Dom "BILBO" pracowni Horyzont
Piotruspan2000 - 23-09-2003 21:42
Witam wszytskich forumowiczow! czy ktos z Was mieszka moze w domu Bilbo z pracowni Horyzont? albo budujecie taki domek? bede wdzieczny za wszystkie komentarze dotyczace tego projektu. Z gory dziekuje!
bilbo - 02-10-2003 14:07
Witamy ! :D
Również chcieliśmy się na tym forum zwrócić z identycznym zapytaniem.
Budujemy BILBO i chętnie zobaczylibyśmy taki dom na żywo i posłuchali paru praktycznych uwag.
My jesteśmy dopiero na początku - stawiamy fundamenty, a ściany pójdą w górę najwcześniej wiosną 2004.
Nasz projekt jest nieco zmodyfikowany (autorsko, w Horyzoncie):
- ma nieco podwyższoną (+ok 40cm) ściankę kolankową, dzięki czemu na poddaszu zrobiło się znacznie więcej miejsca (cały domek urósł ze 140 do 180m2 + garaż)
- na dole 'wyburzyliśmy' jedną ścianę, likwidując sypialnie na parterze i tworząc całe 80m2 otwartej przestrzeni
- na parterze zamiast jednych drzwi tarasowych 180cm mają być trzy po 270cm każde
- no i jeszcze parę drobiazgów :wink:
Z kwestii projektowych, które nas interesują, a nie do końca jeszcze są rozwiązane, to rozprowadzenie rur do ogrzewania kominkiem (DGP), a dokładniej do wentylacji z rekuperatorem ożenionej z kominkiem. Bilbo z tymi otwartymi przestrzeniami raczej nie jest do tego stworzony, ale na pewno się uda.
Zastanawiamy się też, co zrobić z kominem (tym przy pom. gosp.), bo w trakcie rozmyślań nad ogrzewaniem doszliśmy do tego, że nie będzie tam żadnego pieca (ma być DGP+rekuperato(+GWC) oraz elektryczne podłogowe). Oczywiście z zewnątrz komin być musi, bo dzięki niemu Bilbo jest takie urocze :-), ale czy wbudowywanie nadmiarowych wkładów kominowych ma sens? No jeszcze się zobaczy...
pozdrawiamy
Robert i Justyna
bilbo - 03-10-2003 17:11
Gdzie są budujący Bilbo???(zazdrościmy wątku forumowiczom od 'Wierzby II')Na zachęte prezentujemy (komputerowy niestety) widoczek domku, który pokolorowaliśmy zgodnie z naszymi upodobaniami.
http://www.superpc.pl/img/bilbo/bilbo01.jpg
maag - 06-10-2003 00:35
śliczny... :-? ... to on nie jest
Piotruspan2000 - 07-10-2003 11:31
Super!!! bardzo sie ciesze ze sie odezwaliscie. TAK!!! to swietny pomysl! BUDUJACY BILBO LACZCIE SIE!!!!
My rowniez zaczynamy na wiosne...jezeli sie uda to chcielibysmy zamieszkac jesienia :D . Na dniach spodziewamy sie pozwolenia na budowe wiec fundamenty w tym roku nie stana :cry: My rowniez chcemy naszego Bilbusia zmienic. Zamiast okraglego okna wstawiamy prostokat zakonczony owalem (bedzie na zdjeciu - wieczorkiem). W srodku nie przerabiamy nic bardzo nam sie podoba! sypialnia na dole bedzie nasza sypialnia - "oaza intymnosci" :D :D :D Na gorze dzieciaki. Rowniez podnosimy pieterko zeby lepiej wykorzystac poddasze! Ponadto wszystkie dzwi bede mialy przeswit 215cm a nie 200 cm bo jestem b.wysoki.
Ponadto planujemy ogrzewanie nadmuchowe, ale na razie cena zaproponowana przez Polski Komfort jest zbyt wysoka. mam nadzieje ze zmiekna :evil:
Z czego budujecie swoje BILBO? podpiwniczacie go? jaki bedziecie mieli dach? Naszego rowniez pokolorowalismy! efety ponizej!
pozdrawiamy!!! :D :D :D
bilbo - 07-10-2003 12:02
Hi :-)
Mieliśmy wiele rozterek z czego budować. Na pewno nie z projektowego Ytonga, bo to raczej drogo, a w nieocieplane ściany coś nie wierzymy. Ostatnia nasza wersja - raczej już ostateczna - to polski suporek 24cm + 12cm ocieplenia.
Piwnicy nie będzie.
Nie szkoda Wam tego okrągłego okna ??? Pewnie najpierw spytaliście ile będzie kosztowało.... My wciąż nie wiemy :-) ale nie oddamy go za żadną cenę.
Nasza 'oaza intymności' to sypialnia nad garażem (25m2) + połączona z nią pracownia obok (18m2) + lazienka (10m2) z wejsciem z pracowni (a nie z holu). Dla dzieci zostają dwa pokoiki (w miejscu tego po lewej na gorze jest teraz 10m2 + 5m2) i łazienka na... dole. Pewnie nie będą mieć optymalnych warunków, ale może dzięki temu szybciej zbudują sobie własne domki :lol:
Na razie walczymy z ławami fundamentowymi i jest gorąco:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=16186
Piotruspan2000 - 07-10-2003 14:37
No to masz z tymi fundamentami... ilu forumowiczow tylu fachowcow.. no coz.. mnie to czeka na wiosne. Zycze powodzenia.
Nawet nie pytalismy o cene okraglego okna. Nam tez sie spodobalo. Ale doszlismy do wniosku ze z biegiem lat moda moze minac i wybralismy nieco bardziej konserwatywne rozwiazanie. Jak dotre do domku to wystawie nasze fotki :)
My bedziemy budowac z bet.kom 24 + 12 lub 36 + 8 styropian. Jeszcze sie nie zdecydowalismy...
A czym bedziesz ogrzewal?
bilbo - 07-10-2003 17:43
ogrzewanie?
tak jak pisałem wyżej kominek ożeniony z rekuperatorem
plus jako wsparcie bezobsługowe kabelki elektryczne w posadzkach
bilbo - 07-10-2003 18:18
śliczny... :-? ... to on nie jest
A skąd wiesz ???
Joanna Glowacz - 08-10-2003 07:19
Kwestia gustu, a o nich jak wiadomo, się nie dyskutuje.
Moim zdaniem domek jest uroczy, zresztą autorka projektu słynie z uroczych pomysłów:-) Pozdrowienia dla pani Jowity :D
Wam, Bilbo buliders, gratuluję odwagi! Nam jej odrobinkę zabrakło i postawiliśmy Wierzbę I autorstwa pani Jowity (w galerii możecie zobaczyć kilka fotek domku).
Wizualizacja wnetrz na stronie Horyzontu jest rewelacyjna!!!Bilbo wygląda jak maleńki myśliwski zameczek. I ta antresola....Jezu chyba postawię drugi dom:-)))
powodzenia!!!
Czekam na świeżutkie zdjęcia z realizacji.
pozdrawiam
Joanna
EgonOlsen - 08-10-2003 14:00
Podajcie proszę namiary www na tę pracownię Horyzont i wstępny kosztorys tego fajnego domku.
Pozdrawiam
Egon
Joanna Glowacz - 08-10-2003 14:27
Mogę podać tylko namiary na pracownię projektową, o kosztorysie niech wypowiedzą się budujący Bilbo :-)
www.domnahoryzoncie.plpozdrawiam
Joanna
bilbo - 08-10-2003 19:15
Kosztorys podawany przez Horyzont zawierający podstawowe wykończenie wnętrza (z drewnianymi i terakotowymi posadzkami itp.), ale bez uwzględnienia instalacji opiewa na sumę ok. 210 tys. PLN
A jak to się ma do praktyki, to się dopiero okaże. Wiele zależy od zastosowanych materiałów, ekip itp. Co do tych ostatnich to mamy wrażenie, że przynajmniej dla niektórych 'fikuśność' (jak mówią) tego domku jest pretekstem do śrubowania cen z nadzieją, że się na to złapiemy.
Piotruspan2000 - 09-10-2003 11:30
Witam,
czy ktos mi pomoze?
pokolorowalismy naszego Bilbusia a nie mam pojecia w jaki sposob umiescic zdjecia na stronie. Znacie jakis darmowy serwer gdzie moglbym wystawic fotki? bede wdzieczny za info.
Jak juz wspominalem nsz domek stawiany bedzie na wiosne wiec trudno o kosztach mowic. Ale wiem ze uzytkownik Bilbo stawia fundamenty wiec moze podzieli sie z nami i powie ile kosztowac go beda fundamenty?
Joanna Glowacz - 09-10-2003 11:36
Możesz wrzucic swoje zdjęcia do albumu na Onecie. Ja tak zrobiłam. Szybko i bezproblemowo - przynajmniej narazie.
http://foto.onet.pl/albumy/pozdrawiam
Joanna
Piotruspan2000 - 09-10-2003 12:24
nasz domek:
http://foto.onet.pl/upload/36/15/_161866_n.jpghttp://foto.onet.pl/upload/14/69/_161696_n.jpgpodoba sie?
maag - 09-10-2003 12:29
nie
Piotruspan2000 - 09-10-2003 12:42
Joanna...wielkie dzieki za info.
MAAG
jezeli Bilbusie ci sie nie podobaja to po co wystepujesz w tym watku? budujesz sobie liczbe postow? rozumiem ze chcesz zostac super ekspertem formum... :lol:
Joanna Glowacz - 09-10-2003 12:50
Widzę, że zmieniliście okienko na nieco tańsze w realizacji:-)Podobne do naszego w Wierzbie. Jeśli zdecydujecie się na PCV to zapłacicie za nie ok 3500:-)już się co nieco orientowałam.
Czy zdjęcia lustrzanego odbicia otrzymaliście z Horyzontu czy też to jakiś Twój Piterku ukryty talent?
Jak poradziłeś sobie z zamieszczeniem zdjęcia nma forum???
Piękny, naprawdę piękny
pozdrawiam
Joanna
Piotruspan2000 - 09-10-2003 12:56
Asiu,
w prawie kazdym programi graficzny jak otworzysz fotke to jest funkcja odbicia lustrzanego. jestem przekonany ze sobie poradziszz.
A fotka wstawila moja zona bo ja nie moglem sie z tym uporac.. co bysmy bez tych kobiet zrobili :D :D
Okno dokladnie z Wierzby sciagniete! ale chyba wybierzemy drewniane. To okragle troszke nazbyt ekstrawagandzkie... wybralismy nieco bardzie konserwatywne podejscie. A jaki daszek i ogrzewanie w swojej Wierzbie zamierzasz zrobic? i gdzie domek budujesz?
pozdr
PP
EgonOlsen - 09-10-2003 15:16
Bardzo dziękuję !
Po przestudiowaniu podzielę się uwagami.
Pozdrawiam :P
bilbo - 09-10-2003 15:43
Maag, wiemy.
Tobie podoba się to takie coś różowe, które sobie wkleiłeś.
Gratulujemy wyboru i pozdrawiamy.
EgonOlsen - 09-10-2003 15:54
Spieszę z uwagami na temat tego domku. Budujących proszę o nie przyjmowanie tego zbyt emocjonalnie.
Bryła zewnętrzna - śliczna, zdecydowanie odstaje od monotonii i eklektyzmu wielu projektów. Do szału doprowadzają mnie zwłaszcza popularne ostatnio "założenia dworkowate" z obowiązkowym podcieniem na kolumienkach przy wejściu. Pozostaje tylko pytanie jak mocno owa oryginalność Bilba będzie wysysała forsę z kieszeni inwestorów ? Dach ładny, ale trochę skomplikowany, z dwoma kaferkami, co cieśle niechybnie wykorzystają do podwyższenia ceny. Ale ogólnie całość, podkreślam, ŚLICZNA.
Rzut parteru również fajny, choć parę rzeczy można by pozmieniać, ale nie warto nudzić, bo mają charakter b. subiektywny. Niewiele dobrego mogę, niestety, powiedzieć o poddaszu. A to moja ulubiona część w takich parterówkach. Dwie sypialnie (nr 3 i 4) powalają swoim "tramwajowym" kształtem i aż prosi się, aby całkowicie przearanżować całą kondygnację. Antresola jest bardzo oryginalnym pomysłem, ale zżera miejsce. Pomysł architekta, który wyczytałem na stronie pracowni Horyzont, aby zastąpić tę przestrzeń drugim pokojem dziennym, pozostawiam bez komentarza. Przecież nie po to rozdziela się strefę oficjalną, dzienną od prywatnej (nocnej), aby tworzyć pokój dzienny na piętrze :lol: . Pomieszczenie gospodarcze nad garażem to świetny pomysł na wykorzystanie przestrzeni, zwykle zmarnowanej. Dla mnie wzorem rozplanowania poddasza jest projekt Muratora D 43 - 3 sypialnie, duża łazienka i mało tzw. komunikacji. zachęcam do spojrzenia.
W opisie projektu brak wzmianki o konstrukcji dachu i sugerowanych materiałach do budowy domu. Brak informacji o konstrukcji dachu uniemożliwia zastanowienie się nad zmianą zarysu ścian działowych na poddaszu. Także rzuty kondygnacji powinny być zwymiarowane na obrysie. daje to wyobrażenie wielkości domu na poszczególnych stronach.
Wreszcie ostatnia uwaga. Myślę, że pokazany na symulacji komputerowej sposób wykończenia wnętrza z kolumienkami i belkowaniem będzie "trochę" kosztował. Podobnie jak koliste okno.
W sumie domek, jak dla mnie, b. ładny. Czekam więc na odpowiedź budujących, jak rozwiązali problem rozkładu pomieszczeń na pddaszu. Ten zaproponowany przez architekta, w mojej ocenie, jest najsłabszym ogniwem tego projektu :roll: .
Pozdrawiam
Egon
Piotruspan2000 - 09-10-2003 16:27
EgonieOlsenie,
W istocie pokoje na poddaszu na pierwszy rzut oka wygladaja na tramwaje i nie powalaja wielkoscia. Nie sa to jednak rzuty "przy podlodze" a jedynie widok pokojow gdy spadzisty daszek jest na przepisowej wysokosci aby uznac przestrzen pokoju za wystarczajaca. W swoim Bilbo dokladam (podnosze) poddasze o 40 cm wiec pokoje zwieksza sie wyraznie. Dwie glowne sypialnie na pietrze wystarcza dla dzieciakow, a dodatkowa sypialnia nad garazem moze byc tez np: gabinetem.
Symulacja wykonczenia to propozycja Pracowni, ktora przyznam sie nam nie odpowiada. Ale aranzacja wnetrza to dowolna sprawa i kazdy moze urzadzic ja wedlug swoich upodoban i mozliwosci. Budowe swojego Bilbusia zaczynamy na wiosne. Bedziemy infomowac o postepach.
pozdr
PP
bilbo - 09-10-2003 17:11
Nam natomiast bardzo się podoba styl, w jaki komputerowo zaaranżowano wnętrza Bilbo. Są tam oczywiście elementy, które pasują nam mniej i inaczej byśmy rozwiązali (np. meble i podłoga w kochni). Są też takie, które baardzo nas zachwycają, ale z różnych względów pewnie wyjdą u nas inaczej.
Generalnie to tylko wizja. Pozwala natomiast wyobrazić sobie przestrzenie na parterze tego domuku. U nas będzie ich jeszcze więcej :D
bilbo - 09-10-2003 17:46
Nawiązując natomiast do uwag Egona.
Oryginalność (i prostota zarazem) bryły Bilbo to była właśnie podstawowa cecha, która zdecydowała, że wybraliśmy właśnie ten projekt spośród licznych katalogów. Warunkiem koniecznym była również duża pustka nad salonem oraz taka fajna antresola jaka jest w Bilbo. Dla nas więc nie jest to żadne zżeranie miejsca. Chcemy mieć dużo przestrzeni, szczególnie w dziennej strefie. Myśląc o przestrzeni, nie biorę pod uwagę tylko m2 ale też metry sześcienne; poza tym jak duży stół zmieści się w salonie, interesuje mnie też np. ile przestrzeni znajdzie dla siebie dźwięk wydobywający się z licznych głośników kina domowego. Nawet najładniejszy dom, z najfunkcjonalniej zaplanowanymi wnętrzami odpadał zaraz po tym, jak wykryliśmy w nim brak w.w. Kilka ciekawych projektów odpadło też za zbyt skąpą pustkę nad salonem. U nas w salonie przy tym okrągłym oknie ma stać na święta wymarzona przez Justę co najmniej 6-metrowa choinka :lol: Patrząc na projekt i licząc metry kw. stwierdziliśmy, że na parterze wciąż jest jak na nasz gust za mało przestrzeni. Dlatego jak już pisałem zlikwidowaliśmy sypialnię na parterze. Patrząc na powstałe dopiero później wizualizacje wnętrza, stwierdziliśmy, że był to dobry pomysł. Jak będzie w praktyce to się przekonamy. Zawsze, gdy zatęsknimy za większą liczbą pomieszczeń możemy wstawić tam ściankę działową.
Na parterze mamy więc 80m2 otwartej przestrzeni + 8mkw łazienka i parę innych. Razem ok. 100m2 + 31m2 garażu
Na poddaszu natomiast w oryginalnym projekcie jest jakieś 50m2. Część 'zżera' :wink: pustka nad pokojem, ale też sporo znika pod niskimi skosami dachu. Do tego to pomieszczenie nad garażem jest w użytkowych partiach wysokości tak wąskie, że rzeczywiscie to tylko stryszek, jak zakłada autorka. Taki układ, szczególnie po 'zniszczeniu' sypialni na dole, był dla nas nie do przyjęcia. Wynika to z prostego faktu, że 140m2 domek, to za mało na nasze apetyty na przestrzeń. Ale Bilbo
może mieć więcej m2 powierzchni użytkowej jesli tylko podnieść trochę ściankę kolankową. Konsultowaliśmy to w Horyzoncie i podobnie jak Piotruspan podnieśliśmy ją o ok. 40cm - tyle nie powinno zakłócić proporcji bryły Bilbo. W ten sposób pow. użytk. poddasza urosła do 78m2
Trochę już pisałem wcześniej jak to zaaranżowaliśmy. Poniżej umieszczę jeszcze rysunki. Czy uzyskaliśmy idealny układ? Z pewnością nie. Po prostu na urządzenie wszystkiego wg naszych gustów i z wypasem potrzebowalibyśmy więcej m2, ale nie chcieliśmy się na nie jednak decydować. Cóż jakiś kompromis jednak trzeba przyjąć. Wolimy się komfortowo i przytulnie urzadzić w takim małym domku :P
Aha! A co do dodatkowych informacji na temat projektu Bilbo, o których pisze Egon - wymiary, konstrukcje, to proponujemy pytać Horyzont. My przed decyzją zakupu dostaliśmy kopie oryginalnych rzutów paretru i piętra z pełnym wymiarowaniem i na A3, wydruki z naniesionymi sugerowanymi przez nas zmianami itp.
bilbo - 09-10-2003 18:49
A oto nasze rozwiązania dotyczące wnętrz Bilbo:
(rysunki dostępne po kliknięciu :) )
rzut parteruJak widać mamy (przewidziane) więcej drzwi tarasowych niż w oryginale i są one szersze. Jak zobaczymy fakturę za okna, zrobimy z pewnością tak: :o Ale co tam :D
rzut piętraPatrząc na powierzchnię pokoi 3,7 i 4,5 trzeba pamiętać, że przy ścianie jest jeszcze około 1m szerokości pas powierzchni, która nie jest wliczana do użytkowej (wysokość od 80cm do 170cm) - zmieszczą się tam takie meble jak szafki, łóżka, czy biurka.
Sypialnia [5], pracowania [4] i łazienka [2] (chcielibyśmy jeszcze ze dwa razy większą, ale nie jest zła prawda?) tworzą nasz 'apartament'.
Z pracowni schodzi się do sypialnia po dwóch stopniach. W ten sposób (poprzez obniżenie stropu nad garażem) zyskaliśmy jeszcze więcej pow. użytk. (czytaj: miejsca). Z wąskiego, niskiego i nieustawnego 'pomieszczenia nad garażem' o pow. użyt. 11m2 zrobił się ładny salonik :-))
Piotruspan2000 - 09-10-2003 19:07
Bilbo! swietny pomysl z tym obnizeniem stropu nad garazem!!! napewno to wykorzystamy w swoim Bilbusiu... mam nadzieje ze pozwolisz :D
Ale fajnie to porzebrabialiscie...SUPER! nawazniejsze zeby domek spelnial Wasze oczekiwania.
Decydujac sie na ten projekt spodobalo sie nam najbardziej oddzielenie sypialni rodzicow czy nas (na dole) od sypialni dzieciakow (na gorze) i w dodatku mamy lazienke TYLKO dla siebie oraz przestrzen nad pokojem dziennym i antresola.
Mialem pomysl zeby sciana pomiedzy lazienka i nasza sypialnia byla prawie cala ze szkla i byly szklane drzwi...no ale zobaczymy jak to naprawde bedzie.
Bilbo, jak tam fundamenty? wyrownali? jak pogoda? pozwala budowac?
pozdr
PP
bilbo - 09-10-2003 21:09
Bilbo! swietny pomysl z tym obnizeniem stropu nad garazem!!! napewno to wykorzystamy w swoim Bilbusiu... mam nadzieje ze pozwolisz :D
A Justa na to... "ooooo! NIE! " :D :D :D
Ale oczywiście się zgadza :lol: Ja też :-))
Z tym, że my mamy tą przeróbkę w oryginalnym projekcie z Horyzontu. Trochę tam jest kombinacji przy wieńcu nad bramą garażową. U nas jest to przeprojektowane i przeliczone przez konstruktora, ale może i da się to zmienić na budowie. Musicie pytać kierownika. Albo dzwonić do Horyzontu. My mamy wszystkie przeróbki (poza adaptacją z Ytonga 36cm do BK 24cm+ocieplenie) wrysowane w oryginalny projekt. Wyszedł ok. dwa razy drożej, ale uznaliśmy, że tak będzie bezpieczniej i obędzie się bez dodatkowego zamieszania na placu budowy.
Jeżeli chcecie obniżyć strop nad garażem i jednocześnie zachować ten łuk w bramie, to musicie również jednak... obniżyć posadzkę w garażu. Garaż jest wysoki (w zasadzie w projekcie wydaje się niepotrzebnie wysoki) - ma 2,66m. Jednak łuki bramy schodzą dość nisko i gdy obniżyliśmy strop garażu o 35cm to okazało się, że w najniższych miejscach (przy krawędziach) wjazd ma 175cm wysokości. Dla osobówek żaden problem, ale już 2-metrowym vanem trochę niewygodnie wjeżdżać. Da się, bo garaż jest szeroki a brama na środku wysoka, ale chyba nie o to chodzi. My daliśmy posadzkę garażu niżej o 20cm. To w zasadzie nawet lepiej - niżej o stopień niż reszta domu, no i podjazd niższy. Często tak się projektuje.
Ławy fundamentowe nam nadlali i chyba jest równo - sprawdzaliśmy dzisiaj z Justką laserową poziomicą w paru miejscach i wyglądał O.K. Z tym, że to ustrojstwo też za dokładne nie jest, a do tego padał deszcz, więc szło nam opornie. Odpowiedź na kolejne pytanie już znasz - pogoda budować nie pozwala. Beton na ławach na razie musi sobie schnąć, ale mieli zająć się w tym czasie płotem, a tu kicha! Ja nie wiem, jak oni się wyrobią z czasem. Mnóstwo pięknej pogody zmarnowali. Liczyliśmy, że z tą ekipą to będzie sielanka, a tu proszę... Wciąż jesteśmy pełni obaw. Napiszę więcej i przejdę do kwestii kosztów budowy, wycen i kosztorysów. Może coś sobie poporównujemy. Ale to już nie dzisiaj :) Podam tylko szybko, że mamy umowę kompleksoową na wykonanie stanu zero (geodeta, humus, wykopy, ławy, izolacje, ściany fundamentowe, izolacje, zasypanie piaskiem -
bez zalewania płyty chudym betonem) na 21 tys. Z tym, że u nas wysokość ścian fundamentowych to ok 140cm. Zdajemy sobie sprawę, że to nie najtańszy wariant, ale liczyliśmy, że będzie sprawnie, profesjonalnie i bez kłopotów. Póki co
wszystko jest na odwrót :evil: Jedyny plus, że póki tego nie zrobią porządnie nie dajemy ani jednej złotówki (robią ze swoich materiałów, więc nie martwi nas ile ich poniszczą), no i dają fakturę, gwarancję i wiemy gdzie ich szukać. A! I nasze coraz częstsze telefony szef-kierownik wciąż odbiera niezwłocznie, nie znika. Całkiem koszmar więc to nie jest :D . Zobaczymy jak będzie dalej...
Ciekawi jesteśmy Waszych opinii o kosztach.
No i gdzie jest reszta 'Bilbo buildersów' ??? Ujawnijcie się :D
maag - 09-10-2003 23:47
do Piotruspan2000:
tak- buduję liczbę postów, chcę zostać ekspertem.
do bilbo:
niestety albo uszkodzony monitor albo wzrok- może stąd zachwyt nad prezentowanym tutaj projektem
zabieram głos ostatni raz w tym wątku, ale mam prośbę:
czy ktoś może tego typu karykatury domów usunąć z poważnego forum?
Piotruspan2000 - 10-10-2003 08:11
Do MAAG:
tak myslalem ze budujesz liczbe glosow. Twoje komentarze zupelnie nic nie wnosza a jedynie "zasmiecaja" wymiane opinii pomiedzy osobami zainteresowanymi budowa luB juz budujacych Bilbusia.
Nie zyjemy w Koreii Polnocnej (na szczescie) wiec kazdemu moze podobac sie dowolna bryla czy kolor domu.
Poza tym komentarze ktore wystawiamy swiadcza jedynia o naszej kulturze osobistej, wiec GRATULUJE.
Pozdrowienia dla BILBO BUILDERS i BILBO LOVERS !!!
EgonOlsen - 10-10-2003 10:57
Drodzy, przyszli, Bagginsowie z Shire !
Przeanalizowałem korektę planu poddasza załączoną przez "bilba" i nadal twierdzę, że poddasze jest piętą Achillesową tego projektu. Oczywiście nie mówię tego tak ... (nie chcę powiedzieć dosadnie brzydko) grubiańsko jak kolega "maag". Chcecie opinii, to ją macie. Pomieszczenie nr 4 (sypialnia) "wycenione" na 18 m2, przy układzie boków ~ 3 x 6 m, to niestety big tramwaj i zdania nie zmienię. Moim, skromnym, zdaniem przesunięcie schodów i łazienki w bok umożliwiłoby uzyskanie bardziej regularnych kształtów sypialni na poddaszu. Ale doskonale wiem, że Wy tego robić nie będziecie, ani nie możecie. O takim rozwiązaniu powinna pomyśleć p. Jowita, jak projektowała dom.
Upierdliwie się tego czepiam, ale mieszkając w blokach (nowych z pocz. lat 90.) i pilnie obserwując domy znajomych i rodziny z czasów komuny niemal zawsze dochodzę do wniosku, że architekt musiał być wcześniej kowalem :lol: . Albo bryła, że tylko płakać, albo schody na pól chaty, jakby życie rodzinne koncentrowało się na schodach, albo "tramwajowe" (zwane mniej wybrednie kiszkowatymi) pokoje. Obstaję więc przy zdaniu, że zaprojektować ładną bryłę to jedno, ale funkcjonalnie ją rozplanować wewnątrz, to drugie. Ja osobiście przedkładam funkcjonalność nad oryginalność, prostotę nad wyszukane kształty. Nie ukrywam, że jeśli kiedykolwiek podejmę się budowy, bo to na razie tylko moje ciche marzenie, to wybiorę coś prostego i zarazem funkcjonalnego (finanse !). Spodobał mi się np. projekt Muratora D 43, ale też nie bez zmian. Ujęła mnie w nim funkcjonalność rozplanowania wnętrza, prostota bryły i przestrzeń - przy 137 m2, pokój dzienny ma 48 m2 (!), a na poddaszu są sypialnie po 17 m2 i w ładnych kształtach. OCZYWIŚCIE NIE JEST TAK ŁADNY I ORYGINALNY JAK BILBO ! Gdyby jednak Bilbo miał takie sypialnie jak D43 (ale tylko 2) i zachował antresolę, byłoby
super.
http://www.projekty.murator.pl/rzuty.htm?IdProjektu=51Życzę wszystkim budowniczym Bilba najlepszego, jak najmniej kłopotów. Gratuluję ślicznej bryły i świetnego parteru. Mam nadzieję, że nie macie mi za złe krytyki poddasza, ale chciałem być szczery (do bólu). Liczę, że hojnie obdarzycie to forum fotkami z budowy. Z tą nadzieją będę tutaj od czasu do czasu zaglądał. Gdy zobaczę gotowy efekt może zmienię zdanie o poddaszu Bilba :wink:
Pozdrawiam
EgonOlsen
bilbo - 10-10-2003 13:54
Dzięki Egon za wszelkie uwagi.Konstruktywna krytyka, merytoryczna dyskusja, to jest to, o co wszystkim (poza maagiem - on tu przychodzi odreagować swój czarny (z pewnością) los (wystarczy spojrzeć na jego pozostałe posty, by to zrozumieć)) na tym forum zależy. Nie sądzę, by Piotruspan założył ten wątek po to, byśmy tu sobie wymieniali ochy i achy na temat projektu naszego domu. Nam się on podoba i to już wiemy. Choć miło dowiedzieć się, że i inni się nim zachwycają. Z drugiej strony, gdybym dowiedział się, że 'pół Polski' właśnie buduje Bilbo, to bym się załamał :D a potem... chyba kupilibyśmy nowy projekt.
Co do poddasza, to dla mnie też ono nie jest idealne, ale w innym sensie niż dla Ciebie Egon. Ono jest po prostu za małe! :-) Chciałbym tam jeszcze jeden pokoik i łazienkę. Ale jak już pisałem, zdecydowaliśmy się na tej wielkości domek i będziemy się musieli pomieścić. 'Tramwajowatość' pokoi jakoś mnie nie martwi. Po naszych przeróbkach to 'kiszkowaty' jest jedynie pokój nr 4. Ma to być u nas pracownia, a nie sypialnia. Oboje z Justką pracujemy w domu na komputerkach. Doskonale sobie wyobrażam nas, biurka i komputery w tej kiszce. Gorzej by nawet było, gdybyśmy musieli siedzieć biurko w biurko w kwadracie 4mx4m. W 'kiszczce' łatwiej będzie zachować bezpieczną odległość :D :lol: :lol:
Co do przesunięcia schodów w bok, to może jest to dobre rozwiązanie na osiągnięcie bardziej regularnych pomieszczeń na poddaszu, ale to chyba by już nie było to samo Bilbo. Jednak to centralne położenie antresoli (tylko w centralnej części salon ma wysokość dwóch kondygnacji) i schodów ma to coś w sobie, co nas urzekło.
D43 to rzeczywiście wzór funkcjonalności. Świetnie przemyślany. Ale gdyby mu zabrać jeden z pokoi (chyba 12) i zrobić antresolę i pustkę nad salonem, to już by to nie było to - ani funkcjonalny D43 ani nadal nie Bilbo. Nie wybralibyśmy takiego projektu chociażby ze względu na brak jednego pokoju. Gdyby miał te trzy + antresolę i pustęk, to
byłoby super, ale to raczej niemożliwe w tej wielkości domku.
Super to jest np.
ten domek Jest tam i wielki, wysoki salon i ładne pokoje z łazienkami.
Zgadnijcie dlaczego go nie budujemy. :lol:
Oczywiście Bilbo też nie jest projektem dla osób poszukujących przede wszystkim prostoty (koszty) i funkcjonalności. Dla nas ma być próbą połączenia fantazji z praktycznością, wyważoną na nasze możliwości receptą na miły akcent w architekturze, nieco rozmachu w strefie dziennej (80m2 i do 6m wys.) oraz przytulny kącik dla każdego domownika.
Pozdrawiam
i życzę Ci Egonie jak najszybszego przejścia z 'cichego marzenia' w krzyk i udanej realizacji swojego domku.
Trzymaj też kciuki za nasze zmagania z budowlaną rzeczywistością.
Robert
Piotruspan2000 - 10-10-2003 15:37
Bilbo (Robert), Egon
Oto wlasnie chodzi! konstruktywna krytyka, rady, swoje przemyslenia, pomysly, nowatorskie rozwiazania, problemy, ceny, etc. To wlasnie tego my wszyscy tutaj szukamy!!! i jezeli my BILBO BUILDERS i BILBO LOVERS sami sobie tego nie napiszemy to gdzie znajdziemy te bezcenne wiadomosci?
jak Wam poszlo z uzyskaniem wszystkich pozwolen na budowe Waszego domku?
My zakupilismy dzialke pod koniec sierpnia. Teraz juz wiem ze najwazniejsza jest mapka do celow projektowych bo od tego wszystko sie zaczyna. Na szczescie pani w urzedzie przyjela moj wniosek o warunki zabudowy z mapka do celow prawnych. Przy odbiorze (2 tyg pozniej) dowiedzialem sie ze potrzebuje jedynie wypis z planu. Z wypisem z planu, mapka CP (cele proj.) pobieglem do pokoju obok po warunki przylaczenia wody oraz do miasta obok po warunki przylaczenia elektrycznosci. W tzw. miedzyczasie domek wrysowany jest w dzialke, czekam na adaptacje, ale juz zlozylem wniosek o wylaczenie z dzialalnosci rolnej. Pomaga mi w tym wszystkim geodeta bo sam to bym oszalal w tej gestwinie przepisow i niezbednych podan, mapek, czy dokumentow.
Szczesliwie za tydzien odebrac mam pozwolenie na budowe naszego Bilbusia. Poprosilem pania architek ktora dok. adaptacji aby zwrocila uwage na wielkosc i rodzaj fundamentow w projekcie vs. podloza na ktorym stanie nasz domek. Rowniez poprosilem (zgodnie z rada Asi :D ) o zwrocenie uwagi na wiezbe czy czasem nie jest przesadzona.
Czy moze wiecie jeszcze na co powinienem zwrocic uwage architektowi podczas adaptacji aby zmniejszyc koszty/ pozbyc sie problemow?
pozdr
PP
bilbo - 10-10-2003 15:50
My problemy z bieganiem po urzędach za pozwoleniem na budowe i wszystkim warunkami złożyliśmy na ręce naszej pani architekt, wykonującej też adaptacje i zagospodarowanie terenu. Trochę to kosztowało i czasami się zastanawialiśmy, czy nie byliśmy nazbyt wygodni :-) ale tylko dzięki temu rozwiązaniu udało się dostać pozwolenie przed nową ustawą z lipca, a to było dla nas baaardzo ważne. Generalnie problemów nie było. Co więcej - dostaliśmy pozwolenie, aby Bilbuś stał na ukos do działki! :-)
Też ciekawi jesteśmy opinii o więźbie. Czytałem dużo, że ta w Wierzbie jest przerośnięta. Nie wiem jak w Bilbo. Nie znam się na tym i jeszcze z nikim nie konsultowałem. Na razie nie wiemy też nic o innych kwestiach dotyczących konstrukcji.
Joanna Glowacz - 11-10-2003 08:59
Piterku i Bilbo
Jeżeli macie możliwość zeskanowania głównych rzutów projektu, a zwłaszcza zestawienia więźby, podeślijcie na mój adres - postaram się wtedy podzielić doświadczeniami, które udało nam się do tej pory zdobyć. Przypuszczam, że w waszym Bilbusiu znajdą się podobne pułapki projektowe - w końcu projekty tworzone sa według jakiegoś wzorca, a Wierzba i Bilbo to projekty tej samej autorki.
Zapewne w cenie projektu zawierało się również zestawienie materiałowe. My na nasze troszkę się nacieliśmy: stąd moje ogłoszenie o checi odsprzedaży 3 palet Ytonga :-). Od tego momentu wszystko sama dokładnie przeliczam i powiem szczerze, że zaczyna mnie to wciagać:-) Chyba się przebranżowię :-)
Uważajcie na belki stalowe HEA, a właściwie wszelkie stalowe elementy. Byliśmy pewni, że to jeden z elementów stropu teriwa. PO dostawie stropu zrobiliśmy :o gdy majster zapytał: A gdzie belki???Na co dostawca: A jakie belki???Okazało się, ze to nieujęty w kosztorysie, element wart ok 4000 PLN. Cóż nie planowaliśmy tego. Dzięki szybkiej interwencji kierownika budowy (dokonał równiez adaptacji)udało się zaoszczędzić jakieś 3500 PLN!!!bez uszczerbku na wytrzymałości konstrukcji.
Oj sporo było takich perełek, sporo.
Służę radą.
Życzę słonecznej jesieni aż do grudnia :-)
Asia
bilbo - 11-10-2003 18:02
Ciekawe rzeczy piszesz Joasiu.
Będzie trzeba się dokładniej wgryźć w te projekty. Na razie nie zastanawialiśmy się nad nimi tak dokładnie od strony konstrukcyjnej. Analizowanie więźby, czy stropów to dla nas w tej chwili abstrakcja, ale robimy się coraz lepsi :D Dzisiaj wypatrzyliśmy we właśnie powstającej naszej ściance fundamentowej... cegłę !!! Chłopaki w ten sposób chcieli sobie wypełnić przestrzeń, w którą nie wchodził cały bloczek :evil: Ale nie daliśmy się nabrać i musieli ją szybko wydłubywać. Obiecali, że się to już nie powtórzy :lol: Też myślimy, że jak tak dalej pójdzie, to mamy nowyc fach w ręku - nadzór budowlany!
Chętnie skorzystamy z Twoich doświadczeń.
Więźba w Bilbo wygląda tak, a oto
zestawienie więźby.
Co do belek w stropie, to na razię nie łapię o co chodzi :D Poprzeglądam dokładniej projekt, kosztorys i zestawienia materiałowe. Na razie to dla nas przyszłość :-)
Do takich przyszłościowych kwestii należy też wykonanie tych Bilbowskich ukośnych kominów.
W projekcie napisane jest jedynie:
>>Gotowe przewody kominowe [...], obmurowane jedną warstwą cegły 12cm po ułożeniu.<<Dzisiaj (tak trochę z doskoku) zastanawialiśmy się z wykonawcą-kierownikiem jak wykonać te skosy, czy tylko jako wykończenie tynkiem, czy cegła ma iść schodkowo i potem wyrównanie tynkiem. Pewnie trzeba by się nad tym chwilę zastanowić i policzyć grubości. Ale kierownik nas
znowu trochę zmartwił stwierdzeniem -
najlepiej by coś takiego było zobaczyć już praktycznie wybudowane. Chyba powinniśmy z niego zrezygnować jak już się upora z tymi fundamentami - jak sądzicie??? No i może ktoś coś wie, jak się takie skosy robi. Bo po tych wszystkich numerach, to my wolimy sami wiedzieć, jak ma być co zrobione, niż tylko liczyć, że 'fachowcy' sobie poradzą.
pozdrawiam
Robert
P.S.
Asiu, jeżeli jakieś skany z projektu jeszcze są istotne, to napisz. Chętnie udostępnie. I z góry dziękuję za wszelkie uwagi.
bilbo - 15-10-2003 12:54
Zaintrygowany uwagą Joasi dotyczącą zgubnych dla urody domu skutków podnoszenia ścianki kolankowej - temat poruszany w wątku
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=15557 - postanowiłem dokładniej zająć się wizualizacją naszego Bilbo po podniesieniu ścianki kolankowej o 40cm. Nasz domek został przeprojektowany w Horyzoncie. Ustalono, że dalsze podnoszenie zakłociłoby już proporcje bryły budynku, ale te 40cm jest OK. Dostaliśmy rysunki techniczne elewacji po podniesieniu, ale tych ładnych wyrenderowanych obrazków już nie. Pobawiłem się jednak trochę na komputerku i opierając się na rysunku technicznym dość dokładnie przerobiłem jeden z obrazków Bilbo.
Oto efekty:
http://www.superpc.pl/img/bilbo/podn...a_ogrodowa.jpgI jak Wam się podoba? My uważamy, że może być.
Raczej nie trzeba przedłużać krowki dachowych, by zwiększyć podcienie.
Tutaj Bilbuś ma jeszcze oryginalną z projektu kolorystykę, która nie za bardzo nam odpowiada. Ten jasny kolor uwypukla nadbudowany mur. Jak przemaluję te rysunki to też pokażę :-) Popracuję też jeszcze nad innymi obrazkami Bilbusia.
pozdrawiam
Robert
bilbo - 15-10-2003 18:04
Prezentuje jeszcze jeden obrazek z Bilbusiem "przed i po" podwyższaniu.
(można klikać w celu powiększenia)
http://www.superpc.pl/img/bilbo/podniesiony.jpgOgólnie rzecz biorąc podwyższanie urody domkowi nie dodaje, ale też nie wygląda źle ten wyższy. Zwłaszcza, jeżeli patrzy się na pojedynczy wydruk, a nie zestawienie dwóch obrazków.
magmi - 15-10-2003 19:43
Nie jest źle, chociaż przyznaję że w wersji oryginalnej bardziej mi się podoba. Ale rozumiem względy użytkowe. Rezultat jest całkiem w porządku. Pozdrawiam wszystkich hobbitów.
Piotruspan2000 - 15-10-2003 19:53
Witam,
Robert gratuluje zdolnosci komputerowych. Wyreczyles mnie troszecze bo tez chcialem sie pobawic zeby zobaczyc jak to jest. Nie wyglada zle ale mam pomysl: podnoszac Bilbusia nie zwiekszac tej jasnej czesci na okraglym oknem i pozwolic jej sie zaczac od linii dachu. Wydaje mi sie ze wtedy Bilbus nie straci NIC ze swojej urokliwosci.
Co Wy na to?
Pozdowienia dla BILBO LOVERS!
bilbo - 15-10-2003 21:50
Hi :-)
To dobry pomysł PP, żeby ten łuk nie zaczynał się zaraz nad oknem. Justka proponuje dać go pośrednio między linią dachu a samym oknem.
Zrobiłem jeszcze takie zestawienie porównawcze.Tak teraz na to patrzę... i nie mam zdania :-)
Ale z pewnością kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniej wysokości tego łuku.
Podobna kwestia z przerośniętą ścianą jest z przodu nad garażem. Ale my tam mamy... drugie okrągłe okienko do naszej sypialni :P
maag - 15-10-2003 23:03
mam pytanie do bilbo:
w jakim programie robiłeś prezentowane tutaj wizualizacje?
bilbo - 15-10-2003 23:07
Po obejrzeniu zestawienia porównawczego, nie mam żadnych wątpliwości którego Bilbusia wybarć! :D (łuk nalezy wypośrodkować)
Pozdrawiam wszystkich
Justka
Maag wszelkie wizualizacje najlepiej przetwarzać w Adobe Photoshop :lol:
Piotruspan2000 - 16-10-2003 10:05
Zdecydowanie zgadzam sie Justa z Toba. Wyposrodkowany luk wyglada najlepiej :D . Swoja droga zastanawiam sie czy pasowaloby male okienko w luku? tylko nie wiem czy okragle...czy moze jakies inne?
Zastanawialem sie ostatnio jak wygladalby Bilbus gdyba w oknach (kuchnia, jadalnia i sypialnia) byly okiennice. Chyba w weekend musze posiedziec przy Photoshopie.
jak mi sie uda to zaprezentuje fotki na forum - do oceny oczywiscie!
pozdr
PP
bilbo - 18-10-2003 00:04
Hejka ! :D
Prezentujemy
pierwsze niewirtualne zdjęcie naszego Bilbusia. :P
Niestety niewiele go na razie wystaje z ziemi, ale cieszy nas już ogromnie.
Piotruspan2000 - 18-10-2003 18:15
SSSUUUUPPPEEERRR!!!!
Gratuluje!!! czy to jest "stan zero"?
pozdr
PP
bilbo - 18-10-2003 19:46
"Stan zero" właśnie powstaje. Hurrrra! Ale to cieszy :D
Jeszcze tylko piasek i rurki do środka i potem całość zalać chudym betonem i... przerwa :( a tak miło patrzeć jak rosną mury własnego domku. No, ale mamy
nadzieję, że od wiosny ruszymy dalej.
Trzymajcie kciuki :D
Najświeższe zdjęcie z naszego Placu Budowy Bilbusia będzie teraz zawsze dostępne pod ikonką (domek) strony WWW u dołu każdego naszego postu.
pozdrawiamy
Justyna&Robert
bilbo - 27-10-2003 00:32
Piotruś czekamy na Twoje nowe aranżacje :lol:
Justa
Piotruspan2000 - 29-10-2003 11:20
Justa&Robert
gratuluje!!! ogladam sobie Wasze fotki z budowy i gratuluje!!! az milo popatrzec..
teraz sobie wyobrazam naszego Bilbusia.. podobno listopad ma byc cieply i strasznie mnie kusi zeby rozpoczac budowe i postawic fundamenty jeszcze teraz... sam juz nie wiem czy to dobry pomysl...
mam kilka pytan i z gory dziekuje ze odpowiedzi:
- jak dlugo trwala budowa Waszych fundamentow? od czasu 'wkopania lopaty" do zasypania piaseczkiem?
- ile kosztowaly Was fundamenty? razem z wszelkimi niezbednymi robotkami, materialem i wykonawstwem?
PS...jakos mi czasu brak zeby sie obrazkami zajac ;)
bilbo - 29-10-2003 19:19
Piotrek nasza budowa trwa i trwa... Zaczęli 11 września!
teraz znów czekają na oklaski, paru pracowników dłubie się przy płocie, a reszta... pewnie nadgania na innej budowie. Siły już nie mamy ich poganiać. Powinni już układać kanalizację. Ich szczęście, że przed zimą nie chcemy więcej niż "stan zero". Lepiej już niech to dobrze zrobią. A co do tego wciąż mamy wątpliwości.
Teraz niepokoi nas stan zagęszczenia piasku w fundamencie. Już zaczynamy podejrzewać, że to my jesteśmy za bardzo upierdliwymi inwestorami :-)
Wszyscy mówią, że listopad ma być ciepły, więc tym bardziej nie śpieszy nam się z wylaniem płyty z chudziaka.
Ale nie przejmuj się naszym tempem robót. Zobacz jak u innych wartko idzie -
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=17222Podobno 2 tygodnie to naprawdę duuużo czasu na stan zero. Nasz wykonawca też tak mówił :-) :evil: :-) Całkiem realne jest więc wykonanie go w listopadzie. Wtedy można zacząć dalej wczesną wiosną, nie czekając na rozmarznięcie ziemi.
Co do kosztów:
My mamy całościową umowę na stan zero (geodeta, zdjęcie humusu, wykopy, zbrojenie, ławy, ścianki z bloczków, zasypanie piachem) na nie podlegającą zmianom cenę 21 tys. brutto. W tym jest robocizna, wszelki materiał i sprzęt jaki może być potrzebny oraz kierownik budowy. Całość z VAT i fakturą (płatna 7dni po odebraniu gotowego 'produktu').
My mamy nieco wyższą niż w projekcie ścianę fundamentową ok.130cm nad ławy.
Aha! A kanalizacja i płyta z chudziaka ma wyjść ok 4 000 pln - Dokładnie jeszcze nie wiemy, bo to wyszło trochę w trakcie, że będziemy to robić jeszcze teraz.
Nie wiem, czy to dobra cena, czy nas naciągnęli :-)
Staraliśmy się dowiedzieć u kilku ekip. Wykonawcy 'gdzieś z Polski' oferowali nieco niższą cenę za robociznę (no i może samodzielnie udałoby się coś jeszcze zaoszczędzić na materiałach, ale nie wiemy czy na pewno), ale trudno było mieć pewność ile wyskoczy jeszcze w trakcie. No i trzeba by sporo przy nich biegać - materiały, bajery, najchętniej barak do spania...
Dostaliśmy też dwie wyceny na ponad 30 tys.
Podejrzewam, że mamy dość wyważoną cenę jak na kompleksową usługę.
Liczyliśmy też, że w ramach tej ceny zagwarantujemy sobie 'nieosiwienie przez okres budowy', ale to akurat może się nie udać :-)
Piotruspan2000 - 29-10-2003 20:00
Wielkie dzieki za jak zwykle wyczerpujace informacje! wasze fundamenty wygladaja okazale! jutro musze sie umowic ze znajomym wykonawca. Jeszcze dwoch poprosze o wycene. Jak bedzie wszystko oki to zaczynam budowe. Zdecydowane.
mam jeszcze jedno pytanie. Czy podpisywaliscie umowe z wykonawca? moze macie jej tresc elekrtonicznie? bede wdzieczny za udostepnienie jesli to mozliwe.
z gory dziekuje
pozdr
PP
bilbo - 29-10-2003 20:51
Umowę oczywiście podpisywaliśmy.
Mam tylko wersję papierową -
tutaj są skany.
Jest tam też szczegółowy kosztorys (bez płotu). Wszystkie ceny w nim są netto, a suma to... 24 000pln (NETTO) . Jak go zobaczyliśmy powiedzieliśmy, że drogo. Pan powiedział, że cena jest otwarta oczywiście. No i staneło na 21 (BRUTTO!) :-) Więcej ugiąć się nie dał. Także patrząc na ceny w tym kosztorysie trzeba je pomnożyć przez 0,82 by otrzymać wynegocjowane ceny brutto (te bazgroły długopisem, to jest właśnie to). Zresztą nie wiadomo jak na to patrzeć :-) i gdzie dokładnie było ukryte te 4 680 pln, o które dość łatwo wykonawca opuścił cenę. Ciekawe to.... Generalnie na wszystkim sobie coś tam chciał przyciąć, a tak przyciął mniej. Ciekaw jestem opinii na czym mocno przepłaciliśmy wg tego kosztorysu.
- betonu raczej taniej byśmy nie kupili
- bloczki betonowe bywają w różnych cenach, ale te najtańsze są niewiadomo skąd i trzeba się chociaż jakoś znać, by je kupować
- wiem, że nieco taniej załatwilibyśmy pewnie geodete i koparke do humusu, ale woleliśmy mieć to zrobione kompleksowo, żeby nie było zwalania, że to coś z naszej strony poszło nie tak
- szczerze mówiąc nie wiem, czy jak dobrze poszukać to piaseczku nie można dostać taniej, może duuużo taniej ?
pozdrawiam
Robert
Piotruspan2000 - 30-10-2003 16:23
Just&Robert
wielkie dzieki za kosztorys! jak zwylke mozna na Was liczyc!
21 tys nie wydaj mi sie drogo jezeli wezmiemy pod uwage ze ta cena obejmuje wszytsko od wytyczenia po zalanie chudziakiem.
Dzis mam rozmawiac w sprawie moich fundamentow. Sam juz nie wiem czy robic czy nie. Jezeli wyrobia sie w dwa tygodnie to byloby super! musze z nimi porozmawiac i dopiero wtedy podjac decyzje.
pozdr
PP
bilbo - 30-10-2003 16:52
21 tys. to jest u nas bez kanalizy u chudziaka.
za to ostatnie bedzie jeszcze pewnie ok. 4 tys.
razem więc 25 tys.
Gdzieś na forum czytałem, że do 10 listopadama być dość ciepło.
Pogadaj z wykonawcą, niech się zadeklarują, że będą robić wartko, a nie się o piiiiiii. Najlepiej napisz coś o tym w umowie. My teraz na "stan 0" nie mamy nic o karach za nie dotrzymanie terminów, bo nam się nie śpieszy, ale widząc jak idzie robota, to w następnych etapach na pewno będziemy ściśle i bezwzględnie pilnować terminów już na etapie umowy.
bilbo - 30-10-2003 16:55
Aha! Z tego co wynika z tego wątku:
http://murator.com.pl/forum/viewtopi...=188388#188388, to piasek do naszych fundamentów nie należy do najdroższych na świecie :-)
bilbo - 30-10-2003 20:10
Piotruś daj znać co wynikło z Twojej rozmowy z budowlańcami! Ciekawi też jesteśmy jaki zaproponowali Ci kosztorys?
Pozdrawiam
Justa
Piotruspan2000 - 31-10-2003 11:49
Napewno sie odezwe. Jutro umowiony jestem z szefem ekipy ktory dokanac ma wyceny. Dodatkowo zalanowalem podpiwniczenie pod sypialnia na parterze i pomieszczeniem godpodarczym. Ciekawy jestem ceny. Obawiam sie troche tej pogody; czy zdaza zasypac przed mrozami. Mieliby zaczac w najblizsza srode. Bede informowal o postepach.
Pozdr
PP
Piotruspan2000 - 06-11-2003 07:18
Witam,
dopiero wczoraj otrzymalem pierwsza kalkulacje. i chyba oszaleli... jesli porownam cene do waszej do naprawde cos tu jest ni tak.
Jeden z wykonawcow podal mi cene 35 tys bez kanalizacji i chudziaka (to dodatkowe 4 tys pln). Mam w zwiazku z tym pytanie: Czy Wasze fundamenty (Justa&Robert) wykonane zostaly tak jak zostaly zaprojektowane w pracowni?
jezeli tak to mam pytanie ile kosztowala was robocizna a ile materialy.
Drugi wykonawca wypowie sie dzisiaj. Wspomnial ze ze robocizna nieco mniejszego domu uzgodnil cene na 7,5 tys. Ekipa 8 osobowa stan zero 10-12 dni od wbicia lopaty. dom ktory ogladalem muruja naprawde super! na siany fundamentowe to bez tylku mozna tapete klasc!
tak powaznie to zastanawiam sie czy jest az taka roznica cen miedzy Wawa a innymi regionami?
z gory dzieki za odpowiedz
pozdr
PP
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plhergon.pev.pl
Strona
1 z
5 • Zostało znalezionych 332 wyników •
1,
2,
3,
4,
5