ďťż
Przejrzyj wiadomości
zamoknięte ściany w łazience w domu w technologii kanadyjski




Długi - 05-08-2003 00:13
:cry: moi dobrzy znajomi szukają rozpaczliwie pomocy w jaki sposób osuszyć ściany a właściwie konstrukcję w swoim "kanadyjczyku", w którym na skutek błędów wykonawcy doszło do zamoknięcia ścian (widać plamę mokrą na elewacji na zewnątrz i w pokoju za łazienką). Woda wydostawała się z wanny przez żle wykonany odpływ na posadzkę pod wanną i spowodowała zamoknięcie ściany. Ponadto w brodziku pod prysznicem (brodzik wykonany z cegieł i wyłożony glazurą) doszło do penetracji wody przez fugi , co doprowadziło do zamoknięcia ścian. Właściciele są zrozpaczeni. Takich niespodzianek podczas kilkuletniej eksploatacji mieli juz kilka. Ja też wybudowałem dom w tej technologii, ale duzo czytałem i zdawałem sobie sprawę, że jest to technologia nie tolerująca byle jakości, po prostu fuszerki. Osobiście doglądałem wielu praclub wykonywałem je sam, aby być pewnym, że wszystko jest zrobione jak należy. Tylko jak tera wysuszyć drenianą konstrukcję? Proszę o radę tych, którzy już z tym się zetknęli.





Aleksandryta - 16-08-2003 20:02
Przenies sie do dzialu "Wymiana doswiadczen". Moze W.Nitka cos ci pomoze. Moja sytuacja jest moze nie taka sama ale podobna i moge z niej wybrnac :D ale niestety b.duzym kosztem. Mieszkam w domu z cegly. Dwa lata temu postanowilam na strychu, gdzie mieszka moj syn zrobic lazienke. Pomieszczenie na lazienke wydzielilam sciankami z gipskartonu. Nastepnie zalozylam sedes, umywalke i kabine prysznicowa, ktora przylegala do sciany gipskart. dzielacej lazienke z pokojem syna. Trzy tygodnie temu po odsunieciu szafy, ktora stala przy scianie odzielajacej pokoj syna od lazienki znalazlam co? DWA m2 czarnego grzyba, ktory wszedl w tylna scianke szafy :evil: I teraz maz rozwalil sciane i musimy od poczatku robic lazienke. Czyja byla to wina? Przede wszystkim NASZA bo jako abnegaci nie dopilnowalismy ekipy zeby w odpowiedni sposob zabezpieczyla sciany przed polozeniem glazury. Bo nie mielismy wtedy pieniedzy na dobra kabine i kupilismy najgorsze badziewie w Leroy Merlinie. A po trzecie nie zrobilismy scian do lazienki z cegly.
Niedawno przeczytalam artykul o domach szkieletowych. Zostal on opublikowany w czasopismie "Budujemy dom" nr 3/2002. Autorem jest amerykanski specjalista od kanadyjczykow Andrew R. Grenville. I co on napisal, cytuje fragment: " Odzielna sprawa wplywajaca na trwalosc budynku jest zabezpiecvzenie przed wilgocia pochodzaca z mokrych stref budynku., jak np. lazienki czy pralnie. Prosze mi wierzyc, ze w USA naprawialem sporo przeciekajacych lazienek wylozonych a jakze wodoodpornymi plytami gipsowo-kartonowymi, dodatkowo zabezpieczonymi masami czy foliami izolacyjnymi i pokrytymi plytkami glazorowanymi - wszystko wg przepisu. Dlaczego wiec po kilkunastu latach eksplatacji nastepowal przeciek, ktory niszczyl w dolnej partii ppokrycie pionowe i poziome lazienek szczegolnie w poblizu natryskow? Odpowiedz jest prosta. Praca konstrukcji drewnianej i zaniedbanie sprawdzenia i wymiany uszczelnienia......[] Moja rada byla zawsze jedna. Jezeli budynek jest posadowiony na plycie fundamentowej, scianki otaczajace pomieszczenia takie jak np. lazienki nalezy stawiac z cienkich MUROWANYCH elementow" (koniec cytatu). Ja mialam katastrofe po dwoch latach bo nawet nie zabezpieczylam sciany folia lub masa wodoodporna. A poniewaz w Polsce w 99% nie buduje sie kanadyjczykow z drewna suszonego komorowo, gdzie w USA jest nie do przyjecia i dlatego katastrofy zdarzaja sie tam dopiero po kilkunastu latach, ja mialam po 2 latach, a nasi polscy kanadyjczycy beda miec takie katastrofy po 4-8 latach. Co na to Pan W. Nitka.



Wojciech Nitka - 25-08-2003 22:31
Aleksandryta,
przez kilka lat budowałem domy w Stanach, posiadam bardzo bogatą literaturę na temat budowy domów szkieletowych, prenumeruję na bieżąco pisma amerykańskie i kanadyjskie dotyczące budowy domów, otrzymuję wiele "nus leterów" internetem, ale nidgy nie spotkałem wzmianki by np. łazienki w domach szkieletowych murować z cegły.
Długi,
jest jedna zasada na Forum - należy się zalogować. Wówczas możesz oczekiwać odpowiedzi. Twoje zapytanie widywałem na Forum, ale ...
Prawidłowo wykonana posadzka w łazience winna być wykonana w następujący sposób:
- płyta poszycia stropu, np. OSB/3.
- izolacja przeciw wodna, np. papa termozgrzewalna wywinęta ok. 30 cm na ściany,
- płyta OSB/3 - płytę tę należy mocno porysować ostrym narzędziem,
- klej trwale elastyczny pod płytki ceramiczne,
- płytki ceramiczne,
- fuga trwale plastyczna.
Tak wykonana podłoga łazienki nie powinna przepuszczać wody.

W podanym przez Ciebie przypadku nie widzę innej możliwości jak wykonanie wymiany podłogi łazienki. Podłogę trzeba zerwać, sprawdzić skutki awarii, naprawić instalację, wysuszyć elementy konstrukcji, wymienić zamokniętą izolację w stropie i ... wykonać podłogę w sposób wyżej podany.
Powodzenia.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl


  • © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting