ďťż
Przejrzyj wiadomości
Dom "BILBO" pracowni Horyzont




bilbo - 06-11-2003 11:31
My też dostaliśmy dwie wyceny na kwotę rzędu 33-35tys. (ale już z chudziakiem włącznie)
Z tym, że w tamtych wycenach materiały były policzone tylko orientacyjnie, a dokładnie jedynie robocizna (w jednej ok 8tys. w drugiej 11tys.).
Dostaliśmy też wycenę (ha dobre - gościu sojrzał przez 30s na projekt) na robociznę za 5tys. - z tym, że nie byliśmy pewni (ciężko się coś z nim gadało), czy dotyczy to również zdejmowania humusu, kopania, czy sypania piasku. No i trzeba by sporo wokół tej ekipy biegać z materiałem itp.
Dokładniej o tym, za co i ile płacimy w naszej umowie na stan zero jest w tym kosztorysie, który podałem. Robocizna wraz ze sprzętem jest tam oszacowana na jakieś 8tys. a materiały na 13tys. - to bez kanalizy i chudziaka.

Co do zgodności z projektem - raczej wszystko O.K.
- ławy szerokie jak trzeba i grube na 40cm (zamiast 10cm chudego B7,5 + 30cm B20 jest od razu 40cm B20) - aha! nie ma foli pod ławy)
- ściany fundamentowe z bloczków betonowych na szerokość 25cm i wysokość ok. 140cm ponad ławy. (to jest akurat więcej, bo w projekcie jest chyba 90cm)
- izolacja pod ściany ze specjalnej foli, a ścianki pomalowane abizolem z obu stron

To chyba tyle.
Pamiętaj, że zawsze możesz trochę wytargować.
A ile u Ciebie stanowi robocizna w tych 35tys. ?
Może ceny materiałów są przesadzone?

P.S.
U nas niestety daleko im do owych 10-12 dni
Wciąż nie zrobili rur i nie zalali chudziaka.
Ale płot już prawie mamy :-) (i 80 drzewek na działce!)
Przy następnych etapach bardziej będziemy wymagać terminów, już na poziomie umowy.

pozdrawiam
Robert





Piotruspan2000 - 06-11-2003 19:18
Witam,
z ceny 35 tys 18 to cena robocizny. Chyba Pan wykonawca przesadzil. Nie bede wymienial tu jego nazwiska chociaz byl on polecany na forum.

Dzis wieczorem mam miec wycene samej robocizny drugiej podobne lepszej ekipy - ekipy B. Zobaczymy czy cena bedzie lepsza. Stwierdzilem ze cena za materialy wszedzie bedzie zblizona (z dokladnosci do 1000pln) wiec przy wycenie nalezy sie skupic na cenie pracy ludzi i marzy Pana wlasciciela firmy.

Za nieco mniejszy domek (fundamenty) niz nasz, ekipa B wziela 7,5 tys wiec jest to akceptowalne. My zazyczylismy sobie jeszcze piwnice pod sypialnia na parterze oraz pod pomieszczeniem gospodarczym - wejscie z gazazu schodami w dol.

Mam nadzieje ze sie dogadamy i zaczniemy kopac lada dzien.

bede informowal o postepach.

Bardzo dziekuje za Wasze uwagi oraz umowe z cennikiem. Bardzo mi pomoglo przy rozmowach z wykonawcami.

pozdrawiam
PP



bilbo - 06-11-2003 19:37
Życzę powodzenia! I jeszcze jedna rada: patrz im cały czas na ręce. Ja już nie mam zaufania do żadnej ekipy a obserwuję nie tylko naszą...okoliczne budowy również.
Justa



bilbo - 06-11-2003 19:47
18 tys. PLN ???
To zdecydowanie przesadził. Toż to jeszcze nie UE u nas :-)
Nawet biorąc pod uwagę dodatkową piwniczkę do wykonania.
My decydując się na naszego wykonawcę wcale nie mieliśmy wrażenia, że wybieramy najtańszą opcję. Owszemu kusiły słuchy o niższych cenach od ekip "z Polski", robiących na czarno itp. że o Ukraińcach nie wspomnę. Nawet rozpatrując ekipy, które pewnie by nam to dobrze zrobiły (byłyby tylko może bardziej absorbujące) mieliśmy wrażenie, że wybierając akurat naszego wykonawcę przepłacamy jakieś 2-3tys. pln (co najmniej). Zdecydowaliśmy się, bo chcieliśmy mieć usługę kompleksową i bezstresową (to się do końca nie udało może, ale przynajmniej pod względem finansowym stersów nie mamy, bo cena jest stała i płatna po odbiorze). Poza tym w cenie mieliśmy od razu kierownika budowy.

Co do materiałów to masz rację. My mamy je w cenie i tak naprawdę trudno nam rozdzielić ile jest zysku wykonawcy na robociźnie a ile na materiałach, ale gdyby któraś z pozycji w kosztorysie była ewidentnie przesadzona, to byśmy ją po prostu zakwestonowali.

Myślę, że układ w którym to wykonawca kupuje materiały ma wiele zalet. Ma też wadę, bo mogą się tam ukryć jakieś jego zyski, jeżeli dokładnie nie zbadamy rynku we wszystkich tematach. Jeżeli zyski mieszczą się w jego nadzwyczajnych rabatach, a nam ceny też pasują, to wszytko jest O.K. Jednak jeżeli to wykonawca kupuje materiał, to on za niego odpowiada. Nie ma potem historii, że my coś u niego reklamujemy, a on mówi, że to wina materiału i zaczyna się przepychanka.
Jeżeli więc możesz na rozsądnych warunkach cenowych uzyskać umowę z zaopatrzeniem wykonawcy, to miom zdaniem to dobry układ. No i nie musisz marnować czasu na organiozwanie materiału.

pozdrawiam
Robert

P.S.
a! widzę, że i Justka coś od siebie napisała :-)
całuski Justuś <cmok>





Piotruspan2000 - 06-11-2003 23:15
Mam wycene od drugiego!! wariant B

robocizna zgodnie z projektem 10 z piwniczka 12, a za caly dom odpowiednio 39 i 41.

Jutro jade porozmawiac wiec dowiem sie co to znaczy 'caly dom' - z wykonczeniem czy bez itd.

mam nadzieje ze uda mi sie jeszcze stargowac... bede z Wami na biezaco..

pozdr
PP



Piotruspan2000 - 07-11-2003 19:35
Witajcie,
duzo nie wynegocjowalem.

Robocizna 11 tys razem z kanalizacja i chudziakiem, czyli wszytskie prace zwiazane ze stanem zero oraz piwnica pod sypialnia i pom. gosp. (strop) z wejsciem od garazu.

Chyba nie jest to super tanio ale wydaje mi sie ze super drogo tez nie jest tym bardziej ze za 2 tyg ma byc gotowe i wszyscy bardzo chwala ich za dokladnasc, porzadek i terminowosc.

Mam nadzieje ze u mnie bedzie tak samo i ze bede zadowolony!

Jutro kopiemy dol, w poniedzialek tyczymy i kopiemy fundamenty.

Trzymajcie kciuki!

bede informowal na biezaco oraz zapewniam codzienne zdjecia z etapow budowy.

pozdr
PP



bilbo - 07-11-2003 20:16
My dzisiaj też jesteśmy po rozmowach z wykonawcą na temat cen i jakości.
Po pierwsze zszokował nas ceną za kanalizację i chudziaka 6253pln - ostatecznie ustaliliśmy, że Bilbo nie ma 160m2 podstawy fundamentu tylko jakieś 134m2 i zeszliśmy z ceną na ok. 5200pln. Ale to i tak jest nie mało. Przy czym stanęło, że chudziak zbrojony ma być siatką z drutu fi6, oczka 20x20, co podraża sprawę od poprzednio ustalanych 4tys.pln o jakieś 840pln. Notabene w projekcie jest siatka fi8z oczkami 15x15 i beton B15 (ładny mi chudziak niektórzy z tego ławy leją) a my bierzemy B10. Z tego co się dowiadywaliśmy, to nie ma co przesadzać z betonem i zbrojeniem w chudziaku. W każdym razie dokładnie w zgodzie z projektem będzie kolejnych kilka stów więcej. No i właśnie 'kilka stów' to nie majątek, więc oszczędność żadna. Ale z drugiej strony mówią Ci (również na forum), że chudziak to chudziak i specjalnych obciążeń nie przenosi więc super beton na nic się nie przyda. A w większości domków to zbrojenia w chudziak wcale się nie daje (co najwyżej pod ścianki działowe).
I takie życie inwestora. Bądź tu mądry.

Reasumując: nasz chudziak z kanalizacją będzie kosztował ok. 5200pln

W tym robocizny jest za jakieś 1400pln, czyli począwszy od geodety po chudziak robocizny mamy jakieś 9500pln.
W tej sytuacji Twoje PP 11tys. z piwniczką nie jest sumą gigantyczną. Zwłaszcza, jeżeli rzeczywiście będzie u Ciebie terminowo, dokładnie i porządnie.
U nas niestety nie jest :evil:
Dziś hydraulicy kładli rury, a nas szlag trafiał, bo uważamy, że cały piasek w fundamencie nie jest właściwie zagęszczony. Pan wykonawca-kiwerownik budowy twierdzi, że widział jak zagęszczali znaczy się zagęszczony jest. My sprawdzaliśmy wg znanych na forum sposobów z prętem fi6 i uważamy, że zagęszczony nie jest. Wykonawca udaje obrażonego, że mu nie wierzymy. Nas nosi, bo od tygodnia nam obiecywał, że weźmie jeszcze zagęszczarkę i zobaczy jak się to dalej ubija. Tydzień minął, ubite więcej nic nie jest, a oni sobie rury kładą. Jutro ma być akcja - będą odkopywać partiami i sprawdzać, czy się da tak ubić 'skoczkiem', żeby pręt fi6 nie wchodził jak w masło. Wykonawca twierdzi, że wchodzi dlatego, że piasek jest miałki. My mu nie wierzymy. Zobaczymy co będzie jutro. Jeżeli nas nie przekona, to w poniedziałek wezwiemy eksperta z profesjonalną sondą do badania stopnia zagęszczenia. Kosztuje to 80pln za jeden badany punkt. Na początek spróbujemy w jednym punkcie, żeby stwierdzić, czy to my się czepiamy, czy też wykonawaca nas zwodzi.Póki co, opinie (na odległość) takich autorytetów jak HenoK mówią, że nasz grunt nie wygląda na zageszczony. Jeżeli jednak będziemy już sprawdzać profesjonalnie to odwołamy się do współczynników zagęszczenia podanych w projekcie (a nie podejrzewam, by były one niskie). Gdy okaże się, że grunt jest za słabo zagęszczony, to będzie wojna. Będziemy chcieli obciążyć wykonawcę kosztami badania gruntu oraz zmusić do odkopania całego piasku (łącznie z rurami, które dzisiaj ułożył) i zagęszczenia zgodnie z projektem.
Zobaczymy jak będzie. Na razie mamy jednak niezła nerwówkę. Pociesza nas to, że argument kasy jest jeszcze wciąż po naszej stronie. Życzym Wam jednak bardziej spokojnego budowania. Niestety nie jest to bezposrednio związane z kasą jaką się płaci i umową jaką podpisuje. Nam się wydawało, że mamy mocną umowę (zła nie jest, to wciąż nasz najmocniejszy argument, z tym że nie trafia bezpośrednio do wyobraźni wykonawcy, wciąż są próby sił) oraz nie płacimy najtaniej w zamian za co otrzymamy święty spokój. Tego niestety nie mamy... Może jesteśmy zbyt upierdliwymi inwestorami...? :wink:
Negocjujcie więc twardo i nie miejcie litości :-)

pozdrawiam
Robert

P.S.
Justa pisze nasz Dziennik Budowy
ale widzę, że wiele z jego technicznej części znajdzie się pod moim autorstwem na tych stronach :D

pozdrawiam
Robert



Piotruspan2000 - 11-11-2003 15:23
I lapata wkopana!

Wczoraj przyjechala Fadroma i wypapala 'wielki dol'! ekipa 'odeskowala, geodeta wyznaczyl domek i zaczynaja kopac. Jezeli wszystko dobrze pojdzie to fundament zalewamy w piatek a od poniedzialku murujemy scianki fundamentowe.

Pan Tadeusz, nasz inspektor, to 73 letni Pan inzynier z 53 - letnim stazem budowlanym - jak o sobie mowi. Bardzo konkretny facet. Piwnica zaprojektowana i odpowiedni dolek wykopany. fotki zrobione wiec postaram sie jak najszybcie nimi pochwlic tutaj na forum.

O dalszych postepach bede informowal.

Pozdr
PP



bilbo - 11-11-2003 15:54
Piotruś trzymamy kciuki i życzymy powodzenia! I aby Twoje rozmowy z budowlańcami wyglądały inaczej jak nasze.
Justa



Piotruspan2000 - 11-11-2003 20:12
Trzymajcie kciuki!!!

a tutaj znajdziecie zawsze aktualne fotki z naszej budowy!

Pierwsze trzy fotki to stan na Dzien Zero - czyli niedziela, apotem stan z dzia pierwszego! Jutro w poludnie zrobie aktualne na Dzien 3... itd.

Mam nadzieje ze wszystko sprawnie pojdzie, a Wy bedziecie mogli w tym rowniez uczestniczyc. Bedzie mi bardzo milo!

pozdr
PP



bilbo - 12-11-2003 18:47
Piotruś śledzimy Twoją budowę bardzo pilnie i czekamy na dalsze fotki :D
Justa



Piotruspan2000 - 12-11-2003 18:49
Dzis zapomnialem fotoaparatu... ale jutro sie poprawie!!!

budowlancy zapewnili mnie ze w piatek lejemy lawy!!!

oby tak dalej!!! pozdrawiam!!!

a jutro beda juz nowe fotki!

PP



bilbo - 12-11-2003 19:37
My w piątek chyba będziemy lać chudziak.
Nasi budowlańcy zapewniali, że będziemy lać dzisiaj, czyli w środę, ale dziś stwierdzili, że wg prognozy od piątku ma być cieplej. Sprawdziliśmy prognozę na: AccuWeather.com i wynika z niej, że w najbliższych dniach większej różnicy nie ma. Nie wiemy więc, co oni znowu kombinują i przeciągają.

Mamy nowe zdjęcie z budowy. Widać tu pewną innowację :-) w naszej realizacji. Chudziak będzie wylany do wysokości styropianu, tak jak widać na zdjęciu, czyli 12cm poniżej poziomu ścian fundamentowych. Spowodowane jest to tym, iż zamierzamy dać 12cm ocieplenia w podłodze (a nie 5cm jak w projekcie) oraz ok 9cm wylewki na posadzkę (a nie 3,5cm jak w projekcie). Wynika to głównie z chęci zastosowania elektrycznej podłogówki akumulacyjnej. Zdajemy sobie sprawę, że taka niecka zbudowana z chudziaka i ścian fundamentowych to nie najszczęśliwszy pomysł, zwłaszcza przed zimą, ale mamy nadzieję, że będzie dobrze. Nadmiar wody i tak będzie mógł uciec szczeliną dylatacyjną przy ścianach.
W tle zdjęcia widać nasze oglaczki, z których jesteśmy bardzo dumni :-) Jutro wsadzimy kilka większych i wtedy dopiero pochwalimy się fotką ! :-)



bilbo - 12-11-2003 20:31
Ha! :D

W sprawie zagęszczania piaseczku w naszym fundamencie - zwycięstwo!.

W tym wątku opisane jest to bardziej szczegółowo:
http://murator.com.pl/forum/viewtopi...t=12375#195412



Piotruspan2000 - 13-11-2003 18:41
Witam,

Mam nawe zdjecia z naszej budowy!!! (kliknij) Wyglada na to ze moja ekipa zdazy jutro wylac fundament. beton zamowiony na godzine 15. mam nadzieje ze sie nie spoznia i wylejemy przed zmrokiem. Trzymajcie kciuki!

Nastepne wiesci w poniedzialek. Wtedy to zaczynaja murowac scianki i piwnice. Moj inspektor mowi na piwnice 'hobby'. I ma racje! zawsze uwielbialem majstrkowac a teraz bede mial do tego 'specjalny' pokoj! i w dodatku schowamy tam piec CO, wiec zrobi sie miejsce w tzw pomieszczeniu gospodarczym.

Juz sie nie moge doczekac.

pozdr
PP



bilbo - 13-11-2003 21:32
Poznaję znajome kształty fundamentu Bilbusia ! :-)

Trzeba przyznać, że wykopy, szalunki i zbrojenia wyglądają na Waszych zdjęciach KLASA! U nas wyglądało to niestety znacznie skromniej i mniej profesjonalnie :-(
No ale stoi, jakoś jeszcze :-)

Aha! Zwróćcie uwagę jak zrobione jest zdystansowanie zbrojenia od gruntu. U nas podparli je na cegłach. Nasza zaznajomiona inspektorka powiedziała nam (po niewczasie niestety), że to złe rozwiązanie, bo cegłę może później spod tego zbrojenia w ławie wypłukać i będzie dziurka.

U nas będą w sobotę lać chudziak. Trochę niepokoją nas te przymrozki. A jak tam u Was z temperaturami? Dajecie 'środki' i się nie przejmujecie?

pozdrawiam
Robert



Piotruspan2000 - 14-11-2003 01:21
Dzieki za rade dot. zdystansowania! zwroce im dzis na to uwage.

Srodkow nie dajemy. Podobno 2-3 stopni eponizej zera nic nie robia bo fundament jest w ziemi. Gdyby mialo byc -8-10 to trzeba dadac a tak nie. To oczywiscie zdanie mojego inspektora na ktorym polegam. Sam sie zupelnie nie znam. mam nadzieje ze nie speka

pozdr
PP



Piotruspan2000 - 14-11-2003 15:49
No i zalane!!!

nic nie musialem mowic na temat zdystansowania... wszytsko bylo pieknie podwieszone! i jeszcze kazali przywiezc ze soba garsc drobiakow zeby w fundament zalac - podobne kasa w domu sie wtedy trzyma :lol: zrobilem jak kazali... garsc pieciogroszowek zostala zabetonowana w fundamencie :D :D

fotki sprobuje zamiescic wieczorkiem... jak sie nie uda to dopiero w niedziele...

a jak tam Wasz chudziak Bilbusie? mam nadzieje ze wszytsko oki i wylane i juz macie tyo za soba i jestescie zadowoleni

pozdr
PP



bilbo - 15-11-2003 18:52
Piotruś jak patrzymy na Twój profesjonalny szalunek to aż mamy depresję, że nasza ekipa tak nie umie..... :cry:
A co do naszego chudziaka, to niestety....podobno ma być wylany w poniedziałek lub wtorek. Zobaczymy czy tak będzie!
Pozdrawiamy
Justa&Robert



Piotruspan2000 - 16-11-2003 14:57
oj nie przesadzajcie. Ciesze sie ze Wam sie podoba, bo ja sie w ogole nie orientuje i pierwszy raz widzialem jak sie wylewa fundamenty! Faktycznie to ladnie wygladalo no ale slono za to place. Nie wiem czy nie za duzo. Z jednej strony to sie ciesze ze na taka ekipe trafilem - z moja niewiedza to moga mi wszysko wcisnac :D ale z drugiej strony 11 tys robocizny to mala nie jest, czytam posty w ktorych forumowicze twierdza ze 5 tys to duzo. A ja place wiecej niz dwa razy wiecej niz to 'duzo' wiec place kosmicznie duzo! i to mnie martwi...

trzymam kciuki za Waszego chudziaka. W przyszlym tygodniu ma byc cieplo wiec niech leja!

ciekawe kiedy u mnie skoncza.. i czy dalej tak pro bedzie moja budowa prowadzona. oby...

pozdrawiam
PP

fotki wstawie wieczorkiem...



bilbo - 16-11-2003 17:23
Jeśli ktoś pisze, że 5 tys. to dużo za robocoiznę przy stanie zero, to albo przesadza, albo połowę robi sam i tego nie liczy, albo też mówi o stanie zero kiosku. Twoje 11tys. z kanalizą i chudziakiem plus piwniczka, to nie aż tak wiele w porównaniu z naszymi 8tys. + 1,4tys. (kanaliza i chudziak) bez piwniczki.
Cieplej chyba rzeczywiście ma być w przyszłym tygodniu, więc może i dobrze, że się z chudziakiem u nas nie spieszyli, bywało w nocy -5, -6 st.C

Za to lasek nam wyrósł ładny w głębi działki. Widziałeś?

pozdrawiam
Robert



Piotruspan2000 - 16-11-2003 21:07
No lasek superowy!!! dzwig wynajeliscie zeby fotke zrobic?! p[iekne zdjecie. udalo Wam sie przekonac urzednikow ze chcecie domek nie rownolegly do granicy dzialek... slyszalem ze to nie takie latwe.

Dzieki za pocieszenie ze nie przeplacilem... kac troszke mniejszy... ale zawsze kac.

Zalewanie fundamentow mozecie juz zobaczyc. W piatek jak na zlosc byl jedynym dniem kiedy bylo ponizej zera. Mam nadzieje ze 3 stopniowy mrozik im nic nie zrobil. Wykonawca zapewnia mnie ze nie ma takiej mozliwosci zeby cos zlego sie stalo. Mam nadzieje ze sie nie myli.

Jutro ma padac :cry: maja zaczac murowac scianki... ciekawe czy im sie uda. Bede informowal na biezaco.

A macie juz moze ekipe do scian? ciekawy jestem na ile wycenili Wam robocizne. Moja ekipa wycenila fundamenty + sciany + wiezba (sama robocizna) 40 tys. Wydaje mi sie duzo (jak zwykle :wink: ) Juz 11 zaplace za fundament. Wiec zostaje 29 tys. Wiem ze okolo 10 biora za ulozenie dachu. Wiec razem jest to 39 tys. Mysle ze na 35 jestem w stanie utargowac. Czy wg Was to jest dobra cena? Czyli stan surowy z dachem...

Aha... mam jeszcze jedno pytanie do Was. Ile betonu wylaliscie 'do ziemi'? Nam poszlo 28,5 m3 za co zaplace 4700 pln. Mozecie zdradzic ile Was to kosztowalo?

pozdr
PP



bilbo - 16-11-2003 22:28
Hmm, trochę zaczęlismy jeszcze raz gorączkowo przeliczać ten beton :-)
U nas w kosztorysie jest 17m3 na ławy plus ok 3m3 na stopy. I chyba coś tyle tego poszło. Plus potem jeszcze 5m3 na 'słynne' równanie poziomów.
Przyjrzałem się teraz (ładnie nie?) dokładniej projektowi. Tam jest nieźle namieszane :-) ławy mają różne szerokości. U nas mają wszędzie 60cm.
Qrcze mam nadzieję, że to nic takiego??? Największa różnica jest na ławie o szer. 90cm wg projektu. Z tym, że u nas ta ściana nie ma 8,99m tylko o jakieś 4m mniej, bo nie mamy sypialni na dole. I tak się jakoś te różnice w ilości betonu nakulały. Mam nadzieję, że nam się to nie zawali? Stopy i poszerzenia przy kominach mamy raczej o.k.



bilbo - 16-11-2003 22:41
Co do wyceny robocizny za całość, to od aktualnego wykonawcy nie mamy jeszcze całościowej. Poza stwierdzeniem, że "takie domki to wychodzą gdzieś 120-130tys. - stan surowy, z dachem z dachówki ceramicznej ale bez okien - z materiałem oczywiście).
Mam za to wstępną, bez targowania się wycene innego wykonawcy, na którego się nie zdecydowaliśmy (a może i powinniśmy).
Tu jest skan z tej wyceny.
Jak widać całość jest na 45 tys. brutto. Pewnie coś by z tego dało się urwać. Stan zero wycenili na 8,5 tys. pln brutto, ale bez geodety i humusu.
Wykonawca, którego wzięliśmy miał dość porównywalną cenę za robociznę, ale było w tym od razu kierownikowanie. No i wydawało się nam, że z nim właśnie będzie najporządniej i najspokojniej. Trochę się nie udało...

pozdrawiam
Robert
P.S.
A Justa właśnie Was śledzi w internecie :-)
i też pozdrawia



bilbo - 16-11-2003 22:51
Zdjęcia rewelacja! To już znamy całą Waszą sympatyczną rodzinkę :D
Justa



bilbo - 16-11-2003 23:14
Aha! Z tego przeglądania projektu zapomniałem spojrzeć na Twoje zdjęcia z zalewania.
Robimy się coraz bardziej źli na naszego wykonawcę.
U Ciebie to wygląda naprawdę poważnie.
Poza tym nieźle zaszalałeś z tą piwniczką. Nieźle pokomplikowało to fundament. W porównaniu z naszymi doświadczeniami co do cen,to chyba nie możesz narzekać, że masz jakoś specjalnie drogo. Pewnie, że zawsze lepiej mieć taniej.
Z tego, co widzę, to masz te ławy idące przez słupy w salonie pociągnięte przez cały środek. U nas w projekcie nie dochodzą one nawet do słupów. To kolejne kubiki betonu.
Napisz, czy u Ciebie dali różne szerokości tych ław. I jak możesz podeślij więcej zdjęć. Może całego fundamentu. Też zamów dźwig. :-)

Aha! A czy dali u Ciebie zbrojenie pionowe w słupach i w trzpieniach T1 (w tylnej ścianie) ? Bo nie widziałem na zdjęciach.

Robert



Piotruspan2000 - 17-11-2003 11:24
aaaa... to ogladaliscie nasze fotki rodzinne? co pare dni dorzucamy nowe..

co do budowy piwniczki... jest pod sypialnia i pomieszczeniem gosp. czyli bedzie miala wymiary 9x3,3 calkiem sporo... dobrze ze sie uparlem na ta piwniczke i chyba niewiele drozej mnie to wyjdzie (mysle ze 5-7 tys) a przeciez domek ma nam lata sluzyc :lol:

Co do szerokosci law to zrobili je tak jak w projekcie, czyli tam gdzie szersze to szersze itd. tylko zmartwila mnie jedna rzecz na ktora wczoraj zwrocilem uwage. Nie mam fundamentow pod kolumienki przed garazem i przy tarasie! chyba ze nie zwrocilem na to uwagi. Musze zapytac moich zawodowcow dlaczego ich nie ma choc w projekcie jest...

Z domku podesle wiecej fotek... cholera chyba ten dzwig bede musial zmowic :D

i zbrojen pionowych nie ma... a mialy byc? no...no... ciekawych rzeczy sie dowiaduje...

pozdr
PP



bilbo - 17-11-2003 11:42
Piotruś fundamenty pod kolumienki przed garażem i przy tarasie to nie problem, bo w każdej chwili mogą je wylać. Ważniejsze są trzpienie w tylnej ściance i w słupach w salonie.
Pozdrawiam
Justa



Piotruspan2000 - 17-11-2003 12:01
Justa na razie nic nie wystaje (zadne zbrojenie) ale rozmawialem z moimi magikami i beda je wmurowywac na etapie budowy scianki. mam nadzieje ze tak mozna. Zapewnieaja ze tak mozna.. mam nadzieje ze sie nie myla...

a dzis pada deszczyk... wiec tylko rozszaluja a jutro zaczynaja budowac z bloczkow... dzis maja dojechac bloczki...

sciany fundamentowe beda mialy szerokosc 38 cm wiec bloczkow pojdzie sporo...

pozdr
PP



Joanna Glowacz - 17-11-2003 12:25
Witajcie Bilbo builders.
Przepraszam ale coś ostatnio zaniedbałam wasz wątek i widzę, że zamienił się on już w dialog najbardziej zainteresowanych. Mam nadzieje, ze nie będziecie mieli mi za złe jeśli czasem coś napiszę.

Piterku, Ty się ciesz, ze tylko leje a nie śnieży. Widze, że również wprowadziliście zmiany w grubości ścian fundamentowych. W naszej Wierzbie było 24 cm lecz pod 36,5 cm Ytonga to troszkę za mało. Co innego w przypadku ściany dwuwarstwowej.
Okolica, w której budujecie Bilbusia jest naprawdę urocza!

Justko i Robercie, nie wiem czy udało mi się wysłać do was wiadomośc na temat stropu (mieliśmy ostatnio problemy z internetowymi robalami i część dokumentów i wszystkie wiadomości mailowe przepadły)
Justa, podziwiam za dziennik budowy, ja jakoś nie potrafię sie na to zdobyć :-(

pozdrawiam
Azia



bilbo - 17-11-2003 19:22
Piotruś trudno nam powiedzieć jakie strategiczne ma to znaczenie, czy trzpienie powinny być już w ławach czy też nie....w projekcie są....może trzeba by to jeszcze z kimś skonsultować.

Asiu bardzo się cieszymy, że urozmaicasz nasz dialog :lol:
Czekamy na cenne wskazówki i uwagi, co zaś się tyczy stropu to faktycznie nie otrzymaliśmy Twojej wiadomości.
Mi też strasznie trudno było się zabrać za pisanie dziennika, ale obiecałam Robertowi, że będę pisać :lol:
Justa



Piotruspan2000 - 17-11-2003 20:01
Asiu, ciesze sie ciesze ze nie pada snieg i nie ma mrozow! jutro ma nie padac wiec budujemy co sil! okolica faktycznie jest superowa... ale przeciez Twoj z widokiem na zamek jest rownie piekna!

Jak tam budowa? kiedy zamierzacie zamieszkac w swoim domku?

pozdr
PP



Piotruspan2000 - 19-11-2003 11:30
Kochani! mam jednak pionowe zbrojenie ale tylko na kolumny w holu. Reszta pionowych zbrojen bedzie umieszczona juz w sciankach fundamentowych. Sorki ze nie wyslalem wiecej zdjec fundamentow... jakos wieczory mam zajete i juz nie mam sily wieczorkiem siadac do kompa. dzis niestety nie jade na dzialeczke, ale bede tam jutro z fotoaparatem wiec zrobie fotki z DNIA 9... ciekawe ile juz tam bedzie tych fundamentow... nniestety nie moge byc tam codziennie... bardzo zaluje...

Fotki wysle Wam jutro - jutrzejsze! czyli super nowe!

pozdr
PP



bilbo - 19-11-2003 20:37
U nas o trzpieniach T1 też trochę zapomnieli, potem podkuwali i jakoś trochę drutów wcisnęli w ławy i dalej w ścianach już poszło porządniej.

Właśnie zabraliśmy się za wycenianie okien. Nie jest to bez znaczenia na tym etapie, bo przed stawianiem ścian warto wiedzieć, jakie ostatecznie zrobić otwory okienne - np. jak się chce okna o rozm. jak w projekcie i jednocześnie zintegrowane rolety, to trzeba zrobić na nie miejsce. Poza tym po konfrontacji z możliwościami jakie są wśród okien i poniekąd z cenami chyba przemodelujemy część okien w naszym Bilbusiu. Znaleźliśmy bowiem cudowne okno tarasowe, jest strasznie bajeranckie chociaż i niezwykle drogie - jakieś 8 tys. pln! Ma 3m szerokości, chyba się na nie zdecydujemy, zmieniając jednocześnie inne rozwiązania, które wcześniej wybraliśmy.



Piotruspan2000 - 19-11-2003 20:51
A na jakie okna sie zdecydowaliscie PCV czy drewno? jakiego producenta? macie juz wyceny?



bilbo - 19-11-2003 21:03
Raczej drewno. PCV wychodzi taniej, ale głównie jako białe. Nie wyobrażamy sobie trochę białych okien w Bilbo. Podwójny kolor, to już ceny bardzo zbliżone do drewna.
Wciąż wszystko analizujemy i zbieramy wyceny.
Będziemy informować.

Zaglądaj też do wątków:
Drzwi balkonowe
Okna drewniane

Okrągłe okienko (no tak, Wy nie macie takiego :-) ) wycenili nam dzisiaj w PINUS na 4 318zł (+7% VAT - 10% rabat = 4 158) - drewniane, całość witryna. Na razie nie negocjujemy cen tylko się przyglądamy propozycjom.



Piotruspan2000 - 19-11-2003 21:20
Ten Pinus wyglada niezle ale czy macie opinie uzytkownikow tych okien? na forum niestty ich nie ma :cry: a moze znacze posiadaczy tych okien?

Ja juz prawie zdecydowalem sie na Goran. Jako jedne z nielicznych w Polsce maja certyfikat na okna z mahoniu (meranti) wiekszosc ma ale na sosne. na meranti ma tylko kilku producentow.

Szukamy okna owalnego u gory i prostokatnego na dole. W jednej ramie wyliczyli mi takie okienko (230 na 270) 9500, a w dwoch ramach na 6000 przed rabatami. Poprosilem o wycene okienka w dwoch ramach ale rama gornego okienka ma byc pozbawiona podstawy i zamocowana do gornej ramy dolnego-prostokatnego okna (ale to zawile :D ). maja dac znac czy dadza rade zrobic takie cudo.

Dostalem wycene na inne okna (bez duzego o ktorym pisze powyzej i bez balkonowego do jadalni) - szyba P2 okucia WK2 i cena na razie zabojcza 13 tys. Do tego przychodzi rabat. na dzin dzisiejszy jest to 12%, alr rok temu miedzy swietami a sylwestrem mieli trzy dni gdzie rabat byl 25%!!! moze w tym roku tez zrobia taka super promocje?

Jak Wasz chudziak? zalany? jutro zrobie fotki wiec sie ich spodziewajcie :D

pozdr
PP



bilbo - 19-11-2003 22:01
Szukamy opinii o Pinus, co najmniej dwie osoby na forum mają takie okna, ale jeszcze się nie wypowiedziały.
Oglądaliśmy też urzędowskiego, ale nas tu trochę przed nim niektórzy odstraszają :-)

Chudziak miał być dzisiaj wylany. Jeszcze nie widzieliśmy, byliśmy jak kładli zbrojenie.



Piotruspan2000 - 19-11-2003 22:24
Slyszalem ze Urzedowski nie ma certyfikatu na produkcje okien z meranti a jedynie sosna (ja wybralem meranti). No i sporo ludzi narzeka na urzedowskiego... a ja myslalem ze to okna z gornej polki... hihihihi...

po przeczytaniu postow o oknach zdecydowalem sie na Goran... wszyscy zachwalaja tylko ze oni tani nie sa... ale moze uda mi sie rabat dobry znalezc... a w koncu to okna wybiera sie raz na ... zawsze tak jak sciany i dach fundament (piwnice) a'propos... cholera materialy wychodza mnie sssstrasznie duzo. Boje sie ze sie nie zmieszcze w 20 tys i do tego robocizna... wyobrazcie sobie ze na deski do budowy mojego domu juz zaplacilem 1100 pln. podobno maja wystarczyc do koncza budowy. ale wydaje mi sie to kosmicznie duzo...

bloczki fundamentowe ustawiaja poprzecznie aby szerokosc muru byla 38cm wiec na 1 metr2 biezacy wychodzi 33,33 bloczkow po cenie 2,25 daje nam 75 pln!!! to chyba wiecej niz zasadnicza sciana z bet.kom 36cm! tam cena bloczka (36x24x59) to 6,42 pln wiec jeden metr kw sciany to 45pln!

Pojawilo mi sie pytanie czy nie lepiej w takim razie budowac sciany z bet.kom? ciekawe jak jego wytrzymalosc na sciskanie...

pozdr
PP



bilbo - 19-11-2003 23:14
Też myślałem, że od Urzędowskiego należą do najdroższych i najlepszych :-) No ale nie jestem pewien, czy to takie złe okna. Do końca mnie te negatywne opinie nie zrażają, są też pozytywne. Ceny mają dość miłe. Właśnie porównuję cennik Urzędowskiego z cenami z wyceny od Pinusa. Wygląda na to, że U jest jakieś 20-30% tańszy. Niedługo powinienem mieć wycenę od U to będę mógł porównać dokładniej. Tylko nie wiem, czy oni robią takie śliczne okna typu "HS"...
Cały czas jeszcze się rozglądamy. - Głowa robi się wielka od tego :-)
A Ty widzę już wybrałeś! BRAWO!
Dach może też już wyceniłeś? Jakie prognozy?

Za jakie deski dałeś 1100pln ??? Te ładne szalunki do ław? To ja już chyba nie chcę takich ładnych.... :-)
Nie wiem, czy potrzebne w Bilbo takie grube ścianki fundamentowe. Ostatecznie w projekcie, który jest przecież na 36cm Ytong, dali fundament 24cm.
To ile ma Cię wynieśćstan zero? Masz to już ustalone, czy wciąż zaskakują Cię nowymi kosztami?
Jakie ściany chcesz budować z BK? Chyba nie fundamentowe? :-)

pozdrawiam
Robert



Joanna Glowacz - 20-11-2003 07:54
Witam, witam :-)

tak czytam te wasze wypowiedzi o okienkach i powiem tyle:
Darujcie sobie Urzędowskiego. Kiedys robiłam rozeznanie na forum oknonet.pl (miejsce spotkań "oknomaniaków" :-) )gdzie można uzyskac info z pierwszej ręki. Pytałam o Urzedowskiego i Wiktorczyka (to taki producent z Pszczyny - robi naprawdę świetne okna drewniane i to o wiele taniej niż U.)Oto kilka istotnych wypowiedzi:

"URZĘDOWSKI produkuje - bo taniej - okna na suchym szkleniu. Znaczy się stosuje uszczelki przyszybowe zamiast silikonu. W Polsce jest to niedopuszczone bo takie okna fatalnie tracą na trwałości. Niestety jest to TANIEJ!!
URZĘDOWSKI sprzedaje okna surowe [bez lakierów] bo TANIEJ. Klientom mówi, że dla trwałości okien lepiej jest je polakierować, pomalować samemu. Klient maluje a po dwu latach farba złazi [bo musi zleźć]> Nie ma to jak malowanie fabryczne.
MERANTI też jest problematyczne.
Tak więc nie kupuj pod żadnym pozorem okien URZĘDOWSKIEGO.
To, że jest dużym producentem to nie wszystko - trzeba trzymać jakość.
WIKTORCZYK to mała firma - i na knoty sobie nie pozwala"

"Urzędowski już od przynajmniej trzech lat nie sprzedaje niemalowanych okien, chyba że starą produkcję której ma jeszcze trochę nie sprzedanej.
Aprobata na którą się powołuje nie dopuszcza uszczelek od z żadnej strony szklenia, ale to jest nic w porównaniu z tym iż na okna z meranti wogóle ta firma nie ma aprobaty."

Jeszcze gorzej jest z gwarancja i montażem:

"(...)Powinieneś się cieszyć z krótszej gwarancji. [montowała firma spoza Urzędowskiej mafii].Krótsza gwarancja to mniej stresów w kontaktach z "serwisem" tej firmy.
Tam autoryzacje montażową dostają firmy sprzedające, a nie montujące.
Jeśli sprzedawca ma własnych montażystów to ich wysyła na 5 godzinną wycieczkę do Ziębic. Jeśli nie ma to wysyła szwagra, brata itp.
Po zamieszaniu z rejestracją i pracowitym zapisywaniu w kajeciku następuje wycieczka po hali produkcyjnej. Po zwiedzaniu i papierosku zostaje około dwóch godzin na szkolenie montażowe.
Pan Rysio pracowicie w sposób wirtualny, odwzorowując rzeczywistość rączkami i mimiką szkoli przyszłych autoryzowanych montażystów.
Jak widziśz sam byś mógł być takim montażystą.
Trzeba jednak sprawiedliwie przyznać, iż kasy za to nie biorą.
W tej sytuacji należy zauważyć iż montaż O34 na 4 kotwy jest dobrym wynikiem jak na takie szkolenie.
Nobo niech ktoś spróbuje pokazać na wirtualnym oknie dwoma rączkami cztery punkty mocowania.
Nie łam się kupiłeś całkiem fajne okna, tylko przmaluj, je z raz to wtedy będziesz mógł się chwalić iż są dwukrotnie malowane. "

A teraz jeszcze aprobaty:
(...)Są [Urzędowski] wpisani do "starej" aprbaty technicznej TTB - tak jak 150 innych firm.
W aprobacie jest zapis, że każdy producent powiniem legitymować się certyfikatem zgodności z aprobatą. Certyfikatu nie mają bo im go nie wydawałem. A tylko firma w której pracuję, jako jedyna w Polsce wydaje certyfikaty - więc chyba wiem.
Aprobata jest "stara" bo nie obejmuje okien z oszkleniem stałym, nie obejmuje szyb zespolonych 1,1, nie obejmuje wreszcie okien z drewna meranti, nie obejmuje suchego szklenia - co je stosuje od lat URZĘDOWSKI.
Nowe aprobaty techniczne ITB mają nieliczne firmy jak - GORAN, ADPOL, M&S, STOLLAR, DZIADEK, STOLIMPEX, WŁOSZCZOWA, SOKÓŁKA, WOŁOMIN, STOLAR i jeszcze chyba dwie firmy.
Urzędowski nie ma swojej aprobaty.(...)A może w tej zbiorowej aprobacie są uszczelki na listwie przyszybowej zamiast silikonu?
Jeżeli kupiłeś okna z meranti to napewno nieaprobowane, czyli na dobra spawę nie dopuszczone do stosowania w budownictwie.
Gdybyś jeszcze zobaczył z czego i jak oni to kleją to załamka była by kompletna.
Na dzień dzisiejszy jedyną firmą która posiada aprobatę na meranti jest ADPOL z Torunia. Niektóre firmy już go gonią, ale napewno nie Urzędowski.
Dziwne to jest bo większość jego produkcji to okna z meranti.

Mam nadzieję, ze tyle wystarczy :-) Ja juz się zraziłam.

Poprosiłam również Wiktorczyka o wycenę naszych okienek. Piterku, pisałeś, że wasze okno tarasowe to dokładnie to samo co w naszej Wierzbie. Wiktorczyk wycenił je na 3700 PLn!!!!z 15% rabatem. Oferta na wszystkie okna zamkneła się w kwocie 11.694 zł.
To mniej niż za PCV (dwustronna okładzina), które do tego samego domku wsadziła koleżanka.
Cóż - my chyba póki co zrobimy sobie roczną przerwę na zebranie funduszy i być może jakis kredyt (jestem teraz na urlopie wychowawczym i po powrocie praca niestety nie będzie juz na mnie czekała :-( więc nie chcemy ryzykowac z kredytami na jednej pensji)
Więc tak szybko sie nie wprawadzimy. :cry:

Robercie, wiem juz, że nie dotarła do was moja wiadomośc dotycząca stropu. Wirus pożarł mi wszystko. Nie mam również scanu Twojego stropu....ale z tego co pamiętam nie było tam takich pułapek z belkami HEA. NAwet nasz kierownik budowy twierdził, że wszystko jest ok i nawet nie przewymiarowane :-)

Jeśli chodzi o ściany fundamentowe ...spotkałam juz kilka osób, które kupiły projekt w Horyzoncie i jeśli stawiali ściany jednowarstwowe - wszyscy poszerzali ścianki lub układali bloczki, tak jak Piterek, w poprzek.

Piterku zwróć uwagę na układ kanalizacji w Bilbusiu, a właściwie na głębokość wylotu rury kanalizacyjnej. Bodajże pisałam juz o tym w poście do Justy i Roberta. My chcemy zamontowac POŚ i wylot rury na głębokości 1,5m trochę pokrzyżował nam plany. Tak to jest kiedy niedokładnie czyta się projekt. Ścieki mają to do siebie, że raczej nie zamarzają, a i czas przepływu przez rurę kanalizacyjna o odpowiednim spadku nie daje szans nawet czystej zimnej wodzie na zamarznięcie więc kanaliza mogła spokojnie wychodzić z budynku nieco wyżej. Teraz musimy kombinowac z niwelacją terenu, bo nikomu nie chce sie skuwać wylewki i wykopywać rur z ubitego piachu.

Dobra już was nie straszę

pozdrowionka
i życzenia jak najwyższych temperatur
Asia



Piotruspan2000 - 20-11-2003 12:30
Okna wybralem i nie wybralem :lol:

ciagle sie zastanawiam. Asia zwrocila uwage na Wiktorczyka. Poprosilem ich o wycene i przejrzalem opinie. Nie jest ich duzoi ale sa pochlebne. Jestem na etapie zbierania informacji wiec kazda taka uwaga jak Asi sie przydaje. Zobaczymy jaka wycene przygotuje Wiktorczyk.

Jedyna na co sie zdecydowalem to to ze okna maja byc drewniane, z meranti!!! takich szukam i wiem ze nie chce Urzedowskiego. A reszta otwarta.

Asiu, ja nie moge POS zamontowac u siebie choc bardzo bym chcial :D

mam otuline Kampinosu i Park sie nie zgadza...wiec szczelne szambo. Czyli wyjscie zostaje na standardowej wysokosci

pozdr
PP



bilbo - 20-11-2003 19:06
Joasiu, dzięki za wszelkie informacje. Co do Urzędowskiego, to również na tym forum jest wiele zrażających informacji, są też jednak bardziej pozytywne, jak Dom Wowki. Ceny w każdym razie mają, jak się okazuje, nie najgorsze (ciekawy ten Wiktorczyk, jeżeli jeszcze tańszy i do tego polecany. Zaraz będę szukał we Wrocku), więc kuszą i dają odniesienie do innych.

Piotruś, ten Goran rzeczywiście wygląda na drogi. Wystarczy zajrzeć na ich stronę WWW - cennika nie ma, ale są zdjęcia wnętrz salonów. Miło być tak przyjmowanym, ale nie da się odeprzeć wrażenia, że to jest wpisane w cenę okien :-) 9500, cz 6000 za 'salonowe' okno do bilbusia to raczej dużo. Joasia pisze o 3,7tys. za identyczne, jakie chcesz. Nam w Pinus wycenili okrągłe (jak w Bilbo-projekcie) na trchę ponad 4tys. Różnice w cenie są warte uwagi.



Piotruspan2000 - 20-11-2003 19:14
Idac za rada Asi aby przyjrzec sie oknom Wiktorczyk wyslalem dzis zestawienie z prosba o wycene. Mam nadzieje ze niedlugo przyjdzie wiec bede mogl sie nia z Wami podzielic. Dzis znow nie mialem okazji podjechac na dzialke... cholera ta praca... nie dalem rady sie wyrwac... ale moze jutro namowie szefa to pojedziemy razem! i zrobie fotki ktroe obiecalem.

stargowalem cene za deski do 900 i tak mam wrazenie ze o 500 za duzo.

Umowilem sie z ekipa na cene robocizny, a materialy zamawiam w jednej hurtowni. Ponizej prezentuje wydatki ktore do tej pory ponioslem.

Geodeta 800,00 zł
Koparka 550,00 zł
Wiercenie studni 1 300,00 zł
Pompa do wody 300,00 zł
Beton B-20 4 702,50 zł
Bloczki betonowe 5 130,00 zł
Zbrojenie drut zebrowany 1 251,25 zł
Izolacja - folia 170,00 zł
Izolacja - visbit 42,00 zł
Cemplast 120,00 zł
Wapno 297,00 zł
Cement 798,00 zł
Gwozdzie 35,00 zł
Szczotka, kij, folia, drut 62,00 zł
Deski 900,00 zł
Prad - kable wtyczki gniazda 145,00 zł

do tego dojdzie jeszcze beton na chudziaka, siatka, dodatkowe bloczki, strop teriva, rury kwasoodporne do komina, styropian na izolacje, rury kanalizacyjne i pewnie jeszcze kilka rzeczy o ktorych nie mam pojecia... ciekawe ile to wyjdzie 'na gotowo' z zalanym chudziakiem

pozdr
PP



bilbo - 20-11-2003 19:29
Nam wyszło 21 000 pln (brutto, z fakturą), bez chudziaka i kanalizy (to ok. 5tys.) - to jest robocizna plus materiały, które zapewniał wykonawca.
Zaletą naszej umowy z wykonawcą było to, że od początku (zanim ją podpisaliśmy) wiedzieliśmy ile będzie to kosztować (żadne deski, żadne gwoździe nie mogły nam nagle wyskoczyć).

Hmm, ale tego Wiktorczyka chyba nie ma we Wrocku. Raczej nie będziemy zamawiać okien aż w Oświęcimiu. Ty Piotrek znalazłeś dilera w wawce? Tak czy inaczej pochwal się wyceną. :-)

pozdrawiam
Robert



Piotruspan2000 - 21-11-2003 19:13
Kochani! Mam nowe fotki!!! scianki juz prawie stoja. Byla juz godzina czwarta i bylo dosc ciemno wiec nie sa najlepszej jakosci, a lampa ktora mam w aparacie nie jest najmocniejsza 8)

Mysle ze jeszcze trzy dni i bedzie mozna chudziaka zalewac!!!

Co do wyceny z Wiktorczyka. Moge przeslac na maila bo nie wiem jak plik zalaczyc. Wiec jezeli chcecie to dajcie znac. Wyglada niezle choc mysle ze Pani dokonujaca wyceny sie pomylila z wycena jednego okienka i pomnozyla ja razy dwa. Jezeli mam racje (a mysle ze tak) to cena jest atrakcyjna! tylko ze musze jeszcze doliczyc szklo P2 oraz antywlamaniowe okucia.

pozdr
PP



bilbo - 21-11-2003 20:09
My nareszcie mamy chudziaka! :-)
Wygląda ładnie :-) :lol: Dla nas to najpiękniejszy chudziak na świecie. :-)

Oczywiście poprosimy o wycenę od Wiktorczaka na e-mail (jest poniżej).
Prosimy o wszelkie wyceny. :-)

Zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204) wyrażamy zgodę na przesłanie na nasz e-mail wszelkich informacji dotyczących domu Bilbo, a jeśli chodzi o informacje od Piotrusia Pana, to wyrażamy zgodę na przesyłanie wszelkich.
:lol: :lol:

My dzisiaj też mieliśmy dojechać do Wiktorczaka we Wrocku, ale nie dojechaliśmy. Byliśmy natomiast w Gebauerze (czekamy na wycenę, pierwsze wrażenie dobre, ceny chyba będa nie małe) oraz w Raab Karcher we Wrocku z pytaniem o okna firmy "Dziadek" (pierwsze wrażenie tragiczne <więcej w tym wątku>, ceny wyglądają na niskie).
Mamy też już wycenę od Urzędowskiego. Większość cen dość dobra, ale za okrągłe okno dla Bilbo przegięli - 6 600pln brutto z uwzględnieniem 8% rabatu, który przyznali nam na 'dzień dobry'.
Jeszcz nie liczyłem dokładnie, ale na oko to wyjdzie na to samo, co w nieco droższym PINUS, który za okno okrągłe policzył sobie 4 150pln (w tym 10% rabatu).
Naszym faworytem jest wciąż PINUS, chociaż poza tym, że w salonie wygląda dobrze niewiele wiemy o tej firmie. Dwa głosy z tego forum mówią o posiadaniu takowych okien - nikt się nie skarży.
PINUS specjalizuje się w oknach nietypowych. Nie dolicza więc nic do swych standardowych cen za okna odbiegające od typowych wymiarów. Również takie bajery jak to okrągłe, wychodzi u nich nie najgorzej. Można się też pokusić o takie cuda jak na tym zdjęciu poniżej (ale nie mamy na razie pojęcia ile by to kosztowało).
http://www.pinus-okna.com.pl/pinus_foto/okno_1.jpg
Bierzecie szyby P2 i antywłamaniowe okucia? O ile to drożej wychodzi?
Nam pomysły w stylu przesuwane okno tarasowe typu "HS Portal" + to okrągle w salonie, kolejne okrągłe fi110 w sypialni nad garażem, itp. tak naciagają budżet, że już raczej nie myślimy o P2. Zapominamy nawet o pomyśle na lustrzanki, zwałaszcza że dowiedzieliśmy się, że ograniczają one dopływ promieniowania słoneczneo do wnętrza i nie służą roślinkom.

A tak na marginesie to cena okien do domu jest od góry raczej otwarta. Szukając w inecie widziałem inforamcje o szybach ze współczynnikiem przenikania ciepła 0,3 (zamiast 1,1), do tego kuloodporne, refleksyjne, super okucia, wypasione rolety... i każda cena jest możliwa. :-)

Się rozpisałem o oknach, bo od kilku dni prawie o niczym innym nie mówimy. Ja się chyba bardziej przejąłem, bo nawet Justka ma już okien dość :-)

pozdrawiam
Robert



bilbo - 22-11-2003 00:20
Piotruś fundamenty imponujące :D
Cały czas mamy niedosyt zdjęć i czekamy na większą ilość!
Pozdrawiam
Justa



Piotruspan2000 - 22-11-2003 00:23
Wiecej fotek sprobuje zrobic jur\tro jak bedzie ladna pogoda... pochwale sie na pewno...

pozdr
PP



bilbo - 22-11-2003 00:29
A my w niedzielę jak nie będzie budowlańców i zamówimy "dźwig" :lol:
Napisz też nam koniecznie, bo chyba nie wspominałeś o tym wcześniej jaka jest wielkość Waszej działeczki?
Justa



bilbo - 22-11-2003 02:10
Hi :-)

Tak sobie siedzę i właśne znalazłem nowy wątek o oknach Goran.

Opinie, jak zawsze podzielone, ale może (???) lepiej wiedzieć więcej niż mniej.



Piotruspan2000 - 22-11-2003 18:35
Gratulacje z okazji wylanego CHUDZIAKA!!! zamkneliscie wazny rozdzial budowy!!! mam nadzieje ze mnie uda sie to uczynic w przyszlym tygodniu...

Udalo sie wstawic wiecej fotek!!! Dzisi byla piekna pogoda wiec nastrzelalem zdjec po Dniu 10 naszej budowy! Prosze podziwiac!!! :wink: :wink: :wink: Piekne widoki!!! ale to cieszy!!! chodzilismy juz po kuchni, salonie, jadalni, garazu, piwnicy... :D :D :D

Co do okien Goran. Opinia goscia forum jest dla mniej mniej wartosciowa niz opinia zarejestrowanych forumowiczow. Tak naprawde jest to chyba pierwszy sygnal stawiajacy znak zapytania nad jakoscia okienek Goran.

Wiktorczyk jest tanszy ale.. no wlasnie czy aby to co tansze nie okaze sie drozsze? Cholera trudne te wybory... Musze sie przejechac i zobaczyc te okna na zywo... jak tam kalkulacja? wychodzi calkiem niezle... Martwi mnie tylko fakt ze wg jednego z forumowiczow (eksperta okien - gury na forum :wink: ) tylko kilka firm ma certifikat na okna z meranti i w tym jest Goran, a nie ma nic o Wiktorczyku!

Co taki certifikat oznacza? czy ten kto robi bez certyfikatu nie spelnia norm (np suche szklenie Urzedowskiego ktore podobno jest niedopuszczalne)? chyba musze poszperac na forum... ale na razie mam dwie opcje:

Goran - certyfikat, dobre opinie dot. jakosci - wieksza cena
Wiktorczyk - brak certifikatu, dobre opinie (ale jest ich malo), znacznie tanszy...

zobaczymy...

pozdr
PP
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl



  • Strona 2 z 5 • Zostało znalezionych 384 wyników • 1, 2, 3, 4, 5

    © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting