ďťż
Przejrzyj wiadomości
Pomoc specjalisty od ociepleń-przeliczenie




Fili_P - 02-12-2003 16:48
Pytanie swoje kieruję do kogoś kto potrafi przeliczyc "czy warto" ocieplic budynek w moim konkretnym przypadku 5cm lub 10cm warstwa steropianu.

Dane:
ściana wew:tynk mineralny_/_24cm kratówki(nie sitówki)_/_6cm wełny_/_2cm keramzyt Kleyer zdaje sie_/_tynk mineralny:zew

Okna: Sokółka zdaje się (ale z okresu końca lat 90tych:'97-'99; podwójna szyba-niezespolona (takie dwa skrzydla sciagniete razem) z jakims tam system mikrowentylacji (nie parują tak) i firmowa jakąś gumową uszczelką dookoła

Powierzchnia ogrzewana ponad 300mkwadr (nie doliczam jednego poddasza i garazu poniewaz nie ma tam grzejnikow-dach "zaizolowany dosc konkretna warstwa welny-ale mowie zasadniczo sa ogrzeweane dwa poziomy,poddasze bedace swego rodzaju 3poziomem nie)
Podpiwniczenie(tzn ok 70km kw to garaz pozostale-dogrzewane minimalnie grzejnikami poomieszczenbia gospodarcze)

Kociol z zasobnikiem 120l Vaillant+pogodowka-instalacja wodna-grzejniki konwektorowe purmo czy jakos tak nie wszedzie zawory termostatyczne... [dziennie okolo 3m szczesc gazu idzie na wode uzytkowa-nalezy to chyba odliczyc]
Zeszly sezon grzewczy(tj 7m-cy od pazdiernika do konca maja) 3350m szesc gazu na ogrzewanie i cwuzytk(uwaga jak wyzej)

Wazna informacja: dom jest skrajny w zabudowie szeregowej-sciana polnocna jest wiec najwieksza sciana szczytowa(nie ma w niej zadnych okien itp)- w dodatku jest kiepsko oslonieta od wiatru pole blisko z kilkoma tylko drzewkami.(na szczescie wiatry na pomorzu sa glownie zachodnie:-)

Na parterze czasami "chodzil kominek otwarty"-bez zadnych rozprowadzen itp

1) Czy ktos jest w stanie policzyc o ile zmieni sie U scian (bryly domu jako calosci?) jezeli poloze 5 lub 10 cm steropianu?

2) Gdzie wypadnie punkt rosy- bo chyba tak to sie nazywa i jakie moga byc tego konsekwencje?

3) Z racji szalenstw zwiazanych z koncem roku- moze ktos takze potrafilby mi doradzic|: jesli mialby m wybierac czy ocieplic dwie sciany gdzie mam okna drzwi itd lub sciane polnocna szczytowa bez otworow-TYLKO jjedna z tych dwu mozliwoasci to zrobienie czego byloby bardziej sensowne i efektyuwne?

4) Przy obecnej cenie gazu (1,06zl) i kosztach wykonania ocieplenia-zdaje sie cos ok 50zl za m kw z materialami- jaki bylby zwrot z inwestycji-w sensie np o ile spalalbym gazu mniej i za ile lat by mi sie to ocieplenie zwrocilo?

Z GORY WSZYSTKIM DZIEKUJE (CZASAMI CIEZKO PRZEKONAC KOGOS ZE COS WARTO ZROBIC A COS NIE - PROSZE POMOZCIE WYBRAC SLUSZNIE)





Fili_P - 03-12-2003 19:45
->



aandrzejek - 03-12-2003 21:00
W sumie to możesz sobie sam wyliczyc. Polecam program OZC, do pobrania tutaj
Program umożliwia "modelowanie energetyczne" budynku. Co prawda jest troche roboty z wprowadzeniem danych dla wszystkich przegród, ale to zajęcie akurat na dłuuugie jesienne wieczory.
Powodzenia



Fili_P - 03-12-2003 22:06
ktory OZC???
(btw dzieki)





aandrzejek - 03-12-2003 22:14
Ja mam wersję Oventrop 3.0, ale chyba wszystkie działają tak samo (tzn każdą wersją można obliczyć współczynniki przenikania ciepła, zapotrzebowanie energetyczne budynku), różnią się tylko dołączonymi katalogami firmowymi np. grzejników



Fili_P - 08-12-2003 23:21
>



- 08-12-2003 23:53
polecam program OZC, czy też oventrop - to to samo.

Trochę trzeba popracować nad własną konfiguracją domu, ale można fajnie policzyć. Sam korzystałem, chociaż więcej liczę w exelu, którym poruszam się bardzo sprawnie.
W OZC masz mnóstwo danych co do materiałów, łatwo sprawdzisz lambdę i R.
Jak pójdziesz w obliczeniach nieco dalej np. GWC+reku, to jednak trzeba cuś więcej ...
Na początek w zupełności wystarczy.

Cz.



Fili_P - 11-01-2004 16:55
zadnych gwc ani rekuperatorow
any ideas?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl


  • © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting