ďťż
Przejrzyj wiadomości
rekuperator




hanejek - 18-10-2006 11:14

Nie mam nic do ukrycia
P.S. tak jak w prywatenj wiadomości powtórze - widziałem wiele produktów tego typu i gdybym nie był przekonany do Brinka nie polecałbym tego nikomu gdybym nie był przekonany bo nie mam w tym żadnego interesu.poprostu trzymam się swojego zdania i przekonania.
To ja uzupełnię informacje z priva, skoro nie masz nic do ukrycia, i już nie wchodzę dalej w wyjaśnianie:
"tylko sprzedaje -im na allegro , jestem że tak powiem informatykiem firmowym z doczepki - opiekuje sie ich stronami i zarządam kontami.

jeden z szefów ask to moja dalsza rodzina z tąd "fucha" na boku.

ale poważnie byłem u nich i na targach i oglądałem to Brinka , storkair, dospel, provent, koss i wiele innych i na ten temat też mogę sie wypowiedzieć bo bardzo duzo czytam , ogladam i licze... ale brink wygląda działa i kosztuje zdecydowanie najlepiej.gdybym nie byl przekonany do brinkanikomu bym go nie polecal bo i tak z tego nic nie mam"


Koniec i bomba... proszę nie wracajmy do tematu, kto co komu powiedział.

Mam prośbę do Ciebie. Podziel się swoją wiedzą o alternatywach dla Brinka. Jakie mają wady i zalety?
Dla mnie cena rzeczywiście nie jest zastraszająca, jeżeli sprzęt jest naprawdę dobry. Mówiąc szczerze coraz bardziej się do niego przekonuję.





CZES@K - 18-10-2006 11:21
Już mówie :
jeśli chodzi o alternatywe dla brinka - StorkAir TYLKO. urządzenia na naszym rynku nie mają nawet zbliżonej sprawności a montowanie czegoś poniżej poprostu mija się z celem , ekonomiczny zysk poprostu przestaje istnieć.
Z tego co wiem StorkAir nie jest rozwojowym urządzeniem , jest głośniejszy, niema stałego przepływu i więcej prądu "pożera".
Holenderskiego nie znam , ale mówi się na angielskich forach (czytałem ze 2 miesiące temu) że brink jest bardziej popularny w holandi ze względu na bezawaryjność i jakość. Cenowo brink jest lepszy bo ma promocje, bez rabatów wychodzi podomnie więc szczerze tak naprawdę kwestia wyboru.
Dla mnie Brink już samym wyglądem mówi o swojej jakości nawet w porównaniu do StorkAira. "macałem" oba, bawiłem się na targach oboma, moje odczucia są jednoznaczne.



TAURUS13 - 18-10-2006 11:23
Witam,

Rozważam wykorzystanie wentylacji mechanicznej. Czytałem o jej zaletach i wadach. Intryguje mnie zwłaszcza poziom hałasu. Poszukuję kontaktu do użytkowników wentylacji mechanicznej (z reku/ GWC lub bez) w okolicach Warszawy celem subiektywnej organoleptycznej oceny szumów. Proszę o kontakt na priva. Z góry dziękuję.



hanejek - 18-10-2006 11:32
W wiosce budowlanej Muratora jest jeden domek z reku. Nie pamiętam producenta.





CZES@K - 20-10-2006 14:16
Coś nam forum umilkło ...

A ja chciałem zapytać (nie wiem czy tu) czy ktoś mógłby mi dać namiar na kogoś kto robi GWC rurowe(najlepiej REHAU) ??



damiang - 23-10-2006 09:46
Kiedyś www.rekuperatory.net.pl się chwalili.
Z Dąbrowy do Kielc nie tak daleko...
Ale nie wiem jak robią, nie korzystałem...



CZES@K - 23-10-2006 12:10
Dzięki.

Zapytam w takim razie ich o referencje.
zależy mi na kimś z dobrą renomą.



kazber - 24-10-2006 06:55
Zapytalem o referencje jedna z firm lubelskich.
Odmowiono mi zaslaniajac sie ochrona danych personalnych swoich klientow.
Podziekowalem i szukam dalej. Sek w tym, ze juz blisko do stropu a ja nawet nie mam planu.

Kazik



gromal - 27-10-2006 14:29
Witam wszystkich.
Mam pytanko bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Mam zamiar założyć reku, kupiłem projekt domu ale bez instalacji reku i teraz jak mniemam już na tym etapie powinno się zaprojektować takową. (likwidacja niepotrzebnych szybów wentylacyjnyi i zaprojektowanie nowych pod reku).
I teraz kto wam taki projekt robił i w jakiej cenie.
Mieszkam w Bydgoszczy dzwoniłem cały dzień i znalazłem dwie oferty projektantów jeden chciał za projekt 1600 a drugi 600 zł. czy to tyle kosztuje.
Dzwoniłem też do producentów i instalatorów ale oni tylko sprzedają montują ale projektów nie robią - dziwne.
Jak to jest.



Kane66 - 27-10-2006 15:32
poszukaj lepszych instalatorow - regula przynajmniej tam gdzie ja pytalem byl fakt ze robia projekt gratis lub placisz za niego 500zl a odliczone to zostaje od sumy zaplaty za pozniejsza instalacje (wiec placisz 0).



sSiwy12 - 27-10-2006 16:15
Jesli jest to "parterówka" to sprawa jest prosta i w zasadzie na tym etapie jakieś szczegółowe uzgodnienie (poza likwidacją kominów wentylacyjnych), nie są potrzebne. W opisie projektu architekt powinien napisać, że wentylacja jest mechaniczna - to dla kominiarzy, na wszelki wypadek. No jeśli jest "akuratny", to może zaznaczyć miejsce centrali wentylacyjnej.
W posostałych przypadkach, dom pietrowy lub z poddaszem, warto przewidzieć na etapie projektowania, jak i gdzie bedą przebiegać przewody (rury) wentylacyjne. Może to zaowocować mniejszą ilością robót przygotowawczych podczas instalacji wentylacji (np. kucie stropów, robienie pionów i bruzd pod przewody wentylacyjne).



gromal - 27-10-2006 16:58
Dziękuje za odpowiedz, chyba muszę jeszcze podzwonić chociaż robiłem to całe przedpołudnie.

Może ci instalatorzy robią projekt tylko na "brudno" a ja chciałem mieć wrysowany w projekt i zaraz aby usunąć zbędne kominy, przecież jakoś muszą montować te instalacje, chyba tak na łapu capu tego nie robia , potrzebne są chyba jakieś obliczenia?

Ja mam domek parterowy z użytkowym poddaszem a reku chcę zainstalować na strychu, tekrze z poddaszem nie ma problemu ale z parterem trzeba pomyśleć.
Mój projekt to: http://www.krajobrazy.com.pl/projekt...aragd/#nowhere
może jakieś propozycje.



sSiwy12 - 27-10-2006 17:08
Likwidacje komina wentylacyjnego powinna nanieść na projekt osoba uprawniona (np. architekt).
Ogólne zasady - może będą pomocne.
Sa dwa obiegi powietrza "stykające się" ze sobą w wymienniku rekuperatora.
Jeden obieg "nawiewny" świeżego powietrza z czerpnią bądź w dolnych partiach domu (ale nie koniecznie) lub w GWP, której wyloty (nawiewy) umieszczone są w sypialniach, salonie i ewentualnie innych pomieszczeniach.
Oraz drugi obieg zużytego powietrza, którego czerpnie (wloty) zainstalowane są obowiązkowo w kuchni, łazienkach i wc, oraz jesli jest taka koniecznośc w pomirszczeniach innych - z wylotem najlepiej w górnej części budynku.
Wiedząc to, praktycznie możesz sam zaprojektować przebieg przewodów (kanałów) wentylacyjnych.
Powodzenia
Ps. Wyliczenia wydajności i przepływów zrobią Ci dostawcy systemu. Ważne abyś już teraz wiedział jakie przekroje są wymagane do wymiennika (centrali).



Aleksander Bogucki - 27-10-2006 18:04
Witam

czy ma ktos jakies doswiadczenia z rekuperatorami EkoZefir



anka_wro - 27-10-2006 22:30
witajcie
słyszałam od instalatora(czyli człowieka z branży chyba?) , że
rekup nie jst taki super ze względu na
1. rury są siedliskiem róznego rodzaju bakterii i innch paskuctw co wymaga częstego serwisu czyszczenia co wiąże sie z kosztami
2.filtry do rekup są drogie
3.przy GWC nie ma wpływu na czystość/jakośćpowietrza
ma 2 maluchów dom ma mieć ok.140 m2 pow użytk. i jestem zainsteresowana zainstalowania rekuperatora +GWCwpl w domu parterowym z pustką nad salonem +poddsze użytkowe ale na ten moment koszt rekup wyceniony na 20.000,00 PLN wersja antytyalergiczna(wrocławska firma)+GWP instalcja,wykonstwo kolejne 10.000,00 PLN przeważa na niekorzyść rekup biorą pod uwagę zasłyszane opinie tym bardziej, że mój młodszy synek ma skłonności do alergii
proszę wyjaśnijcie jak to jest bo mój mąż jest na nie a mi brakuje argumentów a by było na tak .
pozdr.
z wrocławia



sSiwy12 - 27-10-2006 23:00
1.W każdym systemie wentylacji (w grawitacyjnej również) sa jakies rury, bądź przewody. Na te paskudzctwa są rózne preparaty w areozolu (prawie takie same jak do "klimy" w samochodzie).
2. To zależy jakie, ale sa również rozwiązania z filtrami do prania (wielorazowe).
3. Prawda, ale wcale nie musi być GWC, jego zadaniem jest jedynie poprawienie "bilansu cieplnego"

Sprawdź oferty innych firm. Co do wykonania antyalergicznego - mam watpliwości, ale jeśli tak być musi?
Ta alergia to argument "za" wentylacją mechaniczna, bo tylko w takiej masz możliwość przeciwdziałania.
Zanim zakupisz REKU antyalergiczne, sprawdź, czy to co oferuje firma jest potrzebne w Twoim przypadku.Bo jesli np. dziecko jest uczulone na pyłki traw, to wystarczy drobna siatka, a nie skomplikowany system filtrów, który faktycznie może być kłopotliwy w eksploatacji.



anka_wro - 28-10-2006 09:56
dzieki za odpowiedź
czyli wegług Ciebie rekuperator tak a GWC nie?(choć o GWC żwirowym czytałam kilka pozytywnych uwag ale dla mnie co ma poprawic komfort mieszknia jest super a mój mąż jest jest od korekty moich "fanaberii")
a może poleciłbyś jakieś firmy z okolic Wrocka, które są warte uwagi? będę bardzo wdzięczna.
Oferta jaką otrzymał mój mąż pochodzi od firmy z Wrocławia i trochę przeraża mnie ich cena z cenami podanym na forum.
dzięki za info i wyrozumiałość- o budowie podjeliśmy bardzo szybko bez większych i przemyślanych pomyslów dlatego dopiero się dokształcamy w trybie baaardzo przyspieszonym(jeden kłpot mamy z głowy wybraliśmy porotherm zamiast ytonga-mam nadzieje, że ta decyzja przynajmiej sie nie zmieni)
pozdr.
anka z wrocławia



sSiwy12 - 28-10-2006 10:19
Małe sprostowanie odnośnie pkt.3. -odpowiedziałem zgodnie z prawdą na zapytanie. Natomiast nie znaczy to że GWC jest zbęny, albo, ze jego funkcje są pozorne. Poprawia zdecydowanie komfort w lecie (taka mini klima), a zimą zdecydowanie polepsza skuteczność REKU (owe polepszenie bilanu cieplnego). Jeśli o to chodzi, to osobiście polecam takie rozwiazanie.
Kalkulację otrzymaliście na to na co złożyliście zapotrzebowanie - na "wysublimowany" produkt. Poproście teraz o kalkulację na najprostszą wersję w najprostszej konfiguracji. Porównując obie oferty bedziecie mogli dokonać wyboru. Firma o której piszesz jest dość elestyczna.



gromal - 28-10-2006 22:56

Likwidacje komina wentylacyjnego powinna nanieść na projekt osoba uprawniona (np. architekt).
Ogólne zasady - może będą pomocne.
Sa dwa obiegi powietrza "stykające się" ze sobą w wymienniku rekuperatora.
Jeden obieg "nawiewny" świeżego powietrza z czerpnią bądź w dolnych partiach domu (ale nie koniecznie) lub w GWP, której wyloty (nawiewy) umieszczone są w sypialniach, salonie i ewentualnie innych pomieszczeniach.
Oraz drugi obieg zużytego powietrza, którego czerpnie (wloty) zainstalowane są obowiązkowo w kuchni, łazienkach i wc, oraz jesli jest taka koniecznośc w pomirszczeniach innych - z wylotem najlepiej w górnej części budynku.
Wiedząc to, praktycznie możesz sam zaprojektować przebieg przewodów (kanałów) wentylacyjnych.
Powodzenia
Ps. Wyliczenia wydajności i przepływów zrobią Ci dostawcy systemu. Ważne abyś już teraz wiedział jakie przekroje są wymagane do wymiennika (centrali).

Dziękuje bardzo za te wiadomości bardzo mi się przydadzą, mam plany sam taką instalację wykonać więc te wiadomości są cenne ,zawsze coś do przodu.

Teraz tylko trzeba wybrać model, znaleść przedstawiciela, poprosić go o obliczenia i rozrysować instalację.

Pozdrawiam



SUSPENSER - 29-10-2006 14:43
Witam

Sporo się naszukałem najtańszego i w miarę sprawnego systemy wentylacji z rekuperatorem i na razie najlepiej wypadł Dospel, gdzie za system na WEN 120 Comfort chcą 9273 PLN.
Ofertę mam w pdf i jeśli chcecie mogę przesłać ja na email - wystarczy do mnie napisać na gkaliciak@wp.pl

Jestem z okolicy Wrocławia, napiszcie mi więc jeśli możcie która firma i za ile zaproponowała Wam reku.

Pozdrawiam

Grzegorz



CZES@K - 30-10-2006 08:15
a ja tradycyjnie polece reku firmy BRINK od ASK (maja kilku przedstawicieli już podobno nawet we wrocku). koszt całej instalacji bez motażu zamknął sie u mnie w 9tyś. Opis instalacji dostałem bardzo dokładny i sam będę wolnymi wieczorami po kawałku dłubał...



gromal - 31-10-2006 12:00

a ja tradycyjnie polece reku firmy BRINK od ASK (maja kilku przedstawicieli już podobno nawet we wrocku). koszt całej instalacji bez motażu zamknął sie u mnie w 9tyś. Opis instalacji dostałem bardzo dokładny i sam będę wolnymi wieczorami po kawałku dłubał... Witam.
Możesz powiedzieć jaki duży masz dom ile m2 i ewentualnie przesłać opis instalacji chciał bym zobaczyć jak ona wygląda.
Pozdrawiam.



cino - 03-12-2006 12:16

Co racja to racja Panie Adamie.

Jeśli chodzi o nagrzewnice - zdecydowanie jest to dobre rozwiązanie ale nie przy wykorzystaniu wentylatorów z rekuperatora , bo nie ogrzejemy domu 400'ma m3/h powietrza!

Producent BRINK RENOVENT HR zaproponował moduł grzewczy ELAN który ma wydatek powietrza 800 lub 2200m3/h. Spina się go z reku tworząc jedno urządzenie zintegrowane, które w razie potrzeby może nam ogrzać domostwo. Ma nagrzewnice wodną - czym podgrzana będzie woda dostarczona to już nasza sprawa - ale ogrzewanie wtedy ma jaki kolwiek sens bo wydatek powietrza jest wystarczający.
W planach producenta jest podobno umieszczenie w module Elan odrazu chlodnicy do schładzana latem... no ciekawe jak im to wyjdzie.
Witam.
Jak ktoś chce robić ogrzewanie domu powietrzem, to rzyczę powodzenia. 4 - 5 wymian/h, średnice kanałów rozprowadzających powietrze jak na małej hali, gdzie je pochować??, sam miód

Pozdrawiam



cino - 03-12-2006 12:28

Witam

Sporo się naszukałem najtańszego i w miarę sprawnego systemy wentylacji z rekuperatorem i na razie najlepiej wypadł Dospel, gdzie za system na WEN 120 Comfort chcą 9273 PLN.
Ofertę mam w pdf i jeśli chcecie mogę przesłać ja na email - wystarczy do mnie napisać na gkaliciak@wp.pl

Jestem z okolicy Wrocławia, napiszcie mi więc jeśli możcie która firma i za ile zaproponowała Wam reku.

Pozdrawiam

Grzegorz
Witam.
Ta cena to jest chyba z instalacją.Nie ukrywam,że jestem zwolennikiem Bartosza i tylko takie systemy montuje.Nie są może najtańsi, ale też nie są najdroźsi, ale na pewno co do sprawnośći odzysku - najlepsi.Jaki wogóle ma sens odzysk ciepła, gdy zaoszczędzone pieiądze wydamy ne energię elektryczną jaką zużywają nagrzewnice powietrza - tylko komfort świerzego powietrza. Jako jeden z nielicznych wymiennik Bartosza nie wymaga stosowania grzałek

Pozdrawiam



CZES@K - 06-12-2006 14:28

Jak ktoś chce robić ogrzewanie domu powietrzem, to rzyczę powodzenia. 4 - 5 wymian/h, średnice kanałów rozprowadzających powietrze jak na małej hali, gdzie je pochować??, sam miód

Pozdrawiam
No w sumie 300x200 ale nie zapominajmy że to tylko główna nitka ma takie przekroje, reszta sie zmniejsza więc w sumie przy prostokątnym kształcie nie jest to takie kłopotliwe, zawsze można wpuścić w wylewke albo rozjechać się poddaszem...



TomcioB - 20-01-2007 13:54
Witam

Czy są jakieś ogólnie dostępne programy komputerowe do zaprojektowania instalacji rekup, tzn. mocy centrali, wymiany powietrza w pomieszczeniach, długości, przekroju rur, wymaganego osprzętu itd ??

Będę wdzięczny za namairy i linki na wszelkie przydatne materiały szkoleniowe i poglądowe

Pozdrawiam



qwert - 20-01-2007 15:32
up



sSiwy12 - 20-01-2007 16:07
Sam osobiście nie widziałem takiego programu. Z doświadczenia wiem, że łatwiej jest "przewidzieć" niz "wyliczyć". Przy wielu "odgałęzieniach" wydatki ustawia sie "namacalnie".
Ale są pewne założenia, których nalezy przestrzegać:
1. W stanie spoczynku (nocnym) system wentylacyjny musi dostarczyć minimum 20m3/h na 1 osobe (zamieszkujacą stale),
2. Minimalne zapotrzebowanie na powietrze wynosi:
- dla kuchni z oknem z kuchenką gazowa 70m3/h,
- dla kuchni z kuchenką elektryczna 50m3/h (do 3 osób 30m3/h),
- dla każdej łazienki 50m3/h
- dla każdego WC 30m3/h
- dla każdego pomieszczenia bez okna 15 m3/h
3. Optymalne zapotrzebowanie na powietrze wynosi równowartość kubatury
wszystkich pomieszczeń (nie domu)
Majac takie dane możesz wyliczyć potrzebną wydajność centrali wentylacyjnej, i tak zakładając 4 osoby, kuchnia gazowa, 1 WC . 2 łazienki, garderoba bez okna, kubatura 360m3 masz taką wydajność centrali wentylacyjnej:
1 bieg minimum 80m3/h
2 bieg minimum 215m3/h
3 bieg minimum 360m3/h
Z doświadczenia wiem, że minimalne ilości 2 i 3 biegu są aż zanadtto "przewymiarowane" - ale w takich zakresach powinny być.



adam_mk - 20-01-2007 17:30
sSiwy12
Jak ja lubię, jak ktoś pisze coś, co można zrozumieć i to do tego z dużym sensem! :lol:
Wyobraź sibie, że ostanio wdepnołem na teksty o tzw, przepraszam, radiestezji! :o :o :o
Literki jak trzeba! Słowa jak trzeba! Sensu ni cholery! :o
No, ja nie zrozumiałem! :roll:
Tu rozumiem wszystko, co mnie cieszy! :lol:
Adam M.



- 20-01-2007 17:48

Witam.
Jak ktoś chce robić ogrzewanie domu powietrzem, to rzyczę powodzenia. 4 - 5 wymian/h, średnice kanałów rozprowadzających powietrze jak na małej hali, gdzie je pochować??, sam miód
Dlaczego uważasz, że do ogrzania domu powietrzem trzeba 4-5 wymian? Twomi zdaniem tak wynika z bilansu cieplnego czy czy z jakis innych powodów?



adam_mk - 20-01-2007 18:07
Witaj
Wszystko jest związane z bilansem ciepła. Można i z 0,1 wymiany to zrealizować nawiewając trochę powietrza o temperaturze około +700stC. Jak się wymiesza to będzie te +20stC. Można stale wymieniać całą zawartość recyrkulując ją i dokładać "po drodze" te 3-4stC. Jakoś bezpieczniej wtedy koło nawiewnika się przechodzi. Jakby z mniejszym lękiem. Tylko wtedy kapelusz trzeba mocno trzymać! :roll:
Dziewczyny więcej na fryzjera wydają.... :roll: Coś za coś.
Ale - można! Wszystko można.
Tylko po co?
Adam M.



- 20-01-2007 19:48

Witaj
Wszystko jest związane z bilansem ciepła. Można i z 0,1 wymiany to zrealizować nawiewając trochę powietrza o temperaturze około +700stC. Jak się wymiesza to będzie te +20stC. Można stale wymieniać całą zawartość recyrkulując ją i dokładać "po drodze" te 3-4stC. ...
Ok, ale to bilans dla domu "standardowego" ,prawda?
A jeśli masz dom, którego straty ciepła (przez przenikanie) wynoszą ok. 3,3 kW, kubatura ok. 400 m3, na nawiewie jest GWC dajacy +5st. , po drodze rekuperator dający w sumie ok. 15 st. C oraz zakładasz temp. nawiewu 40 st. C, to:
Q=(400/3600) * 1,2 * 25 = 3,3 kW
Co oznacza, że do takiego domu ze względu na bilans cieplny wystarczy jedna wymiana, prawda?

I teraz pytanie - czy jedna wymiana jest wystarczająca rownież ze wzgledu na komfort cieplny?
Zakładając niskie prędkości przepływu w kanałach oraz bardzo niskie prędkości nawiewu na kratkach - mamy zapewnioną niskoszumową instalację.
Drugie pytanie - czy jedną wymianą na godz. da się zapewnić odpowiedni gradient temperatur w pomieszczeniu?



msobanie - 20-01-2007 23:08
Witam,
Bravo Falkon!
To jest wlasnie to!
Właśnie wyeliminowales centralne ogrzewanie.
Te koszty (~20 tys i wiecej) mozna dolozyc do reku, dobry reku nawet bez gwc da Ci 20 stopni (przy 22 w domu).
Ile trzeba dolozyc stopni aby miec zapewnione ogrzewanie (te 3.3 kW)?
Tylko czy to nie jes juz dom pasywny?
Teraz, te 3,3 kW to przy -20, tak sie zazwyczaj liczy.
A jak beda takie "zimy" jak teraz (10 stopni na zewnatrz)?
To jest sposob, do zastosowania w moim drugim domu!
Pozdrawiam
Mirek



sSiwy12 - 21-01-2007 01:15
Nikt nie wyeliminował centralnego ogrzewania - przynajmniej w tym przypadku. To dalej jest centralne ogrzewanie tyle, że ciepłym powietrzem.

Źle liczycie. Rekuperator nie "produkuje" ciepła, a ogranicza jedynie straty wentylacyjne. Nie można również dodatkowo dodliczać GWC, bo jest on już ujęty w bilansie reuperatora - tak jak opisałeś. W sumie REKU i GWC może dać (realnie) około 80% oszczedności "wentylacyjnych".
Też realnie można wyliczyć, że Twoje zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania wynosi: suma strat przegród + 10% strat wentylacyjnych.
To daje w przypadku jaki opisujesz 3,3kW + 0.33kW = 3,63 kW
Temperatura nawiewu uzależniona bedzie od kilku czynników.

I jeszcze jedno. Jak bym nie liczył, to wychodzi mi, że masz dom wiecej niż pasywny, bo zapotrzebowanie na energię szczytową wynosi coś około 23 kW/m2 (bardzo dobrze ocieplone domy maja zapotrzebowanie rzędu 40 -60 kW/m2)



Jezier - 21-01-2007 01:31
U mnie w domu tak jest. W najzimniejsze dni stycznia 2006 r. średnio (w ciągu doby) szło 3,3 kW przy obecnych temp ok 1 kW. To jest ten prąd który ciągną grzejniki. A to ledwie dom 5 litrowy. W domach pasywnych rzeczywiście wystarcza dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Ja bym tego nie chciał bo wentylację mam ustawioną na ok 150 m3/h. W zimniejsze dni musiałbym ją niepotrzebnie zwiększać zwiększając straty. Dochodzą też problemy ze sterowaniem. Nie miałbym żadnych termostatów nawet. W moim przypadku zupełnie nieekonomiczne bo grzejniki kosztowałby niewiele.



- 21-01-2007 09:46

...Tylko czy to nie jes juz dom pasywny?
Teraz, te 3,3 kW to przy -20, tak sie zazwyczaj liczy.
A jak beda takie "zimy" jak teraz (10 stopni na zewnatrz)?
...
Te 3,3 kW to przy -22 - IV strefa klimatyczna.
Dom nie jest projektowany jako zupełnie pasywny, ale na pewno energooszczędny: 20 cm styropianu w ścianach i w posadzce, 35 cm wełny w dach, okna K=0,8. Ponadto ma niemal idealne usytułowanie względem stron świata.



- 21-01-2007 10:06

... Też realnie można wyliczyć, że Twoje zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania wynosi: suma strat przegród + 10% strat wentylacyjnych.
To daje w przypadku jaki opisujesz 3,3kW + 0.33kW = 3,63 kW
Temperatura nawiewu uzależniona bedzie od kilku czynników.
Zgodnie z warunkami technicznymi jak powinny odpowiadać budynki i ich ustuowanie, art 302 pkt. 2 :
2. W budynku, o którym mowa w ust. 1, lecz
z ogrzewaniem powietrznym, temperatura strumienia
powietrza w odległości 1 cm od wylotu do pomieszczenia
nie może przekraczać 70°C — jeżeli znajduje się on
na wysokości ponad 3,5 m od poziomu podłogi
i 45°C — w pozostałych przypadkach.

Czyli mógłbym przyjąc temp. nawiewu 45 st. C, a więc (gdybym nadal przyjął jedną wymianę na godz.:
Q=(400/3600) * 1,2 * (45-15) = 4 kW
W takiej sytuacji nawiewam jedną wymianę powietrza na godzinę o temp. 45 st. C - przy obliczeniowej temp powietrza zewnętrznego - 22 st. C.
Zakaldając, że w standardowym domu temp grzejnika wynosi w takiej sytuacji ok. 70-80 st. C więc wydaje się, że ogrzewanie powietrzem o temp. znacznie niższej nie powinno sprawiać dyskomfortu, a wręcz przeciwnie.
Najważniejsze pozostają dwie kwestie:
- prędkość przepływu powietrza w kanałach i elementach zakończających instalację
- odpowiednie wymieszanie powietrza o takiej ilości w kubaturze pomieszczenia i budynku.
Ale te dwie kwestie to sprawa odpowiedniego doboru urządzeń wentylacyjnych i ich usytuowania.
Chciałbym również zwrócić uwagę na to, że rpzyjęte przeze mnie założenia uzyskiwanych temperatur na GWC i rekuperatorze są (delikatnie mówiąc ;) ) bardzo ostrożne. A w rzeczywistości swoją instalację projektuję na dwie wymiany na godzinę - choć tutaj bardziej chodzi mi o dostarczenie odpowiedniej ilości chłodu latem. Dlatego zarówno kanały wentylacyjne jak i sam rekuperator (Bartosz) jest dobierany na łącznie 750 m3/h (co stanowi dwie wymiany pomieszczeń użytkowych). Przy takiej ilości powietrza sam rekuperator będzie pracował ze sprawnością znacznie wyższą niż przyjałem w swoich założeniach.

Piszesz zapewne o W/m2?
Jeśli tak to wartości rzędu 40 W/m2 w standardowych domach są normą, z tym że powtarzam - podane przeze mnie straty dotyczą strat przez przenikanie. To co Ty podałeś dotyczy strat przez przenikanie + straty na wentylację. Przy rozpatrywaniu tego przypadku takie porównanie nie ma racji bytu.



sSiwy12 - 21-01-2007 12:51
Fakt. Babol jak 150! Miało być "W". To przez "godzinę" w której pisałem. :oops:
W każdym przypadku chodzi o bilans, a liczy się go z : strat (przenikanie, wentylacja, itp) oraz zysków (ogrzewanie, zysk solarny, bytowy, itp.) - bez wzgledu na to, czy dom jest pasywny, czy nie jest.
Nie sugeruj sie sprawnościa REKU podawana przez producentów. Podają oni w większości sprawność wymiennika i to w ściśle określonych warunkach. Bardzo dobrze wykonana centrala może osiągnąć realnie sprawność około 80% i to na "sredniej" predkości wentylatorów. Sprawdź na wykresach dla poszczególnych prędkości (wydajności) wentylatorów.



msobanie - 21-01-2007 18:12
Witam,
Juz niedlugo bedziemy wiedzieli ile "daja" nasze budowane rekuperatory.
Celujemy (w dziale Zrob to sam, "rekuperator tymi recami robiony - zalozony przez Adama_mk) na 1 wymiane na godzine.
Przyznaje, wentylowanie 1 wymiany w zimie nie ma sensu.
Filtry sie brudza, duze predkosci itp.
Juz latwiej zamontowac kilka drobnych grzejniczkow (elektrycznych), rozlokowanych jak trzeba, z miejscowym sterowaniem (byc moze sterownych roznie w czasie doby). Bedzie taniej w eksploatacji.
Nie mniej, skoro celem wentylacji mechanicznej jest wentylacja, a przy okazji dostarczamy cieplo, to mozemy powiedziec, ze eliminujemy centralne (w sensie rur do wody, kotla itp).
Sterowanie ogrzewaniem wykorzystujac wentylacje moze byc trudne.
Jeszcze raz widac ze przy budowie domu trzeba celowac w male zuzycie energii cieplnej (reku 100 % niezbedne), sposob ogrzewania (czy raczej - dogrzewania w tym przypadku) to juz rzecz drugorzedna, na pewno wtedy nie warto juz dawac kotla i calego centralnego.
Pozdrawiam
Mirek



TomcioB - 22-01-2007 12:50

Sam osobiście nie widziałem takiego programu. Z doświadczenia wiem, że łatwiej jest "przewidzieć" niz "wyliczyć". Przy wielu "odgałęzieniach" wydatki ustawia sie "namacalnie".
Ale są pewne założenia, których nalezy przestrzegać:
1. W stanie spoczynku (nocnym) system wentylacyjny musi dostarczyć minimum 20m3/h na 1 osobe (zamieszkujacą stale),
2. Minimalne zapotrzebowanie na powietrze wynosi:
- dla kuchni z oknem z kuchenką gazowa 70m3/h,
- dla kuchni z kuchenką elektryczna 50m3/h (do 3 osób 30m3/h),
- dla każdej łazienki 50m3/h
- dla każdego WC 30m3/h
- dla każdego pomieszczenia bez okna 15 m3/h
3. Optymalne zapotrzebowanie na powietrze wynosi równowartość kubatury
wszystkich pomieszczeń (nie domu)
Majac takie dane możesz wyliczyć potrzebną wydajność centrali wentylacyjnej, i tak zakładając 4 osoby, kuchnia gazowa, 1 WC . 2 łazienki, garderoba bez okna, kubatura 360m3 masz taką wydajność centrali wentylacyjnej:
1 bieg minimum 80m3/h
2 bieg minimum 215m3/h
3 bieg minimum 360m3/h
Z doświadczenia wiem, że minimalne ilości 2 i 3 biegu są aż zanadtto "przewymiarowane" - ale w takich zakresach powinny być.
Dzięki sSiwy12

Bardzo jasno określiłeś wydajność na III biegach.

To przy takich założeniach wymiany, jak rozdysponować to powietrze do pomieszczeń sypialnych i innych z nawiewem, zakładając, że wywiew = nawiew (pod warunkiem ze jest to właściwe założenie):
1. czy dostępne powietrze "dzielić" proporcjonalnie do objętości pomieszczenia, ilości osób itd ?
2. cz zakładać, że wywiew = nawiew na poszczególnych poziomach budynku (bo z tym tez sie juz na Forum spotkałem), czy traktować budynek całościowo
3. czy do pomiaru całkowitej kubatury budynku dla potrzeb REKU brac pod uwagę garaż?
4. Jak postępować z garażem - wywiew, czy może zwykła kratka wentylacyjna przez ścianę

Pozdrawiam



wicekK - 28-01-2007 17:45
Wszyscy piszą ile wymian w pomieszczeniach - owszwm liczymy , skalujemy do wymagań i norm . Następny krok to jak to powietrze do pomieszczeń rozprowadzić .
Ja w wątku
http://forum.muratordom.pl/viewtopic...604487#1604487
staram się policzyć kanały i sposób wykonania całej instalacij .



lakusz - 16-02-2007 16:55

... Też realnie można wyliczyć, że Twoje zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania wynosi: suma strat przegród + 10% strat wentylacyjnych.
To daje w przypadku jaki opisujesz 3,3kW + 0.33kW = 3,63 kW
Temperatura nawiewu uzależniona bedzie od kilku czynników.
Zgodnie z warunkami technicznymi jak powinny odpowiadać budynki i ich ustuowanie, art 302 pkt. 2 :
2. W budynku, o którym mowa w ust. 1, lecz
z ogrzewaniem powietrznym, temperatura strumienia
powietrza w odległości 1 cm od wylotu do pomieszczenia
nie może przekraczać 70°C — jeżeli znajduje się on
na wysokości ponad 3,5 m od poziomu podłogi
i 45°C — w pozostałych przypadkach.

Czyli mógłbym przyjąc temp. nawiewu 45 st. C, a więc (gdybym nadal przyjął jedną wymianę na godz.:
Q=(400/3600) * 1,2 * (45-15) = 4 kW
W takiej sytuacji nawiewam jedną wymianę powietrza na godzinę o temp. 45 st. C - przy obliczeniowej temp powietrza zewnętrznego - 22 st. C.
Zakaldając, że w standardowym domu temp grzejnika wynosi w takiej sytuacji ok. 70-80 st. C więc wydaje się, że ogrzewanie powietrzem o temp. znacznie niższej nie powinno sprawiać dyskomfortu, a wręcz przeciwnie.
Najważniejsze pozostają dwie kwestie:
- prędkość przepływu powietrza w kanałach i elementach zakończających instalację
- odpowiednie wymieszanie powietrza o takiej ilości w kubaturze pomieszczenia i budynku.
Ale te dwie kwestie to sprawa odpowiedniego doboru urządzeń wentylacyjnych i ich usytuowania.
Chciałbym również zwrócić uwagę na to, że rpzyjęte przeze mnie założenia uzyskiwanych temperatur na GWC i rekuperatorze są (delikatnie mówiąc ;) ) bardzo ostrożne. A w rzeczywistości swoją instalację projektuję na dwie wymiany na godzinę - choć tutaj bardziej chodzi mi o dostarczenie odpowiedniej ilości chłodu latem. Dlatego zarówno kanały wentylacyjne jak i sam rekuperator (Bartosz) jest dobierany na łącznie 750 m3/h (co stanowi dwie wymiany pomieszczeń użytkowych). Przy takiej ilości powietrza sam rekuperator będzie pracował ze sprawnością znacznie wyższą niż przyjałem w swoich założeniach.

Piszesz zapewne o W/m2?
Jeśli tak to wartości rzędu 40 W/m2 w standardowych domach są normą, z tym że powtarzam - podane przeze mnie straty dotyczą strat przez przenikanie. To co Ty podałeś dotyczy strat przez przenikanie + straty na wentylację. Przy rozpatrywaniu tego przypadku takie porównanie nie ma racji bytu. Czy wy piszecie o zapotrzebowaniu dzienny? Bo w moim projektowanym domku będzie ok 35 kWh/m2 na rok, domy pasywne są gdy to zapotrzebowanie jest < 15 kWh/m2 na rok - a wy mówicie o W?
Coś tu nie gra z tymi jednostkami, albo ja nie wiem o czym wy mówicie :(



sSiwy12 - 16-02-2007 17:11
Był błąd. Wyjasniłem wcześniej. A wyliczenia dotyczyły wyliczenia mocy (znów błąd, bo napisałem energii zamiast mocy - przepraszam, ale to przez późną godzinę) szczytowej dla kotła. Natomiast Ty piszesz o zużyciu energii w cyklu rocznym.
Pozdrawiam



SUSPENSER - 17-03-2007 17:17
Witam

Byłem dzisiaj na Tarbudzie we Wrocławiu i jest tam pokazany rekuperator żubr (następca Bartosza).

Po wstępnej rozmowie z Panami ze stoiska z nim i z innymi z Dospela zrezygnowałem z robienia GWC żwirowego (za wysoki stan wód) i centrali Dospel.

Wstępnie dałem się przekonać do centrali żubr i rurowego GWC.

Panowie oferują kompleksową obsługę tzn. dostawę, montaż i uruchomienie systemu (podobno mają 14-letnie doświadczenie).

Każdemu kto myśli o gotowym wymienniku polecam targi - jak ktoś nie może dojechać to podaję stronę Panów od Żubra: www.wentbud.pl

Pozdrawiam



Patos - 26-03-2007 07:04
:roll: Nawiew, czy wywiew?
Oto jest pytanie. :wink:
Jak robicie u siebie, nawiew czy wywiew w jadalni?
Mam połączoną kuchnię, salon i jadalnie
Kuchnia - wywiew
Salon - nawiew
Jadalnia - nawiew?
http://www.studio-atrium.com.pl/proj...61,parter.html
Pozdrawiam
Patos



adam_mk - 26-03-2007 08:16
Lewy dolny róg - nawiew.
Lewy górny róg - nawiew
Prawy dolny róg duży wywiew (podwójny, zwiększony przekrój).
Adam M.



levior - 01-04-2007 18:28
Hej,
Wiec tak – jesteśmy już zdecydowani … wentylacja mechaniczna z rekuperatorem może z GWC – przynajmniej wyciągniemy teraz rure pod fundamentem.

Musimy zdecydowac się na podwykonawce. Na mecie pozostali dwaj:
1. LINK AIR SYSTEM – LINKAIR.PL
- zestaw wentylacyjny z odzyskiem ciepła CNWB 300/160 firmy Bartosz o wydajności do 350 m&sup3;/h wyposażony w: spiralny przeciwprądowy wymiennik ciepła WS 300
Cena: 12557 zl brutto
2. REKUPERATORY.PL
- ComfoControl z przeciwprądówką StorkAir 300-G90 BFB i z panelem dotykowy
Cena: 17 012 zl brutto
- system Premium z przeciwprodówką StorkAir 300-G90 BE
Cena: 14 337 zl brutto

Oczywiście powyższe ceny sa cenami brutto zawierającymi komplet materiałów i robocizne. Powyżej nie podaje cen GWC. Wiem, ze na temat Bartosza pisano wiele cieplych slow.

Co jednak w tym konkretnym przypadku byscie wybrali? Czy ktos miał podobny dylemat?
Mieliście do czynienia z tymi podwykonawcami?

p.s. jeśli ktos jest zainteresowany projekt domku, pod który robiona była wycena – w załączniku

pozdrawiam,



msobanie - 01-04-2007 20:36
Witam,
Mam tylko taka uwage odnosnie rekuperatory.pl, w szczegolnosci chodzi mi o ten rozbudowany system sterowania - panel dotykowy.
Jesli roznica w cenie pomiedzy ComfoControl a Premium (cos pod 3 tys) wynika tylko z tego, to bym sobie darowal.
Ogladalem ostatnio ten sterownik na forum wentylacyjnym i moje spostrzezenia sa takie:
1. Kompletnie nieintuicyjny (trzeba sie uczyc obslugi)
2. Piecset tysiecy funkcji mozna sobie poustawiac wszystko co sie chce - i to jest moim zdaniem jego glowna wada. Sterownik powinien byc prosty.
Przypomina mi to sterowniki do centralnego sterowania - w takim to a takim dniu tygodnia taka temperatura w takich to a takich godzinach i tak dalej na kazdy dzien tygodnia i na kazda godzine.
A jak przychodzi praktyka, to korzystam ze stalej temperatury caly czas bo lubie miec stala temperature zawsze.
Moim zdaniem sterownik do wentylacji powinien miec:
1. Tryb minimum - gdy nikogo nie ma w domu
2. Tryb nominal - ustawiony na sytuacje gdy wszyscy sa w domu.
3. Tryb goscie / szybkie przewietrzanie.
Zwykle pokretlo jest w 100% wystarczajace, najlepiej w zakresie 0 - 100%.
Wiem, wiem, ten sterownik ComfoControl steruje jeszcze 40 innymi rzeczami ..
Moim zdaniem - im prosciej - tym lepiej.
Pozdrawiam
Mirek



adam_mk - 02-04-2007 07:52
Oberwie sczotką przy sprzątaniu lub dzieciaki potraktują go w lany poniedziałek z pistoletu na wodę i padnie kilkanaście funkcji jednocześnie...
Adam M.



adrian - 02-04-2007 09:43
Ja zdecydowałem się na StorkAir wersję 91BE. Zamiast iść w automatykę za podobną kasę wziąłem wersję z nieco większymi przepływami ale prostym sterowaniem.
Zamontowano mi ją przed weekendem - i jestem mile zaskoczony. Na trzecim biegu słychać w pomieszczeniach leciutki szumek. Na dwójce nie słyszałem nic.
Ale przyznaję, że jeszcze nie spałem w moim domu - może nocą coś usłyszę. Z dotychczasowego nasłuchiwania jedynka jest całkowicie bezgłośna.

W kotłowni, gdzie wisi centrala przy pracy na trójce lub dwójce słyszę niezły hałas - ale pomieszczenie to mam "obudowane" z jednej strony garażem, z drugiej spiżarnią więc dźwięk nie wydostaje się dalej.

Lekki szum słychać na zewnątrz domu - tam, gdzie są czerpnia ścienna i wylot układu. Ale nie jest to coś mocno przeszkadzającego.

Pół roku temu (może trochę więcej) myślałem, że będę budował centralę samodzielnie - wzorując się na projekcie adama_mk. Niestety okazało się, że czasu wolnego mam dużo mniej niż myślę :( i zakończenie takiego projektu w rozsądnym czasie było mało realne.



levior - 02-04-2007 11:55
super! dzieki.
adrian ... powiedz prosze kto Ci to montowal? czy jestes zadowolny z ich pracy?

pozdr
pawel[/b]



adrian - 02-04-2007 12:07
Montowali mi rekuperatory.pl. W sumie jestem raczej zadowolony bo:
1. Dało sie z nimi dogadać w kwestii terminów i zakresu prac - najpierw przyjechali zrobić kanały, które miały być zalane w wylewkach i przepusty przez strop. Drugi raz - dokończyli instalację - wszystkie rury w budynku. Teraz przyjechali i przez dwa dni założyli centralę, końcówki rur (anemostaty, kratki na ścianie zewn.) itd Przyjadą jeszcze raz - poustawiać przepływy i zaprogramować centralę. Bez problemu dawało się z nimi ustalić przebiegi rur - a nie było to łatwe bo domek mam ciasny :D
2. Jest tak jak mówili, że będzie - CICHO :D A o to sie najbardziej obawiałem.



msobanie - 02-04-2007 22:15
Witam,
Adrian, piszesz ze na 2-ce i 3-ce w kotlowni (tam gdzie masz zamontowany reku) slyszysz niezly halas.
Moglbys opisac jak duzy to halas? Porownywalny z czyms? Odkurzacz? Lodowka? Zmywarka?
Pozdrawiam
Mirek



wicekK - 02-04-2007 23:18
adrian - a można by zobaczyć tę Twoją instalację .
Ja mam już przepusty przez strop zaprojektowane i częściowo zrobione - kanały w ścianach też pozostawiane .
Ciekaw jestem jak mój projekt ma się do wykonania profesjonalnego .



adrian - 03-04-2007 09:34

Witam,
Adrian, piszesz ze na 2-ce i 3-ce w kotlowni (tam gdzie masz zamontowany reku) slyszysz niezly halas.
Moglbys opisac jak duzy to halas? Porownywalny z czyms? Odkurzacz? Lodowka? Zmywarka?
Pozdrawiam
Mirek
Ciężko mi porównać. Tym bardziej, że słuchałem go ostatnio w sobotę :)
Na trójce to tak nieco ciszej niż mój obecny odkurzacz - stary Zelmer.
Z kotłowni do garażu mam drzwi chroniące przed ogniem (stalowe blachy itd) - po zamknięciu tych drzwi hałas jest wyraźnie słyszalny w garażu. Może trochę dlatego, że nie mam w tych drzwiach jakichś tam uszczelek - bo jakieś bydło w Castoramie ukradło :( i jeszcze czekam na nie.

Aha - wczoraj usłyszałem pochwały pod adresem mojej instalacji ze strony człowieka, który też montuje podobne systemy. Czyli chyba dobrze :)



semir - 04-04-2007 18:14
Zamówiłem projekt instalacji i reku mistral 600 Geo + GWC z rur rehau awadukt antybakteryjne,czekam na projekt.(koszt reku mistral razem z wszystkimi kanałami i robocizna 21000,00 + GWC ok 6500,00 (materiał i robocizna)
Z pomieszczenia gdzie ma stanąc centrala mam zabetonowany kanał 200 na 200 mm ocieplony styropianem i na głebokości 1,5 m ,pózniej do tego kanału bedzie zamontowana rura fi 200 mm rehau w dł.ok 60 mb,ma to wystarczyc do powierzchni mojego domu 200 m2
reku Mistral 600 GEO
http://www.pro-vent.com.pl/obrazki/m...00-otwarty.jpg

pozdrawiam



Mice - 04-04-2007 18:19
im więcej takich ofert czytam tym bardziej jestem zadowolony z zaoszczędzonej kasy :lol: A samego Mistrala 600 Geo to po wiela oferują ?



msobanie - 04-04-2007 21:10
Witam,
Na rekuperatory.pl maja takie ceny:
MISTRAL 600 DUO
KOMPLET:
6000 zł

MISTRAL 650
KOMPLET:
4830 zł

MISTRAL 650T
KOMPLET:
5150 zł

MISTRAL 650G
KOMPLET:
5250 zł

MISTRAL 650TG
KOMPLET:
5500 zł

Ten Geo to nie wiem ktory, ale pewnie podobnie.
Ceny oczywiscie netto.
Pozdrawiam
Mirek



Mice - 04-04-2007 21:23
znalazłem dane i cenę w pro-vencie :
Nawiew 600 m3 - 100 Pa
Wyciąg 600 m3 - 100 Pa
Wymiennik krzyżowy 91 % - 82 %
Filtry powietrza EU4
Wentylatory 2 x 200 W
Dodatkowe filtry powietrza 6 szt.
7 070 zł netto
A dopisek Geo oznacza zapewne mocniejsze wentylatory plus jakiś kawałek elektroniki za 10pln do przepustnicy.

No to nieźle ... :o



semir - 05-04-2007 08:27
mistral 600 Geo cena 7070,00 zł netto



majania - 05-04-2007 08:42
Słuchajcie we wtorek po świętach będziemy kladli strop, a ja nie mam jeszcze projektu instalcji wentylacyjnej. Poradzcie mi proszę czy i jakie zrobić przepusty w stropie. No i chyba przede wszytkim gdzie :roll: (rzuty domku w dzienniku). Czy sobie odpuścić i potem wykonać przejście przez strop ?



adam_mk - 05-04-2007 09:02
A jaki strop?
Baaaardzo nie chciałbym rypać dziur w monolicie z dobrego B20!
To trzeba mieć jakiś wyrok!
Adam M.



HenoK - 05-04-2007 10:13

Słuchajcie we wtorek po świętach będziemy kladli strop, a ja nie mam jeszcze projektu instalcji wentylacyjnej. Poradzcie mi proszę czy i jakie zrobić przepusty w stropie. No i chyba przede wszytkim gdzie :roll: (rzuty domku w dzienniku). Czy sobie odpuścić i potem wykonać przejście przez strop ? Proponuję jak najszybciej naprawić ten błąd i w trybie pilnym opracować projekt wentylacji mechanicznej.
Jeżeli zadajesz takie pytania, to znaczy, że sama tego projektu nie zrobisz.
Zatrudnij do tego fachowca - projektanta z uprawnieniami i z doświadczeniem w dziedzinie wentylacji mechanicznej, najlepiej niezależnego od producentów i dystrybutorów sprzętu (taka zależność może Cię drogo kosztować).
Wentylacja to zbyt ważna sprawa, aby ja zostawiać przypadkowi.
Zobacz PRZYKŁAD



adrian - 05-04-2007 10:16
Przepusty wentylacyjne u mnie:
- dwa małe (około fi 100) w salonie.
- jeden wieeelki na dwie główne rury idące od(do) centrali na(z) poddasze. Rury są duże (160? 200?) a na dodatek ocieplone - stąd rozmiar otworu.

Ja rozmawiając z wykonawcą wentylacji starałem się, żeby kanały były jak najbardziej ukryte, żeby ich nie było widać w "normalnych" pomieszczeniach. Stąd przekuwanie się przez strop salonu - bo kanały poszły po podłodze nad nim. Wszystkie te kanały, których nie dało się ukryć idą przez pomieszczenia gospodarcze/pomocnicze: garderobę, kotłownię, spiżarnię no i przede wszystkim nad poddaszem - w trójkącie pod krokwiami, a nad jętkami. Dlatego też ociepliłem połacie dachu do kalenicy.



Depi - 05-04-2007 13:34

21000,00 + GWC ok 6500,00 :o :o :o :o :o :o :o



majania - 05-04-2007 19:19
Bardzo dziekuję, za wszystkie odpowiedzi. Skontaktowałam się z firmą, w której prawdopodobnie zamówimy system wentylacyjny. Nie zdażymy zrobić projektu do wtorku - no nie ma szans :( Pozostanie nam robić przewierty przez strop (terriva). Macie doświadczenie w dziurawieniu takiego stropu ?



msobanie - 05-04-2007 20:48
Witam,
Przekuwanie Terrivy to nie problem - sam robilem kilka dziur.
Zaczynasz od dolu lekko popukujac patrzysz gdzie nie ma belki tylko pustak.
Mloteczek i spoko pojdzie od dolu.
Pozniej udar i dlugie wiertlo - nawiercasz otwor od dolu aby wiedziec gdzie kuc od gory.
No a pozniej to juz dobrze miec elektryczny mlotek do kucia.
Bez tego zycze powodzenia!!!
Mlotkiem idzie niemal jak w maslo.
Pozdrawiam
Mirek



majania - 05-04-2007 21:07
msobanie, nie wygląda to na wakacje na Majorce, ale damy radę :) Dzięki !



Gasol - 06-04-2007 12:29
Witam,

Czy ktos ma doswiadczenie z wentylacja mechaniczna w budynku (dom z bali) ze stropem drewnianym? Moze ktos moglby mi podpowiedziec, na co zwrocic uwage przy rozprowadzaniu kanalow itp?

Dzieki!



semir - 14-06-2007 09:55
u nas od wczoraj zaczęli kłaść ruru do GWC z Rehau awadukt thermo



Witolo - 14-06-2007 10:46
witam

planuje załozyc reku z GDP i GWC firmy Dospel, co sadzicie o ich produktach i parametrach? Centrala Economic II 300.
Witolo



Patos - 14-06-2007 11:03

witam

planuje załozyc reku z GDP i GWC firmy Dospel, co sadzicie o ich produktach i parametrach? Centrala Economic II 300.
Witolo
Regulacja obrotów wentylatorów jest do bani.



sylvia1 - 05-08-2007 10:55

witam

planuje załozyc reku z GDP i GWC firmy Dospel, co sadzicie o ich produktach i parametrach? Centrala Economic II 300.
Witolo
Witolo mam pytanie u mnie od wczoraj funkcjonuje dospel 120 II z automatyką.. jaką masz kubaturę ?



cinekn - 20-09-2007 20:34
Żeby temat nie umarł...

Cytuję:
" Co do dystrybucji ciepłego powietrza z kominka: wręcz niewskazane jest wykonywanie dwóch niezależnych instalacji: wentylacyjnej i ciepła kominkowego, gdyż mogą nawzajem zakłócać swoją pracę. Dlatego w fazie projektowej dobrze jest przewidzieć, w jaki sposób kominek zostanie połączony z systemem wentylacji mechanicznej."

Jak to się ma do poniższego stwierdzenia:
Kominek z DGP nie zostal uwzgledniony, nie jestesmy zwolennikiem tego typu rozwiazania. Przy prawidlowo zaprojektowanym rekuperatorze cieple powietrze z salonu bedzie przeplywalo po calym budynku.

Co myślicie o tych sprzecznościach?



piwopijca - 21-09-2007 06:43
To nie sa sprzecznosci, raczej mowa o tym samym. Jest mozliowsc jakas, ale jako ostatecznosc i lepiej dobra instalacja wentylacji z reku niz kombinowanie.
Zapewne sporo taniej tez wyjdzie :wink:

Pzdr



HenoK - 14-10-2007 08:59

witam

planuje załozyc reku z GDP i GWC firmy Dospel, co sadzicie o ich produktach i parametrach? Centrala Economic II 300.
Witolo
Regulacja obrotów wentylatorów jest do bani. A co sądzicie o nowej centrali wentylacyjnej Dospela DAYTONA 250:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=255936103
http://dospel-comfort.com/dospel/ind...252&Itemid=308
Czy jakość tego wyrobu odpowiada cenie (nawet tej promocyjnej na Allegro) ?



Mani - 20-10-2007 23:01
Ja też planuję Dospela 300, nie wiem tylko czy w standarcie czy II, czy te nagrzewnice elektryczne mają sens?



akte - 21-10-2007 14:38
Przy Dospelu mają znaczenie - sprawność tego urządzenia nie jest za wysoka. A jeżeli nie będziesz miał GWC to z pewnością lepiej będzie spisywał sie Economic II z zainstalowaną grzałką.



HenoK - 21-10-2007 15:13

Przy Dospelu mają znaczenie - sprawność tego urządzenia nie jest za wysoka. W nowej centrali wentylacyjnej Dospela DAYTONA 250 sprawność dochodzi do 95%.



akte - 21-10-2007 15:27
Daytona 250 to nie to samo co ECONOMIC 300, a zatem inne parametry. Przede wszystkim inna konstrukcja wymiennika. Wymiennik przeciwprądowy zastąpiono hybrydą.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl



  • Strona 7 z 27 • Zostało znalezionych 3073 wyników • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27

    © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting