Fundament na zboczu
jegor - 29-05-2002 21:18
Posiadam działkę na zboczu (nachylenie około 10 st).
Chciałbym aby garaż był w piwnicy z wjazdem od niższej strony.
Niezbędny będzie fundament z uskokiem.Ale jak go wykonać ?
(jaki wykop, jak szalować, jak izolować, jak zbroić, jak zalewać betonem).
Luna_tyk - 30-05-2002 11:25
Porada dotyczy tylko zasad ogólnych, decyzje musi podjąć na miejscu projektant, a przynajmniej kierowni budowy. W końcu na miejscu się okaże, jaki masz grunt w wykopie:
- Zasadniczo wykonanie tzw fundamentów schodkowych nie jest problemem. Przede wszystkim weź do ręki rysunek elewacji, i na tym rysunku zaznacz sobie, jak przebiega Ci teren. Zobaczysz wtedy, jak wysoko zaczyna ci wędrować poziom parteru - nad teren.
-Pytanie drugie - co z podpiwniczeniem ? Czy na całe powierzchni ? Wiedząc, jak przebiega teren w stosunku do planowanych poziomów posadzek w piwnicy/garażu będziesz mógł zrobić tzw bilans mas ziemnych (ile potrzebujesz do dosypania, a ile otrzymasz z wykopów). Najlepiej, niech Ci to zrobi projektant.
- posadowienie fundamentów: tutaj nie ma odstępstw od zasad, chociaż na Forum od czasu do czasu trafiają się takie ciągoty. W każdym miejscu musisz mieć zachowaną jako minimalną głębokość posadowienia ze wzgl. na przemarzanie. W Polsce najczęściej jest to 1 m, maksymalny wymiar to 1,2 m. Sprawdź u projektanta, w jakiej strefie jesteś.
- fundament schodkowy, a zwłaszcza jego zbrojenie, powinien Ci podać projektant/konstruktor. Nie chcę podawać rozwiązań przykładowych, bo mogą nie pasować do Twojej sytuacji.
W sumie to droga zabawa. Duże ilości robót ziemnych, musisz przecież zapewnić jakiś dojazd do drzwi garażu, czyli znowu wykopy. Do tego zwiększone ilości betonu. Ale czasami nie można inaczej...
Powodzenia
jegor - 31-05-2002 00:08
Dzięki Luna_tyk za info.Odpowiadając na twoje pytania - grunt gliniasty; podpiwniczenie całkowite.Moze napiszesz jeszcze coś np. jak taką ławę z uskokiem zalewać betonem ?
hawkmoon - 01-06-2002 11:46
Jegor, a gdzie masz tę działkę? Jeśli gdzieś w Karpatach, albo na Pogórzu to przed robieniem jakichkolwiek prac zawołaj geologa. W tych rejonach większość zboczy nie nadaje się do budowy z powodu osuwisk fliszowych. Większość! W sieci można znależć zdjęcia domów, które zjechały parę metrów w dół obracając się i nachylając. Marny widok.
Luna_tyk - 01-06-2002 12:53
Zależnie od sprawności brygady i prawidłowości zadeskowania - najlepiej byłoby zalewać w jednym podejściu - to jest możliwe i wskazane. Natomiast oszczędnościowo (mało materiału do deskowania) - niestety, kolejnymi poziomami, lub w dwóch podejściach.
Hawkmoon - niski ukłon. Dokładnie to samo przyszło mi na myśl poniewczasie, niestety, byłem w drodze. To fakt, na przykład rejony Beskidu Niskiego obfitują w piękne osuwiska. Jegor, przyjrzyj się okolicy, czy nie ma tam tajemniczych zastoisk wodnych, dziwnie pochylonych drzew, a na okolicznych drogach śladów po naprawach - jakby wstawione nowe fragmenty w kształcie litery U z rozchylonymi ramionami. No i informacje od "najstarszych okolicznych górali".
Powodzenia
jegor - 02-06-2002 15:50
Dzięki za info.Działka jest w okolicach Wrocławia i nie jest zagrożona osuwiskiem.Mam jeszcze wątpliwość co do drenażu.Ponieważ ława w dolnej części będzie o ok. 1m niżej niż w górnej a całość będzie opsypana żwirem to czy potrzebny będzie drenaż czy wystarczy odprowadzić wodę z dolnej części tam gdzie ława będzie najniżej? Jeżeli natomiast drenaż jest konieczny to czy ma być na wysokości posadzki w piwnicy czy na wysokości ław ?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plhergon.pev.pl