Dopr.powietrza do kominka
jacekb - 22-08-2002 18:07
O.K. doprowadzilem rure pod miejsce gdzie bedzie stal kominek (1-calowa: mala czy duza juz niewazne - to juz fakt :smile:) ... i co dalej ? Jak poradziliscie sobie z regulacja doplywajacego powietrza, zabezpieczeniem wlotu przed robactwem i generalnie jak to dziala ?
Foxal - 22-08-2002 21:01
Jacku z całym szacunkiem zapomnij o fakcie że doprowadziłeś rurkę calową. Wykuj ją póki nie postawiłeś jeszcze fundamentu kominka i daj solidny kanał. O sposobach doboru przekroju doczytasz w wątkach zatytułowanych podobnie do twojego. Calowa rurka dobra jest do wody. Robactwo w domu może byś dzięki niej miał, ale "cugu" dla kominka nijakiego. Twoje dalsze pytania są bezprzedmiotowe.
Pozdrawiam
rchmielewski - 26-08-2002 08:47
Minie fachowcy z Jotula kazali założyć rurę 100 mm. bo tylko do takiej da się założyć skuteczną automatykę. Kuj póki "gorące"
- 26-08-2002 11:01
jeśli jest na to miejsce to warto wpuścić w posackę taką rurkę 100 lub nawet większą. do takich standardowych kanałów można kupić przepustnicę z siłownikiem elektr. (około 500PLN) lub bez i zamykać ją kiedy kominek nie działa. przy rozpalonym kominku wszystkie robale pójdą z dymem :wink: sese
Tommco - 17-09-2002 21:43
Czy taka rura jest niezbedna? Jestem laikiem wiec moze to glupie pytanie. Przeciez we wkladach kominkowych sa szyby, zeby spalanie nastepowalo powoli. Jak to trzeba rozwiązac? Jakos pojutrze chudziaka wylewam, wiec wolalbym wiedziec wczesniej. Gdzie instaluje sie zawor tego doprowadzenia powietrza? Dzieki za sybkie odpowiedzi. Pozdrawiam
Foxal - 18-09-2002 01:06
Przejrzyj wątki w sprawie doprowadzenia powietrza do kominka. Było tego dużo. W skrócie: doprowadzasz powietrze do komory spalania lub przed szybę kominka tam gdzie są otwory wlotowe powietrza, wszystko zależy od "warunków lokalnych" i wkładu. Niektóre Jotule (a także inne) mają specjalne króćce do doprowadzenia powietrza z zew. Zasuwę lub szyber wykonałem w postumencie na którym stoi wkład. Zrobiłem go w zakładzie blacharskim. Taka blacha z cięgnem umoeszczona w prowadnicach, a wszystko to w wymurowanym kanale doprowadzającym powietrze pod kominkiem. Na odcinku od ściany zewnętrznej do postumentu kominka poprowadziłem rurą metalową z siatką zabezpieczającą o przekroju fi chyba 160. Ale tylko dlatego, że mam pomieszczenie techniczne zagłębione częściowo w ziemi przez które puściłem rury. Czerpnia powietrza powinna być niżej o ok. 0,5m od paleniska. Inne rozwiązania i b. dobre pomysły doczytaj we wcześniejszych wątkach.
Powietrze z zewnątrz nie zabiera Ci tlenu z mieszkania, nie wytwarza odwrotnego ciągu, lub podciśnienia przy szczelnym budynku (np okna plastiki)a do tego gdy do spalania zabierasz powietrze z pomieszczenia zabierasz go razem z ciepłem i puszczasz w komin.
Pozdrowienia
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plhergon.pev.pl