ďťż
Przejrzyj wiadomości
Jaki styropian i jaki tynk na niego dajecie




Bezdomny - 02-08-2003 20:00
Ceny styropianu znowu w górę idą, co doprowadza mnie do pasji :evil: , ale ponieważ ceny energii też nie mają tendencji (i pewnie nigdy nie będą miały) zniżkowych, więc dom właśnie wzniesiony z maxa ocieplić trzeba, dlatego pytam jaki rodzaj styropianu dajecie, daliście, bądź planujecie - typ i sposób (frezowany grubości x bądź zwykły, na zakład, płyta przy płycie) (ja chciałbym dać ok 14 cm frez ale to dość drogo), jaki producent - dostałem dobrą ofertę na Zduńską Wolę (ok 112PLN za m3 zwykły, bądź 125 za frez), jaki producent tynku wart jest zainteresowania, mam tu tak sprzeczne informacje z rynku (niestety sprzedaców), że potrzebuję wsparcia obiektywnego, mineralny, akryl, silikat, jaki producent (?), było już co prawda o tym na forum kilka razy, ale sezon się zbliża (mnie się co prawda nie spieszy bo i tak w przyszłym roku chcę się wprowadzić, ale kredyt wzięty, więc bez różnicy kiedy wydam te pieniądze - byle dobrze!) więc na pewno wiele osób temat zainteresuje, ostatnie pytanie ile czekaliście z tynkami zewnętrznymi, jak długo dom powinien schnąć (czy też może zewnętrzne prace można wykonywać równocześnie z pracami mokrymi wewnątrz (u mnie schnie dopiero chudziak od czterech dni) ?





melatonina - 02-08-2003 21:46
podpisuję się pod wszystkimi pytaniami. Ja będe miala styropian p+w 10 FS 15 Ekostyr. Nie mam pojęcia czy on dobry jest czy nie. Znajomy, który nim kilka lat temu ocieplał zachwala. Na to pójdzie struktura silikat Bolix i też jestem pełan wątpliwości bo mam informacje tylko od nieobiektywnego sprzedawcy :cry:
Mój majster twierdzi, że można jednocześnie robic tynki wewnętrzne i ocieplenie ze strukturą. Ale czy ten majster jest dobry to też jeszcze nie sprawdziłam.
Pozdrawiam i żałuję, że nie mogłam pomóc. Gośka



pik33 - 02-08-2003 22:44
Nie będę żałował styropianu, dom będzie grzany prądem. Dam go 15..16 cm. Razem z betonem komórkowym 24 cm, z którego będą ściany, zejdę z k do około 0.2 - i o to właśnie chodzi.



Bezdomny - 03-08-2003 11:27
Dwie odpowiedzi to wiecej niż nic, ale za mało wciąż, jutro mam zamawiać styropian, więc proszę o więcej.





Teska - 03-08-2003 11:42
u mnie jest tak...

tynki tradycyjne skonczone w maju, teraz w sierpniu okolo 6 robia wylewka sucha miksokretem, po dwoch tygodniach zaczna mi robic stelaze pod sufity...z plyt gk, w miedzyczasie zaczna ocieplac dom..i chyba tak jest rozsadnie ocieplac trzeba jak wszystkie mokre prace w budynku zostana zakonczone..

mam sciany z bk 24 odm 600 i ocieplam sciany styropianem 15 cm..
na stropie bedzie wełna ursa 25 cm , w podłodze jest styropian 12 cm



- 03-08-2003 19:14
12 cm w podłodze dość sporo myślałem o 10 Teska dajesz podłogówkę? Z wełną na poddaszu w pełni się zgadzam, a wtak upalne dni to nawet myślę, że 30 by nie zaszkodziło, po ile tynki? Jak z wyliczeniem ceny ocieplenia poddasza?



Teska - 03-08-2003 22:41
Gosciu nie mam podłogówki...jezeli chodzi o tynki placilam 19 zł z materialem tynki tradycyjne robione recznie, wyszly pięknie :)

polozenie sufitu podwieszanego, ocieplenie poddasza itp..szpachlowanie sufitów - cena 20 zł/m2



Jasiu - 04-08-2003 09:13
Tynki zewnętrzne możesz dać zaraz po ocieplenu. Natomiast z ociepleniem radziłbym zaczekać, aż skończysz mokre prace wewnątrz (posadzki i ściany) - IMHO przy dobrej pogodzie (jak teraz :)) i dobrym wietrzeniu miesiąc wystarczy.

Co do systemu to IMHO nie ma to większego znaczenia - byleby nie mniej niż 12cm - tyle wystarczy, aby chałupka była cieplutka i nie było problemów z wilgocią w murze.

Frezowany jest fajny ale niekonieczny - dobrze położony "zwyczajny" zabezpiecza równie dobrze.

Producent, to duży problem - każdy sprzedawca gada co innego - najważniejsze, żeby był wysezonowany - świeży styropian ma minimalny skurcz - jak taki położysz to potem wylezą łączenia.

Tynk dowolny. Jest tak:

1. Mineralny - przepuszcza wszystko w obie strony, jest mało trwały i trudno go dobrze wybarwić - ale najtańszy

2. Akrylowy - nic nie przepuszcza (przy styropianie, to nie wada) , łatwo i trwale się barwi i jest 2-3 krotnie droższy od mineralnego.

3. Silikatowy (silikonowy) - dobry kolor, trwały i przepuszcający to co trzeba w tą stronę co trzeba - najlepszy ale i najdroższy.

4. System mieszany - tynk mineralny malowany farbą silikatową (ja tak zrobiłem :)) - tańszy od akrylowego o zaletach silikatowego. Malowanie tynku umozliwia ponadto zabawę z kolorami elewacji :)



- 04-08-2003 18:13
Siedzę właśnie i czekam na potwierdzenie że uda mi się kupić jeszcze tanio, choć minuty uciekają, a telefon nie dzwoni, grubość zapadła na 14 cm tynk silikat z Bolixa, przeciwników tego rozwiązania chętnie wysłucham (wyczytam :)), teraz trzeba znaleźć dobrą tanią ekipę (na razie wewnętrzny 10 PLN za robociznę, zewnetrzny po 22 PLN).
Jasiu moja żona pyta jaki w końcu piec kupiłeś, wczoraj czytalismy Twoje dłuuuuuuuugie rozważania i nie wiemy jaki efekt końcowy.



Bezdomny - 04-08-2003 18:30
To byłem ja - wylogowało mnie.



Pepe - 04-08-2003 20:21
Ja ocieple dopiero po mokrych pracach wewnątrz. Taraz ruszają tynki wewn. maszynowe, potem zaraz wylewki z miksokreta na 8 cm styropianu,potem miesiac lub 1,5 na schnięcie, potem wsawiam okna drewniane i ..... dopiero ocieplenie 12 styr. A zaraz po tym się wprowadzam, bo już całą rodzinkę na Swięta BN sprosiłem.



Jasiu - 05-08-2003 09:04
Ściany - 12 cm styropianu (Termoorganika), a na to tynk mineralny baranek 1mm pomalowany silikatową farbą elewacyjną w kolorze "Floryda-2" - cała chemia Ceresita: http://www.naszdom.erb.pl/index.htm?page=74&beg=14

Ten niewykończony kawałek w podcieniu będzie "wykaflowany" płytkami klinkierowymi (cegłopodobnymi) w kolorze jak kominy. Betonowy słup też będzie obłożony taką cegła (Silesia) - właśnie jesteśmy na etapie szalowaia tarasu :)



Bezdomny - 05-08-2003 17:30
Jasiu strona bomba, domek również, qrczę kiedy mój będzie tak wyglądał, na razie chłopcy kończą dach. Uwaga krytyczna do strony - zrób szukaj - to nie zadam kolejny raz pytania jaki piec!!!!!!! c.o.
Jeszcze raz szczerze gratuluję i zaraz zaczynam szczegółową lekturę Twojej strony.



Bezdomny - 05-08-2003 18:49
BTW Jasiu czy tynkowałeś ściany tam gdzie mają być płytki? Nie wiem jak to powinno wyglądać w przypadku ceramiki? Trochę mnie zaskoczyła lektuira Twojej budowy, myślałem, że najpierw wylewki a potem tynki, ale w sumie to moze i lepiej bo tynkarze nie zniszczą wylewek, to urządzenie na nogach to miksokret?



Wos - 06-08-2003 08:35
Ja dalem 12 cm styropianu (Termoorganika Termo-L z frezem- cena 150/m3) i do tego tynk mineralno-polimerowy Optiroc'a baranek 2mm (caly system mialem Optiroca). Uwazaj na pogode przy kladzeniu tynku - ja mialem pecha - nic nie wskazywalo na deszcz, a efekt jest taki, iz dwie sciany trzeba bedzie przemalowac.



Jasiu - 06-08-2003 09:35
Tia - pogoda przy tynkowaniu ważna rzecz - u nas na koniec dnia malowania była ulewa. Zgodnie z opisem czas nabycia odporności na wodę wynosił 12 godzin - do domu jechałem z wizją ściekających tynków - ale jakoś nic się nie stało - chyba mam szczęście :)

Do Bezdomny - najpierw tynki, a potem wylewki bo:
a) trudno byłoby oddylatować tynki od posadzki (jeśli robisz posadzkę po otynkowaniu to wystarczy opaska)
b) tynkowanie to ruina - wszystko jest upieprzone - posadzki to czysta robota (czyli posadzkarze nie zniszczą tynków, a tynkarze mogą zniszczyć posadzki)

Miksokret to spora maszyna na kołach napędzana silnikiem dieslowskim, która podaje rurą półsuchy beton (nie ma na stronach zdjęcia). Tutaj masz zdjęcie końcówki (taki kociołek na trójnogu) z której wylatuje coś jak mokry piasek. Potem to coś zacierają takim obrotowym tależem i efekt końcowy (kilka godzin po rozpoczęciu) masz na zdjeęciu na dole.

A o kociołku jeszcze za dużo nie ma bo mamy go dopiero od tygodnia - Viessmann Vitopend 100 z zasobnikiem 150L - jest na obrazku tutaj. To zdjęcie z przed kilku dni - od poniedziałku kociołek działa i mamy ciepłą wodę w dowolnych ilościach - bomba :D[/url]



Jasiu - 06-08-2003 09:42
Acha - pod płytki i boazerie nie tynkowałem. Wg. broszur instruktażowych Atlasa jeśli ściana jest równa (do 5mm odchleń na łacie 2m) to wystarczy zagruntować i kaflować na klej. Przy większych odchyleniach (do 1,5mm) najpierw trzeba wyrównać za pomocą zaprawy wyrównującej, a przy jeszcze większych trzeba najpierw otynkowac.

Ja mam równe ściany z BK na klej - ściany są już wyrównane i zagruntowane, kable schowane w bruzdy, większe dziury zaszpachlowane - dzisiaj zaczynamy kaflowanie :)

PS. W łazienkach otynkowałem tylko sufity, bo kafle będą na całej wysokości ściany (niezbyt piękne za to praktycznie), ale można zrobić podwieszane (tak mam w wiatrołapie i kotłowni - ze względu na spore ilości rozprowadzonych kabli) i wówczas wogóle nie trzeba tynkowac.



trajan - 06-08-2003 13:47
jak duza różnica jest po miedzy styropianem 10cm a 15 cm . czy jest to faktycznie tak istotne przy uciczce ciepla z domu ???

tylko prosze nie pisac ze 5 cm - tyle juz policzylem :wink:



- 06-08-2003 15:26
Różnica jest duża, http://www.termoorganika.com.pl/kalkulat.html pod tym adresem uproszczony kalkulator, a przy okazji - zapłacisz 50% więcej za styropian :wink: , oczywiście wszyscy (którzy dają więcej) wierzymy, że będziemy płacić mniejsze rachunki za energię.
Dostałem kolejne oferty na tynki i wylewki - 18PLN za ocieplenie z tynkowaniem, 20 PLN za gipsowy z materiałem (maszynowy), wylewki 14 PLN za miksokreta - mój piasek i woda chemia w cenie. Oceńcie czy to atrakcyjnie. A zapomniałbym się pochwalić - trzy piękne Veluxy są już w dachu, po pięciu minutach ogladania wymontowałem skrzydła i dekarze mają zakryć folią, wczoraj czytałem w Sondarzach co komu zginęło więc nie zamierzam kusić losu.....
Jasiu robiłeś mechanicznie tynki? Jak tynkowanie przetrwały okna? Właśnie drapie sie w głowę jakie okna kupić.



Bezdomny - 06-08-2003 16:02
Dlaczego mnie znowu wylogowało? :-?



tom soyer - 07-08-2003 09:55

1. Mineralny - przepuszcza wszystko w obie strony, jest mało trwały i trudno go dobrze wybarwić - ale najtańszy

2. Akrylowy - nic nie przepuszcza (przy styropianie, to nie wada) , łatwo i trwale się barwi i jest 2-3 krotnie droższy od mineralnego.

3. Silikatowy (silikonowy) - dobry kolor, trwały i przepuszcający to co trzeba w tą stronę co trzeba - najlepszy ale i najdroższy.

4. System mieszany - tynk mineralny malowany farbą silikatową (ja tak zrobiłem :)) - tańszy od akrylowego o zaletach silikatowego. Malowanie tynku umozliwia ponadto zabawę z kolorami elewacji :)
jasiu
- czy tynk mineralny trzeba malowac silikatowka zaraz po polozeniu? ile trzeba odczekac? czy moze to byc np pol roku?
- jaka roznice w cenie uzyskales (wraz z robocizna) miedzy tynkiem silikat a "systemem mieszanym"?

pzdr



Jasiu - 07-08-2003 10:06

- czy tynk mineralny trzeba malowac silikatowka zaraz po polozeniu? ile trzeba odczekac? czy moze to byc np pol roku? Trzeba odczekać bodajże tydzień, a górnej granicy nie ma - tyle, że podłoże musi być czyste.


- jaka roznice w cenie uzyskales (wraz z robocizna) miedzy tynkiem silikat a "systemem mieszanym"? Nie wiem - nie liczyłem :)
System "mieszany" to biały tynk mineralny (4-8 zł/m2) + 800zł za 60 litrów (na 200 m2 elewacji). Cena tynku zależy od rodzaju (frakcji), a farba od koloru (im intensywniejsze tym na ogół droższe).

W sumie będzie kole 10zł/m2 :)

Acha - ekipa nie robiła różnicy pomiędzy rodzajami tynku, chociaż woleliby akryl - bo ponoć najłatwiej się kładzie. Inna ekipa jednego z sąsiadów namówiła właśnie na akryl "bo akrylowa ściana najlepiej oddycha" ;)



tom soyer - 07-08-2003 10:27

[Inna ekipa jednego z sąsiadów namówiła właśnie na akryl "bo akrylowa ściana najlepiej oddycha" ;) takie ekipy tez spotkalem :D
ja caly czas sklanialem sie ku silikacie i nie przypuszczalem ze mozna zenic tynk mineralny z farbami innego rodzaju.
ale teraz wiem jak pytac kiedy bede pytal moich wykonawcow.
dzieki!
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • hergon.pev.pl


  • © Hogwart w swietle księżyca... Design by Colombia Hosting