ďťż
Przejrzyj wiadomości
Dom "BILBO" pracowni Horyzont




Piotruspan2000 - 22-11-2003 23:12
a'propos okien. Ponizej opinia ktora znalazlem na temat okien drewnianych (cytat z innego watku - caly watek tutaj. Troche pomaga zrozumiec o co chodzi w tych certyfikatach:

Każdy producent okien drewnianych z fryzów klejonych warstwowo musi kupować te fryzy od producenta tych fryzów [z których robi się ramy i na koniec całe okna] który ma badania - właśnie certyfikat.
Fryzy klei się z desek złożonych w trzy razem. Same deski też się odpowiednio przerabia. Z surowej deski [takiej z tartaku i wysuszonej] wycina się wady drewna - sęki, zawirowania włókien inne wady. Następnie taka pocięta deska ma fresowane miniwczepy i sklejana jest ponownie w długą deskę. Takie posklejane deski skleja się po trzy we fryzy. Dlatego proces klejenia drewna jest niesłychanie ważny z uwagi na jakość sklejania, jakość kleju i jakość drewna. Klej musi być co najmniej klasy D-4 a i drewno nie może być rzadkie z wadami. Zażądaj od tej firmy CERTYFIKATU na drewno klejone warstwowo. Jak nie mają to te okna nadają się do kominka. Jak mówią, że mają certyfikat na drewno klejone warstwowo meranti to uważaj potrójnie bo taki certyfikat ma bodajże jeden polski producent.
Przypominam, że WIKTORCZYK nie ma certyfikatu na całe okna a taki dokument jest niezbędny do sprzedaży okien.
WIKTORCZYK jest tylko w aprobacie zbiorowej dla producentów okien drewnianych jednoramowych systemu DJ-68 ale jest to wyłącznie aprobata na okna z drewna sosny i nie obejmuje ona okien z drewna meranti, modrzewia, dębu, cedru, eukaliptusa - bo są tacy producenci co tę aprobatę rozciągają na wszystkie gatunki drewna. Ta aprobata ma też swoje wady, np. nie ma w niej okien fixów a maksymalny wymiar szerokości okna dwuskrzydłowego nie może przekraczać około 160 cm.
To tyle o WIKTORCZYK i innych co produkują okna niezgodne z aprobatą np. z meranti i do tego nie mają certyfikatu.
Na koniec dodam, że są w POlsce firmy co takie wymagane dokumenty będą miały lub już mają. Zdradzę ich nazwy bo na to zasługują - HUMDREX, ADPOL, GEBAUER, DZIADEK, GORAN.
Na koniec dodam, że certyfikaty na okna drewniane ma w Polsce 5-8 firm Tylko!!!!!!!!!!

i co Wy na to? cholera gdyby ten Goran byl troche tanszy...

moze w grudniu zrobia obnizke jak rak temu (25%) a do tego 5% jezeli wplacasz 100% w dniu zamowienia, wiec mozna zaoszczedzic kilka tysiecy... sprawe badam na biezaco wiec dam Wam znac jak dowiem sie o obnizce...

pozdr
PP





bilbo - 23-11-2003 13:08
Zdjęcia super! Jak dużą macie działkę?
Justa



Piotruspan2000 - 23-11-2003 13:11
Nasza dzialeczka to 22,5x57,7m co daje 13 arow... wiec bedzie co kosic jak trawka urosnie...

pozdr
PP



bilbo - 23-11-2003 13:35
Wszystko zależy od tego jak się urządzi ogród. My mamy 15 arów, ale już dawno postanowiliśmy, że część ogrodu to będzie las (sosny i świerki), trochę kory i ściółki a może wyrosną też grzyby :lol: (będzie też tam drewutnia) Na skraju "lasku" ma być bez,magnolie i polanka-miejsce wypoczynku, opalania. Tam faktycznie będzie trawa :lol: Wszystko trzeba tak urządzić by nie tracić całego dnia na koszenie :lol: Chcemy też mieć małe oczko z rybami lub liliami wodnymi :)) Mamy przestrzenny model domku z plasteliny na kartonowej działeczce, tak łatwiej się projektuje.
Justa





Piotruspan2000 - 23-11-2003 13:43
Ale super z ta plastelina!!! widze ze juz wszystko zaplanowane...

u nas tez... ja z kolei zrobilem sobie arkusz w excelu w ktorym nanioslem bryle domku, iglakow, trawy, szamba, itd. sa to tylko dwa wymiary ale zawsze cos :)
u nas bedzie krolowal trawnik! troszke iglakow glownie pod plotem.. zadnych wysokich drzewek i zero lisciastych... bedzie miejsce zeby zagrac w siatkowke (pelnowymiarowe boisko) - kiedys gralem i sentyment mi pozostal... moze moje corki beda kiedys graly?.. a teraz z kolegami o skrzyneczke piwka bedzie mozna zagrac :lol:

zostawiamy tez miejsce na basen w przyszlosci ;)) - moze jakas premia wpadnie za kilka lat :D to sobie go zbudujemy - wiec w planowanym miejscu zadne instalacje nie sa robione...

PP



bilbo - 23-11-2003 18:36
Mamy nowe fotki.
To najnowszy widok na nasz plac budowy.

A to nasz stan zero z bliska.

No i oczywiście super, autorstwa Justysi, Plastelinkowy Bilbuś

pozdrawiam
Robert



bilbo - 27-11-2003 16:52
Piotrek czekamy na dalsze fotki z budowy. Czy w tym roku stawiacie jeszcze ściany i dach?
Justa



Piotruspan2000 - 27-11-2003 20:24
Witajcie! Dopiero dzisiaj udalo mi sie dotrzec na budowe! i zrobilem nowe fotki . Az mi dech w piersiach zatyka... i lezka sie w oku kreci... pierwsze pomieszczenie z sufitem w domku gotowe! (no prawie). Jutro zalewamy chudziak...

Niestety piwniczka to dodatkowy koszt... ok 10 tys

To troche taki smiech przez lzy. Podliczam wszytsko na biezaco i wychodzi mi ze caly stan zero z koparka geodeta robocizna i wszytskim innym materialami wyjdzie nieco ponizej 40 tys... Na poczatku sadzilem ze wyniesie ok 33 tys. Troszke sie przeliczylem :wink:

Dokladne wyliczenia zaprezentuje jutro jak wszytsko oplace, a raczej w sobote.... ach ta praca.

Zluzylem 3700 bloczkow... 48 m3 betonu ... 13,5 wywrotek piasku...itd.

Ale ciesze sie z tej piwnicy ... troche przez lzy... ale sie ciesze!

W tym roku to juz koniec! Trzeba podreperowac finanse, a budowa scian potrwa jakies dwa miesiace wiec nie mam najmniejszego sensu rozpoczynac... mam nadzieje ze rozpoczne na poczatku marca - oby zima pozwolila. wtedy do konca maja bedzie stan surowy z dochem gotowy. mam nadzieje oczywiscie :lol:

pozdrawiam was mocno... mam dylemat z czego budowac... chyba jednak BK 36 plus ocieplenie.. tylko ile tego 12cm? a gdzie bede mial ten 'punkt R' (punkt rosy) i czy to takie wazne?

pozdr
PP



bilbo - 27-11-2003 21:41
Piotruś tylko pozazdrościć, fotki super! My w styczniu będziemy starać się o kredyt i jak wszystko pójdzie po naszej myśli to chcielibyśmy gwiazdkę spędzić już w Bilbusiu :)
Jak nie dostaniemy :cry: to wszystko przeciągnie się.... i wtedy nie wiadomo jak długo potrwa budowa :evil:
Justa



bilbo - 27-11-2003 21:48
Ale fajnie macie!
W Waszym Bilbusiu można już w zasadzie mieszkać ! :-)

Całkiem spora ta piwiniczka wyszła. Przynajmniej na zdjęciach tak wygląda.

pozdrawiam
Robert



Joanna Glowacz - 27-11-2003 22:08
ello :-)
Robercie!!!Gratuluję rozpoczęcia 3 strony waszego bilbusiowego wątku :-)
Jejku jak ja wam zaadroszczę, o mojej Wierzbie już dawno zapomniano :cry:
Zabieram sie ostro do wszelkich przeliczeń kosztów prac wykończeniowych - nastąpiła zmiana planów, prawdopodobnie postaramy się wkrótce o kredyt i miejmy nadzieję w następnym roku uda się zamieszkać na wreszcie WŁASNYCH śmieciach. Nie ma lepszej motywacji niż ostry :evil: konflikcik z teściami. :lol:
PO ilości zamieszczonych na forum postów mniemam, że Robert przeczytał juz conajmniej połowę przepastnego archiwum, toteż mam pytanko: Nie natrafiłeś gdzieś na wątek o ogrzewaniu podłogowym (wodnym) gdzie zawarte byłyby informacje o kosztach takowej instalacji????Licze, liczę i doliczyć się nie mogę :-)

Piterku, zdjęcia pierwsza klasa. Dzieki za info o Wiktorczyku ...choc nie jestem pewna czy nie skończy się na PCV'kach :cry: :cry: :cry:

pozdrawiam
Asia - sympatyk waszego bilbusiowego wątku :-)



bilbo - 28-11-2003 00:17
Kredyt w obecnych warunkach nie jest chyba taki zły (miejmy nadzieję).
Oprocentowanie zeszło do akceptowalnego poziomu. Jak będzie dalej... zobaczymy.
Co do PCVłek, to też nie wiemy jak się skończą nasze marzenia i niczego nie wykluczamy. Ale jeżeli już to mowa chyba o białych oknach PCV. Te są rzeczywiście nie tylko konkurencyjne ale wręcz kuszące cenowo. Z naszego wstępnego rozeznania wynika, że te oklejane (zwłaszcza dwustronnie) zaczynają kosztować podobnie albo więcej niż drewniane, a już szczególnie przy oknach nietypowych (u nas okrągłych). :wink:

Wątki o ogrzewaniu podłogowym śledzę nałogowo :wink: ale głównie dotyczy to podłogówki elektrycznej.
O wodnej wiem niewiele.
Z tego co wiem, to instalacja wodnej podłogówki jest droższa od inst. ze zwyczajnymi grzejnikami wodnymi jakieś 20-50%. Informacje, że nie jest droższa, albo że tańsza trzeba chyba między bajki włożyć. Myślę, że dobrze jest w przypadku wodnego c.o. założyć coś takiego w miejscach gdzie ciepła podłoga będzie mile widziana (szczególnie łazienka).
Jest też chyba pewna kwestia połączenia instalacji grzejników z podłogową. Generalanie chodzi o to, że w podłogówce nie może być zbyt gorąca woda, a w grzejnikach i owszem, może. Nie znam się na tym ale raczej unikłabym jakiś drogich i wyrafinowanych rozwiązań. To samo dotyczy sterowania. Niech już automatycznie regulują temp. grzejniki a podłogówka wystarczy chyba jak się da włączyć i wyłączyć.

Tu kilka linków z Forum o wodnej podłogówce:
(może już czytałaś, ale może chociaż jeden się przyda)
CO - mieszane, podłogowe, RTL, grzejniki

WODNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE

grzejniki i podłogówka - regulacja

Wylewki a ogrzewanie podłogowe

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Ogrzewanie podłogowe?

mała podłgówka podłączona do kaloryfera w łazience

pozdrawiam
Robert

P.S.
Justa też pozdrawia :-)



Joanna Glowacz - 28-11-2003 14:03
Wielkie dzięki - już się zabieram za lekturę.
W jakim banku zamierzacie starać się o kredyt?

Justka, ależ Ty masz talent w rękach!!!! (pewnie nie jedyny)Plastelinkowy bilbo wygląda cudnie.

Pozdrawiam
Asia



bilbo - 28-11-2003 20:13
My troszkę już jesteśmy uwiązani z Kredyt Bankiem, więc chyba tam będziemy się starać o kredyt. Poza tym mam nadzieję, że jestesmy już dla nich sprawdzonymi klientami i oby nie było problemów! Jednak wszystko okaże się w praniu.
Pozdrawiamy
Justa



Piotruspan2000 - 29-11-2003 10:33
Robert jestes prawdziwym zawodowcem - forumowiczem :lol: znasz tu chyba wszystkie tematy! zaluje ze nie mam czasu duzo czytac...
My tez czekamy na kredyt i mam nadzieje ze go dostaniemy. Tyle ze my starac sie bedziemy o kredyt z funduszu socjalnego w mojej pracy. To powinno starczyc na stan surowy (moze nawet zamkniety). Problem w tym ze musze znalezc dwoch poreczycieli. co najmniej jeden musi byc rowniez pracownikiem. A znalezc takiego poreczyciela nie jest latwo. chyba ze 'na wymiane' - "ja porecze tobie a ty mnie". wstepnie rozmawialem z kolezanka i wyrazila zainteresowanie :D wiec mam nadzieje ze sie uda.

O kredyt 'na wykonczenie' bedziemy sie starac w polowie roku. Jeszcze sie nie interesowalem doglebnie tematem kredytow ale znajac Was to wszystko macie juz dokladnie przemyslane :D

Czy spotkaliscie sie z programem do komponowania ogrodu ktory nazywa sie Garden Composer? wpadla mi w raczki wersja demo i postanowilem go zakupic (100pln) poinformuje Was czy bylo warto. wyniki pracy oczywiscie Wam przedstawi yu na fotum.

Podliczylem wlasnie wydatki zwiazane z fundamentami - stan zero. i tak:
Geodeta + koparka + projekt piwnicy + koszt inspektora = 2 450
Wszelkie materialy zakupione do budowy fund. = 27 400
Robocizna = 11 000

Razem 40 850 koszmar jakis!

Piwnica kosztowala nas okolo 10 tys wiec bez piwniczki mysle ze zamknalbym sie w 30 tys - to o kilka tys wiecej (chyba o 4tys?) niz u Was moi drodzy wiec chyba nie jest tak zle biorac pod uwage ze sam nie bylem z stanie niczego nadzorowac...

po poludniu zamieszcze fotki naszego STANU ZERO!
pozdr
PP



bilbo - 29-11-2003 13:11
PP - ale Justa się oburzyła :-) Ona na równi ze mną buszuje po forum. Bierze nawet udział w mini konkursach.

Tego programu Gardens Composer chyba nie znamy. Mieliśmy jakieś komponowanie ogrodów 3D, ale było słabiutkie. Czekamy na relacje o tym programie.

pozdrawiam
Robert



Piotruspan2000 - 29-11-2003 14:28
O rany! ale sie popisalem...

Justa sorki... oczywiscie mialem na mysli WAS choc napisalem do Roberta :wink: :wink: :wink:

Wlasnie wrocilismy z dzialeczki... zrobilismy kilka fotek ktore niniejszym prezentujemy!

pozdr
PP



bilbo - 29-11-2003 14:48
Gratulujemy chudziaka :D
No to już nas dogoniłeś :lol:
Justa



bilbo - 16-12-2003 22:58
No i zasypało naszą piękną działeczkę....zrobiło się biało :lol:



Piotruspan2000 - 07-01-2004 12:50
Witam Wszystkich w Nowym Roku!!!

Zycze Wam spelnienia wszystkich marzen, cirpliwosci i wytrwalosci!!!

Dawno juz nic nie pisalem na temat domku... wreszcie zdecydowalem sie na OKNA!!! wybralem Gorana, m.in ze wzgledu na dobre opinie na forum, niezly rabat (20%). Calkowity koszt stolarki okiennej (drewno, meranti) do bilbusia to 13,2 tys plus montaz 1,5 wiec okolo 14,6 okienka z montazem. najdrozsze bylo oczywiscie okienko z pokoju dziennego :(

Zdecydowalem sie tez na gazobeton z Faelbet (Prefabet Zeran) 36tka. Mam nadzieje ze zima nie bedzie dluga i pozwoli rozpoczac budowe w marcu.

Nie mam jeszcze wyliczen ceny, dachu ale wstepnie wybralismy cementowa dachowke z Euronitu

pozdrawiam ALL BILBO LOVERS!!!

PP



bilbo - 10-01-2004 23:18
Witamy wszystkich w Nowym Roku,

Przez ostatnie tygodnie nie mieliśmy kiedy zajrzeć na Forum, ale już znowu tu jesteśmy. Zabieramy się za zdobycie kredytu, jeżeli się uda, będziemy mogli już wkrótce komentować kolejne postępy budowy naszego Bilbo.
Oby!!!
Nasza wycena okien w PINUS opiewa na ok 22tys PLN brutto, ale sporo pozmienialiśmy względem projektu, a i okrągłe okienko z salonu okazuje się u nas nie najdroższym. Mamy jeszcze nadzieję na więcej rabatu, na razie mamy tylko 10%. Z tym, że jeszcze do tego trzeba będzie doliczyć rolety, więc sporo sianka trzeba na to przygotować.

Co do ścian do wciąż trwamy przy decyzji, że będą z silikatów. Aktualnie zagłębiamy się w temacie dostawcy.

Dach też zamierzamy zrobić z cementówki. Chyba IBF, bo tani i raczej OK, ale się jeszcze zobaczy. Dokładnych wycen jeszcze nie mamy. Nasz dotychczasowy wykonawca rzucił tak orientacyjnie 12 tys. netto za więźbę i 28 tys. za pokrycie Brassem. Na razie nie mamy pojęcia czy to dużo czy mało, poza tym, że więcej nieco niż w kosztorysie z Horyzontu. Popytamy jakieś ekipy od dachów i firmy od dachówek.
Liczymy też na wieści od Ciebie PP.
Aha! A zastanawiałeś się nad lukarnami? Te daszki tam mają za małe nachylenie na dachówkę. No i w projekcie oryginalnie dachówki tam nie ma. Tylko jak to będzie wyglądało??? Może na pełne deskowanie i papę da się położyć dachówkę w celach dekoracyjnych(?) Podjedziemy też w tej sprawie do Horyzontu. Mamy bliżej niż Ty PP :-)

pozdrawiam
Robert



bilbo - 08-02-2004 17:14
Papiery do banku złożone, teraz czekamy na decyzję.....oby pomyślną...może w marcu ruszymy pełną parą!
Piter a Wy kiedy ruszacie dalej?
Justa



Piotruspan2000 - 08-02-2004 21:37
Witam, Witam w Nowym Roku... o kurcze to juz luty!

Co do lukarn. Tak, zmieniamy na dwuspadowe. Moj inspektpor powiedzial ze jednospadowe to w stodole mozna robic a nie w takim pieknym domu ;)

Co do dachu. Cementowy z Braasa albo Euronit ze wskazaniem na Euronit. Cena mnie oszolomila. Ekipa wchodzi na wiezbe i foliuje (folia wysoko paroprzepuszczalna), laty, kontrlaty, dachowka, elementy wykonczeniowe, rynny Kaczmarek, blachy na obrobke komina, welna na ocieplenie 20cm plus folia od wewnatrz - czyli wszystko od A do Z zwiazane z dachem lacznie z robocizna (oprocz wiezby bo to nalezy do stanu surowego otwartego) cena... ok 40 tys (jedna firma 39,5 druga za to samo 40,3 mysle ze uda mi sie jeszcze stargowac 2, 3 tys. Wiec zatrzymam sie na 38 tys za dach.

Robocizna stanu surowego wyceniona zostala przez moja ekipe na 31,5. Tez duzo cholera. Wszystko duzo! studnia bez dna.

Ciekawe kiedy zrobi sie na tyle cieplo zeby rozpoczynac... trzymam kciuki za Wasz bank... zeby nie robil zbytnich problemow... i do dziela!

pozdr
PP



Joanna Glowacz - 12-02-2004 21:15
Witaaam po głębokim budowlanym zimowym śnie.

Ostatnie ocieplenia mnie wybudziły i w głowie zaświtała myśl, że należy jednak uciekać przed 22% VAT'em. Robercie i Justynko - piszecie, że złożyliście już wniosek czy mogę usłyszeć kilka, madrych jak zawsze, porad?Mamy niezły mętlik w głowach. Zastanawiamy się czy nie rozbić 60.000na 2 kredyty. W BOSiu można dostać 2,78% kredyt na instalacje solarną (to ok. 15.000)reszta w innnym banku...no właśnie w jakim?
Nie chce wam zaśmiecać wątku więc proszę o info na priva.

pozdrowienia od ponownie pełnej budowlanego zapału Asieńki :-)



Piotruspan2000 - 17-02-2004 20:44
Witam Bilbobuilders i nie tylko.

ciekawe czy macie juz wycene budowy poszczegolnych etapow budowy. Ja wlasnie otrzymalem i powiem wam szczerze ze sie przerazilem. Albo znalazlem drogiego wykonawce albo to naprawde tyle kosztuje.

Mamy juz fundament z zalanym chudziakiem i teraz:

- ściany parteru wymurowanie ścian wewnętrznych i zew (ściana jednowarstwowa) 10 tys
- strop wykonanie stropu nad parterem wraz z schodami 8 tys
- wymurowanie ścian poddasza wew i zew 7 tys
- wykonanie konstrukcji więżby dachowej z wymurowaniem kominów ponad dach 7,5 tys

Ceny za robocizne oczywiscie. razem 32,5 sadze ze za 30-31 zrobia. Do tego dochodza oczywiscie materialy i powiem Wam ze nie mam pojecia ile to bedzie kosztowac.

Beton komorkowy wyliczylem na 13-14 tys.

do tego strop, beton, cegla na kominy, wsad do kominow, piasek, cemet, wapno, drewno na wiezbe - ile to moze kosztowac? wiecej niz 35-40 tys?

Inna firma wycenila mi nastepujace prace (robocizna) na 33,5 tys

Ściany zewnętrzne z bloczków gazobetonowych 36
Ściany wewnętrzne nośne z bloczków gazobetonowych 24
Ściany działowe z bloczków gazobetonowych 11,5
Strop teriva
Kominy do więźby dachowej z cegły pełnej z wkładem ze stali kwasoodpornej do pieca
Kominy ponad więźbę dachową z klinkieru
Podciągi i słupy żelbetowe
Taras i schody zewnętrzne
Wieniec żelbetowy opaskowy
Więźba dachowa z zabezpieczeniem przeciwko korozji biologicznej bez deskowania
Cena zawiera koszt nadzoru budowy przez kierownika

mniej wiecej tyle samo z tym ze ci ostatni maja tarasy w cenie... ale za to material u nich kosztuje 75 tys!!! wydaje mi sie bardzo duzo za material, a co Wy o tym sadzicie?

pozdr
PP



Joanna Glowacz - 17-02-2004 20:57
Hello,

Jezu, Piterku jak to czytam to włos na głowie mi sie jeży!
Widziałeś nasz dach - robocizna za całość: więźba, folia, kominy, łaty i kontrłaty, dachówka i wszelkie obróbki kominów, rynien....generalnie wszystko łącznie z podbitką 10.000zł!!!Toż to u Ciebie biora za ułożenie więźby tyle. Ekipe mieliśmy naprawdę profesjonalną!!!Dach jest wymuskany, nie było żadnych niedoróbek, problemów...z czystym sercem mogę ekipę polecić....tylko czy pojadą robić pod Warszawę???Hmm..., pewnie gdyby udało się załatwić jakieś miejsce do spania to nie będzie problemu.
Nasz dach - 210m2 kosztował ok 45.000 - materiały i robocizna. I większa część tej ceny to wykończeniówki Braasa :-)
Piotruś szukaj górali, oni naprawdę są fachowcami i nie obłupią Cie tak jak lokalni "specjaliści".
Postaraj sie też dogadać z sensownym składem budowlanym, hurtownią na zakup samej faktury juz teraz i odbiór materiału na wiosnę. Ceny faktycznie zaczynają skakać jak szalone. Nam w sobotę udało sie jeszcze wynegocjowac zeszłoroczną cene na welnę mineralną i styropian. Wkrótce nie będzie żadnej róznicy w cenie przed 1 a po 1 maja.
U nas poajwił się problem z prądem - NADAL BRAK - więc wszystkie plany wzięły w łeb.

pozdrawiam
coraz bardziej zachwycona waszym projektem Asia



Joanna Glowacz - 17-02-2004 20:59
...zapomniałam dodać, że ściany z Ytonga 36,5 nośne i działówki + strop Teriwa, klatka schodowa i schody ganku - 10.000



bilbo - 05-03-2004 07:11
U nas właśnie wczoraj byli górale na rozmowie o cenach robocizny.
Przyszli z propozycją: 35 tys.!
(za ściany, strop, schody, kominy, dach (więźba i pokrycie) i jeszcze ocieplenie ścian fundamentowych na dokładkę).
Cuś dużo według nas!
Nie chcieli zejść niżej niż 32 tys. Na tym na razie stanęło.
W tym nie ma kosztów kierownika budowy.
Pietrek, a u Ciebie te ceny to z pokryciem dachu, czy tylko do samej więźby?

W tamtym roku dostaliśmy wycenę o podobnej wartości od innej ekipy, która też miała być tania, ale uznaliśmy, że coś nie bardzo jest.
Wtedy za te części murarskie (ściany, strop, schody, kominy) chcieli 20tys. a za dach 14,5tys. (50zł/m2).

Mamy jeszcze inną świeżą wycenę samego dachu.
Robociznę policzyli tam równeż po 50zł/m2 i powiedzieli, że o kosmetycznych redukcjach ceny mogą jeszcze pogadać.

Tak, czy inaczej wychodzi mi, że nasi górale chcą za część murarską ok. 18-20 tys. (tak dokładnie to nam właśnie nie rozdzielili co za dach a co za murowanie). I twierdzą, że nie zarobią, jak zejdą z ceny.

Dolnym odnośnikiem dla tej ceny jest dla nas 'wycena' jaką otrzymaliśmy od jednego murarza poleconego nam z forum.
Trochę to śmieszne było, bo facet spojrzał na projekt i po 90 sekundach powiedział, że za prace przy stanie zero weźmie 5tys. a za pozostałe murarskie jeszcze 10tys.
Z tym, że to były 'ceny bez faktury' :wink:
No i fachowiec miał poważną 'wadę' - nie posiadał większości sprzętu: ani rusztowań, ani zdaje się nawet betoniarki. Wymagał też zakwaterowania w jakimś baraku, a my baraku nie mamy.
Możliwe też, że jakby się dokładniej przyjrzał kominom i stropowi, to jeszcze jakiś 1-2tys. by doliczył.

W każdym razie, mam wrażenie że 28 tys. to jest absolutny max jaki powinni od nas zażądać nasi górale, a tu proszę :evil: nawet o 31tys. nie chcą słyszeć.

pozdrawiam
Robert



Piotruspan2000 - 05-03-2004 07:40
Robert,

nie wiem jak cenu na waszym rynku sie ksztaltuja i jaki poziom osiagaja. Mnie propozycja Twoich gorali wydaje sie oki. Moi murarze wezma 31 za wymurowanie razem z wiezba. do tego ok 12 tys za ulozenie dachu oraz ocieplenie dachu, orynnowanie, zalozenie veluxow itd - za kompletny dach. razem to daje 43. wiem ze duzo ale uwierz mi ze tanszych ekip nie znalazlem a jezeli sie pojawialy to wlasnie bez sprzetu lub podejrzane.

Niestety nie mam czasu aby dopilnowac ekipy samemu. nie moge byc codziennie na budowie czego bardzo zaluje. Musze miec ekipe pewna i pewnego kierownika budowy - ktory tez nie jest tani. dzieki temu spie spokojnie.

mam dokladny wypis materialow na stan surowy. przedstawie go w weekend. od bloczkow po gwozdzie - rozne rodziaje gwozdzi.

mam nadzieje ze jest dokladny ;))

pozdr
PP



bilbo - 05-03-2004 08:01
Witaj z rana PP :-)

No to rzeczywiście nie powinniśmy narzekać.
U nas ma być w tej cenie 32 tys. dach kompletnie zrobiony z wszystkimi rynnami i bajerami. Z oknami dachowymi chyba też :o Muszę spytać.

Oczywiście ocieplenie dachu to już inna sprawa.

Aha!
Zamierzacie zakładać rolety zewnętrzne?
Jeżeli tak, to co z tym łukowym oknem?
Joanno, Wy też takie macie. Jakie pomysły na rolety.

Nas wciąż nurtuje roleta na okrągłym okienku.
Tutaj więcej:
http://murator.com.pl/forum/viewtopi...7c9ed2c#266306

pozdrawiam
Robert



Piotruspan2000 - 08-03-2004 12:38
Witam,

ponizej przedstawiam wam kosztorys materialowy stanu surowego otwartego ale z wiezba. Ciekawy jestem czy dokladny, moze macie swoje i mozecie porownac? byloby super!

Co do rolety: co tam wymyslilem, tylko nie wiem czy tak mozna. Mianowicie: zostawiam prostokatny otwor na okno, w momencie wstawiania okna chce uzupelnic brakujaca czesc muru cienszym pustakiem - w miejscach gdzie jest luk oczywiscie. Powyzej chce zamontowac rolete na szczerokosc calego okna (u mnie 275). Podczas tynkowania 'zaslonieta' zostanie czesc tego cienkiego muru tynkiem , ale zostanie odpowiednia szczelina w ktorej poruszac sie bedzie roleta. Czyli czesc rolety bedzei schowana za tylkiem - oczywiscie ta czesc ktora przykrywala bedzie tzw 'cienka sciane' o ktorej wczesniej wspomnialem....

ale zamieszalem ciekawe czy jasno sie wyrazilem czy tylko ja rozumiem o co mi chodzi...?

Zaczynam budowe w przyszlym tygodniu!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pozdr
PP

j.m. ilość j.m
Gazobeton 36 szt. 1200
Gazobeton 24 szt. 500
Gazobeton 12 szt. 150
Drewno na więźbe dachową m3 12
Beton towarowy konstrukcyjny B-20 m3 18
Elementy komina Schedel dl 3m kpl 4
Pustaki stropowe Teriva szt. 620
Cegła pełna kl.150 szt. 3800
wkład do komina ze stali nierdz kpl 1
Belki Teriva 1 mb 207
Stal zbrojeniowa 12 kg 660
Nadproża L-19 mb 65
Cement portlandzki "350" t 3
Piasek murarski wywrotka 2
Cegła klinkierowa na komin szt. 350
Gwoździe ciesielskie kg 50
Stemple budowlane 3 m szt. 100
Łączniki ciesielskie szt. 100
Stal zbrojeniowa 6 kg 170
Deski obrzynane gr. 32 mm m3 0,6
Szalunki Monotubac dl 3m fi300 szt. 2
Zaprawa klejowa do gazobetonu KB-15 25kg 20
Deski obrzynane gr. 25 mm m3 0,5
Plastpapa szr 20cm mb 50
Kotwy stalowe 16 ocynk dl40cm szt. 35
Plastpapa szr 40cm mb 100
Pustaki wentylacyjne cer. 150 szt. 20
Cemplast l 20
Stal zbrojeniowa 16 kg 90
Szadza angielska do zapraw kg 20
Gwoździe budowlane kg 12
Drut wiązałkowy kg 6
Zaprawa klejowa do murowania t



Joanna Glowacz - 08-03-2004 12:54
Piotruś, jestes pewien, że wykorzystasz te wszystkie wkłady kominowe???
My już żałujemy, że postawiliśmy 2 komin do pieca gazowego - GAZU BRAK. Nawet gdyby sie pojawił to kupilibyśmy piec z zamknieta komorą spalania.
Piszesz, że potrzebujesz 4 wkłady Schiedla...ale do czego 4???
Co do rolet ... nie sądzisz, że montując w ten sposób rolety zafundujesz sobie niezły mostek termiczny???
Kiedyś szukaliśmy specjalnych nadproży systemowych z wbudowaną kasetą...niestety nikt nie potrafił nam przedstawić produktu o jaki nam chodziło. Póki co rolety sobie darowaliśmy...byc moze ciekawsze i łatwiejsze w montażu będą okiennice.
Kurcze ! Miało się ocieplić, a co widzę za oknem...ŚNIEG!!!Brrrr.

pozdrawiam
Asia



Piotruspan2000 - 09-03-2004 10:32
Dzieki za uwagi!!! bede musial te kominy przemyslec... jeden do gazu zrobie na 100%... mam nadzieje ze mnie kiedys do sieci podlacza...

co do mostka to musze to jeszcze przemyslec... ale czytalem post BILBO i wlasnie tak samo chcialbym to rozwiazac... cos trzeba wymyslec!!!!

pozdr
PP



Piotruspan2000 - 25-03-2004 07:48
No i ruszyli!!!! Pelna para w poniedzialek... zrobilem fotki wczoraj rano!!! ale to cieszy jak mury rosna!!!

Chyba zrezygnujemy z rolety na duzym oknie w salonie ze wzgledu na termike budynku zgodnie zreszta w waszymi uwagami :(

Teraz sen z powiek spedza mi wybor rodzaju ogrzewania i wybor kotlowni...

Zastanawiam sie czy jest sens wydawac ok 20 tys na super rozwiazanie i miec oszczednosci 15-20% rocznych kosztow ogrzewania czy raczej wydac max 10 tys na mniej fancy kotlownie z akceptowalnym dla nas razwiazaniem.

Jesli amoryzacje tego super rozwiazania ma trwac powyzej 8-10 lat to wg mnie nie ma sensu inwestowac w super rozwiazanie.. a jakie sa Wasze przemyslenia na ten temat?

pozdrawiam
PP



bilbo - 26-03-2004 11:21
U nas ruszyli już w środę (17-03-2004).
Efekty widać po kilknięciu w ikonkę domku (strona WWW) poniżej.
Ilość spraw związanych z: finansami (kredyt), wyborem i zmienianiem ekipy, dogrywaniem umowy i szczegółów technicznych tak nas wykończyła, że nie mieliśmy nawet siły wejść na forum. Z zachwytem patrzyliśmy, jak stawiają pierwsze ściany i nawet nie chcieliśmy zapeszać, ale wygląda na to, że trafiła nam się tym razem dobra ekipa.

Ciekawi jesteśmy Twoich PP obliczeń dotyczących kosztów budowy.
My negocjowaliśmy z góralami, liczyliśmy co do grosza ceny pustaków i dachówek, a potem dostaliśmy propozycję... do odrzucenia bądź nie :-) ale cenowo nienegocjowalną praktycznie - 110 tys. zł za postawienie na naszym "stanie zero" stanu surowego - mury, wykończone kominy, kompletny dach z rynnami i częścią (ok 1/3) podbitki wchodzącej w "skład" dach a nie elewacji.
W tym wszystkie materiały wykonawcy (SILKA, markowe do niej zaprawy itp. - ma być bez badziewia). W cenie jest też kierowanie budową i np montaż okien, jeżeli zechcemy.
Cena wydała nam się nie mała, choć z drugiej strony opierając się na wycenach innych wykonawców jednak (niestety) dość realna. Licząc zgrubnie "w pamięci" materiały przy założeniu robocizny za 30 tys. wychodziło nam trochę mniej niż te 110, ale wiemy już, że takie obliczenia zawsze są przez rzeczywistość korygowane w górę, więc się zdecydowaliśmy. Zwłaszcza, że ekpia wreszcie zapewnia nam psychiczny komfort podczas budowania.

Rozwiązaliśmy też z nimi wreszcie kwestię rolety zewnętrznej na okrągłym oknie.
Będzie zrobiona i jej konstrukcja raczej nie będzie stanowić katastrofalnego mostka termicznego.
U nas jest to o tyle prostsze, że przewidujemy aż 20cm styropianu na ścianach. Ale i przy 15cm też by się dało.
Roleta będzie typu RKS (taka ze styropianową skrzynką). Dostęp będzie do niej od wewnątrz domu, ale nie typowo jak w RKS (od spodu) tylko po wycięciu skrzynki czołowo (jak w SKS). Dostęp rewizyjny do skrzynki będzie zabudowany styropianem i płytą K-G.
Styropianowa skrzynka będzie dodatkowo odizolowana 3cm styroduru (styropian estrudowany) od muru (od góry i dołu).
Będzie się ona znajdowała dość wysoko nad oknem, bo zaraz nad nim idzie wieniec. Na wieńcu będzie więc dopiero skrzynka, a nad nią jakieś nadproże albo zazbrojenie, coby jej ściana nie zgniotła.

Skrzynka o szerokości 30cm będzie wystawać na zewnąrz naszej 25cm ściany dobrze ponad 5cm (chyba z 8-10cm).
Od wewnątrz będzie tworzyła w ścianie wnękę do zabudowania styropianem i K-G.
Od zewnatrz natomiast ściana zostanie najpierw docieplona styrodurem 3-5cm a dopiero na tym będą przykręcone (do ściany na stycznej z okręgiem okna) listwy prowadzące roletę.
Następnie wykonany zostanie sztywny stelaż, do niego przykręcona płyta OSB z okrągłym otworem na okno, maskująca roletę.
I wreszcie całość zostanie docieplona pozostałą (z 20cm) w tym miejscu ilością styropianu do zrównania z resztą ściany.
Powinno wyjść OK.
Model będzie eksperymentalny :-)
Ale nawet, jeżeli wynikną jeszcze jakieś nieprzewidziane komplikacje, to z tą ekipą się nie boimy. Poradzą sobie.

No i cała ta "kombinacja alpejska" z tą roletą jest już w cenie.

Co do cen, to przeraża nas koszt pozostałych do wykonania robót.
Tynki, instalacje, wylewki.... brrrry Daj znać PP jakie masz szacunki i wyceny.

pozdrawiam
Robert



Piotruspan2000 - 30-03-2004 16:51
Robert,

mysle ze Wasza cena 110 tys jest jak najbardziej do przyjecia. Moje wyliczenia sa nastepujace:

50 tys. - materialy na domek (pustaki, cement, deski, gwozdzie, strop, wiezba, kominy, itd)
25 tys. - material na dach (dachowki, laty, kontrlaty, obrobki, rynny itd.)
10 tys. - robocizna dach
32 tys. - robocizna domek

razem 117 tys. bede naprawde szczesliwy jesli zamkne sie w tej kwocie.

Nie wiem czy moge chwalic dzien przed zachodem slonca, ale moja ekipa jest naprawde super. Nie mam do nich zadnych zastrzezen. Nie musze ich osobiscie pilnowac, codziennie jezdzic i dogladac czy pracuja itd.

Wiekszosc problematycznych kwestii rozwiazalismy na jenym dlugim spotkaniu. Sprawy mniejsze konsultowane sa ze mna przez telefon, a moj inspektor zatwierdza (badz odrzuca) pomysly ze wzgledow konstrukcyjnych.

Przyznaje racje wszytskim ktorzy mowia ze dobra ekipa to polowa sukcesu! Jezeli zastanawiacie sie nad swietna ekipa ktora jest kilka tysiecy drozsza to mysle ze warto poswiecic te pare tysiecy i spac spokojnie.

Temat Nadrproza. Wszyscy wiemy ze to mostek termiczny i jak go uniknac? u mnie bedzie tak (Ameryki nie odkrylem ale to moj pomysl na budowie). Mam sciane grubosc 36cm do tego dojdzie 12 centow styropianu. Nadproze sklada sie z dwoch "elek" L o szerokosci 9 centow kazda. I bedzie tak: dwie L-ki do siebie zwrocone z zaczowanie przerwy pomiedzy nimi o szerokosci 6cm zbrojone, zalane betonem beda tworzyc nadproze o szerokosci 24 cm - konstrukcyjnie bez zastrzezen. zostaje 12 cm do szerokosci sciany. To 12 cm zostanie wylozone styropianem aby tworzylo calosc ze sciana. Na to przyjdzie kaseta z roleta. Obok przyjdzie styropian przy ocieplaniu domu ktory nie zakryje kasety z roleta
Bedzie troszke wystawala ale wole wystajaca kasete niz mroz na nadprozu. A tak bedzie nadproze docieplone i kaseta schowana choc nie w pelni.

Niezle wykombinowaliscie z tym oknem w pokoju dziennym. My pogodzilismy sie z tym ze nie bedzie tam rolety - troche szkoda ale boje sie miec tam nieszczelna termicznie sciane. Jeszcze sie zastanowie nad jakims rozwiazaniem ale przyznam ze u siebie na razie tego nie widze.



Piotruspan2000 - 03-04-2004 07:45
Drodzy Bilbo builders i Bilbo lovers!

nadchodza czas wyborow! Jak Wasze postepy na budowach? pewnie zajeci jestescie strasznie bo nic nie piszecie! Zdecydowanie domagam sie relacji czy zaczely sie Wasze budowy i jak Wam idzie! :P :P :P

u mnie w przyszlym tygodniu zalewaja strop i na dniach musimy sie zdecydowac jaka wybieramy dachowke i z czego powstana nasze koniny.

Dach
Prawie jestesmy zdecydowani na Braasa kolor ciemnobrazowy. Ten "ciemno" ni jest tak "ciemno" jak myslalem na poczatku. Bedac w skladzie i wybieracja dachoweczki zobaczylem TA JEDYNA...piekna, gleboko brazowa, gladka... cudo... Rupp Sirius sie nazywa w kolorze ziarenka kawy. Niestety 5 tys drozsza od Braasa. I zostaniemy przy Braasie :(

A'propos... Pelna dachowke Braasa (podwojne S) + folia i wszelkie dodatki + orynnowanie Marleya na naszego Bilbusia wyceniono na ok 18 tys. Zrezygnowalem ze stopni kominiarskich pozostawiajac lawy. To obnizylo koszt o ok 1,5 tys. To cena po 20% rabacie

Co Wy wybraliscie na wasz daszek? i ile to Was kosztowalo?

Kotlownia
Zdecydowalismy sie na kotlownie Vaillanta z kociol kondensacyjny zasobniki 150l, setrowanie pogodowe, dwa obiegi z pompami mieszaczami itd., plus sprzeglo. To wszystko za ok 11 tys. Od poniedzialku Vaillant ma podwyzke niektorych elementow, a od maja podnosi sie VAT. Wiec zaoszczedzilismy pare groszy ;)

Kominy
Tu chyba najwiekszy dylemat... co wybrac na kominy? Podoba nam sie cegla klinkierowa w zywych, mieszanych kolorach. Widzielismy taka na jednej elewacji... BOMBA. Sprobuje zrobic fotke jak sie wlasciciel zgodzi.
Tyle ze nasze kominy sa ukosne wiec jezeli beda budowane z ceglu musza miec tzw. schodki. czyli warstwa wyzej przesunieta jest wzgledem warstwy ponizej tak aby po wykonaniu wszystkich warstw powstala linia komina pod odpowiednim katem (ciekawe czy udalo mi oddac to o czy mysle :D ). I tu mam obawe czy bedzie to dobrze wygladalo. Jak myslicie? jak rozwiazecie to u siebie?

Wieczorkiem postaram sie wrzucic pare fotek... a moze nawet krotki filmik z postepow budowy? tylko gdzie ja ten filmik umieszcze... dam znac!!

czekam na Wasze przemyslenia... czas goni!

pozdr
PP



bilbo - 03-04-2004 13:34
Rzeczywiście jesteśmy nieco zabiegani, a raczej rozbiegani. To bank, to energetyka, to znów rolety i bramy. Do tego jeszcze w najmniej potrzebnym momencie autko nam zachorowało i jeździmy z nim od warsztatu do warsztatu, gdzie straszą nas cenami rzędu kompletu rolet na nasze okna. :evil:

Wracając jednak na plac budowy...
widzę, że idziemy "łeb w łeb" - u nas od wczoraj pracują nad szalunkami i zbrojeniami stropu. W przyszłym tygodniu zaczynają wylewanie od stropu nad garażem. U nas jest trochę ze stropem zamieszane, bo nad garażem jest obniżony. Również wprowadzenie rolet, szczególnie w związku z dwoma szerokimi oknami tarasowymi obok siebie (w tym rogu gdzie kominek) wymaga dodatkowego dozbrajania szczytu ścian parteru.

Dachówkę już wybraliśmy - IBF, ceglasto czerwona. Wychodzi nieco taniej niż Braas.
Gdy pytaliśmy w hurtowaniach otrzymaliśmy wyceny dla Bilbo na ok. 9,5tys. za wszystkie elementy dachówek i do tego jeszcze ok 4tys. za resztę akcesorii z folią włącznie.
Więcej szczegółów tej wyceny jest tutaj:
http://murator.com.pl/forum/viewtopi...=253277#253277

W innym miejscu, gdy zapytaliśmy o wycenę kompletnego dachu (więźba, dachówka, rynny - materiał plus robocizna) to otrzymaliśmy cenę ok 41tys. pln

A teraz, jak już pisaliśmy, mamy te 110tys. na stan surowy (na gotowym już stanie zero) wraz z dachem i ile w tym sam dach kosztuje tak do końca nie wiemy :oops:
Ale pocieszyłeś nas PP pisząc, że cena 110tys. nie wydaje Ci się zawyżona. My mamy nadzieję, że przy ostatecznym rozliczeniu jeszcze się coś z niej urwie, gdy zrezygnujemy np. ze stopni kominiarskich czy (co już postanowione) 3szt. okien dachowych (z 6szt. które pojawiły się w naszym zmodyfikownym projekcie). A nasza nowa ekipa jest naprawdę świetna! Nareszcie przychodzimy na budowę i oglądamy postępy i dobrą robotę a nie wkurzamy się na każdym kroku, jak to było z poprzednimi "fachowcami".

Kominy
Też kusił nas klinkier lub płytki klinkierowe. Ostatecznie jednak zdecydowaliśmy się na zgodność z projektem i wizualizacjami Horyzontu. Zadecydowały o tym oczywiście głównie koszty, ale nie tylko. Rzecz w tym, że jeżeliby to miał być klinkier, to trzeba by to zrobić porządnie i od A do Z, czyli kominy z klinkieru od ziemi po szczyt oraz automatycznie cokół z klinkieru lub płytek. Tanio by nie było, a wszelkie ustępstwa pod presją ekonomiczną mogłyby dać efekt gorszy niż jednolicie położony tynk.
Jest jeszcze taki problem, że cokół w bilbo przechodzi w taką okrągłą otoczkę tego dużego okrągłego okna. U Was (PP) jest tam inne okno, więc nie wiem, co z tą otoczką. W każdy razie jakoś nam się nie podoba, by na tym okręgu był klinkier (a już na pewno nie z płytek), a musiałby być, gdyby cokół był z klinkieru.
Aha! I ta kwestia skosu kominów.
To też zawęża pole do popisu dla klinkieru.
Widzieliśmy u nas na osiedlu taki skośny komin wymurowany z cegły z takimi schodkami właśnie. Z tym, że był wymurowany ze zwykłej cegły a nie z klinkierowej. Rozmawialiśmy z właścicielem. Powiedział, że całość będzie jeszcze otynkowana a na to pójdą płytki klinkierowe. Twierdził, że takie docelowe wymurowanie z klinkieru od razu byłoby bardzo trudne czy wręcz niemożliwe. Że i to z cegły było dużym problemem, a ostateczny efekt choć niezły z daleka z bliska daleki był od postaci docelowej.
Dla mnie to trochę poplątanie z pomieszaniem. Po co było się męczyć z murowaniem tego skosu, jeżeli teraz będzie to otynkowane? U nas skosy będą z grubsza nadmurowane z bloczków a wyrównane styropianem. W Bilbo jest to o tyle prostsze i uzasadnione, że ta skośna część kominów ma charakter jedynie dekoracyjny a same wkłady idą tylko w środku.
Zresztą układanie płytek klinkierowych na skośnych kominach też wydaje mi się problematyczne i obawiam się, czy efekt będzie zadawalający.
A i płytki klinkierowe to nie to samo co pełna cegła. I wygląd nie taki sam i trwałość zupełnie inna.

Będzie więc tynk wszędzie. U góry kominów pewnie się trochę przydymi szybko, ale trudno, to nawet pasuje do charakteru bilbo :-) Na cokół
damy natomiast dopasowany kolorystycznie jakiś tynk wodoodporny.

Co do kotłowni - u nas jej nie będzie :-)
Będzie ogrzewanie elektryczne podłogowe - w całym domu. (stąd też pomysł na aż 20cm styropianu na ścianach i rekuperator)
Do tego zamierzamy palić w kominku i rozprowadzać część jego ciepła za pośrednictwem kanałów wentylacji mechanicznej (z rekuperatorem). Ten problem jeszcze wciąż jest w fazie projektów i przemyśleń. Okazał się trudniejszy niż nam się na początku zdawało i droższy oczywiście :( . Szczególnie, że Bilbuś nie jest wdzięcznym domkiem w kwestii rozprowadzania po nim kanałów takiej wentylacji.

pozdrawiam
Robert

P.S.
Najaktualnisze zdjęcie z naszej budowy jak zwykle poniżej pod ikonką domku.



Piotruspan2000 - 03-04-2004 18:20
Gratuluje!! domek super rosnie!!!

mamy kilka dzisiejszych fotek!! zapraszamy!!!

My podnieslismy troche okna bo jestem wysoki :) no i chyba zdecydujemy sie na te kominy i cokol z klinkieru.

Nam Braasa wyliczyli z wszelkimi dodatkami na ok 13 tys (20% upust) ale do tego dochodzi blacha na obrobki i orynnowanie wiec wyjdzie calosc ok 18 tys.

Dobra ekipa to prawdziwy skarb! nie musisz nad nimi stac a robota idzie do przodu.

Wprowadzamy pewnien patet u siebie, patet zaobserwowany 'za wielka woda'. Tak nam sie to spodobalo ze zastosujemy to u siebie!
patent jest nastepujacy:
Nie wiem jak wy ale u nas pralka bedzie w tzw pomieszczeniu gospodarczym. Aby nie nosic ubranek do prania z gornej lazienki po schodach na dol, zostawiamy 'dziure' w stropie wielkosci jednego pustaka stropowego w rogu pom. gospodarczego, abysmy mogli zrzucac na dol do pralni ciuszki do prania z gornej lazienki.

Koszty
do dzisiaj czyli do stanu na zdjeciach wydalismy 26 tys na materialy. Do otwartego stanu surowego potrzebujemy jeszcze:
beton B20 do zalania stropu - ok 20 m3 czyli ok 3,5 tys.
drewno na wiezbe - ok 10m3 czyli ok 5,5 tys
plus klinkier na kominy ok 3 tys
plus tzw dodatkowe koszty szacuje na nie wiecej niz 2 tys.

razem bedzie to ok 40tys (plus 32 tys robocizna). jezeli tak uda mi sie zamknac koszty to bedzie to mniej o 34 tys o wyceny kosztow materialowych dokonanej przez firme z ktora chcialem podpisac umowe... bylby to gigantyczny blad. Na moje szczescie udalo mi sie go uniknac!

oczywiscie do tego dojdzie jeszcze dach - czyli ok 20 tys materialy plus ok 5 tys okna dachowe plus 11 tys robocizna

Razem bedzie to 108... wiec mam nadzieje za w 110 sie zamkne z dachem i kominami. Trudne bedzie do wykonania ale caly czas mam nadzieje ze sie uda!

jezeli chcecie zobaczy krotkie filmiki z budowy dajcie znac... przesle na priva.

pozdr
PP



bilbo - 03-04-2004 21:47
Oczywiście poprosimy o filmik !!!

Patent z zsypem na pranie fajny. Kiedyś też o tym myśleliśmy, ale nawet nie wiedzieliśmy, że róg łazienki na górze zbiegnie się z rogiem pomieszczenia gospodarczego. Wydawało nam się, że w bilbo to się nie uda. Raczej jednak od Was tego nie zgapimy. Raz, że już nas zmęczyły nowe "dodatki" do domu i związanych z nim planów i projektów. Dwa, że obawiamy się przedostawania hałasów z pom. gosp. - będziemy tam mieli rekuperator i prawdopodobnie jeszcze dodatkowy wentylator zaciągający ciepłe powietrze z kominka.

Nasze wyceny zbiegają się na podobnych poziomach.
Z tym, że u Was jest ciut droższa dachówka. :-?
A ściany z czego macie? "Felbet" to Ytong czy "zwykły" beton komórkowy? Jak to wychodzi za m2?

Aha! Dobrze widać na zdjęciach, że zrezygnowaliście z łuków nad garażem i drzwiami wejściowymi?
Nas zostawienie łuku w drzwiach wejściowych kosztować będzie 1000pln (na samych drzwiach). Natomiast w bramie garażowej też co najmniej tyle. Ale ładnie i ciekawie to wygląda :-)

pozdrawiam
Robert



Piotruspan2000 - 03-04-2004 22:00
Zgadza sie... zrezygnowalismy z luku nad garazem poniewaz w najwyzszym miejscu ma 245cm a brama garazowa ma max 225 cm. Luk bedzie markowany pozniej na etapie elewacji.

Nasze drzwi beda standardowe a luk bedzie imitowany przeszkleniem w drzwiach.

Cena dachowki jest wieksza ale czy w wasza cena obejmuje blache i orynnowanie? czy same dachowki i dodatki do dachowek? u mnie cena jest razem z gwozdziami ktorych jest tam nie malo. Sama dachowka i dodatki cementowe to cos okolo 11-12 tys. reszta to inne dod (blacha, gwozdzie, grzebienie, uszczelki itd.)

Sciany z Faelbetu. trudno powiedziec ile kosztuje metr. Za wszystkie bloczki na budowe zaplacilismy okolo 12,5 tys, wiec metry mozna sobie obliczyc.

a filmiki wysylam!

pozdr
PP



bilbo - 04-04-2004 00:38
Filmy doszły.
Mury jakieś znajome :-)

Dla bramy garażowej znaleźliśmy takie rozwiązanie, że prostokątna część ruchoma ma wysokość 225cm a dodatkowe 20cm jest wykonane z tego samego materiału co brama, ale jako "fix". Było nam to potrzebne głównie dlatego, że po naszych kombinacjach z obniżaniem stropu w garażu (i automatycznie zwiększaniem wysokości w pomieszczeniu nad garażem) okazało się, że pomiędzy światłem bramy garażowej a stropem garażu jest zaledwie 5cm różnicy i nie zmieści się tam konstrukcja "zwijania" bramy segmentowej. W naszym rozwiązaniu zaślepiamy na stałe nieruchomą konstrukcją bramy najwyższą część łuku i pozostawiamy bramę ruchomą o wys. 225cm. Po zamknięciu efekt jest taki jakby brama zajmowała pełny łuk o szczytowej wys. 245cm.

A propos drzwi wejściowych. Macie namiary (może w inecie) na jakieś ciekawe wzory ??? Mamy dużą dowolność pokombinowania z naszymi drzwiami, ale nie za bardzo udaje nam się znaleźć czy wymyśleć coś co by nas naprawdę satysfakcjonowało.

Nasze wyceny z IBF (z 18% rabatu a można by dobić do 20%) na dachówkę i wszystkie dodatki cementowe opiewały na około 9,2 - 9,5 tys. pln. IBF jest po prostu tańszy o jakieś 20%. Ale róźni się np. kolorami od Braasa. Jeżeli interesuje Was brązowy, to ten z IBF jest moim zdaniem mało ciekawy.

12,5tys. za bloczki to bardzo porównywalne z ceną ścian z SILKI, być może nawet ciut drożej.

pozdrawiam
Robert



elw - 07-04-2004 09:32
Czy ktoś może mnie oświecić jak wykonywał w swoim Bilbo taki zwężający się ku górze komin oraz kominek zewnętrzny?
Ja kupiłem inny projekt z Horyzontu (Rumcajs http://www.domnahoryzoncie.pl/3/proj...2&proj=RUMCAJS), który ma podobny komin. W projekcie brak jest jednak szczegółów. Zastanawiam się jak to się buduje (i z czego) w praktyce. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl



  • Strona 3 z 5 • Zostało znalezionych 427 wyników • 1, 2, 3, 4, 5

    © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting