inastalacja elektryczna - jak sprawdzić?
- 08-05-2003 15:29
w sytuacji gdy wykonano rozprowadzenie przewodów (przed tynkowaniem), ale nie ma jeszcze okien i drzwi, więc nie instaluję teraz skrzynek z bezpiecznikami,różnicówkami ..., nie wspominając o przyłączu. A chciałbym sprawdzić zanim zapłacę elektrykom.
1. Czy wystarczy podłączyć zasilanie do drutów na wejściu obwodów i mierzyć napięcie na poszczególnych końcówkach wypustów elektrycznych?
2. Inny patent?
Dzięki za pomoc.
SW
pirat - 08-05-2003 15:39
jesli chcesz sprawdzić tylko poprawnośc połaczeń i czy nie przerwali przewodów to wystarczy podłaczyć zasilanie na wejsciu obwody i spcerek z zaróweczką od gniazdka do gniazdka ..ale przydało by sie też róznicówki sprawdzic wystarczy ze ci gdzies przybili gwoździa przez przewód fazowy i ci będzie róznicówka wywalać ... ja bym połaczył (na krótko) róznicówki i sobie sprawdził tak na wszelki wypadek.... a co do twych obaw a kradzież to znajomemu powyrywali przewody już zatynkowane bo podobnie jak ty nie montował jeszcze zabezpieczeń itd...
jabko - 08-05-2003 20:56
Może ktoś znajomy ma multimetr. Taki przyżądzik w którym zawsze jest omomierz. A omomierz sprawdzi ciągłość przewodów.
Kable ukradli??? Ile kabli można mieć w domu? 300mb? Przecie to 300zł. I jeszcze zeby zatynkowane wyrywać. Co za bydło.
tom soyer - 09-05-2003 09:08
omomierzem kiepsko sie sprawdza bo "zwyklym" nie mozesz sprawdzic obwodu pod napieciem. najlepszy jest pierwszy pomysl: wziac roznicowke (nawet jednofazowa) przepinac ja z obwodu do obwodu i sprawdzac zarowka. pozniej, jesli nie uzytkujesz jeszcze instalacji, zepnij wszystkie obwody i podepnij przez jeden wyl instalacyjny np. B16 do zasilania. sprawdz czy wszystkie gniazdka maja bolec i czy nie jest on zwarty z przewodem neutralnym ("zerem roboczym":wink:.
- 09-05-2003 13:25
tom soyer
---------
Czy dobrze zrozumiałem?:
1. Różnicowkę montować "normalnie" na wejściu do obwodu? (Czy propozycja pirata by połączyć róznicówkę "na krótko" odnosi się do czasu, czy sposobu łączenia, czyli zwarcia. Jeśli zwarcia to czego z czym?)
2. Wszystkie obwody od strony wejścia spiąć równolegle(faza z fazą, zero-zero, ochronny-ochronny)i przez B16 podpiąć do zasilania. Co dalej (jak krowie na rowie)?
a) Czy zwierać fazę z neutralnym i patrzeć czy wywala bezpiecznik? Ale skoro uprzednieo żarówka świeciła to nie ma powodu żeby nie wywaliło. ???
b) A może zwierać fazę z ochronnym i też powinno wywalić co będzie dowodem że uziemienie działa? (ale może również oznaczać że ochronny jest zwarty z neutralnym)
3. Gniazdka nie mają bolca bo po pierwsze nie kupiłem jeszcze gniazdek :smile:, żeby nie ukradli.
a) Czy chodzi o sprawdzenie skuteczności uziemienia? Jak to zrobić? Jak 2.b)?
b) jak sprawdzić występowanie zwarcia neutralny - ochronny? Może wystarczy omomierzem (bez napięcia w obwodzie)?
sw
pirat - 09-05-2003 15:28
Podłącz róznicówke tak jak powinna być docelowo zamontowana ... róznicówke masz jedną na całą instalację elektryczną z różnicówki wychodzi na poszczególne obwody elektryczne z bezpiecznikami tu mozesz połaczyć wszytskie fazowe w jednym miejscu zerowe w jednym neutralne w jednym (bo rozumiem ze niemasz jeszcze skrzynki rozdzielczej by nie ukradli) właczasz zasilanie i robisz wycieczke z zarówką ... podłaczas w miejscu gniazdek pod zero i pod fazę zarówka swieci podłączasz zarówke pod faze i neutralny i powinien wybić róznicowo - prądowy. Masz wtedy pewnośc ze instalacja OK i tak z kazdym gniazdkiem.
Róznicówka to takie cwane cudo ze wyłaczy się zawsze gdy prąd "wpływajacy" do niej różni się od prądu "wypływającego"
chyba teraz rozjasniłem sprawę bardziej
Wowka - 09-05-2003 15:40
Oj "jabko", widzę, że jeteś dopiero na początku budowy.... . Sam zobaczysz ile kabla będziesz musiał kupić. U mnie sumując elektrykę, alarmy, TV, telefony jest duuużo ponad 2 kilometry.
Co do tego bydła to się całkowice zgadzam
Pozdrawiam
<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Wowka dnia 2003-05-09 15:41 ]</font>
pirat - 12-05-2003 11:44
Co do bydła i kradziezy kabli to moze na flaszke im starczyło jak sprzedali te kiladziesdiat metrów przewodu... albo poprostu ni emieli sie gdzie wyżyć powyrywali i zdewastowali chate ... czasami ludzi energia rozpiera ... jak byscie znali takich to mam chałde ziemi do rozrzucenia to sobie moga ulżyć :smile:
Pozdrowionka PIRAT
- 12-05-2003 16:32
1. nigdy nie jedna roznicowka na cala chate! chyba ze masz obwod albo stosujesz roznicowke jako zabezpieczenie przeciwpozarowe ale wtedy roznicowka jest na 300mA
2. nie rob testow zwarciowych na samej roznicowce - szkoda jej. do testowania roznicowek musisz miec odpowiedni przyrzad. nie chodzi jedynie o to aby roznicowka wylaczyla. najwazniejsze jest aby wylaczyla przy okreslonym pradzie i w okreslonym czasie. ona ma chronic twoja kobiete jak jej suszarka w padnie do wanny a nie stare radio - chyba ze dla ciebie to to samo :wink:
3. wlaczenie roznicowki do obwodu (bedziesz zamykal go pozniej zarowka) pokaze ci czy nie ma uplywnosci tzn czy np gdzies nie jest przecieta izolacja na przewodzie pod tynkiem. bez miernika roznicowek nie sprawdzisz niestety czy roznicowka dziala poprawnie ale sprawdzisz za pomoca roznicowki instalacje, przynajmniej czesciowo.
tak ale zewrzec ja po to aby instalacja byla pod napieciem. to moze ja uchronic przed zlodziejaszkami
no wlasnie :smile:
chodzi o to drugie. ale przy wszelkich probach lepiej przelaczac wylacznik instalacyjny z obwodu do obwodu bo w ten sposob otrzymasz od razu informacje ktory obwod jest prawidlowy a ktory nie pod wzgledem zawrciowym.
wszelkie pomiary trzeba zrobic odpowiednimi przyrzadami aby miec pewnosc. zarowka moze powiedziec ci np o ciaglosci przewodow, o poprawnosci polaczen w gniazdach, o braku galwanicznego zwarcia miedzy przewodem ochronnym PE i neutralnym N. roznicowka okresli czy nie ma uplywnosci w instalacji pod napieciem. co do roznicowek to polecam jednofazowe, przynajmniej po jedej na lazienki (najlepiej na kazda osobno jesli sa oddzielne obwody) oraz jedna na kuchnie. roznicowka moze byc zespolona z wylacznikiem instalacyjnym.
tom soyer - 12-05-2003 17:41
zapomnialem sie podpisac :smile:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plhergon.pev.pl