ďťż
Przejrzyj wiadomości
Ogrzewanie




- 13-12-2001 09:29
Przygotowuję się do montarzu instalacji grzewczej w domu. Na projekcie mam przewidzianą klasyczne rowiązanie za pomocą kaloryferów. Jednakże dużo mówi się ostatnio na temat ogrzewania podłogowego. Chciałbym dowiedzieć się od użytkowników tego typu instalacji grzewczej jak ona sprawuje się w domu, jaki widzą w niej wady i zalety oraz jaki jest faktyczny koszt jej wykonania (wyczytałem że materiał na przewody podłogowe jest w cenie 5 - 10 tyś PLN/100 m2pow.) i eksploatacji?





- 14-12-2001 01:37
Słyszałem, że ogrzewania tego typu nie należy stosować w podłogach drewnianych, ponieważ drewno ma stosunkowo duży opór cieplny przez co zmniejsza się jego efektywność. Za to przy glazurze i terakocie podobno sprawuje się nie najgorzej, rozkład temperatury jest bardziej równomierny. Trzeba też lepiej izolować podłogi aby ciepło nie uciekało w ziemię.
Tak słyszałem, ale jak jest naprawdę..?



Agnicha1704 - 14-12-2001 09:13
Pytanie czy nie jest za późno - z tego co wiem na ogrzewanie podłogowe należy decydować się na etapie projektowania domu
Z poważaniem
Agnicha



- 17-12-2001 16:17
Słuchajcie , a może czytajcie . Stoję przed wyborem żródła ogrzewania domu i przygotowania cwu ,do wyboru mam ( w moim rejonie nie ma gazu ziemnego ):gaz płynny , olej opałowy bądź automatyczne kotły na paliwa stałe - wegiel groszek i co z tego wybrać, chodzi mi o koszty eksploatacji i pewien komfort z korzystania kotła . Powierzchnia mojego domu to 170 m2 użytkowej dobrze ocieplony. Czy ktoś ogrzewał taką powierzchnię gazem płynnym lub olejem, ile spalił danego medium przez cały rok ? pamietajcie , ja też chcę podgrzewać tym medium cwu .





stopka - 27-12-2001 23:03
Ja również stoję przed takim problemem. Buduję dom, a poza tym zaczynam pisać pracę dyplomową na temat swojego domu. Po przeglądnięciu kilku MURATORÓW jestem prawie przekonana do ogrzewania gazem propan-butan + kominek.



zedgrajewo - 28-12-2001 12:05
Czemu nie olej + kominek?



Pacul - 28-12-2001 12:29
Ogrzewania podłogowego nie warto stosować w sypialniach. Zalety: lepszy rozkład temperatury na wysokości pomieszczenia; możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniu o ok.2 stopnie bez odczuwalnego dyskomfortu; niewielki udział konwekcji. Wady: układ o dość dużej bezwładności cieplnej; wymaga większej wiedzy od wykonawców warstw podłogowych; dyskwalifikuje część materiałów wykończeniowych (np.płytki ceramiczne o dużych wymiarach)



stopka - 30-12-2001 00:23
wydaje mi się, że gaz jest tańszy.



baba - 30-12-2001 10:44
Dlaczego nie można dać dużych płytek?baba



- 31-12-2001 08:11
ja u siebie mam ogrzewanie podłogowe zasilane pompą ciepła , całość działa bardzo fajnie , przy teperaturze powietrza 19 stC na wysokości 1m nad podłogą w domu jest bardzo ciepło , jednak prawdę mówiąc myślałem że podłogi będą cieplejsze , ale budynek jest tak ciepły że podłogi praktycznie są cały czas zimne ( może nie tyle zimne co nieciepłe ) gdyż przy temp zewnętrznej 0 do -10 stC podłoga ma ok 22-23 stC więc wydaje się ciepła tylko wtedy gdy przychodzę z dworu mocno zmarznięty , z całości jestem bardzo zadowolony , choć rzeczywiście problemem jest bezwładność , rzędu 3 dni , co wymaga bardzo dobrych regulatorów ( zwykłe dwustanowe się absolutnie nie nadają , ja mam pogodowy ) poza tym w przypadku pieca gazowego lub olejowego należy na piecu utrzymywać teperaturę powyżej tzw punktu rosy ( ok 40 stC) a moje ogrzewanie jest obliczone na 40 stC , czyli taka powinna być teperatura wody na wylocie z pieca przy temperaturze zewnętrznej -20stC , tak więc należy stosować mieszacze , a przy ogrzewaniu grzejnikowo podłogowym dodatkowe układy regulujące wydajność ogrzewania podłogowego ( też dodatkowy kłopot ) , osobiście proponuję pompę ciepła , ogrzewanie tylko podłogowe bez mieszaczy , koszt eksploatacji wychodzi mniejszy niż gazem ziemnym, niestety koszt inwestycji jest dość wysoki , uwaga do pompy ciepła należy przyjąć jak najniższą teperaturę obliczeniową CO , 30/40 stC lub jeszcze lepiej 25/35 stC
Piotrek



piano - 01-01-2002 21:22
a co z wodą użytkową ?



- 02-01-2002 08:49
do wody użytkowej mam zasobnik 500l dwuwężownicowy , górna wężownica jest zasilana z pompy ciepła , dolna z kolektora słonecznego ( na razie kolektor "śpi" , z braku słońca ) sama pompa ciepła ma blokadę pozwalającą jej pracować do temperatury 60 stC dlatego CWU dogrzewa tylko do 46 stC (trochę za mała jest powierzchnia wężownicy), do mycia jest to wystarczające , a zgromadzona ilość wody w zasobniku i krótki czas podgrzewania przez pomę powoduje że nie występują braki ciepłej wody ( mimo pralki podłączonej do ciepłej i zimnej wody , a zmywarki tylko do ciepłej - grzanie pompą ciepła CWU jest i tak bardziej opłacalne niż grzałką elektryczną , pompa ciepła przy grzaniu CWU ma sprawność ok 290% , a grzałka elektryczna tylko 100%), nie mówiąc o lecie kiedy tej wody będzie aż za dużo i nadmiar będę musiał oddawać do wymiennika gruntowego.
Piotrek



mkonos - 03-01-2002 09:48
500l. To jakiś OGROM! Dla czego wybrałeś taką pojemność?



- 03-01-2002 10:17
jak wcześniej wspomniałem mam kolektor słoneczny ( zdjęcie na http://www.bachus.com.pl na stronie tytułowej) pieć paneli ,co daje ok 9 mkw powierzchni absorbera , fachowcy od kolektorów radzą żeby na jeden panel kolektora było 100 l pojemności zbiornika , poza tym na pęcioosobową rodzinę to według mnie jest akurat , a wszystko stoi w niechcianej w obecnych czasach piwnicy
Piotrek



Tomi - 03-01-2002 16:08
Dlaczego decydujesz się na ogrzewanie gazem płynnym ? wydaje mi się , że koszty eksploatacji są nieco wyższe od olejowego a nie zastanawiałaś się nad kotłami automatycznymi na paliwo stałe ?



baba - 03-01-2002 20:26
Jeśli można, to kilka pytań: _czy pompa pobiera ciepło z gruntu czy z wody? _jak duża jest powierzchnia domu? _orientacyjny koszt instalalacji[z kolektorami]? _kto projektował i wykonał inst.? _jak sprawdzić czy może być pompa z wody? baba.



stopka - 03-01-2002 22:21
W muratorze z początku roku 2001 wyczytałam, że gaz+kominek wychodzi prawie najtaniej. Tasze jest ogrzewanie na paliwa stałe, ale gaz wydaje mi się mniej pracochłonny(praktycznie do domu wracamy po godz. 19).Poza tym w dzieciństwie mieszkałam na wsi i mam "uczulenie" na węgiel, popioły i całe to palenie. Nie przekonują mnie nawet piece bezobsługowe. Kominek jest tylko dla nastroju i jako ubezpieczenie na trudniejsze finansowo dni.A właśnie, czy jest możliwość podgrzewania z kominka wody?



- 04-01-2002 09:16
pompa pobiera ciepło z gruntu ( ymiwnnik pionowy typu rura w rurze , 140m w pięciu odwiertach )
budynek ma 140 mkw powierzchni mieszkalnej
koszt instalacji ( pompa ciepła , wymiennik gruntowy , zasobnik 500l, kolektor słoneczny ) to ok 30 tys zł
instalację zaprojektowałem i wykonałem sam oprócz montażu kolektorów na dachu ( kolektory montowała firma która je sprzedała ) nie wyobrażam siebie w roli pająka śmigającego po spadzistym dachu , a firma zrobiła to szybko i niedrogo.
ostatniego pytania nie bardzo rozumiem , jeśli chodzi o dolne źródło to producenci pomp ciepła produkują na ogól dwa rodzaje urządzeń takie do odbioru ciepła z gruntu i takie do odbioru ciepła z wody, jeśli sprężarka jest tłokowa to różnią się te urządzenia jedynie teperaturą blokady dolnego źródła ( dla wody jest to ok 2stC , dla gruntu -12stC , i ustawieniem zaworu rozprężnego ) , przy sprężarkach scroll różnice są większe . ja mam odbiór z gruntu gdyż łatwiej będzie mi się pozbyć nadmiaru ciepła z kolektora słonecznego latem ( po nagrzaniu cwu ciepło będzie oddawane do ziemi ), dodatkowo pompę ciepła można kupić z wyłączoną programowo funkcją chłodzenia , przez co nazywa się to urządzenie grzewcze i ma 7% VAT .



Tomi - 08-01-2002 15:59
Odpowiadam ''stopce'' są kominki ,które możesz podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania i wówczas będziesz mógł ogrzewać sobie dom. Można to traktować jako podstawowe lub dodatkowe żródło energii . Możesz również mieć zamontowane w takim kominku rożno !
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl


  • © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting