ďťż
Przejrzyj wiadomości
Poszukuje izolacji z bawelny




ElaB - 24-02-2004 23:11
Pilnie poszukuje producenta badz, dystrybutora izolacji bawelnianej.
Dzieki z gory za info.





Przekorek Niezalogowany - 25-02-2004 13:15
A moglabys sprecyzowac na co to? Dawniej "sznur" do żelazka bywal w bawelnianej izolacji, ale do czego w dzisiejszych czasach używa sie bawełny? Na budowie nie moge sobie wyobrazić takiego miejsca - wszędzie tworzywa, cuda, bajery. No, chyba że do heklowania stringów w Koniakowie. :D . Napisz koniecznie do czego to mialo byc.



Marzena - 25-02-2004 15:26
Ja też wyczytałam, że można stosować izolacje z bawełny. Było to w jakimś fachowym czsopiśmie . Niestety nie podali producenta.



ElaB - 25-02-2004 19:14
Nie chce wzbudzac specjalnej paniki, ale powodem dla ktorego nie chce uzyc welny mineralnej i szklanej sa publikacje badan, z ktorych wynika, ze materialy te wydzielaja formaldehyt, ktory jest jednym z najsilniejszych zwiazkow rakotworczych oraz materialy te powoduja astme, bronhity, zapasc pluc, niszcza zrenice oczu i tworza doskonale warunki do rozwoju grzyba.

Izolacje bawelniana stosuje sie jako material alternatywny. Dodatkowo ma lepsze wlasnosci akustyczne. Wiem, ze mozna ja kupic w Niemczech, Szwajcari, Angli.





Juras XR4Ti - 26-02-2004 08:44
Taaaaaaa... To dorzucę swoją ,,cegiełkę''.Broń Boże mebli i innych elementów z płyt wiórowych. Te to dopiero trują! A swój dom chyba opuszczę. W ścianach wata, w stropie wata, w podłodze styropian....Chyba cud że jeszcze ktoś żyje.

pozdrawiam widzący bez astmy - Juras XR4Ti



Juras XR4Ti - 26-02-2004 08:49
A swoją drogą ciekawe jak zachowuje się zawilgocona bawełna. Kiedyś zostawiłem w garażu spodnie 100% bawełniane. Po miesiącu zrobiły się czarne i bardzo brzydko pachniały. Więc jak? Jakiś impregnacik do bawełny? Drobna ,,nieszkodliwa'' chemia? Może nie mam racji, ale JA już wolę wełnę szklaną zamkniętą w ścianach.



- 26-02-2004 09:23

Pilnie poszukuje producenta badz, dystrybutora izolacji bawelnianej.
Dzieki z gory za info.
Niestety w Polsce tego raczej nie znajdziesz, a jeśli już to za bardzo wysoką cenę (głównie z niemiec). Szukasz alternatywy pomyśl o perlicie, płytach pilśniowych (bez dodatków), wełnie drzewnej to jest u nas dostępne i względnie tanie i zdrowe. W naszym kraju nie ma niestety kultury budowy zdrowych domów. Króluje natomiast reklama, marketing i towary wycofywane do nas z zachodu po atrakcyjnych cenach. Nie przejmuj się mądralami którzy będą ci wciskać styropian i wełnę mineralną jako super zdrowe materiały, to ofiary kolorowych ulotek.
Powodzenia
:)



Przekorek Niezalogowany - 26-02-2004 10:27
PO raz kolejny uprasza się o zaprzestania demonizowania zagrożen :o .
Tak naprawde życie jest szkodliwe, bo na koniec się umiera :) .
Po pierwsze - z wełną nie mieszkasz - jest oddzielona od ciebie murem, lub folią.
PO drugie - koszty budowy tak Cie zaskoczą, że na koniec pomysl z bawełną wyda ci sie pewnie...hm...kontrowersyjny.
Po trzecie (żeby nie bylo że jestem wredny :P ) - obiecuje dopisać do tego wątku dzis-jutro nazwe i namiary na alternatywny system jakichs włókninowych mat ocieplających - znalazlem kiedyś w Gazecie wyborczej i zachowalem artykuł n/t zagrożen wynikających z ocieplania kominków wełną - znaczy że te igiełki faktycznie unoszą się w powietrze i że jest material alternatywny. Żona szuka tego wycinka właśnie w domu - jak znajdzie, to dam cynk.
Co nie zmienia faktu, że uważam, że przesadzasz - każdy lakier i farba emituje o wiele więcej niz wełna, więc zdrowy dom, to niemalowany i nieocieplony dom drewniany, wszystko inne jest sztuczne i szkodzi.



ElaB - 27-02-2004 00:05
Owszem, izolacja bawelniana jest impregnowana - boraksem (ktory tak w nawiasie wkraplamy sobie do przemywania oczu).

Znalazlam 2 numery telefonow. Chetnie podziele sie zdobyta wiedza odnosnie ceny.

Nie chce polemizowac nad wyzszoscia welny mineralnej czy tez izolacji bawelnianej.
Zdecydowanie chce uzyc izolacje bawelniana. Interesowalam sie rowniez
izolacja z celulozy ale tam cos jest nie tak z formaldehydem - jeszcze bede sprawdzala zeby sie upewnic. Dla ciekawskich podaje strone. http://www.ekofiber.com.pl/ekofiber.htm

Zapoznaje sie rowniez z Perlitem (jak mi doradzono). Narazie nie znalazlam nic o welnie drzewnej, chyba ze masz na mysli celuloze.

Prawda jest, ze farby to chemia. Ale trzeba sie starac. Osobiscie nie zgadzam sie z tym, zeby tak poprostu mahnac reka i poddac sie. Na tyle ile bede mogla to postaram sie wyeliminowac szkodliwe skaldniki tam gdzie jest to mozliwe a zwlaszcza w moim przyszlym domu.



Przekorek - 27-02-2004 09:39
Dzień dobry ponownie. Jakem obiecal wczoraj - dokopalem sie do adresu www.cebud.transfer.pl - oni oferują alternatywne izolacje do kominkow i same kominki też - także kaflowe (Uwaga, uwaga!)
Ich dramatyczny "artykul sponsorowany" w Gazecie Wyborczej (Sroda, 24 września 2003, www.gazeta.pl/dom - wydanie Katowice-Bielsko (nie wiem czy w innych regionach też) nie przekonał mnie - ale obiecalem Ci link wiec ocen sama.



- 27-02-2004 10:05
Zobacz www.ekoplyta.pl
i tutaj:http://www.murator.com.pl/forum/view...ekomata#142117



ElaB - 27-02-2004 21:00
Przekorku i Gosciu,

ale mam teraz co studiowac. Serdeczne dzieki za cenne informacje.

Jak tylko moge w czyms pomoc...



Marzena - 29-02-2004 13:02
Jeżeli mogłabyś podać te telefony do dystrybytorów izolacji z bawełny -będę wdzięczna. Co prawda myślę ,że wełna za np. płytami i folią specjalnie nie ma jak zaszkodzić , ale może się mylę. W każdym razie też jestem przeciwna machaniu ręką i myślom "wszyscy tak robią". Pozdrawiam



ElaB - 01-03-2004 21:55
Marzena

Jutro bede dzwonic. Znalazlam wiecej kontaktow. Jak tylko ustale jakies konkretne dane to dam znac.



- 02-03-2004 13:32
Witam
Jakiś czas temu otrzymałem próbkę produktu o nazwie Ekomata produkcji Ekopłyty Czarnków oto mój mnini test tego materiału:

- po otwarciu ładnego pudełeczka z próbką (o grubości 4cm) i folderem od razu w oczy rzuca się pył i drobne włókna które unoszą się w powietrzu przy poruszeniu
- zapach drewniany (dość przyjemny)
- przewodność cieplna wg. producenta 0,037 W/(m*K)
- płyta jest elastyczna odporna na rozerwanie i dość trudno kroi się ją zwykłym nożem
- z ulotki wynika, że raczej nie nadaje się ona do ocieplania ścian zewnętrznych a raczej poddaszy i jako wypełnienie ścianek działowych
- od strony zewnętrznej producent zaleca folię paroprzepuszczalną
- wełna miła w dotyku, nie kuje
- dość duże zróżnicowanie włókien jedne cieńsze inne grubsze (wełna drzewna połączona jest włóknami z tworzyw sztucznych (polipropylen-polietylen w ilości 4%) Eko? :-? "EKOMATA impregnowana jest przeciw wilgoci gaczem parafinowym oraz przeciwpalnie środkiem BHF. Są to jednak śladowe ilości" Eko ? :-?
- podzieliłem próbkę na trzy części
jedną poddałem próbie ognia:
płyta od razu (od zapałki) zaczeła się palić :( . Miałem trudności z ugaszeniem. Po zaduszeniu szmatą ognia wewnatrz płyty nadal tliły się pojedyńcze iskry (dośc długo) :( . Dymu raczej niewiele, niezbyt gryzący jak przy paleniu drewna. Na pewno nie jest to materiał ogniotrwały :(
Drugą prubkę poddałem prubie wody poprzez jednosekundowe zanurzenie. Tutaj też niestety niemiłe zaskoczenie, wełna nabrała szybko wody. Jednym słowem gąbka, choć na pewno większość wełen mineralnych czy szklanych zachowało by się podobnie, tyle, że drewno i wilgoć to chyba nie najlepsze rozwiązanie :-?

To chyba tyle. Ocenę końcową zostawiam wam. Może jakiś użytkownik coś dopowie?
<papa>



Marzena - 02-03-2004 14:35
Eko -rzeczy nie zawsze mają coś wspólnego z ekologią - izolacja z bawełny to coś zupełnie innego. Elu -nie zapomnij o tych telefonach.



ElaB - 02-03-2004 19:16
Marzena,
Masz racje. Ja mowie o zupelnie innej izolacji niz poprzednik.
Walczylam przez kilka godzin dzwoniac - i bez skutku. Numery zajete. Trudnosc polega na tym, ze dzwonoi do Niemiec i Szwajcari. Wyslalam rowniez e-mails i czekam na odpowiedz.



Marzena - 05-03-2004 13:33
Ela - przypominm się z tymi telefonami.



ElaB - 05-03-2004 20:35
Marzena,
Podam kilka stron do przegladu: Czekam w dalszym ciagu na specyfikacje produktu w jezyku, ktory moge zrozumiec (moj Niemiecki raczej kiepski). Wiem dokladnie czego szukam i jakie parametry ma spelniac izolacja bawelniana. Jezeli znasz Niemiecki, to moze szybciej otrzymasz odpowiedz.

http://www.i-m.de/oekojour/daemm/swregbw.htm

http://www.das-biohaus.de/Dammstoffe...isocotton.html



Marzena - 08-03-2004 08:35
Z niemieckim poradzi sobie moja przyjaciółka - ale - problem , wg mnie , w tym , jak to przywieźć do Polski. Bo chyba nie mają żadnego przedstawiciela? A mam juz doświadczenie z tym , jaką niemożnością jest dostać coś oferowane na zachodzie - przy braku takiej oferty u lokalnego dystrybutora. Pozdrawiam



ElaB - 08-03-2004 21:01
Z przywiezieniem nie ma problemu. Problem jest w tym, ze firma juz nie istnieje. Dzis dostalam, 2 nowe firmy, ktore uzywaja nieco odmienna technologie. Dzisiaj zapoznaje sie z danymi technicznymi a jutro bede dzwonic. Mozna oszczedzic na kosztach zakupu i transportu, gdybysmy np. kupily we dwie. Im wieksza ilosc tym nizsza cena. Izolacja bawelniana jest produkowana w Stanach o doskonalych parametrach. Cena jej jest do przelkniecia. Problem - $5 tys kontener plus clo.



- 08-03-2004 21:39
Jakbym miał płacić taka kasę za tą izolację z bawełny, która nie wiadomo jak zachowa się w naszych warunkach (wilgoć) to bym wolał postawić dom z grubych np. 30 cm bali drewnianych i chyba na jedno by wyszło, a dom miałby o wiele lepsze parametry i byłby bardziej zdrowy (bez żadnej chemii). Do przemyślenia :roll:



Doki - 08-03-2004 22:25
A musi byc bawelna? Na Batibouw ( http://www.batibouw.com ) widzialem maty izolacyjne z lnu...



ElaB - 08-03-2004 23:48
Doki,
serdeczne dzieki.

To jest wlasnie izolacja, o ktorej teraz czytam. Firme znalazlam w Niemczech.
Niestety nie znam francuskiego. Czy wiesz kto jest dystrybutorem Batibouw izolacji w Polsce?
Moze ktos juz ma jakies doswiadczenia?

Odnosnie izolacji bawelnianej (tej z USA) to ma doskonale parametry cieplne i akustyczne. Doskonale sprawdza sie w naszych warunkach klimatycznych. No ale koszt transportu rozklada na lopatki.



Doki - 09-03-2004 09:54

Doki,
serdeczne dzieki.

To jest wlasnie izolacja, o ktorej teraz czytam. Firme znalazlam w Niemczech.
Niestety nie znam francuskiego. Czy wiesz kto jest dystrybutorem Batibouw izolacji w Polsce?
Moze ktos juz ma jakies doswiadczenia?
Male sprostowanie: Batibouw to nazwa wielkich dorocznych targow budowlanych w Brukseli. Orgia dla kazdego muratora. Wlasnie sie skonczyly. Budowac sie bez odwiedzenia Batibouw to, cytujac Talleyranda, gorzej niz zbrodnia- to blad.

Co do materialow, o ktorych mowa- zajrzalem do katalogu targow i na pierwszy rzut oka moge podrzucic takie linki:

http://www.ecobati.be

http://www.wonenennatuur.be

PZDR

PS: na Batibouw byl w tym roku akcencik polski: ambasada wynajela stoisko, proponowano okna Ferno i szafy Komandor. Niestety, obsluga byla delikatnie mowiac niekompetentna, albo wcale jej nie bylo (bo akurat pani Justynie zachcialo sie jesc albo robic zakupy zamiast siedziec na d. i pilnowac interesu).



Darek B - 09-03-2004 22:37
No nareszcie ciekawy temat o termoizolacjach . Jestem zdeklarowanym przeciwnikiem stosowania welny mineralnej jesli jest tylko taka mozliwośc . Od kilkun lat polecam izolowanie częsci kominków materialami [pochodzenia wulkanicznego . Stwierdzam z wielkim zadowoleniem że coraz wiecej osob wybiera ekologiczne rozwiazania. Mam tylko jedno pytanie jakie zastosowanie przewidujecie dla tej np bawełny? Może moge cos zaoferować?



ElaB - 09-03-2004 22:57
Doki,

Jeszcze raz serdeczne dzieki za info. Masz racje, ze kto buduje sie powinien byc na tych targach. No, ale jak nie mialo sie mozliwosci to mowi sie trudno.



ElaB - 09-03-2004 23:09
Darek B

No wiec tak. Wpierw moze troche na temat produktu i jego zastosowania.
Otoz izolacja bawelniana (o ktorej wspomnialam) jest produkowana z naturalnych wlokien (odpady poprodukcyjne - scinki z dzinsow, podkoszulek bez dodatku Formaldehydu - swinstwa, ktore jest rakotworcze.



ElaB - 09-03-2004 23:09
Darek B

No wiec tak. Wpierw moze troche na temat produktu i jego zastosowania.
Otoz izolacja bawelniana (o ktorej wspomnialam) jest produkowana z naturalnych wlokien (odpady poprodukcyjne - scinki z dzinsow, podkoszulek bez dodatku Formaldehydu - swinstwa, ktore jest rakotworcze.



ElaB - 09-03-2004 23:30
Darek B
Ups, przepraszam. Niechcacy kliknelam na "wyslij".

No wiec cd.:
Izolacja ta nie zawiera zadnych chemicznych skladnikow, podrazniajacych drogi oddechowe itp, Nie powoduje swedzenia...

Jest doskonalym materialem akustycznym i ognioodpornym. Nie rosnie na niej grzyb, jest odporna na wilgoc i odporna na insekty.
Uzywa sie ja na sciany, sufity, podlogi (w zaleznosci od potrzeb). Stosuje sie ja jako izolacje scian zewnetrznych w budownictwie szkieletowym.

Material ten rowniez ma zastosowanie do izolacji kanalow wentylacyjnych, dachow i stropow.



ElaB - 09-03-2004 23:35

Mam tylko jedno pytanie jakie zastosowanie przewidujecie dla tej np bawełny? Może moge cos zaoferować? Material izolacyjny bede uzywac czesciowo na strop (drewniany), dach, niektore sciany wewnetrzne i do celow akustycznych.



ElaB - 10-03-2004 19:20
Dla zainteresowanych.

Serdeczne dzieki za pomoc. Tak, tak. :lol: . Mamy dystrybutora izolacji o jaka mi chodzi w Polsce. Cudownie.
:D Jutro powinnam juz dostac od producenta telefon i adres.
Marzena, jezeli nadal interesuje ciebie naturalna, nieszkodliwa dla zdrowia i srodowiska izolacja to jutro znajdziesz namiary.



ElaB - 10-03-2004 19:23

No nareszcie ciekawy temat o termoizolacjach . Jestem zdeklarowanym przeciwnikiem stosowania welny mineralnej jesli jest tylko taka mozliwośc . Od kilkun lat polecam izolowanie częsci kominków materialami [pochodzenia wulkanicznego . Stwierdzam z wielkim zadowoleniem że coraz wiecej osob wybiera ekologiczne rozwiazania. Mam tylko jedno pytanie jakie zastosowanie przewidujecie dla tej np bawełny? Może moge cos zaoferować? Czy mozesz byc bardziej szczegolowy - o jakich czesciach kominkow mowisz? :roll: Ja nie chce miec grama welny mineralnej w domu.
Dzieki za info.



Aleksandryta - 10-03-2004 19:33
ELA B. Podzielisz sie z nami adresami dystrubutorow na Polske? Do glowy mi nie przyszlo ze jest co s takiego jak izolacja bawelniana. :o Coraz ciekawszy temat :lol:



próchno - 10-03-2004 19:57
Mnie też to interesuje. Pozdrawaim. Grazyna :)



Darek B - 11-03-2004 19:16
Kominki budujemy z kafli . Części kaflane wykonane są " na szamocie" natomiast pozostała cześć lekka jest z cegielek termoizolacyjnych wykonanych ze spienionej skały wulkanicznej. Posiadamy takze inne rozwiazania bez zastosowania wełny. takie materiały sa znane i stosowane u wielu naszych sasiadów. Koszt takiej izolacji to ok 100 zł /m2 . W normalnej wielkości kominku stosuje ok 3-4 m jest to w cenie kominka niewielka kwota. W formie sypkiej ma zastosowanie do wypełnienia scian i czesto jest stosowany do wylewek . Najprostszym sposobem uniknięcia wełny w kominku jset stosowanie szamotu powstaje z niego obudowa kumulująca cieplo.



ElaB - 11-03-2004 21:42
[quote="Darek B"]

Dzieki za info. Ja bede miec Jotul. Czy wiesz co mozna uzyc do izolacji podlogi wokolo kominka, co do izolacji komina?



ElaB - 11-03-2004 22:06
Okazuje sie, ze nie ma dystrybutora w Polsce (przynajmiej z tej firmy, z ktora nawiazalam kontakt).
Jutro mam uzyskac wycene na izolacje o gr. 25 cm. (taka chce uzyc na stropy i dach).
Nawiazalam rowniez kontakt z kilkoma innymi firmami i czekam na wyceny.
Chce tu zaznaczyc, ze nie jest to izolacja z bawelny a z lnu. Co jest tez tak samo dobre.
Az nie chce mi sie wierzyc ze nie ma dystrybutora tej izolacji w Polsce.

"Latam" wiec dalej po internecie i szukam producentow no i dystrybutorow. Teraz idzie mi to znacznie lepiej - odkrylam sposoby.

Ostrzegam jednak, ze koszt tej izolacji bedzie znaczne wyzszy niz welny mineralej. Koszt rowniez jest uzalezniony od ceny rynkowej lnu.



Marzena - 11-03-2004 23:08
Ela - napisz jak Ci to wycenią - i czy nadaje się do izolacji podłogi na legarach ??? Pozdrawiam



- 14-03-2004 17:43
Jeszcze o ekomacie:
cennik:

grubość 40
wymiary 1220 x 575
cena 5,60 zł

50
1220 x 575
7,00

60
1220 x 575
8,40

80
1220 x 575
11,20

100
1220 x 575
13,98

120
1220 x 575
16,78

140
1220 x 575
19,57

160
1220 x 575
22,45

180
1220 x 575
25,25

VAT – 22%
Cena loco Czarnków
http://www.ekoplyta.pl/php/produkty.php?rodzaj=10

Spieniona skała wulkaniczna to perlit chyba? Bardzo fainy materiał.

:)



- 14-03-2004 18:23
Jest jeszcze inna skała spieniona ale o bardzo podobnych właściwościach izolacyjnych.



- 14-03-2004 19:59
Wermikulit ?



ElaB - 16-03-2004 18:27
Marzena
i czy nadaje się do izolacji podłogi na legarach ???

Mam juz 1dna wycene i czekam na nastepne. Uwazam, ze mozesz uzyc maty z korka ale nie wiem co to znaczy podloga na legarach?



Marzena - 16-03-2004 20:19
Podłoga na legarach to taka tradycyjna podłoga : beton , na tym deski np wys. 7cm szer 5 cm. ułożone co np 0,7 m , do tego przybite u góry deski np. dębowe ( np. pióro-wpust). Te przestrzenie między legarami dobrze jest czymś wypełnić- izolacja termiczna i akustyczna.



- 16-03-2004 20:50
Czy tą izolację można przykleić na ścianę zewnętrzną. I czy można ją potraktować normalnymi tynkami do wełny i styropianu ?
Taką wątpliwość mam.........skoro używa się do tego ścinków dżinsów.........i przypuśćmy, że takie dżinsy były niebieskie.......to kto zagwarantuje że barwnik od tych portek jest całkiem ekologiczny ?
Len to co innego, tylko żeby był nie farbowany i nie tkany.....po co robić lniane ścinki........



ARBUD Gliwice - 18-03-2004 17:11
Ciekawy jestem ElaB, na jak daleko jesteś ze zbieraniem informacji i załatwianiem bioocieplenia?
Nie wypowiadałem się wcześniej, ponieważ dopiero dziś przeczytałem Twój temat.
Praktycznych doświadczeń z ociepleniami bawełnianymi i lnianymi niestety nie mam. Z ciekawości i chęci poszerzenia wiedzy zajrzałem na niemieckie strony, których adresy podałaś. Jedna z nich to mały „sklepik” internetowy (prowadzony przez majstra murarskiego), w którym brakuje jednak charakterystyk i cen akurat tych rzeczy, które Cię interesują. Drugi adres : strona znanego mi „i & m” (będącego czymś zbliżonym do PSB w Polsce) oferuje materiały izolacyjne z bawełny, lnu, wełny drzewnej, włókien kokosowych i maty korkowe. Też niestety nie podają szczegółowych charakterystyk i cen. Skoro jednak oferują te artykuły, to znaczy, że są one dostępne we wszystkich ich składach materiałów budowlanych, do których to należy się zwracać o szczegółowe informacje i negocjować ceny.
Ponieważ w przyszłym tygodniu będę służbowo w Niemczech – chętnie spróbuję Ci pomóc.
Muszę jednak wiedzieć, na co chciałabyś się zdecydować i ile czego potrzebujesz.
Pozdrawiam.

PS. Jeśli chodzi o transport – też nie widzę większego problemu. Korzystamy z usług dużego spedytora, który za dobrą cenę wozi do naszych klientów w Niemczech projektowane przez nas i wykonywane w Polsce schody, balustrady, okna i drzwi drewniane a także wiele innych detali budowlanych i architektonicznych.



Aleksandryta - 18-03-2004 20:29
Ela B na temat izolacji cieplnej z wlokien kokosowych jest na stronie www.domkorkowy.pl w dziale korek techniczny, ale cen tez ni podaja



ElaB - 19-03-2004 04:21
ARBUD Gliwice

Potrzebuje okolo 300m2 o grubosci 25 cm. Prawdopodobnie bedzie to 2 X 10cm grubosci albo 10 i 15.
Do tego dojda scianki dzialowe o grubosci 7,5 - 10 cm okolo 80m2.
Wycene jaka otrzymalam z jednej bardzo duzej firmy jest raczej nie do przyjecia. Przewaza dwukrotnie calkowity koszt izolacji bawelnianej ze Stanow (transport, clo plus wat). Czekam na wycene z mniejszej firmy. Istnieje mozliwosc, ze strop ocieple wdmuchiwana celuloza ale to ostatencznosc.
Jezeli dasz mi dobra oferte to chetnie porozmawiamy.

Dzieki



ElaB - 19-03-2004 04:27
Aleksandryta"

Dzieki za strone. Niestety potrzebuje grubosc 25 cm.



Aleksandryta - 19-03-2004 21:27
Ela B moze gdzies nie doczytalam. Z czego budujesz dom?



ElaB - 19-03-2004 22:00
Z BK.



ARBUD Gliwice - 20-03-2004 20:52

Posiadamy takze inne rozwiazania bez zastosowania wełny. takie materiały sa znane i stosowane u wielu naszych sasiadów. Koszt takiej izolacji to ok 100 zł /m2 . W normalnej wielkości kominku stosuje ok 3-4 m jest to w cenie kominka niewielka kwota. Takie materiały mają juz polski odpowiednik w postaci niepalnych płyt izolacyjnych na bazie glinokrzemianów. Mogą pracować bez skurczów w temp. 820 stopni C, są całkowicie niepalne, nie zawierają szkodliwych włókien i substancji. Można je przycinać i obrabiać narzędziami do drewna. Dostępne są w formacie 600 x 400 mm i grubościach 40 i 50 mm, na specjalne zamówienie również 80 i 100 mm. Są na tyle twarde i sztywne, że można ich użyć nawet do stawiania ścian ogniowych. Ceny (zależnie od grubości) zaczynają się od ok. 70,-zł/m2 netto. Symbol handlowy : PI-800.
Pozdrawiam.



Marzena - 21-03-2004 00:09
Do Arbud Gliwice. Jeżeli mógłbys rozglądnij się za izolacją z bawełny , lnu itp która mogła by pójśc między legary - chętnie bym taką kupiła. Myślałam o korku ( tym czarnym) , ale w ateście z Domu Korkowego wyczytalam ,że zakres stosowania wyklucza szpitale , szkoły itd - więc albo nie opłacili stosownych badań, albo coś dodają. Mam w domu alergika i minimalizuję chemię jak mogę. Pozdrawiam



ElaB - 21-03-2004 02:05
ARBUD Gliwice

Tak, tak. Rozgladaj sie za izolacja z bawelny i lnu (masz juz chetnych). Ja rowniez caly czas to robie.



- 21-03-2004 22:00

Mam w domu alergika i minimalizuję chemię jak mogę. Pozdrawiam Jeśli chcesz mieć nowoczesny tani i zdrowy dom zastanów się nad takimi materiałami jak: silikatktóry najbardziej zbliżony jest do kamienia. Beton komórkowy, nawet ten biały nie jest w sumie taki zdrowy jak by się wydawało, za dużo w nim chemi dodatków, aluminium itp. Perlit materiał izolacyjny, nie zawierający żadnych chemicznych domieszek, nie jest tak strasznie drogi i jest dostępny w Polsce, poczytaj na forum. Z tego co piszesz bawełna jest impregnowana i wiele nie różni się od popularnego ekofibru. Na moje oko to błędna decyzja. Nieimpregnowane drewno. Wszystkie impregnaty, płyty drzewne, panele itp. to trucizna, a teksty w stylu "ekologiczne impregnaty które zabijają wszystko oprócz człowieka" to kłamstwa! Człowiek to organizm żywy i jeśli coś działa na robaki i grzyby działa również na niego. Proste i logiczne.
Kamień Chyba najstarszy i najlepszy materiał budowlany.

Życzę udanych wyborów i dużo zdrowia

PS.
Alergia to oznaka kłopotów z wątrobą. A ona nie lubi chemi, wysoko przetworzonego i konserwowanego jedzenia oraz zanieczyszczonego środowiska.



- 22-03-2004 00:23
[quote="ElaB"]ARBUD Gliwice

Potrzebuje okolo 300m2 o grubosci 25 cm. Prawdopodobnie bedzie to 2 X 10cm grubosci albo 10 i 15.
Do tego dojda scianki dzialowe o grubosci 7,5 - 10 cm okolo 80m2.
Wycene jaka otrzymalam z jednej bardzo duzej firmy jest raczej nie do przyjecia. Przewaza dwukrotnie calkowity koszt izolacji bawelnianej ze Stanow (transport, clo plus wat). Czekam na wycene z mniejszej firmy. Istnieje mozliwosc, ze strop ocieple wdmuchiwana celuloza ale to ostatencznosc.
Jezeli dasz mi dobra oferte to chetnie porozmawiamy.

Temat bardzo ciekawy.Czy mozesz sprecyzowac blizej, jaka podloge chcesz ocieplac(na gruncie?), strop, ale drewniany czy betonowy itp.?Sam mam dziecko alergiczne i wiem, ze warto poszukac czegos innego, niz welna mineralna, styropian itp.Strop betonowy mimo wszystko dalbym sie skusic na ocieplenie styropianem, a na to szlichta itp.Ale juz drewniany to np. mozna pomyslec o keramzycie(luzem), stare sposoby dziadkow typu trociny z wapnem, badz sieczka slomiana zmieszna z gliną, ewentualnie ekofiber (choc jesli makulatura gazetowa jest surowcem, to gazeta jest nasaczona farba drukarska itp. chemikaliami).Na targach Budma wdalem sie w rozmowe z panem, ktory budowal i sprzedawal domy z bali, i na marginesie wspomnial, ze Niemcy czesto stosuja do ocieplenia takich domow, stropow drewnianych itp. zmielonej kory, wiec zamiast drogiego korka mozna miec tania polska kore (byle bez kornikow itp.)Ktos juz wspominal o plytach pilsniowych, producent podaje, ze niektore z nich sa produkowane bez impregnatow, i innych dodatkow chemicznych, wiec moze na sciany wewnetrzne zamiast welny?(wypelnienie)Przy okazji myslac o zdrowiu dziecka warto moze tez pomyslec o innych dobrodziejstwach chemii np. farbach, zamiast akrylu itp. moze lepiej pomalowac wnetrze starymi , zdrowymi farbami kredowymi?Mysle, ze mozna znalesc wiecej rzeczy, ktore da sie i powinno uniknac, jesli to ma sluzyc zdrowiu, albo tego zdrowia nie nadszarpnac.Sam tez mam welne mineralna pod drewniana podloga, bo kiedy ja kladlem, nie bylem swiadomy, ze lepiszcze w welnie mineralnej bazuje na formaldehydzie, i a dzieciak maly, choruje na astme i to na pewno mu nie pomaga.Pozdrwaiam wszystkich.Darek.



Marzena - 22-03-2004 13:06
Darku- Mój dom starałam się budować tak, żeby uniknąć, o ile można, chemii. A więc - porotherm - mam atest ,że do gliny nie dodano nic, oprócz trocin ( tylko jedna polska wytwórnia Wiennerbergera coś takiego chciała dać! ) Tynki cem-wap. wewnątrz i na zewnątrz . Deski nieimpregnowane na poddaszu - zamiast płyt gipsowo- kart. Stropy, jeżeli niczego nie znajdę, będę ocieplac wełną , na to szlichta i dopiero podłoga. Więc welna będzie zamknięta - bez możliwości pylenia. Ale wolałabym od razu na stropie (płyty) położyć legary i deski . Dlatego szukam czegoś naturalnego do położenia pod deski - między legary. Na polskim rynku istnieje dużo zamienników dla materiałów z dużym wykorzystaniem chemii. Wszystko polega na chęci ich poszukania - no i możliwościach finansowych. Np. w ruszt ścianki działowej zamiast wełny można dać izofon (korek) , drewna wewnątrz nie impregnować, zwykły cement może być z popiołami leb bez (CEM 1). Więc duzo zalezy od naszej woli i wiedzy. Pozdrawiam



ElaB - 22-03-2004 18:05
Marzena i ci, ktorzy sa zainteresowani naturalna izolacja.

"Gosc", ktory wypowiadal sie wczesniej na temat izolacji o jakiej ja mowie jest w BLEDZIE.

Tak zlozylo sie, ze mam b. dobrze rozeznanie w tej kwesti.

Dzis ponownie rozmawialam z producentem (osoba, z ktora mialam kontakt po angielsku przez caly tydzien byla na wyjezdzie). Najpozniej pojutrze bede miala detale odnosnie ceny. Teraz sprawdzaja koszt transportu do Warszawy (wybralam jako punkt centralny). Na dzien dzisiejszy wiem, ze jakosciowo produkt jest dobry. Z procesu produkcji wyeliminowano rowniez zywice (do utwardzania).

Pod podloge produkt ten nie nadaje sie bo nie jest wystarczajaco twardy (tak jak np. styropian). Pod koniec roku producent ma uruchomic linie produkujaca izolacje o odpowiednim wspolczynniku twardosci.

Postaram sie zalaczyc informacje techniczna po dokonaniu pertraktacji odnosnie ceny.



ARBUD Gliwice - 24-03-2004 00:12
ElaB, Marzena i wszyscy zainteresowani bio-ociepleniami,

otrzymałem dziś tekst opracowania dwu naukowców niemieckich wykonanego dla Niemieckiego Stowarzyszenia Ochrony Środowiska Naturalnego, analizującego ww. materiały będące w użyciu w Niemczech. Oprócz ciekawej części opisowej i charakterystyk podane są orientacyjne ceny w roku 2002 (niestety znacznie mniej ciekawe). Kilka z nich poniżej:
 płyty bawełniane, 50-60-180mm : 30 Euro/m2
 płyty celulozowe, 25-100mm : 25 Euro/m2
 płyty konopne, 40-60-80-100mm : 30 Euro/m2
 płyty lniane, 40-200mm : 7-32 Euro/m2
 płyty drzewne (strzępy sosny i świerka prasowane bez kleju) : 18-38 Euro/m2
 maty z wełny owczej : 35-85 Euro/m2
 płyty korkowe, 10-100mm : 4-20 Euro/m2
 maty z włókien kokosowych 20, 25, 35mm : 45 Euro/m2
 płyty wapniowo-silikatowe 50, 60, 100mm : 28 Euro/m2.
Określonych bardziej precyzyjnie i szczegółowych cen na dzień dzisiejszy jeszcze nie mam.

Pozdrawiam.



ElaB - 24-03-2004 01:13
Trwalo to troche ale w koncu dostalam cene od producenta.
Wyglada to tak:
Izolacja lniana:
Grubosc: 125mm - 12.10Euro/m2
Grubosc: 80mm - 8.70Euro/m2

Koszt izolacji zawiera koszt transportu do W-wy.
Zainteresowani dajcie znac.

Tekst cenowy jaki podaje ARGBUD tez mam (milo, ze sie stara). Mam rowniez wycene z UK - duzo drozej.
Jak wspominalam wczesniej wymieniona w tekscie zamieszczonym przez ARGBUD izolacja z bawelny nie jest produkowana juz w Niemczech, chociaz zostala na internecie strona z ich produktem.

ARGBUD- jezeli znajdziesz lepsze ceny od mojej to sie pisze.



Joasia - 24-03-2004 01:42
ElaB, byłabym zainteresowana, ale dopiero po uzyskaniu bliższych informacji. Jakie parametry ma ta izolacja lniana? Chodzi mi przede wszystkim o klasę palności, współczynnik przenikania ciepła i higroskopijność (nasiąkliwość). I jak się ją montuje? Czy jest w płytach / matach czy luzem?
Joasia.



pzw - 24-03-2004 12:18
Dość mało konkretny jest ten wątek. Przeczytałem wszystkie posty i zajrzałem na podane strony www. Niestety nie ma w tym rzeczowej informacji na podniesiony temat, to nadal są informacje " handlowe".
Zreszta uważam, że wycinkowe traktowanie tematu ekologii nie przyniesie spodziewanych efektów. Co z tego, że w strop czy w dach wtłoczycie niby ekologiczną bawełnę , celuloze, korek, czy jeszcze cos innego....lub w ściany ? Te materiały i tak będą odseparowane od mieszkańców ścianami, ściankami i tynkami. A co wewnątrz....pomyśleliście ile czego jest w meblach, w materiałach wykończeniowych ? Urządzenia elektryczne też emitują rozne świństwa, przecież elementy elektroniczne to mnóstwo chemii, która sie nagrzewa i emituje. Podejrzewam, że z nowych pięknych mebli o wiele więcej wyemituje się formaldehydu i bóg wie, czego tam jeszcze - przez rok, lub dwa - aniżeli z budynku w ciągu całego okresu jego istnienia.Rodzimy się, żyjemy i umieramy.....taki nasz los. I jakoś tak się składa, że żyjemy coraz dłużej , mimo całkiem nieekologicznego życia. Czy zatem warto demonizować jakiś skromny wycinek całości bez znaczenia dla istoty problemu ???



Stefan Sz. - 24-03-2004 14:07
Witam

Co z tego, że w strop czy w dach wtłoczycie niby ekologiczną bawełnę , celuloze, korek, czy jeszcze cos innego....lub w ściany ?

Ekologia większości tych materiałów polega głównie na zmniejszeniu ilości nieprzetwożonych odpadów - śmieci np. ekofiber. Co nie znaczy, że jest to 100% zdrowy i nieszkodliwy materiał. Myśląc w ten sposób pustaki żużlowe też powinny być "eko" ponieważ dzięki nim przetważa się odpady tj. popiół. Zdrowy materiał cechuje się tym, że jest wolny od sztucznych związków chemicznych, oraz jest jak najmniej przetważany np. drewno czy kamień.

Te materiały i tak będą odseparowane od mieszkańców ścianami, ściankami i tynkami.

Kupując zdrowe materiały budowlane masz pewność, że na pewno nic nie będzie cię truło. Poza tym wyprodukowanie np. styropianu pochłania ogromne ilości energi, chemikaliów a przez to pogłębia ogólne zatrucie środowiska a od tego nie oddzielisz się nawet ścianką z tytanu.
Taki np. Len. Rosnie sobie, daje tlen, schronienie dla jakiś żyjątek, daje ziarno które jest bardzo pożywne i zdrowe oraz posłuży ci jako izolacja twojego domu, która jak nie będzie ci potrzebna ulegnie rozkładowi i da życie innym roślinom.
Jeśli będziemy stosować naturalne materiały, zmniejszymy skażenie środowiska, poprawimy nasze zdrowie i samopoczucie a Matka Natura na pewno się nam odwdzięczy :D

A co wewnątrz....pomyśleliście ile czego jest w meblach, w materiałach wykończeniowych ? Urządzenia elektryczne też emitują rozne świństwa, przecież elementy elektroniczne to mnóstwo chemii, która sie nagrzewa i emituje. Podejrzewam, że z nowych pięknych mebli o wiele więcej wyemituje się formaldehydu i bóg wie, czego tam jeszcze - przez rok, lub dwa - aniżeli z budynku w ciągu całego okresu jego istnienia.

Masz całkowitą rację. Jednak weź pod uwagę że można temu zaradzić np. kupując prawdziwe drewniane i nieimpregnowane meble, zastępując plastik np. metalem, syntetyczne materiały naturalnymi. To jest możliwe i wcale nie takie drogie! I wcale nie oznacza zmniejszenia komfortu życia, wręcz przeciwnie.
Porządna drewniana szafa będzie ci służyć całe życie a ta z płyty po 10 się rozsypie.

Rodzimy się, żyjemy i umieramy.....taki nasz los. I jakoś tak się składa, że żyjemy coraz dłużej , mimo całkiem nieekologicznego życia.

Owszem człowiek wypracował metody dzięki którym na razie potrafi żyć dłużej ale ta droga prowadzi tylko do jednego: do degeneracji rasy ludzkiej a w dłuższym okresie czasu całkowitego wymarcia naszego gatunku. Śmieszne?
Choroby cywilizacyjne, rak, otyłość, coraz większa bezpłodność, zmniejszenie odporności, debilizacja społeczeństwa poprzez media, głód i nędza w niskorozwiniętych krajach, zwiększenie agresji i strachu, wynaturzone zachowania, upodabnianie się ludzi do cyborgów z wszczepionymi różnorodnymi urządzeniami podtrzymującymi życie to wszystko oznaki upadku a nie rozkwitu, a to jest właśnie efekt nieekologicznego konsumpcyjnego stylu życia, zatrutego jedzenia a w tym niezdrowych materiałów budowlanych. "Ziarnko do ziarnka" jak mówi przysłowie.

Czy zatem warto demonizować jakiś skromny wycinek całości bez znaczenia dla istoty problemu ???

Warto i w tym przypadku należy zacząć od siebie i swojego domu.



Stefan Sz. - 24-03-2004 14:16

Tak zlozylo sie, ze mam b. dobrze rozeznanie w tej kwesti. Witam
To może podzielisz się z nami informacjami.
Na pewno wiele osób skorzysta.
:)



ElaB - 24-03-2004 18:10
Chetnie podziele sie informacjami. Informacje techniczna jaka otrzymalam od producenta izolacji lnianej zostala mi przeslana przez fax.
Zrobie to najpierw w telegraficznym skrocie (mam komin na glowie).

Odpowiadajac na latwiejsze pytanie.
"I jak się ją montuje? Czy jest w płytach / matach czy luzem? "

Izolacja bawelniana i lniana jest w matach o roznej grubosci, dlugosci i szerokosci (zalezy od firmy).
Sa to materialy bezpieczne i latwe to instalacji (zrob to sam - nie potrzebne maski czy ochronne ubranie). Sa to materialy nieszkodliwe i nie podrazniajace skory.

Na poczatek podam wam troche internetowych stron do przejzenia. Niestety po angielsku.
http://www.bondedlogic.com/
Technicne dane:
http://www.bondedlogic.com/UT_Specifications.asp
http://www.bondedlogic.com/UT_Features.asp



ElaB - 27-03-2004 03:31
Obieclam wiecej informavcji. Mam nastepna wycene i dane technicne. Wszystko jest niestety w angielskim. Prosze powiedzcie czy potrzebujecie tlumaczenia.,
Jedno co chce zastrzec sobie to to, ze nie bede polemizowac ani udawadniac panom "profesorom" o wyzszosci czegos tam nad czyms. Buduje chalupe i nie mam czasu. Do dyskusji - po budowie.



Marzena - 27-03-2004 21:27
Do ARBUDU - czy możesz napisać coś więcej o Twoich propozycjach mat bawełnianych i lnianych ? Elu - podaj te informacje co masz - czy to tylko te z tych stron co podałaś ? No i jak byłoby z terminami ewentualnych dostaw? Pozdrawiam



ElaB - 29-03-2004 06:42

Do ARBUDU - czy możesz napisać coś więcej o Twoich propozycjach mat bawełnianych i lnianych ? Elu - podaj te informacje co masz - czy to tylko te z tych stron co podałaś ? No i jak byłoby z terminami ewentualnych dostaw? Pozdrawiam
Informacje, ktore mam sa ze stron w Europie. Termin dostaw do uzgodnienia. To duza firma. Maja rowniez materialy na izolacje podlog, izolacje domow z bali...
Firma, od ktorej mam wycene jest tansza od poprzedniej, ktora podalam. Duzy koszt stanowi przewoz. Zaczelam z nimi troche debatowac. Staram sie teraz dowiedziec, jaki bylby koszt przewoznika polskiego. Informacje odnosnie materialu i firmy wysle tobie na Prywatny e-mail.
Pisalas wczesniej, ze masz dziecko alergiczne. Mam adresy firm produkujacych farby itp., tzw. "green" sa tez w Europie. Jezeli chcesz miec na nich namiary, to daj mi znac.



próchno - 29-03-2004 12:09
Ja też bardzo prosze o informacje.
Pozdrawoam
Grażyna



Marzena - 31-03-2004 08:50
Do Eli - poproszę o te informacje o farbach. Moje mieszkania do tej pory maluję zwykłą kredówką - i pewnie tak będę musiała zrobić i teraz. Wogóle myślę , że dobrze byłoby założyć taki ekologiczny wątek - nie co tańsze, cieplejsze itp tylko co zdrowsze. Pozdrawiam



ElaB - 02-04-2004 02:44

Do Eli - poproszę o te informacje o farbach. Moje mieszkania do tej pory maluję zwykłą kredówką - i pewnie tak będę musiała zrobić i teraz. Wogóle myślę , że dobrze byłoby założyć taki ekologiczny wątek - nie co tańsze, cieplejsze itp tylko co zdrowsze. Pozdrawiam
Tez myslalam o zalozeniu watku na temat ekologii. Nazbieralam bardzo duzo materialow. Niestety przez nastepne 3-4 tygodnie bede bardzo zajeta. Inormacje o farbach podam. Korzystam teraz z innego komputera i nie mam dostepu w chwili obecnej do moich informacji.



dawid73 - 10-04-2005 17:11
Mam do sprzedaży jak by ktoś chciał tira izolacji z anilany luzem (robi się z tego ubrania). Ja część wykorzystam jako izolację pod legry pod deskę podłogową, ale dużo mi zostanie . Ta anilana ma około 15 lat ma to postać poplątanych nitek postałem to w spadku po dawnych zakładach włókienniczych produkujących len od których kupiłem całą halę
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl


  • © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting