ďťż
Przejrzyj wiadomości
Średnice rur w instalacji c.o.




ArtMedia - 22-01-2003 15:53
Witam ponownie...

Jakie radzicie dać średnice rur na podejściu do rozdzielacza z 8 portami? Na wyjściach będa 15mm, a na wejściu planowałem 28mm.
Do rozdzielaczy 2-3 portowych, planuję 22mm. (Hepworth) nie za duże? W projekcie "w miedzi" na 7 grzejników ale trójnikowo jest fi18mm. U mnie będzie na tym samym poziomie 8 grzejników ale nieco wiekszych i na logikę to jak jest 8 odejść 15mm, to jedno dojście 28mm, to nawet za mało?!?

Sebastian

Sebastian





Metal - 22-01-2003 16:15
Ja do rozdzielacza 10-cio portowego podłączyłem rurę 22mm (też Hepworth) i działa bardzo dobrze. Myślę, że Twoja "logika" jest nieco zachwiana. Zwróć uwagę na to, że do grzejnika wpływa nie tyle wody ile przepływa przez rurkę (np 15mm), ale tyle ile wpuści do niego najpierw np podejście dolne grzejnika (V, czy VK), a potem zawór termostatyczny. Sprawdź jakie tam są możliwe przepływy - dużo mniejsze niż na przekroju kołowym o śred. 15. Druga sprawa to wyjście z kotła - u mnie 3/4 cala, czyli 22mm, więc powiększanie przekroju na rurce do 28mm nie ma sensu.

Pozdrowionka
Metal



ArtMedia - 22-01-2003 16:27
O to chodziło, dzieki!

Sebastian



Metal - 22-01-2003 21:58
A proszę Cię bardzo.

Pozdrowionka
Metal





- 09-02-2003 13:41
PO PIERWSZE NIGDY NIE ZAINTALUJĘ PLASTIKU
PO DRUGIE INSTALACJA MUSI BYĆ WYKONANA CZĘSCIOWO POD GRAWITACJE
TO DOTYCZY AWARII ORAZ PIECY NA PALIWA STAŁE
PO TRZECIE NIE MOGĘ ZROZUMIEĆ LUDZI KTÓRZY PŁACĄ WIĘCEJ ZA GORSZE ROZWIĄZANIA. GDYBY KTOŚ MIAŁ WĄTPLIWOŚCI NIECH NAPISZE PO AWARII KOTŁA JAK WYGŁĄDA JEGO INSTALACJA.PRZYPADKI CHODZĄ PO LUDZIACH A NIE PO LESIE . POMYŚLCIE O MIEDZI.



VPS - 09-02-2003 14:47
Anonim
Po raz kolejny krytykujesz instalacje z tworzyw, nie wiem dlaczego? Są rodzaje tworzyw które parametrami przewyzszaja tak zachwalana przez Ciebie miedź. Podobnie była kiedyś krytykowana miedż ok 12 lat temu. Teraz jest bardzo zachwalana.
Piszasz o awariach podaj konkretne przykłady.




- 09-02-2003 16:07
PODAJ 100 LAT CZYNNEJ INSTALACJI PLASTIKOWEJ A JA CI PODAM 100LETNIE INSTALACJE MIEDZIANE



Bartt - 09-02-2003 18:14
Akwedukty mają po 3000 lat, ale ja nie zrobię tylko dlatego instalacji cwo z kamienia :grin:




inwestor - 09-02-2003 18:48
Anonim
Nie siej zamieszania tylko dowiedz się więcej o instalacjach z plastików, bo tylko ciągle jedo powtarzasz o awariach kotłów. Nie jest tak jak piszesz, że miedź jest tą jedyną i najlepszą a reszta to g.... Nowoczesne materiały wytrzymują 110 oC krótkotrwale. Czy ktos widział taką temperaturę wody w instalacji z kotłem niskotemperaturowym nawet podczas awarii. Myślę, że nie, no chyba że instalację budował anonim , który ostatnio wypowiadał się w wątku o błędach w programie OZC.
Pozdrawiam



- 09-02-2003 18:59
CHCIAŁEM POWIEDZIEĆ WASZE PIENIĄDZE I WASZE ZDROWIE .JEŻELI SIĘ
MYLĘ MOJA WINA I BARDZO PRZEPRASZAM,ALE GDY NIE TO CO BĘDZIEA .NIE POWIEDZIAŁEM ZE PLASTIK TO G... CZAS POKAŻE KTO MIAŁ RACJE I W WIELU JEST NIEZASTĄPIONY NP.PE DO WODY W ZIEMI.,LUB GDZIE WODA JEST AGRESYWNA PROSZĘ O ZASTANOWIENIE I PODJĘCIE SŁUSZNEJ DECYZJI ŻEBY NIE BYŁO JA NIE WIEDZIAŁEM MOGLIŚCIE MI POWIEDZIEĆ. ZRĘSZTĄ WYSZŁY NOWE PRAWA KONSUMECKIE I WŁAŚNIE ONI ZWERYFIKUJĄ RYNEK TN.KLIENCI ŚWIADOMI TO NA TYLE .



- 09-02-2003 19:05
MOJE WIADOMOŚCI POCHODZĄ Z WIELOLETNIEJ PRAKTYKI W ROZMÓW Z KLIENTAMI JAK SETKAMI INTALATORÓW PRACUJĄCYCH .REKLAMA TO PODOBNO 50%SUKCESU NAJLEPSZYM GRZEJNIKIEM MIAŁ BYĆ CONWEKTOR A CO SIE OKAZAŁO JAK TO SIĘ MA DO TEORII PIECY KONDENSACYJNYCH



Rafter - 09-02-2003 19:16
Anonim handluje rurkami miedzianymi.
Ot i cała tajemnica jego wypowiedzi.
Jeszcze chce, żeby mu podać przykłady instalacji PCV sprzed 100 lat. Wtedy badania nad pochodnymi ropy naftowej były w powijakach.
Co do koszów, to kupiłem rury Pex-Al-Pex 15 mm po 2,67 brutto na rachunek (gdzie nie powiem, bo mam układ rodzinny tylko dla siebie). Powiem tylko, że taka jest cena producenta.
Jeżeli pan Anonimowy kupuje w Castoramie po 6,10 to dlatego pieje nad miedzią z zachwytu.



ADAMOS48 - 09-02-2003 19:53
handluję rurkami miedzianymi ale mam równiez plastik pe pexal pex
ale to nie znaczy ze oszukuję klienta .daję mu prawo wyboru .



ADAMOS48 - 09-02-2003 20:03
Itak przepłaciłeś nie 15 a 16



inwestor - 09-02-2003 22:29
ADAMOS48
Widzę, że jesteś gorącym orędownikiem stosowania miedzi do c.o.
Ja również brałem miedź pod uwagę ale niestety instalacja z PP-3 wygrała. Podam przykład a Ty napisz gdzie się pomyliłem
Wymagania które powinna spełniać moja instalacja c.o.:
1)
Instalacja w systemie trójnikowym :
w systemie rozdzielaczowym zbyt dużo rur ok 4 razy więcej co powoduje znaczne straty to znaczy podgrzewanie pomieszczeń nie tam gdzie potrzeba i znacznie podnosi cenę.
2)
Instalacja zalewana w warstwie posadzki betonowej :
PP-3 nadaje się do tego bezproblemowo można zalewać trójniki i inne miejsca połączeń (miejsca zgrzewania są mocniejsze niż same rury) w miedzi to wykluczone. PP-3 zalewane w posadzce betonowej nie musi być izolowane bo bardzo słabo przewodzi ciepło i do tego odpada problem rozszeżalności cieplnej. PP-3 zalane w betonie po prostu się nie rozszerza.
3)
Możliwość stosowania dowolnych grzejników :
przy PP-3 nie ma problemów z dowolnymi grzejnikami mogą być Al, stalowe i inne, brak ryzyka korozji PP-3 jest bardzo odporne na agresywną chemicznie wodę. Przy miedzi mogą być kłopoty
4)
Temperatura dsługotrwała pracy 70oC :
PP-3 nawet do 90oC, okresowo może się gotować. Przy kotle niskotemperaturowym i instalacji 70/50 nawet przy awarii kotła praktycznie nie występuje ryzyko zagotowania wody w instalacji. Miedź oczywiście w tym przypadku OK

Ja nie widzę tu miejsca dla miedzi ale nie jestem specjalistą i mogę sie mylić jeśli tak to mnie popraw.
Pozdrawiam



niezły - 10-02-2003 08:28
Podejrzewam że z was wszystkich to ja najwiecej mam do czynienia z różnymi awariami Pewne jest jedno nie ma ich zbyt wiele z powodu rodzaju urzytego materiału Druga prawd to to ze nic nie może być wieczne Oczywiscie trzeb przestrzegać pewnych zasad



ADAMOS48 - 10-02-2003 18:45
INWESTORZE
Ręce mi opadły czytając pana wypowiedz
Nie wiem czy mam pisać prawdę czy Pana utwierdzic w błogiej nieświadomości mam dylemat



inwestor - 10-02-2003 19:38
ADAMOS48
Nie poddawaj się podnieś opadnięte ręce i napisz cała prawdę i tylko prawdę.
Pozdrawiam i czekam



ADAMOS48 - 10-02-2003 21:16
Z wszystkich plastików wybrał pan najsłapszy
Przepraszam już tylko genowa i nibko na sklejanie.
Współczynik rozszeżalnosci tego plastiku jest 10 krotnie większy niż stali lub miedzi ,a co zatym idzie nie można tego zabetonować na sztywno .Początkowo nic się nie bedzie dział ,ale będą występować naprężenia ,które spowodują awarie .System jak Pan nazwał trójników wystepuje w każdym systemie i nie może być to kryterium przy doborze instalacji .Reguła jest że w wylewkach posadzkach nie wolno klejić zgrzewać czy nawet lutować.Koszt naprawy jest duży każdy może popełnić błąd.Należy układać rury w całości miedz miękka rura pex lub pexal lub ja kto woli kisan kitec itp.



ADAMOS48 - 10-02-2003 21:26
co się tyczy grzejników
Może pan zastosować wszystkie typy grzejników i wybór systemu nie ma znaczenia .Grzejniki stalowe nie ma przeciwzkazań.
grzejniki aluminiowe tylko markowe .które posiadają certyfikaty do współpracy z miedzią bez żadnych inhibitatorów korozji elektrolitycznej np.bic calidor serrir sollar seven. w stopie posiadają 2.3 %miedzi na dowód polecam opracowanie prze A.G.H.
wyżej wymienione grzejniki w skojarzeniu z instalacja miedzianą.
co do conwektorów nie polecam



ADAMOS48 - 10-02-2003 21:31
Kocioł niskotemperaturowy zwany kondensacyjnym jest prawie
podobny jak każdy jeden ,oczywiscie więcej eletroniki i bajerów
które zabezpieczaja go do pracy na niskich parametrach ,ale jak trzeba będzie to i on uzyska wysoką temperatura a opinia że się nie zatnie jest postawiona na wyrost .



ADAMOS48 - 10-02-2003 22:37
System rozdzielaczowy owszem jest droższy ale najbarszej podatny
na efektywną regulację.Każdy system wykonany poprawnie jest godny polecenia ,maja swoje wady ,ale i zalety,



inwestor - 10-02-2003 23:08
Widzę, że opinia ADAMOSA48 nie jest obiektywna gdyż wszystko stara się interpretować wyłącznie na korzyść miedzi pozwolisz ADAMOS48, że napiszę jakie są fakty.
PP-3 ma duży współczynnik rozszeżalności cieplnej (jest to oczywiście wada wszystkich plastików) i własnie dla tego najlepiej jest PP-3 zabetonować na sztywno razem z trójnikami i innymi złączkami widzę, że nie czytałeś aprobat technicznych do PP-3 bo jako jeden z niewielu materiałów został dopuszczony do betonowania na sztywno, pisałem już, że miejsca połączeń są mocniejsze niż samych odcinków rur. Nie jst prawdą, że instalacja z PP-3 która wogóle nie pracuje bo jest zalana w betonie ulega uszkodzeniu ciekawe niby jak to ma się uszkodzić ??? Same naprężenia bez możliwości ruchu instalacji to jeszcze zbyt mało aby rury popękały, może byś opisał szczególy jak może dojść do awarii w takim przypadku. Zobacz jak są zbudowane rury warstwowe i jakie naprężenia w nich wystepują. Praktycy instalatorzy mówią zupełnie co innego niż Ty - jak jest przed zalaniem betonem zrobiona próba ciśnieniowa udarowa i jest OK to nie ma prawa nic się złego dziać i tak jest. Reguła o której piszesz, że nie wolno zabetonowywać połączeń zgrzewanych PP-3 jest nieprawdziwa wiem, że poza PP-3 są jeszcze inne systemy plastików które można zalewać betonem bez problemów - miedzi lutowanej niestety nie wolno zabetonowywać. Proponuję abyś się z tym pogodził, że niestety miedź w takim przypadku jest gorsza.

Jeśli chodzi o grzejniki to w przypadku połączenia miedzi i aluminium po jakimś czasie zawsze bedą problemy wynikające ze zjawisk elektrochemicznych. No może przy tych najdroższych grzjnikach Al+Cu, ale założenia były takie, że do instalacji miały pasować wszystkie grzejniki, przy miedzi tak nie jest. Znowu miedź jst gorsza.

Nie bardzo wiem gdzie wyczytałeś, że kocioł niskotemperaturowy to kocioł kondensacyjny to chyba jakieś pomylenie pojęć.
Oczywiście kotły mogą ulegać awariom ale jak zabezpieczenia podstawowe nie będą działać to nawet miedź Ci nie pomoże.

Po naszej wymianie poglądów wydaje mi się, że w przypadku instalacji zbetonowywanych w posadzce zastosowanie miedzi jest ograniczone do systemów z grzejnikami stalowymi zbudowanych w układzie rozdzielaczowym to znaczy znacznie drozszych bo potrzeba: znacznie więcej rur, wymagana jest izolacja termiczna rur i potrzebne są jeszcze drogie rozdzielacze.
Powyższej różnicy poglądów chyba nie uda się rozstzrygnąc bez fachowej pomocy innych forumowiczów.
Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.



niezły - 11-02-2003 08:12
Iwestor popieram no może nie w 100% ale popieram ale czemu
Twoja wypowiedz tak długa była w jednym kawałku(patrz wyżej)



inwestor - 11-02-2003 10:19
Niezły
Nie bardzo rozumiem Twoje pytanie o umieszczanie długich wypowiedzi w jednym kawałku ?
Pozdrawiam



inwestor - 11-02-2003 11:30
ADAMOS48
Jeszcze jedna sprawa jeśli chodzi o regulację hydrauliczną to nie mów, że układ rozdzielaczowy jest najlepszy bo tak nie jest , owszem jest to dobry układ, jednak lepsza jest sieć w systemie trójnikowym bezrozdzielaczowym w układzie Tichelmanna.
Oczywiscie nie jest to moja opinia tylko fachowców projektantów sam nie jestem taki mądry.
Układ rozdzielaczowy jest oczywiscie najlepszy dla wykonawców bo najszybciej i najłatwiej się go wykonuje (mało roboty a zarobek taki sam), oraz dla sprzedawców bo wychodzi mnóstwo rur i drogich rozdzielaczy co znacznie podnosi obrót no i oczywiscie zarobek. Dla inwestorów nie jest to opłacalna cenowo sprawa.
Pozdrawiam




radex - 11-02-2003 13:02
inwestor: ostatnio czytałem artykuł w którymś numerze Instalatora. BYło tam napisane, że KAŻDY PORZĄDNY GRZEJNIK ALUMINIOWY może współpracować z instalacją miedzi. W tym przypadku akurat rację ma Adamos - obecnie praktycznie nie stosuje się czystych grzejników alumniowych. Są to stopy z miedzią i rodzaj (materiał) instalacji nie ma większego znaczenia.



inwestor - 11-02-2003 16:15
Radex
Dzieki za info ale założenia były takie, że ma dobrze współpracować każdy grzejnik nie tylko te porządne.
Pozdrawiam



VPS - 11-02-2003 16:16
inwestor
Prośba. Gdybyś mógł opisać w skrócie system trójnikowy bezrozdzielaczowy w układzie Tichelmanna. Nigdy nie słyszałem takiej nazwy choć jestem instalatorem. Będę zobowiązany za informacje. Człowiek ciągle sie uczy.



inwestor - 11-02-2003 17:05
VPS
Dzięki za zainteresowanie.
Być może moje nazewnictwo nie jest fachowe (nie jestem specjalistą od inst. sanitarnych). Nie bardzo potrafię opisać Ci
fachowo ten układ. Jeśli dysponujesz programem PURMO C.O. v3.1 to obejrzyj przykład nr 4.
To własnie o taki układ chodzi tylko dla jednego piętra.
Pozdrawiam i będę wdzięczny za opinię.
P.S.
Jeśli nie masz dostępu do tego programu to napisz bedę starał sie wtedy to jakoś opisać własnymi słowami.




VPS - 11-02-2003 18:28
inwestor
Dzieki za namiary. Obejrzałem przykład. Znam ten rodzaj rozprowadzenia natomiast nie miałem pojecia o jego nazwie.




ADAMOS48 - 11-02-2003 19:51
Piec wiadrus też został dopuszczony do układów zamkniętych ale po serii wybuchów okazoło sie żę zostały aprobaty żle z interpretowane z naruszeniem polskich norm i i wyjaśniono raz na zawsze w tamtym roku żę jest kategoryczny zakaz stosowania układów zamkniętych w piecach na paliwa stałe .Myślę ze ta dyrektywa również biędzie poprawiona.CZAS pracuje na niekorzyśc.
Takich spraw typu lobbing biędzie więcej.Poważaniem adamos.



ADAMOS48 - 11-02-2003 19:58
Porozmawiamy na temat napręzen .Most stalowy również podlega naprężeniom które w końcu doprowadzają do zmęczenia materiału.
Stwierdzono również zę w plastikach warstwowych w wyniku antagonizmów materiałowego dochodzi po paru latach do rozwartwienia .Dlaczego mogę wytłumaczyć ,gdyby było trudno pojąć.



ADAMOS48 - 11-02-2003 19:59
Miejsce zgrzewu tak a nie napisali przy zgrzewie.



ADAMOS48 - 11-02-2003 20:03
Co do grzejników myślę że jakiś standart obowiązuje albo robimy
hałturę albo coś jakości by się nalężało,



ADAMOS48 - 11-02-2003 20:06
NIGDY nie mówiłem żeby lutować miedz w posadzkach i wylewkach ,
od tego jest międż miękka w 50 lub 25 m odcinkach



ADAMOS48 - 11-02-2003 20:20
Rozmawiamy myśle poważnie !
1.między wszystkimi metalami zachodzą reakcje eletrolizy z tym żę czym bardzej są one oddalone od siebie na tablicy Mendelejewa, tym są one gwałtowniejsze.
2 żeby zaistniało to zjawisko jak zawsze muszą być spełnione pewne kryteria.
a bezpośredni styk
b środowisko które będzie jony przenośiło.
bezpośredni styk w przypadku instalacji jest nie możliwy ,korek zawór ,więc środowisko .W Poscce z małymi wyjątkami ph. wody wynosi 7-8 i nie może być mowy o przenoszeniu jonów .Gdyby było inaczej nawet grzejniki stalowe nie mogły by być kojażone z instalacją miedzianą lub mieszaną.
Zaznaczyłem :GRZEJNIKI DOBREJ KLASY : posiadają w swoin stopie
2.3 % miedzi



inwestor - 11-02-2003 21:02
ADAMOS48
Widzę, że według Ciebie wysoka jakość instalacji c.o. sprowadza się do tego aby rury były z miedzi, instalacja w systemie rozdzielaczowym, a grzejniki najlepiej z Al+Cu. Coraz bardziej zaczynam się skłaniać do tego, że Ty chyba po prostu masz na tym asortymencie największe marże handlowe (na plastikach chyba masz znacznie słabszy zarobek), i zaczynasz udzielać odpowiedzi na zasadach ogólnohandlowych jakie panują niestety w naszym kraju, to znaczy, że sprzedawca zawsze wmawia klientom, że najlepszy towar to taki który jest u niego w magazynie albo ma na nim największy zarobek (oczywiście tej drugiej części zdania klientom się nie mówi) . Ma się rozumieć, że sprzedawcy tymają trochę innego asortymantu aby uwiarygodnić swoje opinie. Jeśli Twoją odpowedzią na konkretne argumenty ma być podawanie argumentów nie związanych z tematem dyskusji to chyba taka polemika do niczego nie prowadzi. Na tej samej zasadzie można podawać argumenty, typu nie kupujcie OPLA bo w FIACIE jest dużo usterek. Dyskusja dotyczyła PP-3 a nie kotłów. PP-3 jest w naszym kraju stosowane już ponad 10 lat i na razie nikt aprobaty nie anulował. Co do naprężeń to wyraźnie pisałem, że w betonie instalacja nie pracuje więc Twoje porównanie z mostem który ciągle się odkształca to chyba nie jest trafione. Można by jeszcze przy tej okazji się przestraszyc i nabrać przekonania że mosty stalowe padają jak muchy po muchozolu.
Jeśli chodzi o jakość zgrzewów to chyba nigdy tego nie sprawdzałeś, rozetnij miejsce połączenia zgrzewanego (i jego okolic) i zobacz sam jak to wygląda.
ADAMOS48 bardzo proszę podaj mi argumenty merytoryczne a nie handlowe.
Pozdrawiam



inwestor - 11-02-2003 21:39
VPS
Teraz kiedy wiesz o jaki układ chodzi to może byś podał swoją opinię jako fachowca na ten temat.
Pozdrawiam



ADAMOS48 - 11-02-2003 21:46
Oratorem nie jestem a sprawy które chciałem pokazać miały jedynie ukazać złożonośc problemów wynikających ze zbyt szybkij
transformacji polski do europy .Oni sie uczyli na błędach dziesiątki lat i umieją wybrać tanie czy dobre a co ważniejsze potrafia to rozróżnić .Nas na to eksperyntowanie nie stać bo jesteśmy za biedni.Wię sprzedawajmy ludziom do piecy węglowych plastik ,sprzedawajmy im za pożyczki buderusy po20000 czy 30000zł.Niech mają piękną kotłownie za cenę paroletnich wyżeczeń
Można by tak wiele "reklama dzwignią handlu na sumienie nie ma miejsca .Jest to moja ostatnia wypowiedż na tym forum .Zdanie już mam i to mi wystarczy. Z poważaniem adamos 48



inwestor - 11-02-2003 22:39
ADAMOS48
Nie obrażaj się bo forum jest właśnie miejscem gdzie forumowicze starają się oddzielić ziarno od plew. Plastiki stosuje się z powodzeniem już od wielu lat i nic na to nie poradzisz, miedź prawie wszyscy znają. W pewnych zastosowaniach plastiki są gorsze od miedzi w innych lepsze. Cała sztuka polega na tym aby w tym gąszczu oferty rynkowej nie dać sobie wcisnąć chłamu i wiedzieć co będzie lepsze i tańsze w konkretnym przypadku zastosowania i nie ograniczać się tylko do miedzi. Na forum liczą się tylko argumenty merytoryczne więc w ostatniej wypowiedzi chyba trochę Cię poniosło z tym kotłem węglowym bo cały czas była mowa o kotłach niskotemperaturowych.
Mam nadzieję, że nie zrezygnujesz z wypowiadania się na forum bo dyskusja z Tobą była bardzo pouczająca.

Pozdrawiam i życzę Ci nieco więcej luzu i dużo klientów.
P.S.
Szkoda tylko, że tak mało napisałeś o PP-3.



niezły - 12-02-2003 08:27
Ja osobiście robię wodę w plastikach od lat i nic się nie dzieje



inwestor - 13-02-2003 10:45
VPS
czy jeszcze tu zaglądasz? Drogi VPS nie daj się prosić napisz co sądzisz o tym układzie (patrz kilka wiadomości wyżej).
Może i inni fachowcy również by się wypowiedzieli ?
Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością.



VPS - 13-02-2003 10:49
Tak zagladam lecz mam dość dużo ofert do opracowania dla klientów więc się skupiam wyłącznie na opracowaniu ofert.

Może wieczorkiem ?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-02-13 10:50 ]</font>



inwestor - 13-02-2003 11:02
VPS
Dzięki i czekam wieczorkiem?



VPS - 13-02-2003 22:19
inwestor
Rozprowadzenie instalacji w budynku uzależnione jest od wielu czynników. Jednak jeżeli mamy do czynienia z budynkiem nowo wybudowanym, bez wykonanych wylewek, zdecydowanie zalecam wykonanie instalacji w systemie rozdzielaczowym. Rozwiązanie takie daje wiele zalet mających znaczenie zarówno w samym procesie inwestycyjnym jak i przede wszystkim podczas eksploatacji, a także przy ewentualnych remontach, czy przeróbkach. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wymiany instalacji w budynku normalnie eksploatowanym, gdzie nie decydujemy się na niszczenie podłogi. Rozwiązanie rozdzielaczowe ze względu na prowadzenie sporej ilości rur w warstwach posadzkowych jest tam praktycznie niemożliwe do wykonania. W systemie w którym wykonuję instalacje możliwe jest wykonanie instalacji zarówno w systemie rozdzielaczowym jak i tradycyjnie - przy zastosowaniu trójników które mogą być umieszczone i zalane w przegrodach budowlanych.
System rozdzielaczowy charakteryzuje rozprowadzenie rur instalacyjnych za pośrednictwem specjalnego kolektora (rozdzielacza). Od niego każdy grzejnik łączony jest niezależną parą przewodów. Układ taki daje stabilność hydrauliczną systemu, pozwala na wyeliminowanie stosowania kształtek do łączenia rur w posadzkach lub ścianach (zakładając użycie przewodów z miękkiego tworzywa), ogranicza problem doboru średnic rur do obliczenia średnicy pionu, gdyż wszystkie nitki łączące grzejniki wykonane są z jednej standardowej średnicy np "16".
Zastosowanie rozdzielacza pozwala na prowadzenie prac instalacyjnych etapami, umożliwiając funkcjonowanie wykonanej części instalacji. System rozdzielaczowy daje również szansę wymiany rury przy ewentualnym jej uszkodzeniu mechanicznym (przebicie lub przewiercenie) - pod warunkiem użycia rury osłonowej (zwykle jest to "peszel").
Często, za wadę takiego rozwiązania uważa się konieczność zastosowania dużej liczby rur, co rzekomo wpływa na znaczące podniesienie ceny inwestycji. Jednak cena dodatkowej liczby rur kompensowana jest brakiem kształtek oraz większych średnic rur. Dlatego różnica ceny układu rozdzielaczowego w stosunku do układu trójnikowego jest zwykle niewielka. W praktyce ok. 10-15% wiecej wynoszą nakłady na system rozdzielaczowy. Dlatego jestem zwolennikiem systemu rozdzielaczowego.



ADAMOS48 - 13-02-2003 23:20
Nie było moją intecją tępić plastik ,bo w wielu sytuacjach jest nie zastąpionym tworzywem instalacyjnym.Denerwuje mnie stosowanie go bez opamiętania .Widziałem instalacje zrobione ,nawet z PP c.o.które wołają o pomste do nieba bo komuś zabrakło wyobrażni i doświadczenia .Inwestor ma prawo do pomyłki,to sa jego pieniądze ,ale szkoły szpitale i inne budynki użyteczności publicznej nie ,ponieważ tu powinien być dobry projektant czytaj nie lobbingowany który z racji wykonywanego zawodu musi zrobić to rzetelnie, tym bardziej, że za nasze podatników pieniądze.Przykładem jest szkoła w Harmężach, która została wykonana z PP po ścianach i przy 55 C wisi jak girlandy kwiatów na Hawajach. Ponadto maja zakaz utrzymywania temperatury na kotle wyższej niż 60 C. Co przy większych zimach nie pozwala na ogrzanie nawet 15 C w klasach. Na forum dyskutuje sie o instalacjach gazowych lub olejowych, które są w pełni sterowalne, natomiast od 3 lat nasila sie tendencja do powrotu kotłów na paliwa stałe,ze wzgledów finansowych(tańsza eksploatacja).Regułą jest, że ze wszystkich nowinek czas weryfikuje około 90% jako rzeczy niepełnowartościowe podyktowane potrzebą chwili i mody, a pozostale 10% jako rzeczy dobre.
Zastanawia mnie dlaczego Zachód preferuje do zabudowy w budynkach murowanych (nietymczasowych) miedź i nierdzewkę.Koszty w Polsce miedzi i dobrej jakości plastików są porównywalme , to co stoi na przeszkodzie wybrać system indywidualnie najlepszy i przyjazny inwestorowi.Moje zdanie zawsze będzie po stronie miedzi,a gdy miedż musi być wykluczona {wody górskie wapienne .środowiska agresywne }będę popierał plastik,który posiadam w swojej ofercie i wcale jak niektórzy na tym forum pisali lichą marżą .Prawdą jest żę PP wyeliminowałem 3 lata temu ze sprzedaży ,oraz polibutylen którego nie wprowadzę ,są to moje przemyślenia .Sprzedaję z powodzeniem PE ,PEX ,PEXAL i myślę że to wystarczy.Rurę miedzianą Hutmen ,która moim skromnym zdaniem
jakościowo jest najlepsza na polskim rynku instalatorskim.



Jasiu - 01-03-2003 15:03
Panie Adamos

W swoich wystąpieniach często powołujesz się na zdrowy rozsądek, praktykę. Apelujesz o nie uleganie modom i stosowanie obiektywnych kryteriów doboru materiałów do systemów grzewczych (i nie tylo), a sam tymczasem stosujesz demagogię.

Jako argument przeciwko tworzywom podajesz przykład jakiejś szkoły, w której jakiś dyletant spieprzył instalacje (czy na pewno ? - wiemy o tej instalacji tylko tyle ile nam napisałeś). Czy to oznacza, że jeśli ja podam przykład spieprzonej instalacji miedzianej to tym samym zdyskredytuje stosowanie miedzi w instalacjach co ?

Kolejny Twój argument to stosowanie przez (mityczny) zachód miedzi i nierdzewki. Po pierwsze: co z tego ? ("miliony much nie mogą się mylić&quot:wink:. A po drugie może by tak jakieś namiary na miarodajne i obiektywne badania ? Bo bez tego takie stwierdzenia są nic niewarte.

Podsumowując, bez względu na to czy masz racje czy nie, niezbyt fortunnie dobierasz sobie argumentacje. Z Twoich postów wynika, że jesteś człowiekiem z branży. Podaruj więc sobie retorykę i weź przykład z VPS'a - on nie próbuje narzucać innym swoich poglądów tylko stara się wyjaśnić kwestie poruszane na forum.

PS. Wyjaśniając "dlaczego" i "po co" możesz przekonać większą ilośc osób, niż za pomoca magicznych zaklęć.



RINO - 01-03-2003 15:28
Również jestem zwolennikiem systemu rozdzielaczowego, a zalety sądzę, że dość wyczerpująco opisał VPS jedno tylko sprostowanie pewnie nie napisałeś tego żeby się nie rozwodzić za dużo, Ale ja uważam to za dość ważne napisałeś, że grzejnik podłączamy średnicą 16mm i tu się zgadzam, bo tak się zdarza najczęściej natomiast są przypadki gdzie przy dużej powierzchni i dużym przeszkleniu pomieszczenia wzrasta zapotrzebowanie na ciepło i tu wtedy już 16 może nie wydolić. Ja pracuję na systemie, który może przepuścić około 3500W max. i przy większym zapotrzebowaniu niestety tą średnicą już nie podejdę, aby nie powodować wzrostu prędkości, używam wtedy średnicy większej. To tyle:wink:, a co do materiału jest to kwestia indywidualna i nie neguję żadnego materiału od stali począwszy przez tworzywo, miedź, na nierdzewce kończąc. Każdy materiał ma swoje zastosowanie w różnych wypadkach i nie śmiem mówić ze coś jest dziadostwem a coś super. A co do awarii i w cudzysłowie złych systemów, materiałów mogę przytaczać mnóstwo przykładów tylko po co – w 99% to nie wina materiałów a głównie rozwiązań osób odpowiedzialnych za to.



VPS - 01-03-2003 18:29
RINO
W systemie na którym się opieram "16" można podłaczyć grzejnik(i) o mocy do 8000W. Natomiast gdy po wyliczeniach wszystkich grzejników i działek wychodzi za duża strata ciścienia w kPA to można to znienić stosując rurę "20". Trefnie ująłeś stwierdzenie "to nie wina materiałów a głównie rozwiązań osób odpowiedzialnych za to." Z doświadczenia wiem że nieprawidłowa praca np. kotła w 95% to nie wina kotła lecz przyczyna jest poza kotłem. Ostatnio klient wezwał mnie do kotła który prawdopodobnie bardzo głośno pracował (gazowy wiszący). Po przyjeździe stwierdziłem że to nie wina kotła lecz wykonanej instalacji. Brak osłonek plastikowych na zawiesiach grzejników, źle zawieszone grzejniki, trudności z odpowietrzeniem, zbyt małe średnice rur (miedź prowadzona na wierzchu) i tym samym zwiekszone prędkości przepływu i szumy w instalacji. Bład instalatora a nie wina kotła.



KrzysiekS - 01-03-2003 19:07
Oceniam wypowiedzi Adamosa jako szczere wypowiedzi czlowieka z branzy, ktory pisze to co wie i to co czuje. Tez mam czesty kontakt z ludzmi z branzy budowlanej i gdy z nimi rozmawiam na tematy poruszone na forum to czesto nie mogą mi podac zadowalającej naukowej odpowiedzi.

Po prostu na podstawie zdobytej wiedzy naukowej i pozniejszej weryfikacji praktycznej tak uwazaja i juz. Gdy ja zaczynam ten temat naukowo zglebiac, to sie okazuje, że dochodze do podobnych wnioskow. Czasem jednak moje nowinki im przedkladam z prosbą o ujecie tego w projekcie mojego domu i oni to robią, gdyz tak sobie zycze. Dlaczego? Bo tym razem to ja mam przeczucie, że to bedzie dobre rozwiązanie, a oni nie znalezli argumentow przeciw.

Nie ządajmy wiec od uczestnikow znajomosci wlasciwosci chemicznych i fizycznych dla wielu materialow oraz obliczen matematycznych i fizycznych dla kazdego zjawiska.



RINO - 01-03-2003 19:57
Adamos48 mam pytanie jakie masz negatywne doświadczenia z materiałem jakim jest Polibutylen i nie chodzi mi tu o system który wykorzystuje to tworzywo a sam materiał.Napisałeś że oprócz PP które wycofaeś nie wprowadzisz nigdy Polibutylenu.Znam wiele renomowanych firm które mają w swojej ofercie rurę polibutylenową i uważana jest ona za świętny materiał do przesyłu wody użytkowej,ze względu na wiele parametrów.
Pozdrawiam
RINO

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: RINO dnia 2003-03-01 19:59 ]</font>



ADAMOS48 - 06-03-2003 21:11
Nie byłem obecny parę dni ,ale już odpowiadam.Do polibutylenu jako materiału oczywiście nic nie mam .Miałem jedynie na myśli system Hepworth.Adam




Metal - 07-03-2003 07:56
A co masz akurat przeciwko Hepworth'owi?

Pozdrowionka
Metal

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Metal dnia 2003-03-07 07:57 ]</font>



Mam pytanie może ktoś z fachowców doradzi. Zamierzam wykonać sam instalację ogrzewania. Kocioł z pewnych względów będzie umieszczony na poddaszu budunku. Instalacja będzie prowadzona w bruzdach ściennych i będzie 5 pionów. Nie wiem jakie średnice rur zastosować. Przymierzam się do rur wielowarstwowych z wkładką aluminiową.
Piony i moc grzejników.
3. 4826W (3 grzejniki)
2. 4416W (2 grzejniki)
1. 2286W (2 grzejniki)
Kocioł
4. 4022W (2 grzejniki)
5. 3649W (4 grzejniki)
Może ktoś doradzić jakie średnice zastosować rur warstwowych?

Franek
l Czasy w strefie CET. Teraz jest 10:05 - 06-04-2003 07:29

Mam pytanie może ktoś z fachowców doradzi. Zamierzam wykonać sam instalację ogrzewania. Kocioł z pewnych względów będzie umieszczony na poddaszu budunku. Instalacja będzie prowadzona w bruzdach ściennych i będzie 5 pionów. Nie wiem jakie średnice rur zastosować. Przymierzam się do rur wielowarstwowych z wkładką aluminiową.
Piony i moc grzejników.
3. 4826W (3 grzejniki)
2. 4416W (2 grzejniki)
1. 2286W (2 grzejniki)
Kocioł
4. 4022W (2 grzejniki)
5. 3649W (4 grzejniki)
Może ktoś doradzić jakie średnice zastosować rur warstwowych?

Franek
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl


  • © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting