rekuperator




januszek - 12-06-2003 13:25
Moi drodzy
puszczając powietrze przez piwnicę niewiele zyskacie oprócz zapachu piwnicznego w pomieszczeniach mieszkalnych (na pewno będziecie tam trzymać ziemniaczki, jabłuszka, kapustkę, ) być może będzie fermentować winko :lol: ( nie wsponmę o pędzeniu księżycówki) :P wszystko to pójdzie na pokoje
moim skromnym zdaniem piwnica i poddasze nieużytkowe, garaż nie powinny być brane pod uwagę przy rekuperacji ciepła z pomieszczeń.
te pomieszczenia winnt mieć osobną wentylację i być zamykane szczelnie no w miarę szczelnie :wink:





tom soyer - 12-06-2003 13:43

Tom - trochę to przekombinowane. Jeśli masz sprawny GWC i dzięki niemu uzyskasz te 18-19*C w domu latem, to przepuszczanie ich przez piwnice (gdzie np. jest 17*C) a nastepnie kierowanie do rekuperatora gdzie powietrze z GWC ma 18-19*C ma niewielki sens.
Latem po to wstawia się wkład letni, by powietrze wywiewane (zazwyczaj cieplejsze) nie podgrzewao wlotowego - i moim zdaniem to wystarczy.
pomysl z piwnica obywa sie bez GWC. zrodlem "problemu" jest wentylacja piwnicy a nie "jak sensownie wykorzystac GWC".

bez przesady - na pewno wyjdzie taniej niz budowa GWC i instalacja mechanicznej wentylacji piwnicy nie mowiac juz o stratch ciepla na wentylacje zima

dlaczego?
piwnica pelni wtedy role GWC tylko ze zima wykorzystuje dodatkowo cieplo ktore jest wydalane z budynku.



tom soyer - 12-06-2003 13:47
szarus
piwnicy nie ogrzejesz tylko zuzytym powietrzem z parteru :).
zyskasz w piwnicy moze 2..3° ale w ten sposob jednym systemem wentylacji wentylujesz takze piwnice bez strat cieplnych a dodatkowo podniesienie o kilka stopni temepratury w piwnicy obnizy straty ciepla przez przegrody.



Szaruś - 12-06-2003 13:51

Moi drodzy
puszczając powietrze przez piwnicę niewiele zyskacie oprócz zapachu piwnicznego w pomieszczeniach mieszkalnych (na pewno będziecie tam trzymać ziemniaczki, jabłuszka, kapustkę, ) być może będzie fermentować winko :lol: ( nie wsponmę o pędzeniu księżycówki) :P wszystko to pójdzie na pokoje
moim skromnym zdaniem piwnica i poddasze nieużytkowe, garaż nie powinny być brane pod uwagę przy rekuperacji ciepła z pomieszczeń.
te pomieszczenia winnt mieć osobną wentylację i być zamykane szczelnie no w miarę szczelnie :wink:
Ja tez mialem obawy, ze mi bedzie smierdziec (bo to i gar przeciez tez tam mam, i jakis kociol - to jakby mi gaz uciekal to bym sobie pikenie go wdmuchiwal do mieszkania).

Czyli jednym sposobem jest:

a) wentlyacja mechaniczna z rekuperatorem dla czesci meszkalnej
b) oddzielna wentlyacja (mechaniczna, grawitacyjna?) bez odzysku ciepla?

Czyli trzeb sie zgodzic no wychlodzenie piwnicy (bo bwentylacja bez odzysku ciepla). Czy tak to trzeba rozumiec?





tom soyer - 12-06-2003 13:55
a z GWC tez smierdzi w domu?



Szaruś - 12-06-2003 14:02
A ja piwnicy nie chce ogrzewac, tylko wietrzyc z jak najmniejsza starta ciepla.



januszek - 12-06-2003 14:03
kto powiedział że kapustka,ziemniaczki i księżycówka to smród, same przyjemności :lol: :P :D

a zapachy z GWC jakich się spodziewasz u mnie pachnie konwaliami 8)
lub inne zapachy natury (to zależy czy sąsiad akurat puścił ba...) :wink:



Szaruś - 12-06-2003 14:07
Kapusta to bardzo pienyz zapach, tylko pragne zeby w takim domku mieszkac, ale harza to juz nie



Bartt - 12-06-2003 20:46
Tom, różnica między piwnicą, a GWC jest taka, że to pierwsze jest poza instalacją rekuperatora (na wlocie), a piwnica w rozwiązaniu szarusia jest elementem wewnętrznej instalacji.
Jeśli zaś zamierzasz z niej zrobić czerpnię, to stęchlizna rozniesię się na cały domek :(
PS 30-50 mb rury PCV zakopanej w ziemi to znowu nie jest taki straszny wydatek



Szaruś - 13-06-2003 08:37
Czyli wniosek jest taki, że rekuperator mam podłączyć tylko do części mieszkalnej. A w piwnicy pootwierać okna i wypuszczać moje drogocenne kW tylko ot tak sobie?



tom soyer - 13-06-2003 08:55

... a piwnica w rozwiązaniu szarusia jest elementem wewnętrznej instalacji. ???
to ja chyba zle szarusia zrozumialem

a dlaczego stechlizna jest w piwnicy a w GWC jej nie ma?
no jasne ze nie ale do tego dochadza straty na wentylacje piwnicy, ktore zawsze beda - albo przez przegrody (stropy) albo nieuniknione strty wentylacyjne poza ukladem rekuperacji



Szaruś - 13-06-2003 09:12

... a piwnica w rozwiązaniu szarusia jest elementem wewnętrznej instalacji. ???
to ja chyba zle szarusia zrozumialem
No właśnie. Tom soyer ma rację. Mi nie zależy na tym, żeby piwnicę połączyć w jeden obieg z instalacją wentylacji z części mieszkalnej. Jestem tylko zainteresowany jak można wietrzyć piwnicę z jak najmniejszą stratą ciepła (skoro wydaję ileś tam na jej docieplenie i uszczelnienie - szczelne okna - to chciałbym też zminimalizować straty wynikające z jej wietrzenia).



tom soyer - 13-06-2003 09:24
szarus
jesli zastosujesz wentylacje wprost to twoja strata ciepla bedzie zawsze proporcjonalna do roznicy temperatur na w piwnicy i na zewntrz.
moj pomysl z wykorzystaniem rekuperatora (centralki wentylacyjnej) do wentylacji piwnicy sprowadza sie do tego ze zima usuwasz zuzyte powietrze do piwnicy (podobnie jak to sie dzieje z lazienka gdzie wentylator wywiewny w lazience sam zaciaga sobie powietrze z pomieszczen) i tym samym podniesienie temperatury w piiwnicy (czyli takze zmiejszenie strat cieplnych parteru przez przegrody/stropy). Nadcisnienie regulowane jest wtedy przez kratki samozamykajace w piwnicy. Zadnym smrodem wtedy nie ryzykujesz bo powietrze jest wtlaczane do piwnicy. Latem uklad moze dzialac tak samo (tzn powietrze do piwnicy jest wtlaczane z parteru) lub jesli warunki na to pozwalaja (tzn nie masz np bimbrowni w piwnicy) mozesz ja wykorzystac jako pewnego rodzaju GWC.
pozwolilem sobie jeszcze raz opisac moj pomysl bo wydaje mi sie ze do konca nie zrozumieliscie jego sensu. oczywiscie istnieje jeszcze wiec warunkow poprawnej realizacji tego pomyslu.



Szaruś - 13-06-2003 09:56

szarus
jesli zastosujesz wentylacje wprost to twoja strata ciepla bedzie zawsze proporcjonalna do roznicy temperatur na w piwnicy i na zewntrz.
moj pomysl z wykorzystaniem rekuperatora (centralki wentylacyjnej) do wentylacji piwnicy sprowadza sie do tego ze zima usuwasz zuzyte powietrze do piwnicy (podobnie jak to sie dzieje z lazienka gdzie wentylator wywiewny w lazience sam zaciaga sobie powietrze z pomieszczen) i tym samym podniesienie temperatury w piiwnicy (czyli takze zmiejszenie strat cieplnych parteru przez przegrody/stropy).
Wentylacja wprost to nie jest najlepszy pomysł, z tym się zgadzam. A opisaną propozycję niby rozumiem, tylko wtedy sprawność rekupracji spada (mam rozumieć, że przez rekuperator tłoczę powietrze z piwnicy - a więc chłodniejsze, niż z parteru. Czy masz jakieś konkrety ile strat się ponosi na spadku sprawności rekuperacji?

Czy ktoś ma taki system wietrzenia piwnicy u siebie?



tom soyer - 13-06-2003 10:18
[quote="Szaruś
Wentylacja wprost to nie jest najlepszy pomysł, z tym się zgadzam. A opisaną propozycję niby rozumiem, tylko wtedy sprawność rekupracji spada (mam rozumieć, że przez rekuperator tłoczę powietrze z piwnicy - a więc chłodniejsze, niż z parteru[/quote]
wszystko zalezy od tego co chcesz uzyskac. powietrze tloczone do piwnicy mozna wziac zza wymiennika a w piwnicy zamontowac jedynie kratki wywiewne - i uklad w ten sposob bedzie pracowal caly rok. Wymiennik i tak nie odzyska ci calosci ciepla ze zuzytego powietrza.



Szaruś - 13-06-2003 10:26
Teraz rozumiem. Muszę nad tym pospać. Masz coś takiego u siebie?



tom soyer - 13-06-2003 10:47
ja wykorzystuje piwnice jako czerpnie chlodnego powietrza latem dla pomieszczen parteru i poddasza.



Szaruś - 13-06-2003 11:32

ja wykorzystuje piwnice jako czerpnie chlodnego powietrza latem dla pomieszczen parteru i poddasza. To znaczy masz piwnię czystą (nie ma garażu, bimbru, kapusty, itp)?



tom soyer - 13-06-2003 11:53
:)
nie, garaz byl kiedys
w piwnicy mam warsztacik, narzedzia ogrodnicze, owoce, itd .. jednym slowem zaplecze. powietrze cignie wentylatorek kanalowy przez filtr podstawowy powietrza podobny do tych stosowanych w centralach wentylacyjnych. mam jeszcze tylko nieszczelne drzwi w kotlowni, ktora tez jest w piwnicy i musze do zimy do poprawic. boje sie po prostu o prawidlowy ciag kominow.



Szaruś - 13-06-2003 12:03
A ja będę miał 1/3 piwnicy zajętą na garaż. To chyba będę musiał go szczelnie odgrodzić od pozostałej części, zanim zacznę tłoczyć powietrze na parter.



- 13-06-2003 12:05
Pomimo 7 stron wypowiedzi można napewno powiedzieć że z g.......bata nie ukręci. Rekuperator.



tom soyer - 13-06-2003 12:07
jesli chcesz ciagnac powietrze z piwnicy to tak. Ale jesli chcesz wentylowac piwnice zuzytym powietrzem z pokoi to nie, bo garaz tez powinien byc wentylowany.



januszek - 13-06-2003 13:13
trochę się boję przy tym rozwiązaniu (ciągnięcie powietrza z piwnicy) o
wilgoć
jeżeli wyciągasz powietrze do poki z piwnicy to do tej piwnicy musi napłynąć świeże z zewnątrz masz upalny dzień 28st a w piwnicy ściany około 10 może 12 to jest mniej niż punkt rosy i wilgoć zacznie się wykraplać na scianach.
co z nią zrobić.
stąd przecież jest taki piwniczny zapach w tym pomieszczeniu.



tom soyer - 13-06-2003 14:13

trochę się boję przy tym rozwiązaniu (ciągnięcie powietrza z piwnicy) o wilgoć jeżeli wyciągasz powietrze do poki z piwnicy to do tej piwnicy musi napłynąć świeże z zewnątrz masz upalny dzień 28st a w piwnicy ściany około 10 może 12 to jest mniej niż punkt rosy i wilgoć zacznie się wykraplać na scianach.
co z nią zrobić.
stąd przecież jest taki piwniczny zapach w tym pomieszczeniu.
jesli nie bedziesz wentylowal pokoi to tez w nich bedzisz mial "piwniczny zapach". Latem zasysane cieple powietrze bedzie osuszac piwnice i nadmiar wilgoci z piwnicy przenosic do przegrzanych i przesuszonych pomieszczen parteru. Zakladamy ze sytuacja jest normalna (tzn w zadnym pomieszczeniu nie ma grzyba i wentylacja dziala poprawnie).
KLimatyzacja tez potrafi dmuchac 16°. Nawet jesli na zewnatrz bedzie 33° to zanim powietrze dotrze do scian piwnicy juz dawno sie schlodzi a i sciany piwnic popenym czasie podwyzsza swoja temperature. Ja mam w zimie w nieogrzewanej piwnicy 12° (latem 16..18°) wiec nie chce mi sie wierzyc ze twoje sa takie zimne.



januszek - 13-06-2003 15:00
mylisz dwa pojęcia
ciepło i wigotność
powietrze ciepłe wcale nie jest suche.
i na odwrót
ps:
czy są to Twoje przemyślenia czy tak masz zrobione i jak długo to działa czy Ty tam mieszkasz.



tom soyer - 13-06-2003 15:16

mylisz dwa pojęcia
ciepło i wigotność
powietrze ciepłe wcale nie jest suche.
i na odwrót
ps:
czy są to Twoje przemyślenia czy tak masz zrobione i jak długo to działa czy Ty tam mieszkasz.
zgadzam sie ze cieple nie oznacza suche ale i nie myle pojec.
powiedz mi w takim razie: gdzie szybciej wyschnie pranie w "Twojej" czy mojej piwnicy?
sam sobie odpowiedz dlaczego.

kilka postow wyzej opisalem jak to wyglada u mnie.



Szaruś - 13-06-2003 19:22
Ja to tak rozumiem, że latem ciągniemy powietrze z GWC do piwnicy (czystej, bez garaży - garaż wietrzymy jakoś inaczej, np. otwieramy okno), a następnie z piwnicy do pomieszczeń mieszkalnych (z pominięciem rekuperatora), skąd to powietrze wyrzucamy na zewnątrz.

Zimą przebieg powietrza taki:

GWC->rekuperator->mieszkanie->piwnica->rekuperator->podjazd_do_garażu (pomysł Januszka)->na zewnątrz

przy założeniu, że powietrze mokre (z łazienek) wyrzucamy bezpośrednio na zewnątrz -> tylko to chyba nie trzyma się kupy.

Latem to wszystko jest OK, ale z przebeigiem zimowym to by trzeba jeszcze coś pokombinować. :roll:

Co wy na to?



Szaruś - 16-06-2003 11:43
Na stronie Koss-a podają, że ich rekuperator to jest cacy i tani, a wszystkie inne są złe i drogie:

http://www.koss.pl/biuletyny_informa...r1/analiza.htm

czy są na forum jacyś użytkownicy tych czy innych rekuperatorów co by mogli potwierdzić czy odrzucić tezy zawarte w tym artukule?



Szaruś - 16-06-2003 11:54
Co to znaczy "wkład letni" w rekuperatorze? No mój chłopski rozum, to po prostu latem rekuperatora nie używam (tylko tłoczę powietrze w te i wew te, ale z pominięciem rekupertora). Czy to nie tak?

I jak działają czujniki zabrudzenia filtra? Mierzą różnicę ciśnień przed filtrem i po filtrze? Czy też jakoś inaczej?



Szaruś - 16-06-2003 12:04

Podobno mają (Koss) jednak 500 krzyżowo-przeciwprądową w cenie ok 6000? - sprawnośc >90%. Umówiłem się z dilerem na oglądanie :smile: No i co? Obejrzałeś? Ma to 90% jak obiecują? Napisz coś.



tom soyer - 16-06-2003 12:07
rekuperator tez potrafi odzyskiwac chlod pomieszczen z zamontowana oddzielna klimatyzacja.

czujniki zabrudzenia filtra dzialaja na zasadzie roznicy cisnien przed i za filtrem.



gaga2 - 16-06-2003 19:18
Witam,
mam już gotowy projekt wykonawczy wentylacji. Po konsultacjach z projektantem zdecydoaliśmy się na rekuperator firmy Bartosz; mają własny patent na wymiennik spiralny przeciwprądowo - krzyżowy; sprawność średnia 85 - 92 %. otrzymali ostatnio nagrodę Lider Polskiej Ekologii. cena całej centali ze sterowaniem i płynną regulacją obrotów: ok. 7500 dla centrali 650 m3 (max. 1000 m3).
Pozdrawiam,
Gaga2



Bartt - 16-06-2003 22:42
Co do Kossa - w katalogu podają, że krzyżowa 500 kosztuje 2550-5900 (spr. max. 70%), a 500 o sprawności 96% 4050-7400. Dealer na sklepie nie ma żadnego, może pokazać w swoim domu :o, ale i tak ma chyba wersję pierwszą. Musisz poszukać u siebie :)

PS Kossy mają jedna istotną wadę - jako chyba jedyne regulację obrotów mają zamontowaną na obudowie, bez możliwości pociągnięcia jej np. do kuchni (trzeba kombinować we własnym zakresie :( )



tom soyer - 17-06-2003 08:46
plynna regulacja obrotow jest wazna w dwoch sytuacjach:
- kiedy dopasowujemy wydajnosc centrali do naszej kubatury (robi sie to raz i do tego raczej nie wraca)
- kiedy dopasowujemy obroty do jakosci powietrza (mierzonej np czujnikiem CO2)

jest jeszcze sytuacja awaryjna kiedy zmniejszamy obroty silnika bo za bardzo halasuje.

dlatego wydaje mi sie ze plynna komfortowa (np z falownikiem) regulacja predkosci jest w wielu przypadkach zbedna i mozna ja zastapic odp przekladnia pasowa.



Bartt - 17-06-2003 10:57
Nie mówiłem o płynnej, a o tradycyjnej 3 stopniowej. Nie przewidzieli, że nie lubię kilka razy na dobę włazić na strych :wink:



tom soyer - 17-06-2003 11:02

Nie mówiłem o płynnej, a o tradycyjnej 3 stopniowej. Nie przewidzieli, że nie lubię kilka razy na dobę włazić na strych dlaczego kilka razy dziennie zmieniasz obroty?



Bartt - 17-06-2003 21:08
Bo w nocy chcę wentylować inaczej niż w dzień, bo gdy przyjdą goście chcę więcej, bo gdy wychodzę do pracy znowu mogę zmniejszyć wydajność, a jak coś przypalę w kuchni to znowu włączę na maksa ...
Powodów jest wiele i ważne bym mógł to zrobić z kuchni lub salonu :)



- 18-06-2003 00:12
a może na lato wyciągać powietrze z piwnicy razem z powietrzem zużytym :lol:



tom soyer - 18-06-2003 09:06

Bo w nocy chcę wentylować inaczej niż w dzień, bo gdy przyjdą goście chcę więcej, bo gdy wychodzę do pracy znowu mogę zmniejszyć wydajność, a jak coś przypalę w kuchni to znowu włączę na maksa ...
Powodów jest wiele i ważne bym mógł to zrobić z kuchni lub salonu :)
rozumiem. I nie masz mozliwosci sterowania z kuchni albo z pokoju?



- 18-06-2003 09:15
Płynną regulację może zapewnić zwykły potencjometr. Można go zamontować w dowolnym miejscu. Kwestia ułożenia kabla elektrycznego. Np centrala zainstalowana na strychu, a potencjometr w kuchni. Do tego można za niecałe 100 zł kupić sterownik czasowy. Ot cała filozowania sterowania rekuperatora za 200 zł. Przy GWC można sobie darować systemy przeciwszronieniu. To co pozostaje? Wymiennik i dwa wentylatory do tego filtry i wkład letni. Dlaczego to ma kosztować w całości jako rekuperator (jaka mądra nazwa) 3000-4000 zł ?
Przy takich załozenia polecam firmę TYWENT. Ja już się zdecydowałem. Kosztuje to w zależności od wersji 1300-1600 zł + VAT.
Waldek



Szaruś - 18-06-2003 09:20
Ale januszek pisał kiedyś, że Tywent nie jest najlepiej wykonany i ma jakieś problemy techniczne.



tom soyer - 18-06-2003 09:28

Płynną regulację może zapewnić zwykły potencjometr. :o ?!?
o zgrozo!
jesli "zwykly" oznacza "100W" to moze i taki moze byc.
niektore sciemniacze potrafia przeniesc taka moc ale malo ktory nadaje sie do obciazen indukcyjnych.



januszek - 18-06-2003 09:35
Gościu Waldku
powiem krótko tere fere kuku 8)
po pierwsze nie potrzeba płynnej regulacji ale kilka stopni nie mniej niż 3
1 praca dzienna
2 praca nocna
3 wietrzenie (max)
sterowanie za pomocą potencjometru tego typu silnikami to raczej kiepski pomysł bo zbij 100V przy natężeniu 1 A widziałęś gdziś takie potencjometry? i jak je chłodzić. :o
Fakt cena 3000-4000 to wielka przesada :evil:
ale co do Tywentu to niestety nie masz racji jest to baaaaardzo kiepski wyrób i albo nie widzisz jego niedoróbek albo jesteś przedstawicielem TYWENTU.



Szaruś - 18-06-2003 09:42
A czy ktoś ma Kossa? Czy łatwo jest wymontować regulator z obudowy, pociągnąc kabeli i zamontować go np. w salonie?



tom soyer - 18-06-2003 10:13
wymontrowac mozna "wszystko" - pytanie co z gwarancja?
najlepiej kupic sama centrale bez zabezpieczen (latwiej tak kupic duze centrale) i zlecic reszte elektrykowi (mozna wtedy cale sterowanie i zabezpieczenia umiescic np w ogolnej szafie elektrycznej) i umiescic sobie przelacznik w kilku miejscach w domu w postaci klawisza jak do oswietlenia.



PawelP - 18-06-2003 10:49
Witam.
Wlasnie kupilem rekuperator formy dorsystem http://www.rekuperator.com.pl RH400 z bypassem + 5-stopniowy transformatorowy regulator mocy wentylatorow (chyba 120 zl) - producent jakass firma z lodzi (moge sprawdzic tel jak ktos sobie zyczy).
Co do opini o samym wyrobie to trudno mi sie na razie wypowiedziec bo jeszcze go nie podlaczylem, najwieksze moje zastrzezenie budzi ten 'manualny' bypass bo jest to po prostu plytka, ktora trzeba recznie przesowac wewnatrz rekuperatora - producent obietal mi jednak zamontowac jakis silownik slimakowy jak tylko to u siebie dokladnie przetestuja.
pozdrawiam, Pawel



januszek - 18-06-2003 10:55
Ten transformator to firmy BREWE z łodzi spisuje się całkiem nieźle też takowy byłem zmuszony kupić.



PawelP - 18-06-2003 10:59
Januszek a zastanawiales sie moze jak tu przerobic ten regulator zeby dzialal na pilota ? Chodzi mi to ciagle po glowie, sprobuje pogadac z jakims elektronikiem...
Pawel.



tom soyer - 18-06-2003 11:14
PawelP
poszukaj silownikow firmy Belimo (JohnsonControls sprzedaje silowniki tej firmy)



PawelP - 18-06-2003 11:25
ale ja nie chce sterowac silownikiem, chcialbym zeby pilotem mozna bylo przelaczac na odpowiedni zwoj transformatora, teraz mam taki galke a chialbym zeby to robil jakis przekaznik no i zeby byl odpowiedni pilot z 5 przyciskami, ktory draga radiowa by sterowal tym przekaznikiem, no i zeby to duzo nie kosztowalo :) , ...niewiem czy dobrze sie wyrazam sorry ale nie jestem fachowcem.



tom soyer - 18-06-2003 11:50

PawelP
poszukaj silownikow firmy Belimo (JohnsonControls sprzedaje silowniki tej firmy)
Pawel
chodzi mi o Twoj bypass (podmieszanie jesli dobrze wnioskuje z Twoje opisu)

co do radiowego sterowania jest ono drozsze niz standardowe na podczerwien - taniej wyjdzie np czujnik jakosci powietrza. Ale do poki producent nie ma w swoich urzadzeniach listwy pod ktroa mozna sie podpiac z zewnetrzym przelacznikiem, czujnikiem lub czyms podobnym to jest to ingerencja w urzadzenie i mozna stracic gwarancje. Zlecilbym to jedynie pewnemu elektrykowi ktory nieco zna sie na centralach wentylacyjnych i w razie czego moze sluzyc "zamiast" gwarancji. Nie sa to urzadzenia skomplikowane ale mimo wszystko choc troche trzeba wiedziec.



- 21-06-2003 22:32
kos to to co tywent szajs



Jaroma - 22-06-2003 22:13
Co sądzicie o Mistralach, jak Wam wspólpracowało się z firmą sprzedającą te rekuperatory ?
Pozdrawiam
Ja



Szaruś - 23-06-2003 11:22
Znalazlem trzech producentow rekuperatorow z wymiennikami przeciwpradowymi:

http://www.agagt.pl
http://www.koss.pl
http://www.bartosz.com.pl

Czy kto



Szaruś - 23-06-2003 11:23
Znalazłem trzech producentów rekuperatorów z wymiennikami przeciwprądowymi:

http://www.agagt.pl
http://www.koss.pl
http://www.bartosz.com.pl

Czy znacie jakichś innych? I czy ktoś już ma taki wymiennik przeciwprądowy i mógłby się podzielić swoim doświadczeniami?



Szaruś - 23-06-2003 11:24

kos to to co tywent szajs Mógłbyś rzucić jakieś konkrety dlaczego to szajs?



- 23-06-2003 13:32
Mam założony wymiennik (rekuperator) Heatech z Rumi te wszystkie Mistrale, Kosy i inne oglądałem wybrałem Heatech jakość wykonania o dalszych losach napisze za moment bo w tej chwili jeszcze oglądam agagt i bartosz ps koss to nie jest przeciwprąd to krzyżowy wymiennik



Szaruś - 23-06-2003 14:06
Odnośnie Kossa chodziło mi o VX0500-96-ECE z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym z poliwęglanu. Ogłaszają się, że ma sprawność do 96%.

A chyba masz Heatex-a, nie Heatech?



januszek - 23-06-2003 14:25
nie wiem dlaczego upieracie się przy wymiennikach przeciwprądowych lub krzyżowo-przeciwprądowych :o
oczywiście rozumiem Wasze cele "uzyskać jak największą sprawność" tylko pytanie jakim kosztem? i ile to zajmuje miejsca i ile więcej zyskacie na oszczędnościach,
osobiście uważam że dobrym (i niedrogim) rozwiązaniem jest zastosowanie 2 wymienników krzyżowych
sprawność zestawu do 96% a cena za same wymienniki 900 zł :lol:

pozdrawiam.



Szaruś - 23-06-2003 14:57
Czy znasz jakieś namiary na gotową centralkę z dwoma wymiennikami krzyżowymi?



- 23-06-2003 14:59
Nieśmiertelny temat



Patos - 24-06-2003 08:42
Januszek gdzie kupić sam wkład za 900zł ?
Szaruś W ostatnim Muratorze znajdziesz odp.



januszek - 24-06-2003 09:15
na pewno w tym wątku już pisałem ale powtórzę

to jest fragment listu z firmy HEATEX
"Ceny:
HA0200-0300-021-2A00-2-0-0-0300 cena 87 EURO /netto + 22%/
HA0200-0400-021-2A00-2-0-0-0400 cena 108 EURO /netto +22%/"

Z poważaniem



tdxls - 24-06-2003 09:20
Januszek motto super gratuluję pomysłu.
Wracając do tematu to chciałbym zapytać, czy ty masz budynek parterowy i piętrowy chodzi o mi rozprowadenie kanałów wentylacyjnych?
Czy w kuchni i łazience zrobiłeś nawiew i wywiew?
Leszek



januszek - 24-06-2003 09:43
budynek parterowy z poddaszem
rozprowadzenie kanałów :
reku w piwnicy, główny kanał na poddasze, tam rozdzielnica do pokoi na górze i dole, przewody do pokoi na dole prowadzone w stropie i w ściankach kolankowych, przewody do pokoi na górze w stropie.
nawiewu w kuchni i łazience nie mam, w tych pomieszczeniach tylko wywiew.



tdxls - 24-06-2003 09:47
Januszek czy z rodzielnicy pociągnąłeś po oddzielnym kanale do każdego pomieszczenia?



januszek - 24-06-2003 09:53
dokładnie tak
6 oddzielnych kanałów (względy regulacyjne i akustyczne) nawiew
z wywiewem jest nieco inaczej są rozdzielacze



tdxls - 24-06-2003 09:57

nawiewu w kuchni i łazience nie mam, w tych pomieszczeniach tylko wywiew. Czyli w pozostałych pomieszczeniach nawiew/ wywiew?
A jak dostarczane jest powietrze do kuchni, łazienki?



januszek - 24-06-2003 10:08
szpara w drzwiach bez progów
to wystarcza



tdxls - 24-06-2003 10:14
To jeszcze jedno pytanko. Czy odprowadzenie powietrza z kuchni i łazienki bezposrednio na zewnątrz? Chodzi tu o zapachy i tłuszcz (kuchnia).



Arkadly - 24-06-2003 10:23
dokładnie tak
6 oddzielnych kanałów (względy regulacyjne i akustyczne) nawiew
z wywiewem jest nieco inaczej są rozdzielacze

Czy w takim razie z reku jest aż 6 wyjść nawiewnych? Czy po prostu za reku rozdzielasz kanały i dopiero od tego miejsca prowadzisz niezależnie? Jeśli tak to jak rozdzieliłeś powietrze, jakimś "sześciornikiem"?



januszek - 24-06-2003 10:36
myślę że rekuperator nie obrazi się na moje rury chociaż nie jest tu miejsce na nie.
odprowadzam powietrze z łazienki do rekuperatora, z kuchni poprzez filtr tłuszczowy do rekuperatora i z niego bezpośrednio na zewnątrz ,
a co!! niech sąsiedzi wiedzą że mam schabowego :lol:

z reku jest jedno wyjście 160 i takim przewodem ciągnę do góry tam jest rozdzielnica z jednym wejściem 160 i 6 wyjściami 80



Szaruś - 24-06-2003 12:06
A wyciąg kuchenny przez rekuperator to wystarcza? Znaczy zapaszki z kuchni nie rozchodzą się po domu, bo wszystkie sprawnie są wyciągane przez rekuperator?

Też się zastanawiam jak to u siebie rozwiązać, i chciałbym też wyciągać zapaszki z kuchni przez rekuperator (z filtrem tłuszczowym na wyciągu oczywiście), żeby zmniejszyć straty ciepła. Tylko słyszałem takie opinie, że takie rozwiązanie to za cieńkie (maksymaplny stopień wymiany w instalacjach nawiewno-wywienych to mniej więcej 1, a to podobno nie wystarcza, żeby efektywnie wyciągnąć zapaszki).

Jak to jest u ciebie?



Bartt - 24-06-2003 12:13
Januszek - masz jakiś specjalny filtr tłuszczowy przed anemostatem, czy jest to skrót myślowy i stosujesz w jego charakterze okap kuchenny, który nie jest podłączony do niczego (nie wiem jak to ubrać w słowa :-? )



- 29-06-2003 20:12
Wszyscy producenci polecaja przewody wentylacyjne alufleksy, sonodukty, ewentualnie rury spiro a ja dostałem ofertę na Płyta z wełny szklanej o gęstości 85 kg/m3 od strony zewnętrznej pokryta wzmocnionym aluminium - 70 &m, od strony wewnętrznej aluminium mikro-perforowanym - 20 &m. Przeznaczona do wyrobu samonośnych przewodów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i grzewczych w warsztacie lub na miejscu budowy.
Płyta ta pozwala na produkcję przewodów lekkich, o bardzo dobrej wytrzymałości mechanicznej, doskonałych parametrach akustycznych i termicznych. Czy ktoś z tego robił, czy to naprawdę dobre, czy ktoś może coś więcej o tym wie



Szaruś - 29-06-2003 20:56
Masz jakieś linki na tę płytę?



$kneru$ - 30-06-2003 00:30
Witam.
Mam kilka ptyań.
1. Z czego wybudować taki wymiennik (murowany, rury itp???
2. czy w środku nie zamieszkają goście (robactwo, grzyby, pleśnie ???
3. jakie wymiary powinien mieć (dł.szer.wys???

Bardzo mi się podoba sam pomysł. Kiedyś w muratorze był opisany dom z wymmiennikiem gruntowym ale brakowało dokładniejszych danych.

Bardzo proszę o podpowiedź, bo jeszcze w tym roku chciałbym zrobić nadmuch powietrza do domu



januszek - 30-06-2003 09:03
odpowiadam Szarusiowi
płyta super w super cenie http://www.bh-res.pl/
$kneru$
idź do wątku GWC inaczej tam jest opisany mój (ale przeczytaj całość).



Jezier - 30-06-2003 16:40
Ale co jest super w cenie tej płyty? Płyta kosztuje 50 zł za 1m2. Przecież to strasznie dużo. Poza tym trzeba jeszcze wykonać kanały z tych płyt.



januszek - 01-07-2003 08:16
no właśnie to jest super nie dość że cena to jeszcze robota dlatego też sprzedaż tego produktu jest prawie zerowa.



Szaruś - 01-07-2003 10:50
No faktycznie, cena jest super :lol:



Szaruś - 01-07-2003 10:54
A ja jeszcze do tego wyciągu z kuchni: czy to faktycznie wystarcza podłaczyć wyciąg z kuchni do instalacji wywiewnej, żeby zapachy z kuchni wyciągnąć?

Mnie instalator odradza, i proponuje zrobić niezależny (od instalacji wywiewna-nawiewenej) wentylatorek do wyciągu z kuchni. Ale mnie szkaoda kW, który ten wentylatorek wyciągnie razem z ciepłym powietrzem z kuchni.



tdxls - 01-07-2003 10:58
A ja mam pytanie z innej beczki może naiwne, ale mój poziom wiedzy jest na rzaie mizerny.
Czym różnią się kratki nawiewne i wywiewne od anemostatu?



Szaruś - 01-07-2003 11:18
W anemostacie może regulować "szparę" przez którą przeciska się powietrze (tym samym regulować w miarę precyzyjnie ilość powietrza nawiewanego/wywiewaniego).

A kratka to kratka to kratka (chociaż widziałem też takie kratki, gdzie można regulować szczeliny między kratkami).



tdxls - 01-07-2003 11:20
Czyli jeżeli dobrze rozumiem anemostat może być nawiewny i wywiewny?



Szaruś - 01-07-2003 11:27
Mogą być i nawiewene i wywiewne. O tym czy będziesz miał i taki i takie, czy też np. kratki nawiewne i anemostaty wywiewne decuduje projekt (zobacz np. tu



januszek - 01-07-2003 12:05
niestaty życie nie jest tak proste
kanal z okapu kuchennego jest oddzielnym przewodem na poczatku jest filtr przeciwtłuszczowy a na końcu przed trójnikiem do reku jest jeszcze jeden wentylator kanałowy (z regulatorem) i do tego całe sterowanie (w trakcie realizacji) jak włączę okap to automatycznie wentylator w reku przestawia się na max (tak jest w projekcie)
zobaczymy czy to zadziała?



Szaruś - 01-07-2003 12:20
To nie całkiem rozumiem. Masz w sumie trze wentylatory (dwa prze reku i jeden przed trójnikiem na kanale z okapu), czy tylko dwa? Chyba trzy.

To wyciągasz powietrze dwoma wentylatorami (ten na kanale z okapu i "normalny" prze reku)? I te dwa wentylatory tłoczą poweitrze na reku (czyli wywtwarzasz podciśnienie w domu, bo wentylator nawiewny przy reku nie będzie w stanie skompensować powietrza wywiewanego przez dwa wentylatory). Czy to dobrze to zrozumiałem?



januszek - 01-07-2003 12:38
wentylatory są trzy
dwa w reku i jeden z okapu
założenie jest takie że panuje cały czas nadciśnienie
kilka trybów pracy
praca dzienna 250m3 nawiew 200m3 wywiew
praca nocna 150m3 nawiew 120 wywiew
praca z okapem max nawiew i wywiew 300 (went z reku) + went z okapu trzeba wyregulować tak aby nie cofało powietrza z okapu do pomieszczeń pozostałych w których są kratki wyciągowe
jest jeszcze praca z kominkiem i cała reszta kombinacji w/w cykli.

złożone jest to trochę?



Bartt - 01-07-2003 12:50
No coś ty Januszek - jakie tam złożone - wszyscy tak mamy :lol:



Szaruś - 01-07-2003 12:56
Ta mam parę pytań:

1. Dlaczego robisz takie duże nadciśninie w pracy dziennej (250 m3 nawiew, 150 m3 wywiew). Ja też chcę mieć istalację z nadciśnieniem, ale nie za bardzo rozumiem dlaczego masz aż taką dużą różnicę (ja myślałem o jakimś max. 10% różnicy między wywiewem a nawiewem).

2. Przy pracy z okapem, jak rozumiem, wentylator nawiewny prze reku pracuje na 300 m3/h, wentylator wywiewny na 150 m3/h i wentylator przy okapie też na 150 m3/h?

3. Czy zwiększasz wydajność systemu po pojawieniu się pary w łazienkach?



januszek - 01-07-2003 14:14
po pierwsze to są założenia jeszcze wszystko nie funkcjonuje tak jak w tych założeniach
po drugie regulacje mam skokową i jestem w stanie ustawić 200m3 lub 300m3 i żadnych pośrednich wydatków
po trzecie wydatek to nie to samo co ciśnienie
po czwarte zmieniłem te wydatki zobacz wyżej
to są wydatki przybliżone jakie będą w rzeczywistości tego nie wiem.

przy pracy z okapem nawiewowy chodzi na max jakieś 450m3
wywiewowy z reku 300 a wywiewowy z okapu tego nie wiem (trzeba wyregulować)
nie zwiększam wydatku przy wzroście wilgotności
i tak jest to prosty system :wink: a jeszcze jakby doszły czujniki wilgoci stałby się jak bułka z masłem. :D



Szaruś - 01-07-2003 14:43
Z tym ciśnieniem i wydatkami to się przejęzyczyłem.

Ostatnie pytanie: masz suche łazienki? Bo mi projektant marudzi :evil: i mówi, że jak wilgotno to trzeba zwiększyć wydatek, bo inaczej to łazienki będą strasznie wolno wysychały. :lol:



januszek - 01-07-2003 14:54
jeśli będziesz miał GWC jakikolwiek to problemem będzie nie wilgoć a raczej suchość,
będziesz się zastanawiał jak powietrze nawilżyć (zwłaszcza zimą)
okresowe zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach takich jak łazienka nie jest problemem jeśli zastosujesz odpowiednie materiały i techologię do wykonania łazienek.



Szaruś - 01-07-2003 15:05
Dzięki za informacje



Szaruś - 03-07-2003 13:32
Tak coś nie mogłem spać po nocach i trochę rozmyślałem.

A może by tak wyciąg kuchenny rozwiązać inaczej (jeszcze prościej). Normalnie w domu mamy kilka punktów, z których jest wyciągane powietrze (np. 3 punkty: kuchnia i łazienka na parterze oraz łazienka na piętrze). Załóżmy, że mam wywiew 250m3/h a anemostaty wywiene są tak ustawione, że wyciągam z każdego punktu około 1/3 (czyli z kuchni np. 90 m3/h).

Jeżeli chcę zwiększyć wydatek z kuchni, to mogę po prostu zmniejszyć (na np. 30 minut, kiedy smażę frytki) wydatek z łazienek (zamnkąć, albo trochę "przymknąć" przepustnicę na kanale wywiewnym "łazienkowym"). Jeżeli wydatek "kuchenny" będę miał jeszcze nadal za mały, to mogę zwiększyć wydatek całego systemu (np. z 250 m3/h tp 350 m3/h).

Czy to ma sens? W takim rozwiązaniu potrzebuję tylko dwa wentylatory (przy reku) zamiast trzech, natomiast muszę mieć przepustnicę na kanale "łazienkowym", którą można "przymykać" (regulując tym samym stosunek powietrza wywiewanego z kuchni, do powietrza wywiewanego z łazienek). Ale tym sposobem nie ma żadnych problemów z cofaniem powietrza z kuchni do łazienek (bo tylko jeden wentylator ciągnie).



januszek - 03-07-2003 13:42
wiesz co wyśpij się i nie rozważaj tak intensywnie :wink:

oczywiście tego typu sterowanie jest dobre ale cena przepustnicy sterowanej elektrycznie to 600zł (alnor)
a dodatkowy wentylator to 200 zł (dospel)
i co dalej ? :D

Pozdrawiam myślicieli



Szaruś - 03-07-2003 13:44
No tak, ale nie muszę się nic martwić o cofanie się powietrza z kuchni.



Szaruś - 03-07-2003 13:46
No i mogę mieć przepustnicę ręczną (po prostu zamknę wywiew z łazienek na np. 30 minut - chyba nic im się nie stanie).



januszek - 03-07-2003 13:47
ja też nie
w końcu mam nadciśnienie w domu



Szaruś - 03-07-2003 13:57
A czy z wywiewem z odkurzacza centralnego też można coś pokombinować, czy wyrzucać te kW (z powietrzem) bezpośrednio na zewnątrz?



- 03-07-2003 16:33
witam po przerwie



tom soyer - 03-07-2003 16:37

A czy z wywiewem z odkurzacza centralnego też można coś pokombinować, czy wyrzucać te kW (z powietrzem) bezpośrednio na zewnątrz? oj Szarus - nie przesadzasz?
jeszcze troche to pierniecia bedziesz rekuperowal :D

powaznie: wydaje mi sie ze sprawnosc twojego rekuperatora powoduje wieksze straty niz te na centralne odkurzanie.



- 03-07-2003 16:42
witam kurcze czytalem tu gdzies kiedys o takim nowym specyfiku do podlogi zamiast wykladziny PCV taki rodzaj wykladziny w plynie
ma ktos na takie cos jakies namiary?
potrzeuje tego srodka na okolo 3 m2 podlogi (na balkon)



- 03-07-2003 18:42
No i mogę mieć przepustnicę ręczną (po prostu zamknę wywiew z łazienek na np. 30 minut - chyba nic im się nie stanie).

wbiegasz na piętro do łazienki i przymykasz anemostat,
biegniesz do łazienki na dół, hmmm, zajęta, czekasz,
wchodzisz do łazienki na dole, zamykasz anemostat,
idziesz do kuchni, włączasz reku na full,
30 minut, wywietrzone !
wbiegasz na piętro otworzyć ...

nie lepiej pobiegać po parku ?



Szaruś - 04-07-2003 09:38

witam po przerwie Witam.
Kiedyś pisałeś, że masz jakieś wyliczenia (w excellu bodajże) odnośnie GWC w połączeniu z reku - mógłbyś mi je przesłać? (kszarkowicz@freemail.hu)



Bartt - 04-07-2003 09:51
Zastanówcie się jak często używacie okapu w kuchni?

U mnie chodzi chyba 2x/rok - jeśli u was jest podobnie, to chyba dzielimy włos na czworo :wink:



Szaruś - 04-07-2003 10:55

A czy z wywiewem z odkurzacza centralnego też można coś pokombinować, czy wyrzucać te kW (z powietrzem) bezpośrednio na zewnątrz? oj Szarus - nie przesadzasz?
jeszcze troche to pierniecia bedziesz rekuperowal :D

powaznie: wydaje mi sie ze sprawnosc twojego rekuperatora powoduje wieksze straty niz te na centralne odkurzanie. Kto pyta nie błądzi - przecież nie mówię, że to mam. A poza tym, to centralny odkurzacz powoduje dodatkowe straty (reku jakie ma takie ma)



Szaruś - 04-07-2003 11:00

No i mogę mieć przepustnicę ręczną (po prostu zamknę wywiew z łazienek na np. 30 minut - chyba nic im się nie stanie).

wbiegasz na piętro do łazienki i przymykasz anemostat,
biegniesz do łazienki na dół, hmmm, zajęta, czekasz,
wchodzisz do łazienki na dole, zamykasz anemostat,
idziesz do kuchni, włączasz reku na full,
30 minut, wywietrzone !
wbiegasz na piętro otworzyć ...

nie lepiej pobiegać po parku ?
Pisałem o przepustnicy, nie anemostacie. A kanały mogę sobie ułożyć tak, żeby przepustnica na kanale "łazienkowym" była w kuchni niedaleko okapu



Szaruś - 04-07-2003 11:01

Zastanówcie się jak często używacie okapu w kuchni?

U mnie chodzi chyba 2x/rok - jeśli u was jest podobnie, to chyba dzielimy włos na czworo :wink:
U mnie żona używa codziennie (przy gotowaniu każdego obiadu).



Szaruś - 04-07-2003 11:07

wentylatory są trzy
dwa w reku i jeden z okapu
(...)
Czyli jeden wentylator nawiewny i dwa wywiewne. Te dwa wywiewne to są połączone w układzie równoległym (nie szeregowym), mam rozumieć?



Maco - 04-07-2003 23:07
Ja mam teraz w mieszkaniu wyciąg kuchenny pracujący w obiegu zamkniętym (powietrze przechodzi przez filtr tłuszczowy i węglowy) z maksymalną mocą 600m3/h.

Bardzo żadko używamy maksymalnej mocy (3ci bieg) ale minimalnej (1szy bieg) to przy każdym gotowaniu.

Tak samo mam zamiar zrobić w domu. Nie mam wtedy problemu z korekcją ciśnień i wydatków.

Ale też pewnie fryteczki będzie lepiej czuć u mnie niż u Januszka.
Nam to nie przeszkadza teraz w małym mieszkaniu więc podejrzewam, że w dużym domu będzie jeszcze mniej. A jak będzie to wtedy będę podłączał i rozbudowywał instalację...



Jezier - 04-07-2003 23:23
Ja jeden z kanałów wyciągających powietrze będę miał zamontowany w okapie. Jak wentylatory ustawię na maksymalną moc to będzie mi wyciągał 200 m3/h znad kuchenki. Trochę niewiele ale chyba nie będę inwestował w kolejne wentylatory i jakąś automatykę do sterowania. Podobno są problemy z kupnem okapu bez wentylatora.



Szaruś - 05-07-2003 09:06
Jezier, to nie będziesz nic wyciągał z łazienek?

I właśnie, czy ktoś wie, gdzie można dostac okapy bez wentylatora?



Maco - 05-07-2003 09:10
Jeszcze nie szukałem ale czy nie można kupić od producenta i zaznaczyć ,żeby nie montowali wentylatora ?
Albo w najgorszym razie samemu go wymontować ?



Szaruś - 05-07-2003 09:11
Niby tak, tylko po co płacić za wentylator, jak się go nie chce?



Maco - 05-07-2003 09:26
Czasem standardowe rozwiązania ("z wentylatorem") mogąś okazać się tańsze niż nietypowe ("bez")...

A wentylator się gdzieś przyda (do warsztaciku, garażu,...)



- 05-07-2003 11:21
Ludzie przeczytałem że lekop ma rekuperator o sprawności 96% czy ktoś o tym coś wie czy to tak jest czy tylko papier coś tu nieładnie pachnie



- 05-07-2003 11:42
Ja widziałem rekuperator Bartosza i Agi to jest chyba to co najlepsze na rynku a oni mówią o 90%
Romek



- 05-07-2003 15:40
tylko przeciwprądowy może mieć sprawność ponad 70%



Szaruś - 05-07-2003 20:00
Ale Bartosz i Agi to właśnie się reklamują, że mają przeciwprądowe.



Bartt - 05-07-2003 23:00
rekuperadory typu duo (2 wkłady jaden za drugim) też mają podaną taką sprawność



HenoK - 06-07-2003 07:31

rekuperadory typu duo (2 wkłady jaden za drugim) też mają podaną taką sprawność O których rekuperatorach duo piszesz, bo np. dla Mistral Duo podają sprawność 84 - 77 % ( http://www.rekuperatory.pl/400duo.html ) ?



- 06-07-2003 13:53
u mnie teoretycznie przy średniej wymianie 30% powietrza do kubatury budynku netto na godzinę :

straty na wentylację bez rekuperatora ok. 25% Q,
stratyna wentylację z rekuperatorem ok. 11% Q,
straty na wentylację z rekuperatorem DUO ok. 7% Q.

zyski z DUO 4% sezonowego zapotrzebowania na energię.
Sądzę, że u Was może być podobnie. A te 4% to konkretna kwota w zależności czym ogrzewacie. Czy warto decyzja należy do każego inwestora.

CZ.



Jezier - 06-07-2003 14:56

Jezier, to nie będziesz nic wyciągał z łazienek?

I właśnie, czy ktoś wie, gdzie można dostac okapy bez wentylatora?
Będę miał w sumie 6 kratek wywiewnych. O różnej wydajności. Tam gdzie trzeba więcej w innym miejscu mniej. Maksymalna moc wentylatora to ponad 600m3/h i akurat z kuchni będę mógł zabierać 200m3/h.



Bartt - 06-07-2003 16:20
HenoK - np. koss. Mistral ma w nazwie duo, ale z powodu mocniejszych wentylatorów, a nie 2 wkładów



HenoK - 06-07-2003 17:24

HenoK - np. koss. Mistral ma w nazwie duo, ale z powodu mocniejszych wentylatorów, a nie 2 wkładów Z tego co widać na zdjęciu to są dwa wymienniki :lol:
http://www.rekuperatory.pl/duo_o.jpg
Chyba, że mnie wzrok już myli.



Bartt - 06-07-2003 17:34
Rzeczywiście - tego jeszcze nie widzaiłem :roll: musieli wprowadzić niedawno. Mea culpa :oops:



- 06-07-2003 20:04
to i ak lipa zapytajcie ich o sprawność i niech się pod tym podpiszą a cena



HenoK - 07-07-2003 00:22

to i ak lipa zapytajcie ich o sprawność i niech się pod tym podpiszą a cena Oni niestety z Ciebie biorą przykład i się nie podpisują :lol: .



Jezier - 07-07-2003 15:29
Które firmy podając sprawność swoich urządzeń podpierają się jakimiś konkretnymi wynikami? Mi np. wystarczyłby wykres sezonowy od powiedzmy listopada do kwietnia - dobowy o określonych godzinach temp zewnętrzna, wewnętrzna oraz temperatura nawiewu. Ktoś widział takie obliczenia? Oczywiście zakładając, że ilość powietrza usuwanego=nawiewanemu.



gaga2 - 08-07-2003 16:16
Firma Bartosz w swoich oficjalnych publikacjach podaje wyniki badań przeprowadzonych przez Politechnikę Białostocką - Katedrę Ciepłownictwa. Mam tę publikację u siebie ("Spiralny wymiennik ciepła BARTOSZ. Wyniki pomiarów parametrów termodynamicznych i przepływowych") - chyba przesyłają takie materiały dla potencjalnych zainteresowanych.W tych badaniach są też m.in. wykresy efektywności spiralnego wymiennika; sprawność waha się od ok. 87% dla delta T 5 st. do 93% dla delta T 45 st.
Ostatecznie zdecydowaliśmy się na tego producenta (centralka CNWB 500/250 st),m chociaż poprzednio rozważaliśmy Mistrala i AgaGt.
Pozdrawiam,
Gaga2



Szaruś - 08-07-2003 16:24
Te sprawności to przy jakim wydatku? I powietrze wywiewane do nawiewanego jest 1:1?



empi - 09-07-2003 07:28
Ja widziałem to cudo w działaniu (egzemplarz pokazowy zamontowany w firmie - termometry na wejściach/wyjściach) sprawność dużo powyżej 90% i twierdzą, że grzałki nie są potrzebne a temperatura powietrza wyrzucanego -8,2 przy zasysanym -8,7 ale część przewodu przebiega przez komin. Stosunek nawiew/wywiew 1:1 Wydatek rzędu 400 m3 Tylko że to ogromne bydlę..... i dość głośne



- 09-07-2003 09:58
ja mam taki zamontowany w bloku działa rewelacyjnie sprawność ok 93% nawet przy małych różnicach temperatur tylko jak zmniejszam wydajność to troszkę burczy
Damian



Szaruś - 09-07-2003 10:21
Wyniki badań przeprowadzonych przez Politechnikę Białostocką wymiennika Bratosza są tutaj (około 3 MB, na stronie 57).

A to buczenie to nie można wyciszyć (obłożyć wełną całe ustrojstwo)? I czy to słychać a pokojach, jak wymiennik z wentylatorami stoi w piwnicy (no i oczywiście są tłumiki na kanałach)?



gaga2 - 09-07-2003 15:01
No to zmartwiliście mnie tym hałasem...
Ciekawa jestem jak słychać będzie tę centralę na nieużytkowym poddaszu?
Pozdrawiam,
Gaga2



Szaruś - 09-07-2003 15:30
No właśnie, hałas mnie też martwi



Jezier - 09-07-2003 15:48
Za hałas odpowiedzialne są wentylatory. Powinny hałasować mniej na mniejszych obrotach. Byłem w siedzibie Bartosza w Warszawie i wg mnie hałasował słabo. A jeszcze jak będzie stał w piwnicy lub na struchu to prawie wcale nie powinno go być słychać. Zamiast tłumików będę montował kanały tłumiące dzwięki, a jeśli będzie mało to może dokupię tłumiki. Może gość ma popsuty wentylator?
A co z wynikami innych rekuperatorów. Czy poza bartoszem nikt nie bada swoich wymienników?



- 15-07-2003 21:01
Byłem w Gdańsku zajechałem do AGA GT oglądałem te małe i duże wymienniki poprosiłem o badania pokazali mi badania wymiennika AGA HEX z 1990 r. to na wymiennik starszej generacji stoi na wystawie mają sprawność 86% badania wykonali na Politechnice Gdańskiej teraz badają każdy wyprodukowany i pokazali pierwszy z produkcji miał sprawność ok 92% Damian z Poznania



empi - 21-07-2003 13:56
Żeby nie zaczynać nowego wątku pytanie
Podłączyłem wentylator, żeby sprawdzć jak się zachowują kanały i
a/ nawiew OK
b/ wyciąg hałasuje w miejscu przejścia z okrągłego pionowego na płaski poziomy.
Fachowiec z Bartosza twierdzi, że bezpośrednio po przejściu powinienem wykonać zawijas na kanale płaskim (tak jest przy nawiewie).
Na ile to może pomóc lub ewentualnie inne koncepcje ?
Pliz bo mało czasu



Herne - 21-07-2003 14:46
Empi - czy mógłbyś sprecyzować co rozumiesz przez "zawijas"
Dzięki - będę rozkładał kanały i to byłoby dla mnie istotne. Przy okazji - jakiej firmy kształtki prostokątne stosujesz?



empi - 21-07-2003 14:58
Kanał nawiewny bezpośrednio po przejściu z pionu i zmianę na prostokątny (elastyczne kanały Domus) skręca o 180 stopni (myślałem, że to tu będzie hałasować a to odwrotnie)



wg - 30-07-2003 11:00
Słuchajcie, ten BARTOSZ to jakaś pomyłka jeśli chodzi o dobór centrali i projektowanie. Pan Onopa, z którym wymieniłem kilka e-maili i telefonów zsumował wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach – salon i jadalnia x2, pokoje x1, kuchnia i łazienki x4 – i na tej podstawie dobrał centralkę 700-1000m3/h :o
To chyba jakaś bzdura, tego nie można tak sumować – przy wentylacji zbilansowanej trzeba podzielić to przez 2 aby uzyskać nawiew albo wywiew. Czy ktoś to skomentuje?
Na moje stwierdzenie, że tak się tego chyba nie liczy stwierdził, że zasadniczo to każde pomieszczenie to powinno mieć i nawiew i wywiew, bo np. w łazience będzie takie podciśnienie, że drzwi nie otworzę :o :lol:
Moim zdaniem – zwykłe naciąganie na koszty!
Poza tym strasznie drogo wychodzi – najtańszy komplet (wymiennik, wentylatory, filtry itd.) kosztuje 4800 netto, a ta centralka, którą mi zaproponowali – 6500 NETTO.
Czy ktoś już wybrał konkretną ofertę i mógłby mi doradzić?
Włodek



autoputz - 30-07-2003 13:13
wg
może to naciąganie na koszty, a może brak kompetencji, a może tak ma być.
I tu jest właśnie problem. Nasza niewiedza i brak opini, doświadczenia w najbliższym otoczeniu. Szkoda, że użytkowników tak mało sie wypowiada, ale poniekąd można to zrozumieć. Oni mają już wybór za sobą i nie śledzą wypowiedzi na forum.
Ja obecnie najbardziej przekonany jestem do Pro-Ventu i ich Mistrali.
Ale Tywent jest tani, co jest i jakąś zaletą. Tylko jak słyszałem to wyniennik i dmuchawy.
Pod uwagę biore głównie polskich producentów. Serwis, części zamienne.
Decyzji jak na razie jeszcze nie podjąłem i mam te same dylematy co Ty i inni zainteresowani



- 30-07-2003 15:27
czesc januszek zauwazylem ze masz podobno okna nieotwieralne
mozesz to troche obszerniej opisac?
wszystkie sa nieotwieralne czy tylko niektore?
czy nie wynikaja z tego jakies problemy?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl



  • Strona 4 z 27 • Zostało znalezionych 2820 wyników • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27

    © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting