rekuperator nad stropodachem??????
kemot - 16-12-2003 11:35
czy montuje sie rekuperatory na stropodachu, czyli zupelnie nieosloniety od czynnikow atmosferycznych i czy to ma wogole sens?
kemot - 20-12-2003 17:10
czy nikt nie montowal rekuperatora na "klocku", no ciekawe.....
- 20-12-2003 18:33
reku dopiero będę instalował ponad poddaszem użytkowym czyli na stryszku,
Tak jak przewody wentylacyjne będę izolował reku.
Cz.
kemot - 21-12-2003 19:08
no wiesz, poddasze to bez problemu, ja mam klocek z lat 70-tych i stropodach, wiec nie mam strychu, dlatego sie pytam, czy ktos kiedys instalowal na dachu na wolnym powietrzu i czy to pracuje tak, jak powinno.
- 29-12-2003 11:32
ponawiam pytanie :cry:
kemot - 29-12-2003 11:35
ponawiam pytanie :cry:
nurni - 29-12-2003 16:11
Witam,
Z tego co widziałem to raczej żadna z konstrukcji rekuperatora nie nadaje się do pracy pod gołym niebem.
No i inne problemy:
- jak zaizolujesz termicznie przewody do reku i sam reku aby spełniał on swoje zadanie, skoro nawet na nie ocieplonym poddaszu trzeba przewody izolować 5 cm wełny?
- skropliny - zimą będą zamarzać
- sprawność - moim zdaniem drastycznie spadnie.
Generalnie pomysł chyba nie jest trafiony.
Może masz miejsce w piwnicy lub jakimś schowku.
Pozdrawiam
kemot - 30-12-2003 23:02
dzieki bardzo nurni. wlasnie takie watpliwosci mialem i stad to zapytanie, bo moze ktos wczesniej trafil jakis patent na to. chyba bede musial poprzestac na wentylacji wyciagowej, bo raczej nie wyobrazam sobie reku w piwnicy - i tak to nie jest tania rzecz, a jeszcze podwojne rury? no niestety, jak sie ma starego "klocka" to wszystkiego sie nie da zrobic. dzieki bardzo.
nurni - 30-12-2003 23:44
Jeśli to "klocek" starego typu to bym się zastanawiał podwójnie.
Chodzi mi o ocieplenie ścian, okien, stropodachu, podłogi nad piwnicą lub bez. :o
Bo może być tak, że to co zaoszczędzisz na reku stracisz na naturalnych stratach cieplnych domu zbudowanego w technologii, która jeszcze nie znała tego pojęcia. :cry:
Postaraj się zrobić bilans energetyczny swojego domku.
Aaa, no i jeszcze musisz wziąć pod uwagę pokaźną liczbę przewodów do rozprowadzenia po domu. :wink:
Ja właśnie jestem na etapie ustaleń z projektantem rekuperatora i architektem.
Powodzenia w boju i wszystkiego dobrego na Nowy Rok. :D :D :D :D
Roose - 31-12-2003 11:12
zaraz nikt nie słyszał o centralach zewnetrznych - stawia się na dachach właśnie, jak jest nagrzewnica wodna to układ napełnia sie roztworem glikolu i wszystko, jest nawet prościej zamontować taka centralkę, bo ma najczęściej zblokowaną czerpnię i wyrzutnie.
Ja tu nie widze problemu
kemot - 05-01-2004 14:16
jeszcze raz dzieki. do nurni. masz racje, jezeli chodzi o straty ciepla przez wszystko dookola. to wszystko jeszcze przede mna: ocieplenie, okna itd. a co do technologii, to nie jest tak zle. co prawda piwnica lana, ale juz pietra to max i gazobeton. kwestia ocieplenia. tylko jest jeden problem, bo raczej musze miec instalacje wyciagowa, sasiad ma jedno pietro wyzej i zaslania mi kominy, a nie chcialbym stawiac 2 "wiezyczek" wysokosci 3 metrow. zapowiada sie gruntowny remont wszystkiego, wiec mozna cos porzezbic i z kanalami. wszystko zalezy od tego, czy po prostu warto, a mysle, ze tak. chcialem to wyrzucic na dach, bo w domu jest zawsze miejsce potrzebne na inne rzeczy i problem z czerpnia w blizniaku. ale wszystko przede mna.
do roose: tez dzieki, tylko nie wiem, czy koszt nie jest zbyt duzy, szczegolnie z ciagnieciem na dach rur i izolacja. poza tym, to chyba dobre dla hal, ale rozpatruje wszystko. masz jakies namiary??
- 05-01-2004 16:32
każdej firmy centrale wentylacyjne - najczęściej używane przezemnie - VTS.CLIMA
http://www2.vtsclima.com/pl/index.html jest tam kalkulator odzysku energii itp.
- 15-01-2004 21:23
Hej!
Jeśli nie zaizolujesz rekuperatora i przewodów doprowadzających powietrze, niestety cały system nie bęzie działał sprawnie. Więc zaplanuj izolację przestrzeni międzystropowej, gdzie centrala miałaby stać.
Co do instalacji wywiewnej: życzę szczęścia, jeśli dobrze uszczelnisz okna i drzwi: po prostu nastąpi bardzo silny efekt "zassania". Jeśli natomiast rozszczelnisz otwory budynku, to po co wogóle bierzesz się za remont i izolację domu, skoro zimą przez rozszczelnienia konieczne do wentylacji wyciągowej będzie "ciągnęło" Ci do środka taką samą ilość zimnego powietrza z zewnątrz, jaką wyrzycą Twoje wentylatory dachowe. Większość ciepła generowanego przez Twoje kaloryfery pójdzie sobie w niebo przy pomocy tychże wentylatorów i kanałów kominowych...
A byłeś na
www.rekuperatory.pl? Albo na
www.pro-vent.com.pl? Tam Ci mogą trochę doradzić na ten temat....
Pozdrawiam
Gość
kemot - 16-01-2004 12:03
troche mnie gosc sciagnal na ziemie, tylko po co tak zlosliwie. poza tym sie nie przedstawil, wiec nie czuje sie zobowiazany polemizowac..
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plhergon.pev.pl