ďťż
Przejrzyj wiadomości
Z czego komin wentylacyjny




sebo - 22-04-2002 11:11
Czy do zrobienia komina wentylacyjnego użyliście gotowego sytemu czy też pustaki ceramiczne obudowane cegłą ?





Zachar - 22-04-2002 11:36
Ja u siebie korzystam z pustaków wentylacyjnych Leier, ale widziałem też innych firm. Są dwu i cztero ciągowe (Leier) ale można je przeciąć. Średnicy nie pamiętam coś około 10cm. Łatwo się muruje, można ciąć piłą na budowie i nie są drogie. :smile:



miazgociąg - 23-04-2002 00:31
Z pustakami betonowymi trzeba uwarzać .Ja u siebie mam kominy wentylacyjne Schiedel.Posłuchałem doradcy technicznego tej firmy i otynkowałem kominy bez docieplenia styropianem ,teraz żałuję kominy ciągną wilgoć z zewnątrz np. w czasie większego deszczu nasiąkają wodą .W związku z tym będę musiał docieplić otynkować i zrobić nowe czapki.




sebo - 23-04-2002 07:31
Ja też rozmawiałem z doradcą Schiedel'a. Ich kominy wentylacyjne są dosyć drogie.





Luna_tyk - 23-04-2002 07:50
Zlekceważyłem najnowsze i najdroższe systemy epoki lotów w Kosmos. Zastosowałem najprostsze stare polskie pustaki ca 18x18 cm, średnica otworu wentylacyjnego ok 15cm. Jeden z nich wykorzystałem jako spalinowy wsadzajac nierdzewkę do środka i ocieplajac wełną. Z zewnątrz - klinkier na spinkach ocynkowanych. Pieniądze, których nie wydałem na Schiedle itp. - w kieszeni



sebo - 23-04-2002 07:55
Te pustaki obudowałeś od dołu cegłą?



krzysztofh - 23-04-2002 08:01
O co chodzi z tym klinkierem?
Czy twoją wypowiedź należy rozumieć, że pustaki ociepliłeś wełną od zewnątrz i obudowałeś klinkierem. Jeżeli tak to po co klinkierem. Wewnątrz domu na ogół wykonuje się tynki, chyba że pozostawiłeś klinkierowy komin w pomieszczeniu.



Luna_tyk - 23-04-2002 09:59
Widzę, że potraktowałem wypowiedź skrótowo:
- oczywiście w przestrzeni domu zespół pustaków obmurowany cegłą + tynk. Nie jest to najwygodniejsze, bo podział pustaków nie pasuje do modułu cegły. Rozsunąłem wobec tego pustaki, i wygospodarowałem jeszcze pomiędzy nimi szczelinę (wnękę) na wszelkie piony instalacyjne na poddasze, i na wywietrznik kanalizacji.
- powyżej poddasza cegła zamienia się w klinkier, i tak to wychodzi ponad dach.
Zalety - zamiast projektowych 8 pionów wygospodarowałem 8 plus 2 rezerwowe. Z tych rezerwowych jeden już wykorzystałem, jeden pozostaje w odwodzie.
Co do ocieplenia wełną - ocieplałem jedynie rurę nierdzewną odprowadzenia spalin z kotła CO. To znaczy, w pustak wsadziłem rurę owiniętą wełną.



krzychu74 - 23-04-2002 10:06
U mnie majster dla zmniejszenia powierzchnii kominów wentyalcyjnych nie obmurował ich cegłą (kominy są w postaci typowych ceramicznych bloczków z okrągłym przekrojem w środku),myślicie, że to błąd?



Luna_tyk - 23-04-2002 10:17
Masz zapewne te samo bloczki, które i ja zastosowałem. Będziesz miał problem ponad dachem, bo te pustaki nie są przeznaczone na zewnątrz. Wyjściem oszczędnościowym (ponad dachem) jest obłożenie twardą wełną mineralną + tynk cienkowarstwowy. Ja jednak zdecydowałem sie na klasyczną obmurówkę klinkierową.



krzychu74 - 23-04-2002 10:22
Luna_tyk - Mój majster zaproponował coś takiego: trochę poniżej dachu zrobić takie niby zbrojenie oparte na kominie, na którym będzie można murować cegły osłaniające komin powyżej dachu. Myślisz, że to dobry pomysł?



Luna_tyk - 23-04-2002 11:25
Idea jest ta sama - moja obmurówka ma na celu jedynie podtrzymanie klinkieru ponad dachem. Dokładniej biorąc: na parterze mam pustaki bez obmurówki, na poddaszu są obmurowane (ale w stropie pod obmurówkę mam mocniejsze zbrojenie). Można zawiesić klinkier na kominie. Ja jednak dla spokojnego snu wykonałbym ramkę pospawaną z kątownika o wymiarze zewnętrznego obrysu komina (tak, by klinkier wchodził do tej ramki). Wewnątrz ramki wspawałbym poprzeczki też z kątownika zgodne z podziałem pustaków wentylacyjnych. Obmurówkę klinkierową bym murował NA tej ramce.
Najpiękniej by było ramke ocynkować. Minimum - to solidne wymalowanie antykorozyjne, żadne tam Hammerite - podkład + 3 razy nawierzchniowa (chlorokauczuk, poliwinyl) do grubości 0,2 mm



TomekM - 23-04-2002 12:14
Witam,
A czy takie rozwiązanie - pustaki ceramiczne kominowe można zastosować jako komin dymowy do gazu (oczywiście wsadzając do środka wkład)?




Luna_tyk - 23-04-2002 12:22
Kwestia nomenklatury:
- dymowy, - to do pieca, kominka, i wtedy pustaki, nawet z wkładem, na pewno nie
- spalinowy - do gazu. Jeśli dasz szczelny, popularny ostatnio wkład z nierdzewki, to pustak wentylacyjny jest jedynie osłoną komina właściwego z rury nierdzewnej. Z tym, że system nierdzewny musi być konsekwentnie prowadzony od początku do końca: wyczystka, odprowadzenie kondensatu, czopuch, cały ciąg kominowy, wylot z daszkiem.
Ja u siebie zastosowałem takie właśnie rozwiązanie.



krzychu74 - 23-04-2002 13:07
Luna_tyk - dzięki za informację, myślę, że Twój pomysł wykorzystam u siebie.



Abakus - 23-04-2002 16:04

Do wentylacji używam zwykłych pustaków wentylacyjnych a jako spalinowe przewody dymne z kamionki wtedy nie zachodzi konieczność wykonania wkładu ze stali nierdzewne. Koszt kompletu z kamionki ok. 800 zł następnie obmurowuje to płytkami z betonu komórkowego gr. 6cm
Jak zaczynać budowę takiego komina patrz na mojej stronie fotografia nr 11
Pozdrawiam Jacek.




Ewelinka - 16-08-2007 19:46

Do wentylacji używam zwykłych pustaków wentylacyjnych a jako spalinowe przewody dymne z kamionki wtedy nie zachodzi konieczność wykonania wkładu ze stali nierdzewne. Koszt kompletu z kamionki ok. 800 zł następnie obmurowuje to płytkami z betonu komórkowego gr. 6cm
Jak zaczynać budowę takiego komina patrz na mojej stronie fotografia nr 11
Pozdrawiam Jacek.
witam,
widze post bardzo stary (2002) ale może jeszcze akurat zaglądasz czasem na to forum....
ja tez postawiłam komin dymowy z pustaków z kamionki (wienerberger) ale jakoś nie mogę nigdzie znaleźć info czy to wystarczy do pieca na węgiel czy może trzeba będzie włożyc dla bezpieczeństwa rurę do środka.
czy Ty obudowujesz cały komin z pustakow z BK?
po co w ogóle coś takiego?



darqx - 17-08-2007 22:42
jako że temat o kominie wentylacyjnym do dokleję swoje pytanie
w związku z przeniesieniem kuchni zaistniała konieczność zorganizowania nowej wentylacji, nie wchodzi w grę budowa komina wentylacyjnego z pustaków. dom stoi stan zamknięty

czy można zamiast komina wstawić rurę PCV ponad dach (oczywiście z odpowiednim zakończeniem)i wykonanie na wysokości parteru otworu wentylacyjnego (z odpowiednim obrobieniem otworu pod kratkę) i odpowiednie obudowanie tej rury?
czy taka rura wytrzyma okres eksploatacji domu? (wentylacja ma być z kuchni min okap kuchenny, działanie oparów tłuszczu)



bullish - 17-08-2007 23:34
Keramzytowe Presto (taniej) + mozna obmurować klinkirem nad dachem.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl


  • © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting